Pożegnanie lata. Jesień się pyta co lato zrobiło.

Pożegnanie lata. Jesień się pyta co lato zrobiło.

Miejscowość Kluki
Termin

Czego lipiec i sierpień nie dowarzy, tego wrzesień nie usmaży.

To dawne przysłowie polskie jest mottem imprezy, na jaką zapraszamy do Kluk. Można przywołać jeszcze jedno: najlepsza jesień tego nie zrodzi, czego wiosna nie zasiała. Jesień dla ludzi żyjących w tradycyjnych społecznościach była porą roku oczekiwaną i przynoszącą odpowiedź na pytanie jakie będą następne miesiące: czy obfite i w miarę beztroskie czy głodne i smutne. W czasach, gdy ludzie żyli w bliskim związku z ziemią i w bezpośredniej zależności od tego, co ona zrodziła, jesień była porą przynoszącą ulgę w codziennym borykaniu się o to, czym wykarmić rodzinę. Był to czas radości, wesela, obfitości jadła, pora roku w której najczęściej wyprawiano wesela i najwięcej odbywało się wiejskich zabaw. Pożegnanie lata w skansenie to impreza plenerowa, dzięki której odnaleźć można klimat słowińskiej wsi sprzed stulecia i poczuć jej zapach: mieszankę świeżo zoranej ziemi, smażonych śliwek i borówek oraz dymu z domowych wędzarni wypełnionych kiełbasami i węgorzami.

Skansen w Klukach - informacje, zdjęcia - są tutaj

Jak przed wiekiem młócono zboże, jak je oczyszczano z plewów, jak powstawała sieczka? Jak konserwowano łodzie rybackie, co to jest kleszczka, w jaki sposób wędziło się ryby? Po co wyciskano sok z buraków, jak smakowała „Klitundplome” a jak brukwiówka na wędzonej gęsinie? Czym wypełniano domowe spiżarnie? Na te i wiele innych pytań znajdą Państwo odpowiedź przybywając do muzeum w Klukach na Pożegnanie lata w skansenie.

Jesień się pyta, co lato zrobiło. Pożegnanie lata w skansenie

15 września 2024 roku zapraszamy do Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, gdzie w urokliwym pejzażu skansenu, będzie okazja do podglądania wielu zajęć, jakie przed zimą wykonywali rybacy i rolnicy, możliwość wzięcia w nich udziału, możliwość wdychania rozchodzących się w zagrodach zapachów, smakowania zup i potraw tam przyrządzanych. Wiadomo, iz jesień na wsi to przede wszystkim czas robienia zapasów, gromadzenia i konserwowania żywności. Od obfitości letnich urodzajów bowiem zależeć będzie życie w ciągu wielu następnych miesięcy. To dlatego "Jesień się pyta, co lato zrobiło". Z jego owoców bowiem zrobi się zapasy, ukisi kapustę, wyciśnie sok z buraków, ususzy śliwki, usmaży powidła, zakonserwuje mięso, zrobi i uwędzi wędliny. Zabezpieczy kartofle, brukiew i ziarno na zimę. W związku z tym, że jesień na wsi to czas największego dobrobytu i sytości w kuchniach wszystkich muzealnych chałup przenikać się będą zapachy przyrządzanych tam potraw. W jednej kipieć będą garnki z zupą brukwiową i tradycyjną Klitundplumen, w innej smażyć borówki z gruszkami i drożdżowe wafle, a w jeszcze innej palić się będzie zboże na kawę i ubijać masło. Napychane do jelit kiełbasy wędrować będą do domowej wędzarni. W piecu, z którego wyjmie się chleb, upiecze się drożdżowe baby. Dodatkową atrakcją tego spotkania będzie możliwość degustacji wszystkich potraw, dla wielu - możliwość odkrywania na nowo smaków i zapachów wsi. A uprzyjemni to muzyka, taniec i śpiew w wykonaniu zespołów ludowych. One też zaprezentują pomorskie zwyczaje żniwne i obrzędy weselne.

Prace wykonywane w poszczególnych zagrodach są tak dobrane, by odzwierciedlały charakter każdej z nich. W zagrodzie rybackiej to czas smołowania łodzi, szycia i naprawiania sieci, wędzenia ryb. W zagrodzie rolniczej zaś to czas omłotów, przygotowania ziarna na mąkę i przyszłoroczne siewy. To czas wykopów i zbiorów tego, co urodziła ziemia.

PROGRAM - POŻEGNANIE LATA W SKANSENIE W KLUKACH:

Nie zabraknie słowińskiego chleba z pieca chlebowego, zupy rybnej, ziemniaków w mundurkach, masła ubijanego w kierzynce, zupy brukwiówki czy pokazu wędzenia ryb. Wszystkie potrawy, których goście mogą posmakować, przygotowywane są wewnątrz chałup na tradycyjnych kuchniach i z użyciem lokalnych surowców, głównie z muzealnych ogródków. Oprócz degustacji można zakupić również porcję słowińskiego chleba ze smalcem i kiszonym ogórkiem, kawałek baby drożdżowej pieczonej w piecu chlebowym lub kubek kawy zbożowej, której pokaz prażenia odbywa się w jednej z chałup.

Podczas „Pożegnania lata” prezentujemy zajęcia charakterystyczne dla słowińskiej wsi o tej porze roku: ręczny siew oziminy, młócenie zboża zabytkową młockarnią, kopanie ziemniaków, cięcie sieczki, wianie ziarna,  szatkowanie i kiszenie kapusty, a także ogławianie lnu oraz gręplowanie i przędzenie na kołowrotku runa, pochodzącego ze strzyży muzealnych owiec.

Inne imprezy w pomorskim - są tutaj
Atrakcje Smołdzina - są tutaj
Atrakcje Ustki - są tutaj
Pomorskie Atrakcje turystyczne - są tutaj

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner