Bytów - atrakcje ⭐ ciekawe miejsca 🧭 - mini przewodnik

Bytów - atrakcje ⭐ ciekawe miejsca 🧭 - mini przewodnik

Miejscowość Bytów

Jeśli szukasz wypoczynku w ciszy malowniczych krajobrazów, to odwiedź Bytów i jego okolice. W promieniu kilkunastu kilometrów znajdziesz piękne widoki, zabytki, wzgórza, lasy i jeziora. To idealne miejsce na spacery, jogging, wyprawy rowerowe - co Jezioro Rekowo - okolice Bytowa - fot. Kazimierz Rolbieckikto woli. Dogodna baza noclegowa - od agroturystyki po SPA - zapewnia poczucie wygody, a brak korków na drogach i wolniej płynący czas dopełnia komfortu.
Poniżej przedstawiamy atrakcje turystyczne oraz imprezy na ziemi bytowskiej.

Noclegi (kliknij) - Bytów i okolice

Dni Bytowa (12-14 lipca 2024) - są tutaj

Naszą wędrówkę po wybranych alfabetycznie ciekawych miejscach, zaczniemy od stolicy regionu - Bytowa:

Bytów - najciekawsze atrakcje

Kościół Świętej Katarzyny - fot. UM BytówBytów - gotycka wieża pokościelna - to ocalała część prawie 700 - letniego kościoła p.w. św. Katarzyny. Świątynia, w całości murowana, posadowiona na fundamentach z kamienia polnego, należała do najstarszych budowli miejskich. W ciągu wieków wielokrotnie niszczona i odbudowywana. W końcu II wojny światowej - po zburzeniu prawdopodobnie przez stacjonujące w mieście oddziały radzieckie - z kościoła zachowała się jedynie wieża , której przywrócono prawdopodobną gotycką formę dachu.

Obecnie w wieży mieści się oddział Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego. Możemy tutaj zwiedzić wystawę związaną z przeszłością Bytowa i historycznej ziemi bytowskiej.



Kościół Świętego Jerzego - fot. UM BytówBytów - dawny kościół p.w. św. Jerzego - wybudowany 400 lat temu, dawna świątynia ewangelicka (niem. Bergkirche St. Georg), zbudowany charakterystycznym systemem ryglowym, obecnie, po generalnym remoncie w latach osiemdziesiątych XX wieku, cerkiew bizantyjsko-ukraińska, w której można zobaczyć tabernakulum z XVII wieku z cerkwi Surochów, ikonostas (Carskie Wrota) i kopułę kościoła w stylu architektury bizantyjskiej. Dawne ocalałe wyposażenie z końca XVII i XVIII wieku znajduje się w Muzeum Zachodnio-Kaszubskim w Bytowie. Świątynię zwano "kościółkiem kaszubskim", ponieważ odbywały się tu nabożeństwa kaszubskie do 1859 roku; tu również posługę duszpasterską sprawował pastor Szymon Krofey.



Most kolejowy w Bytowie - atrakcja turystycznaBytów - Most kolejowy - liczący sobie ponad 120 lat wiadukt nad rzeką Borują ( w pobliżu centrum miasta) wzniesiono jako element linii kolejowej Bytów - Korzybie. Niezwykłość tej konstrukcji wynika z faktu, iż tuż po zakończeniu jej budowy, przesunięto tory kolejowe o kilkadziesiąt metrów czyniąc most zupełnie bezużytecznym. Dlaczego? Nigdy nie udało się rozwiązać tej zagadki, choć niektórzy przypisują to ponoć nieszczęśliwemu wypadkowi. Jeden z robotników wpadł podobno do budowanego filaru i tam pozostał ściągając na budowę klątwę. Cóż, tak czy inaczej, to chyba jedyny taki most kolejowy w Polsce, po którym nie przejechał żaden pociąg. Dzisiaj 20 metrowa budowla przyciąga turystów - i wyglądem, i legendą.

 

Bytów - Ogród Japoński - pierwszy na Pomorzu, zaprojektowany przez architektów krajobrazu, zlokalizowany przy Centrum UŁAN SPA (Bytów, ul. Tartaczna 10, tel. 59 822 32 47, tel. 59 822 66 47).
Piękne miejsce do zwiedzania i wypoczynku (wstęp wolny), Ogród japoński Bytów - UŁA SPA zaprasza!które jest przykładem nowości w pojmowaniu atrakcji turystycznej w Polsce. W symbiozie ciszy i spokoju spotykają się tutaj naturalne elemnty krajobrazu. Woda - jako życie i ruch oraz głazy symbolizujące trwałość w przyrodzie. Uwagę zwiedzających Ogród Japoński zwraca unikalna roślinność japońska: azalie japońskie, klony palmowe, wiśnie, magnolie oraz Pinus silvestris "Watererii", Pinus nigra, Pinus sylvestris, a także Juniperus media "Pfitzeriana"-bonsai. W Ogrodzie Znajdziemy również misy abachi, mostek, wijące się strumyki, kaskady wodne oraz nastrojową herbaciarnię.

A skoro już wspomnieliśmy o UŁAN SPA - to pokreślmy kameralny charakter tego SPA z Centrum Ułan SPA Bytówbasenem. Centrum poCentrum Ułan SPA - basensiada już swoją renomę i możemy być pewni jego dobrej obsługi. 
Oferowana cała gama kąpieli, masaży i innych zabiegów pielęgnacyjnych sprawia, że wymagający klienci czują się tutaj bardzo dobrze. Wypoczywającym gościom Centrum proponuje także inne rozrywki: wycieczki rowerowe, kajakowe oraz zabawy integracyjne ( m.in. quady, paintball). A wkoło mnóstwo świeżego powietrza przez cały rok! 

Jeśli cenisz sobie wygodę, spokój i pełny relaks po trudach podróży, wszystko to znajdziesz w naszej Restauracji Restauracja UŁAN SPA - BytówUłan. Restauracja charakteryzuje się niepowtarzalnym wystrojem. Gościom serwujemy znakomite dania i wyszukane desery. Obok potraw niezwykle oryginalnych, w karcie znaleźć można doskonale przyrządzone potrawy klasyczne. Specjalnością jest kaczka z owocami i polędwica po Ułańsku z pieprzem. Uzupełnieniem tego bogatego menu są dania przygotowywane specjalnie z myślą o najmłodszych gościach. Wyśmienita kuchnia i najwyższa jakość obsługi sprawią, że chwile spędzone w restauracji, nasi goście zapamiętają na długo i chcielibyśmy by do nas wrócili. Restauracja UŁAN - BytówPosiadamy trzy sale: salę balową mieszczącą 140 osób oraz salę ogrodową i kominkową mieszczące odpowiednio 30 i 40 osób, które są znakomitymi miejscami do zorganizowania wszelkiego rodzaju spotkań towarzyskich, uroczystości weselnych i przyjęć okolicznościowych. Hotelowa restauracja to także miejsce, gdzie przy kawie można spokojnie popracować na przenośnym komputerze, bo sale wyposażone są w bezprzewodowy dostęp do sieci internetowej w standardzie Wi-Fi. Wszystkie trzy sale są przystosowane dla osób niepełnosprawnych.

Centrum UŁAN SPA.
Bytów, ul. Tartaczna 10,  tel. 59 822 32 47, tel. 59 822 66 47


Średniowieczny zamek krzyżacki BytówBytów - Zamek Krzyżacki , ul. Zamkowa 2, tel. 59 822 55 97 (informacja turystyczna). Wspaniała budowla otoczona fosą , wznoszona była pod nadzorem budowniczego Pałacu Wielkich Mistrzów w Malborku. Na ówczesne czasy imponowała solidnością ( mury 3m grubości) oraz nowoczesnością, bowiem posiadała specjalne kanały dźwiękowe do wydawania rozkazów na większą odległość. Zamek zdobyty i zniszczony przez Szwedów, długo pozostawał w kompletnej ruinie. Rekonstrukcję rozpoczęto dopiero krótko przed wojną.

Dzisiaj jest okazałą siedzibą Muzeum Zachodniokaszubskiego. W jego bogatych i ciekawych zbiorach etnograficznych znajdziemy np. drewnianą sokowirówkę czy kolekcję przemyślnych pułapek na myszy. Konstrukcje dawnych rzemieślników pobudzą prawdziwy podziw dla ich zręczności. W innych salach zamku odbywają się koncerty, wernisaże i spotkania, zaś latem na dziedzińcu często słychać szczęk skrzyżowanych mieczy.

W południowym skrzydle warowni, w miejscu dawnej rezydencji książąt zachodniopomorskich, zwanym "Domem Książęcym" mieści się stylowa Restauracja i Hotel w Zamku. Szczególnie urokliwe są pokoje położone na wysokości średniowiecznego ganku obronnego. Oczywiście ze współczesnymi wygodami. Nowy gospodarz hotelu i restauracji dba także o smaczną kuchnię, której specjalnością sa świeże ryby z czystych, okolicznych jezior.

Cały obiekt jest piekną, naturalną scenerią dla różnego rodzaju wydarzeń oraz imprez okolicznościowych. Jeśli jeszcze uwzględnimy możliwości rekreacyjne malowniczej okolicy - to otrzymujemy sympatyczny pakiet wypoczynkowy i noclegi - w sam raz na urlop, weekend lub oryginalną imprezę okolicznościową.

Restauracja Hotel W Zamku BytówRestauracja i Hotel w Zamku
tel. +48 59 822 20 94
fax. +48 59 822 20 95
tel. +48) 500 455 671

Muzeum Zachodnio-Kaszubskie
tel. 59 822-26-23
www.muzeumbytow.pl (godziny otwarcia i ceny biletów)
e-mail: sekretariat@muzeumbytow.pl

 

Nimfa Bytów - centrum rekreacyjne, w którym znajdują się atrakcje dla amatorów pływania:
basen do nauki pływania, brodzik, 3 zjeżdżalnie, rwąca rzeka, gejzery oraz leżanki.
Bytów, ul. Mickiewicza 15, tel. 59 822 15 01

 

Skatepark - dla amatorów deskorolek, rolek, hulanóg i bmx-ów. Konstrukcja z litego betonu o wymiarach ok. 32 m x 20 m zajduje się na ogrodzonej działce z dostępem przez furtkę.
Bytów, ul. Brzozowa, w pobliżu stadionu miejskiego.

Atrakcje w okolicy...

Cmentarz leśników Pyszno - fot. UM BytówCmentarz leśników - Osada Pyszno, sołectwo Sierzno. Kilka km od Bytowa znajduje się jedyny w Polsce, niecodzienny cmentarz - zabytek sprzed ponad 130 lat. Pierwszym pochowanym tutaj był królewski nadleśniczy, syn autora dendrometrycznego sposobu obliczania miąższości drzewostanu. Po pewnym czasie ilość nagrobków, w większości z żeliwnymi krzyżami z XIX wieku, zwiększyła się do trzydziestu. Oprócz cmentarza cenny jest również otaczający go las bukowo - dębowy, stanowiący rezerwat o nazwie "Bukowa Góra pod Pysznem". Całość tworzy miejsce pełne nostalgii, refleksji o przemijaniu i podziwu dla piękna przyrody.



Elektrownia wodna Struga - Soszyca koło BytowaElektrownia wodna Struga w Strudze k/Soszycy - najstarsza hydroelektrownia wodna na rzece Słupi i najstarsza w Europie. Wiele jej urządzeń (np. turbina) działało od chwili wybudowania w 1896 roku przez 113 lat. Jedynie ostre wymogi współczesnych zasad bezpieczeństwa spowodowały wymianę sprzętu na Najstarsze żarówki na świecie - ? - fot. Kazimierz Rolbieckinowszy. Ciekawostką są 2 żarówki sygnalizacyjne - jeszcze z włóknem węglowym! Są jednymi z najstarszych na świecie - biorąc pod uwagę ich również 113 letnią "służbę" w elektrowni.

Obecnie zabytkowe urządzenia są eksponowane w pobliżu współczesnego sprzętu. Do Soszycy dojedziemy np. od strony Bytowa, drogą nr 228 na Pomysk, gdzie skręcamy w lewo, w kierunku Czarnej Dąbrówki. Kontakt do elektrowni, ceny biletów, godziny otwarcia - tel. 59 823 13 82

Rzeka Słupia jest znana z całego zespołu elektrowni wodnych tworzących tzw. "kaskadę" - często polecaną atrakcję turystyczną. Np. w elektrowni Gąskowo, w Gałąźni Małej woda spływa w dół , w rurociągu, prosto do turbiny z wysokości aż 38 metrów.


Wioska Gotów, Wieża Lemana, kamienne kręgi. Położona kilkanaście kilometrów od Bytowa wieś neolityczna jest swobodną rekonstrukcją prehistorycznej osady pomysłu i autorstwa miejscowego gospodarza, Pana Klemensa Lemana. Znana także ze Zlotu Czarownic jest chętnie odwiedzana przez turystów i fanów dawnych czasów.

Dojazd  - zmierzając z Bytowa w kierunku Miastka trafimy do miejscowości Piaszno w gminie Tuchomie. Znajduje się tutaj wysoka na 22 metry, stalowo-drewniana konstrukcja z tarasem widokowym. Więcej informacji na temat wieży - po kliknięciu w zdjęcie poniżej.

Wieża Lemana Piaszno Tuchomie okolice Bytowa KASZUBY

Drugą atrakcją Piaszna są kamienne kręgi. W ich pobliżu widać zaś jakieś zabudowania...

Niektórzy twierdzą, że to potomkowie Gotów Got przy pracy - fot. Klemens Leman, Piasznowrócili w te okolice i to oni budufot. K. Lemanją tutaj neolityczną wieś. Można zamieszkać w drewnianej chacie, skorzystać z ręcznych żaren i samemu zemleć ziarno na mąkę. Zjeść własnoręcznie wypieczony chleb, z własnoręcznie przygotowanej mąki... A warto spróbować, bo receptura wypieku państwa Lemanów została wyróżniona na konkursie podczas I Jarmarku Pomorskiego w Bytowie. Jeśli zaś chodzi o kręgi, to mają one ok. 15 m średnicy i w miejscu gdzie występują dają o sobie znać różne anomalie u osób podatnych na bioprądy. Jest tu nawet kamienny krąg ofiarny. Cała osada znalazła się w Polskiej Księdze Rekordów i Osobliwości jako największy prywatny skansen w Polsce.

Piaszno, gmina Tuchomie, powiat Bytów
tel. 59 821 58 08


Góra Siemierzycka - wieża widokowa - na wzgórzu Wieża na Górze Siemierzyckiejo wys. 256 m npm., które  należy do najwyższych wzniesień na Kaszubach. Legenda mówi, że postawienie wieży na górze wywołuje wojnę i... coś jest na rzeczy. Po ustawieniu pierwszej konstrukcji wybuchła I wojna światowa, która zmiotła konstrukcję. Postawiono drugą w latach trzydziestych - historia się powtórzyła. W 2005 postawiono trzecią i... najpierw stoczono batalię w sprawie kosztów budowy, potem ruszyła wojna o uznanie gdzie się wieża znajduje: w Rekowie czy Płotowie. No cóż, miejmy nadzieję, że czasy mamy jednak łaskawsze dla obiektów służących środowisku. Drewniana wieża ma 16m wysokości i można z niej podziwiać przepiękne widoki.
Dojazd od strony Bytowa - np. po kilku km w stronę Chojnic (nie dojeżdżając do Rekowa), skręcamy w prawo kierowani drogowskazem. Po 3, 4 km , na krzyżówce w lewo - do Płotowa. Mijamy Muzeum Szkoły Polskiej , mały sklep w Płotowie - po 300m - dojeżdżamy do parkingu. Tu musimy zostawić samochód i dalej pieszo drogą wzdłuż jeziora, prowadzeni przez szlak, po ok. 40 - 50 minutach leśnego spaceru docieramy do wieży.

 

Muzeum Szkoły Polskiej - Płotów - filia Muzeum Zachodnio-Muzeum w Płotowie - fot. Muzeum BytówKaszubskiego. Nieduże, ale interesujące ekspozycje zgromadzone w dwóch salach przypominają czasy, w których mówienie po polsku na tych ziemiach było odwagą. W trzeciej sali zrekonstruowano klasę lekcyjną sprzed ponad 80 lat. Starsi mogą powspominać czasy atramentu i stalówek, młodsi zaś uśmiechnąć się z niedowierzaniem, że kiedyś tak wyglądała szkoła ich dziadków. Tel. do muzeum 59 822 26 23.


★ Atrakcje w sąsiednim Miastku - są tutaj
★ Atrakcje w sąsiednich Chojnicach - są tutaj
★ Atrakcje w sąsiedniej Kościerzynie - są tutaj
★ Atrakcje w sąsiedniej Czarnej Dąbrówce - są tutaj

★ Atrakcje turystyczne w pomorskim - są tutaj


Dni Bytowa - (drugi tydzień lipca) - są tutaj

To świetna okazja do skorzystania z wielu przygotowanych specjalnie na tę okazję imprez Turniej Rycerski - fot. UM Bytówsportowo-Urząd Miejski w Bytowierekreacyjnych i kulturalnych. Bytów ma już ponad 660 lat! Przedstawiają się zespoły regionalne, amatorskie, które oryginalnymi często pomysłami na występy przyciągają tak mieszkańców jak i turystów. Kilkanaście lat dorocznych obchodów tego święta miasta procentuje bardzo dobrą organizacją imprezy. Zapraszamy na scenę zamkową oraz leśną przy stadionie MOSiR i nad jezioro Jeleń.
Do zobaczenia w Bytowie!

Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner