Jarmark Dominikański Gdańsk 2024

Jarmark Dominikański Gdańsk 2024

Gdańsk, pomorskie
Miejscowość Gdańsk
Kontakt
Termin

Od 27.07.2024 - 18.08.2024 zapraszamy serdecznie do udziału w 764 edycji   Jarmarku św. Dominika 2024. Warto zarezerwować termin tego wydarzenia w swoim kalendarzu. Jest to największa w Polsce i jedna z najwięksOtwarcie Jarmarku Dominikańskiego w Gdańskuzych w Europie plenerowych imprez handlowo–rozrywkowych. Zlokalizowany w sercu Śródmieścia Jarmark Dominikański, rokrocznie przyciąga tłumy mieszkańców Trójmiasta oraz polskich i zagranicznych turystów. Podczas rekordowej edycji Jarmark odwiedziło blisko 7 milionów gości! W zeszłym roku na malowniczych, gdańskich uliczkach zagościło 760 stoisk, które zostały zajęte przez:

rzemiosło i artystów - 469 punktów
kolekcjonerów i antyki - 144 punktów
gastronomię i Kuchnie Świata - 76 punktów
oraz spożywcze Produkty Regionalne - 71 punktów.                             

Jarmark Św. Dominika Gdańsk 2024

UWAGA - w rankingu ekspertów z European Best Destinations, gdański Jarmark św. Dominika został uznany za jedno z 10 najlepszych wydarzeń  2024 roku w Europie!

Tradycja Jarmarku Dominikańskiego w Gdańsku

Tradycja Jarmarku św. Dominika liczy sobie już ponad 760 lat. Został on ustanowiony bullą papieża Aleksandra IV w roku 1260, który nadał Dominikanom gdańskim przywilej organizowania jarmarku. Dzięki temu ogromne rzesze wiernych mogły w kJarmark Św Dominika Gdańsk - otwarcieościele uzyskać odpust zupełny (calkowite rozgrzeszenie), a obok, na placu - zadbać o bardziej przyziemne potrzeby. Można było kupić towary i produkty z całego świata, a także nacieszyć się mniej lub bardziej oryginalną rozrywką: pokazami kuglarzy, linoskoczków, egoztycznych zwierząt itp.
Od swojego ustanowienia Jarmark organizowany jest w Gdańsku na początku sierpnia, kiedy w kalendarzu znajduje się dzień jego patrona - Św. Dominika. Od 1996 roku głównym organizatorem Jarmarku św. Dominika są Międzynarodowe Targi Gdańskie.

Zakon Dominikanów został założony w 1216 roku we Francji przez hiszpańskiego kaznodzieję Dominika Guzmana. W Gdańsku klasztor Dominikanów powstał w 1227 roku z inicjatywy świętego Jacka, który był uczniem samego mistrza – świętego Dominika. Normobaryczna komora tlenowa TrójmiastoTo właśnie klasztorowi Dominikanów zawdzięczamy powstanie Jarmarku św. Dominika. Co roku zakonnicy zapraszają do zwiedzania swojej przepięknej świątyni pw. Św. Mikołaja. W tym roku może to być utrudnione ze względu na remont kościoła.

Rozpoczęcie Jarmarku oznajmiały wszystkie dzwony w mieście rozbrzmiewając w samo południe. Początkowo jarmark odbywał się na Placu Dominikańskim, ale gdy zaczął się rozwijać przeniósł się w okolice Wałów Jagiellońskich i ul. Długiej. Na jarmarku można było nabyć czeskie szkło, toruńskie pierniki, angielskie sukno, hiszpańskie wino, ezgotyczne przyprawy, bursztyny itd.

Istotnym elementem wyróżniającym to wydarzenie była ogromna skala handlu. Towary sprzedawano i kupowano przede wszystkim w ilościach hurtowych. Stąd na sierpniowe Jarmarki Tanie noclegi w Gdańsku z wyżywieniemDominikańskie przybywało do Gdańska nawet ok. 400 statków, a interesy załatwiane były w wielu językach. Plac Dominikański bardzo szybko przestał wystarczać i zaczęły powstawać inne place targowe, jak chociażby Targ Drzewny, Sienny, Węglowy, Wąchany, Rybny – nazwy te pochodziły od towarów, jakimi na nich handlowano lub jak w przypadku Długiego Targu od jego kształtu. Samo słowo "jarmark" pochodzi z języka niemieckiego i oznacza doroczny targ (Jahrmarkt).

Współczesna formuła Jarmarku św. Dominika nawiązuje do średniowiecznych tradycji jarmarku czyli handlowania i dobrej zabawy. Rokrocznie zwiększa się udział rzemieślników, artystów i kolekcjonerów, a jarmarkowemu handlowaniu towarzyszy kilkaset godzin programu kulturalno-rozrywkowego.

Symbolem Jarmarku Św. Dominika są kolory - kolory życia - czyli coś co podkreśla różnorodność i bogactwo doznań opartych o:

💚 Odcienie atrakcji - czyli wielu propozycji spędzeniaPrzedproża Jarmarku Gdańsk Ołowianka - strefa ekologiczna wolnego czasu. Nawet niemal tego samego dnia będzie można przeżyć przyjemne chwile aktywnie lub spokojnie, indywidualnie bądź w grupie, podczas koncertu lub imprezy kulturalnej, w trakcie gier i zabaw, siedząc w strefie chilluotu lub wędrując uliczkami Gdańska.
💛 Odcienie gastronomi - barwnej mnogością dań lokalnych i ze świata, eko, bio, wege, slow i swojskich, biesiadnych, tradycyjnych.
💙 Odcienie muzyki - od klasyki do muzyki koncertowej, spacerując między stylami i nastrojami muzycznymi, ciesząc się różnorodnością wykonawców i utworów.
💜 Odcienie propozycji zakupowych - od tradycyjnych wyrobów rzemieślniczych, artystycznych i użytkowych, poprzez zabytkowe starocie i współczesne pamiątki aż do nowoczesnych rozwiązań  dla domu.
❤️ Odcienie Gdańska - tego dawnego, historycznego i współczesnego, nowoczesnego, który stara się być przyjaznym, zachęcającym miejscem do życia i pracy.

 W zeszłym roku były 4 jarmarkowe strefy:

👉 Przystanek Smaków - (Skwer Świętopełka) - miejsce odpoczynku, różnego rodzaju prezentacji, eventów, promocji regionów i oczywiście pyszności z różnych stron świata.
Już pierwszego dnia Jarmarku ruszy wyjątkowy kulinarny projekt. Lokalni restauratorzy podejmą wyzwanie przygotowania i serwowania wybranych potraw z przepisów zawartych w książce "Smaki Gdańska". Dzięki ich umiejętnościom powstaną unikalne dania łączące tradycję z elementem współczesnej kreatywności kulinarnej. Zapraszamy do domku nr 918 na Skwerze Świętopełka!
👉 Przystanek Ołowianka - (Wyspa Ołowianka) - miejsce chilloutu przy akopaniamencie dobrej muzyki, z dodatkiem wieczornego kina oraz jazzowymi koncertami.

👉 Przystanek Równość - (Skwer Heweliusza i ul. Rajska) - miejsce swobody, relaksu i przyjemnej edukacji, gdzie oprócz warsztatów posłuchamy operetek, karaoke i muzyki ludowej z setami DJ-ów. Na Przystanku są 3 dedykowane strefy:
 - Strefa Młodych
 - Strefa Seniora
 - Strefa Warszatowa

👉 Przystanek Przygoda - (Podwale Staromiejskie / Targ Rybny) - miejsce zabawy i różnych atrakcji dla dzieci m.in teatrzyków, warsztatów, zajęć sportowych itd. Dla wygody - z dostępem do food courtu z dziecięcym menu.

🕒 Godziny otwarcia stoisk na Jarmarku - wkrótce...

Plan organizacyjny Jarmarku (ulice, zmiany w komunikacji) - wkrótce...
Organizatorzy Jarmarku - tel. kontaktowy: +48 727 460 100

Program Jarmarku Św. Dominika (orientacyjny)

(podane niżej informacje mają charakter poglądowy i mogą ulec zmianie)

Ceremonia otwarcia - sobota - 27 lipca 2024

godz. 10 - otwarcie stoisk handlowych i gastronomicznych

godz. 12.00 - Ceremonia przekazanie Klucza do Bram Miasta (przedproże Dworu Artusa). Uroczyste otwarcie poprzedzi odegranie hejnału Jarmarku Dominikańskiego. Utwór ten, specjalnie skomponowany na tę okazję liczy sobie tyle nut, ile lat ma Jarmark. W 2023 roku będzie miał 763 nuty. Hejnał zostanie wykonany w tym roku przez 16 trębaczy i z udziałem carillonu.
Po ceremonii wyruszy Parada Otwarcia Jarmarku Św. Dominika, która przejdzie jarmarkowymi uliczkami.

Goście Jarmarku będą mogli ponownie spotkać barwne postacie odgrywające scenki rodzajowe i popisujące  się  swoim  kunsztem:
- Złotego  Hermesa  (patrona  kupców)
- Karmazynowego Koguta (symbol jarmarku),
- postacie alegoryczne, 
- błazenki, kuglarzy, żonglerów,
- grupy rekonstrukcyjne Garnizon Gdańsk, Kompania Kaperska, Patrycjuszki.

Niedziela - 28 lipca 2024

Tradycyjnie pierwszym wydarzeniem po otwarciu Jarmarku jest -  Święto Chleba 🍞 któremu towarzyszą 2 konkursy:

🏆 Konkurs na NAJLEPSZY CHLEB DOMOWEGO WYPIEKU - dla każdego, kto upiecz Wypożyczalnia rowerów gokartów SOPOTchleb (np. w domu) i przyniesie go ze sobą w niedzielę! Regulamin oraz szczegóły dostępne na stronie Jarmarku. Nagrody sponsoruje Cech Piekarzy i Cukierników w Gdańsku. Przyjmowanie zgłoszeń w godz. 11.00 - 13.00 w punkcie przy scenie na Wyspie Ołowianka.
🏆 Konkurs na SMAKOŁYK ŚWIĘTA CHLEBA - to z kolei konkurs dedykowany dla piekarni i cukierni biorących udział w Jarmarku. Smakołyki przygotowują specjaliści, a Jurorem może zostać każdy uczestników. Przyjmowanie zgłoszeń w godz. 10.00 - 12.00.

UWAGA - Święto odbędzie się w nowej lokalizacji - na Targu Rybnym

Program Święta Chleba 🍞 w Gdańsku

10.00-11.00        uroczysta msza święta, Bazylika Wniebowzięcia NMP w Gdańsku
10.00-11.15        Koncert zespołu Ola Cybula & Band
11.15-11.30        Konkursy na scenie

11.30-12.00       CEREMONIA OTWARCIA XXIX Święta Chleba w Gdańsku

Święto Chleba jest organizowane przez Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP oraz Cech Piekarzy i Cukierników w Gdańsku i jest finansowane z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych.

Bieg św. Dominika - Program orientacyjny

W 2024 roku odbędzie się 30 już edycja tej międzynarodowej imprezy uznawanej za jedną z najbardziej prestiżowych w swojej klasie. Na starcie staną w różnych kategoriach zarówno biegający rekreacyjnie jak i kwalifikowani amatorzy czy wręcz czołowi zawodowcy. Pobiegną także - towarzysko - VIP-y ze świata biznesu, polityki czy sportu.

W poprzednich latach godzinowy terminarz wydarzenia wyglądał następująco:

godz. 13.15 - Prezentacja Biegów, oprawa muzyczna
godz. 13.35 - Oficjalne otwarcieBieg Św. Dominika Gdańsk
godz. 13.40 - Przygotowanie Prologu "Goń św. Dominika"
godz. 13.50 - Prolog Charytatywny "Goń św. Dominika"
godz. 14.30 - Wyścig "Wózkarzy" KiM PFRON CUP
godz. 15.05 - Bieg Kobiet 5 km LOTTO CUP
godz. 16.10 - Bieg Mężczyzn 5 km ENERGA CUP
godz. 17.20 - Prezentacja Biegu Elity Mężczyzn
godz. 17.30 - Bieg Elity Mężczyzn 10 km LOTOS CUP
                   12 PZLA Mistrzostwa Polski 10 km
godz. 18.25 - muzyka na scenie
godz. 19.00 - Dekoracje Zwycięzców - Scena przy Neptunie

Więcej informacji organizacyjnych - jest tutaj

Jarmark Domikański - wybrane informacje organizacyjne

👉 Komunikacja 🚍 Park & Ride
Także w tym roku kierowcy i pasażerowie odwiedzający miasto mogą skorzystać z wygodnego parkingu przy Polsat Plus Arena Gdańsk o pojemności 900 miejsc, przyjmującego pojazdy w godz. 9-21 siedem dni w tygodniu (od 1.lipca do 31 sierpnia).

👉 Dla zapewnienia bezpieczeństwa w czasie trwania imprezy, w obrębie terenu Jarmarku nie można będzie używać ani parkować hulajnóg elektrycznych.

👉 na Długim Pobrzeżu, nad Motławą, nie będzie w tym roku stoisk handlowych


Jedną z widowiskowych atrakcji Jarmarku  jest od kilku lat diabelski młyn 🎡 - ogromne koło widokowe o wysokośDiabelski młyn - koło Widokowe Gdańskci ok. 50 metrów. Ustawione na Wyspie Olowianka urządzenie jest jednym z największych mobilnych kół w Europie. Unikalna lokalizacja młyna umożliwia zobaczenie Gdańska z wyjątkowej perspektywy. Koło widokowe AmberSky posiada 36 klimatyzowanych i ogrzewanych gondol, w tym jedną VIP ze szklaną podłogą.

Standardowa podróż (3 obroty) trwa ok. 15 minut. AmberSky to najbardziej zakręcona atrakcja Gdańska!


Noclegi w Gdańsku - są tutaj

Jarmark Bożonarodzeniowy 🎄 w Gdańsku - jest tutaj

Pomorskie atrakcje turystyczne ✯✯✯ - są tutaj

Zapraszamy serdecznie na Jarmark Dominikański Gdańsk 2024!

Galeria
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner