Narodowe Czytanie 2024

Narodowe Czytanie 2024

Gdańsk, ul. Mariacka 42 biblioteka, pomorskie
Miejscowość Gdańsk
Termin

Lekturą trzynastej edycji Narodowego Czytania w 2024 roku będzie "Kordian" Juliusza Słowackiego

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.
W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa.
W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą "Quo vadis" przeczytano w ponad 2200 miejscach.Klockownia Gdańsk atrakcje dla dzieci
W 2017 roku do wspólnego czytania wybrano najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego "Wesele". Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań "Wesela".

Lekturą Narodowego Czytania w 2018 roku było "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.

Podczas ósmej edycji wydarzenia w 2019 roku, czytano osiem nowel wybranych przez Parę Prezydencką z ponad stu tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Lekturą dziewiątej edycji była "Balladyna" Juliusza Słowackiego - wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

„Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej była lekturą dziesiatej edycji Narodowego Czytania.
Jedno z najważniejszych dzieł Gabrieli Zapolskiej powstało w ciągu kilkunastu dni na przełomie października i listopada 1906 roku. Autorka napisała je na zlecenie Teatru Miejskiego we Lwowie. Książkowe wydanie ukazało się w 1907 roku. Na przestrzeni lat utwór wystawiany był na wielu scenach teatralnych i doczekał się kilku ekranizacji.

W 2022 roku lekturą były "Ballady i Romanse" Adama Mickiewicza. Ballady inspirowane są ludową tradycją, a Mickiewicz wprowadza do nich elementy świata nadprzyrodzonego, między innymi: duchy, syreny czy nawet upiory. Jest to manifest polskiego romantyzmu. Utwory służyły polemice z oświeceniową wizją świata.

W 2023 roku czytano "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

NARODOWE CZYTANIE 2024 TRÓJMIASTO

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner