Obrazy Ogniem Malowane to plenerowa akcja artystyczna, której motywem przewodnim jest ogień i światło zastosowane jako element instalacji rzeźbiarskiej, aranżacji przestrzeni czy działań teatralnych.
Po raz pierwszy impreza odbyła się w 1993 r. i miała charakter warsztatów prowadzonych przez nieżyjącego już wybitnego ceramika Edwarda Roguszczaka. Niepoprzedzona żadnymi akcjami promocyjnymi skupiła duża widownię w bezpośrednim sąsiedztwie instalacji, jak również w oknach okolicznych dziesięciopiętrowych bloków. Tak duże zainteresowanie skłoniło nas do kontynuacji działań i nadania temu charakteru corocznej imprezy, w której uczestniczy coraz więcej artystów i widzów.
Projekt ma charakter otwarty. Twórcą Obrazów Ogniem Malowanych może być każda osoba bez względu na wykształcenie i doświadczenie, która ma pomysł i chęć jego realizacji.
PROGRAM:
18.00 IGNI (15-20 min) – pokaz tańca z ogniem oparty na motywach z "Wiedźmina" – okolice amfiteatru
18.25 "Indiańscy szamani - oni również myślą o nas" (start ok. 10 min, instalacja do końca wydarzenia) - dzieci z grupy "Młoda Projektornia" pod opieką Izabeli Terek - trawnik przed Plamą
18.45 "Tajemnica Parasoli" Regina Roj (10 min) – wał - trawnik przed Plamą
19.00 "Domem w chmury?!" Agnieszka Kurkowska (start ok. 10 min, instalacja do końca wydarzenia) – ściana Plamy
19.15 El Trupa Kabra „Narodziny” (15 min) - etiuda teatralna inspirowana obrzędami plemiennymi – amfiteatr
19.40 Marcin „Ex” Styczyński „Plucie ogniem – fire breathing show” (ok. 40 min) – boisko przy bloku ul. Pilotów 8
Instalacje, dłuższe akcje:
18.00 – 20.00 Przestrzeń Światła - grupa studentów Wydziału Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej – drzewa przy wejściu do biura „Plamy”
- "Domem w chmury?!" Agnieszka Kurkowska
- Iluminacje
- IGNI - grupa łącząca kuglarzy z różnych grup z Trójmiasta i okolic (m.in. z występującej w poprzedniej edycji grupy Fenix Flow). Grupa IGNI wykona pokaz tańca z ogniem oparty na motywach z "Wiedźmina". Czas trwania: około 15-20 minut.
- "Indiańscy szamani - oni również myślą o nas" (start ok. 10 min, instalacja do końca wydarzenia) - dzieci z grupy "Młoda Projektornia" pod opieką Izabeli Terek.
Pięciu indiańskich szamanów przybyło z daleka, aby rozpalić dla nas ogień i palić błędy naszej cywilizacji. Mimo że błędy są spektakularne, to skondensowane przez dzieci do rozmiarów małego obrazka, mieszczą się na końcach patyków trzymanych przez szamanów nad ogniem. Dzięki temu mogą oni dokonać symbolicznego ich spalenia.
Chcesz spalić swój błąd? Przynieś go w postaci rysunku lub zapisu i wrzuć do ogniska. Ognisko będzie się palić tak długo, jak długo będziemy coś do niego wrzucać.
- "Tajemnica Parasoli" Regina Roj - pogodna scenka rodzajowa przedstawiająca dwie postacie w zastygłych pozycjach tanecznych. Pan Parasol i Pani Parasolka w konturowym ujęciu tworzą żywy płonący obraz sceny w deszczu. Tajemnicą jest ich przeznaczenie.
Podczas prezentacji instalacji zapraszamy dzieci i dorosłych z własnymi parasolami do współudziału w tworzeniu obrazu tańczących parasoli.
- "Domem w chmury?!" Agnieszka Kurkowska
Chmury symbolizują marzenia, nieosiągalność. Domy to ludzkie siedziby/schronienia. Postaci/ mieszkańcy w swoich domach pokonują własne lęki i słabości, podejmują wyzwania i zmieniają świat wokół. Dom jest schronieniem otulającym ludzkie istnienie i wyzwalającym jego energię do działania.
Dom symbolicznie powstanie w formie małego drewnianego klocka pomalowanego białą farbą fluorescencyjną. Do każdego domu będą przypisane kapsułki z wartościami ( w środku światełko). Do domów doczepione będą postaci wykonane z drutu. Takie zestawy zostaną podwieszone pod chmury wykonane w drutu. Chmury zostaną opakowane papierem, postaci w ich domach również. Papier spłonie ukazując druciany zarys/rysunek chmury i ujawni podczepione pod nią postaci z ich domami i wartościami.
- El Trupa Kabra „Narodziny” - etiuda teatralna inspirowana obrzędami plemiennymi. Akcja spektaklu będzie toczyć się wokół totemu. To nie jest typowy fire show, proponujemy widzom coś więcej: spektakl plenerowy, teatr ruchu z elementami ognia, który doda nieco aury tajemniczości. Czas trwania: około 15 minut.
- Marcin “Ex” Styczyński Plucie ogniem – Fire Breathing Show
Odważny bohater w pomarańczowym stroju dzieli się sekretami najbardziej niebezpiecznej i tajemniczej formy sztuki — ziania ogniem. Przedstawienie obejmuje żonglowanie, triki polegające na kręceniu ogromnymi podpalonymi linami, połykanie ognia oraz konkurs nadmuchiwania balonów mający pokazać, jak potencjalni artyści cyrkowi mogą doskonalić swojego umiejętności. Wszystko kończy się popisem specjalnym Marcina Styczyńskiego oraz ulubioną częścią publiczności — pluciem ogniem. Wysokie, utrzymujące się przez dłuższy czas płomienie stanowią doskonałą okazję do wykonania efektownych fotografii.
Marcin “Ex” Styczyński pochodzi z Polski i specjalizuje się w fire show. Jest jednym z niewielu artystów wykorzystujących zianie ogniem podczas spektakli ulicznych i posiada rzadką umiejętność wydmuchiwania płomieni w sposób ciągły. Ma ponad 12 lat doświadczenia. Od 2015 roku jest pełnoetatowym artystą ulicznym. Wystawia swoje przedstawienie ponad 200 razy w roku. Występował na festiwalach w ponad dziesięciu krajach. Czas trwania: około 40 minut.
- Przestrzeń Światła - grupa studentów Wydziału Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej
idea:
Światło organizuje przestrzeń, przekazuje treść, wyzwala emocje. Szczególne ukształtowanie przedmiotu/ obiektu/ przestrzeni może ukazać zjawisko światła jako tematu przewodniego.
prezentacja:
Małe obiekty przestrzenne z umieszczonymi wewnątrz źródłami światła ukażą różne koncepcje potraktowania tego medium jako materii kształtującej, jednocześnie wyzwalając różne odczucia odbiorcy.
Zapraszamy na Obrazy Ogniem Malowane w Gdańsku Zaspie!