Miastko - atrakcje ⭐ ciekawe miejsca 🧭 - mini przewodnik

Miastko - atrakcje ⭐ ciekawe miejsca 🧭 - mini przewodnik

Miejscowość Miastko

Miastko czy miasteczko ?

Takie żartobliwe pytanie stawiają niektórzy turyści przed przyjazdem w te okolice, bo w Miastku nie ma ani rynku z prawdziwego zdarzenia, ani zamku... Magnesem przyciągającym turystów są za to zdrowe lasy zajmujące prawie połowę tej szóstej co do wielkości gminy w Polsce. Pełne grzybów i jagód - stanowią raj dla poszukiwaczy ciszy, spokoju i przestrzeni. Piękne, nieomal bieszczadzkie krajobrazy urozmaica aż 150 jezior. Znajdziemy tutaj nawet Alpy! Nieduże co prawda, ale prawdziwe (to nazwa miejscowości) i znacznie bliżej położone niż te austriackie na przykład. Poniżej przedstawiamy atrakcje turystyczne oraz imprezy w regionie.

Noclegi  - (kliknij miejscowość): Dymin (11 km), MiastkoPłocko (22 km), Przęsin (4 km), Stara Brda (12 km), Świerzno (11 km), Turowo (21 km), Wałdowo (14 km), Wołcza Mała (5 km)

Atrakcje Miastka i okolic

Ekologiczny Wypoczynek
Ekologia od lat jest oczkiem w Agrovita w Wołczy Małejgłowie miasteckiego Agro - Szczupak w Przęsiniesamorządu. Dzięki niemu oraz mieszkańcom wciąż jest "woda czysta i trawa zielona". Wędkarze czują się tutaj jak w niebie mając do dyspozycji liczne specjalne łowiska. Nie tylko oni zresztą. Miejscowi gospodarze kwater agroturystycznych, dzięki pomysłowości i ogromnej pracy, stworzyli wiele nadzwyczaj urokliwych miejsc wypoczynku. Klimat i gościnność robią wrażenie na najbardziej wymagających. Przy okazji warto wspomnieć o miejscowych hodowlach unikatowych raków i jesiotrów.

Hodowla danieli w Turowie zyskaHodowla Danieli Kaszuby pomorskie - Gacówkała już wielu wielbicieli, szczególnie spośród młodszych gości. Stado tych pięknych zwierząt jest hodowane w warunkach naturalnych lecz na ogrodzonym terenie, dzięki czemu można je obserwować z odległości kilkunastu zalewie metrów! Obecnie stado liczy blisko 20 sztuk dorosłych i młodych zwierząt. Drugą atrakcją na miejscu są piękne bażanty.

 Właściele prowadzą jednocześnie urokliwą agroturystykę GACÓWKA. Dojazd i więcej szczegółów o tym zacisznym miejscu (w pobliżu są ALPY) - jest tutaj

 

Jeziora
Jezioro Bobięcińskie fot. UM MiastkoTo jeden ze skarbów tej ziemi. Jest tu na przykład Jezioro Bobięcińskiejedno z największych w Europie jezior lobeliowych - Bobięcińskie Wielkie - kilkanaście km na zachód od Miastka. Nazwa "lobeliowe" pochodzi od rzadkiej rośliny charakterystycznej dla tego typu zbiornika wodnego. Woda w takim jeziorze ma wysoką przezroczystość i wymaga szczególnej ochrony - np. zakazu wędkowania i zarybiania czy sadzenia drzew liściastych przy brzegu. Atrakcją Bobięcińskiego Wielkiego jest także wyspa z pozostałościami dawnego grodziska. Innym malowniczym akwenem jest jezioro Gwiazda - ok. 30 km na wschód od Miastka.

 

Magam Trophy  - Poland Trophy
Miastko - to dla off-roaderów z Polski i Magam Trophycałej EuropyMagam Trophy słowo magiczne. Rajd Magam Trophy był przez lata najtrudniejszym, najbardziej wymagającym i fascynującym corocznym rajdem przeprawowym, rozgrywanym w tej części Europy. Z racji ogromnego zainteresowania, jakie budziły te zawody, lista zgłoszeń obejmująca 60 załóg zamykana była już na pół roku przed startem, a z powodzeniem mogłaby by zostać podwojona. Niestety interpretacja obecnych przepisów dotyczących terenów leśnych postawiła tamę tej imprezie. Szkoda, bo takie wydarzenia, przy odpowiedniej organizacji, pomagają w rozsądnym godzeniu pasji motoryzacyjnej z naturalną potrzebą ochrony środowiska.

Dzisiaj tradycję rajdów w tym regionie przejąła  mniejsza impreza - Poland Trophy - odbywająca się w pobliżu miejscowści Bobolice, ok. 35 km na zachód od Miastka (jadąc przez Biały Bór). Trudno bowiem pozostać obojętnym na tak wspaniałe dla off-roadu tereny: niesamowite trawersy (drogi w poprzek zbocza góry), mnóstwo błota, skał i wody. 

Miastko
Znane jest ze swojej wielokulturowości.Kościół Zgodnie LIM 5 odrzutowiec Mirosława Hermaszewskiego MIASTKOżyją tu ze sobą mniejszości narodowe - ukraińska i niemiecka, a także Kaszubi i Kresowiacy. W sezonie owocuje to barwnymi imprezami , których kalendarium znajdziesz tutaj. W samym Miastku można obejrzeć malowniczy kościół, park w centrum lub zabytkowego LIM-a 5. Odrzutowiec jest darem słynnego Polaka, pilota kosmonatuty Mirosława Hermaszewskiego. Warto także poświęcić nieco czasu na smaczne danie w restauracji Monte Christo. Potrawy są tam przygotowywane zawsze na bieżące zamówienie, a ceny bardzo przyzwoite. Tel. 59 857 30 90.


Na obrzeżach miasta, na terenach Jesień w Krainie Rummela - fot. UM MiastkoKraina Rummelazwanych Pasieką, staraniem miejscowego nadleśniczego stworzono malowniczą Krainę Rummela - zbójnika, który zabierał bogatym i rozdawał biednym. Tryska tutaj źródełko Hammera, stoją ładne wiaty, kapliczka i specjalny wigwam z murowanym grillem. Cały teren opasuje sieć ścieżek spacerowych. Jedna z nich wiedzie wokół całego jeziora Studzienicznego. Co pewien czas znajdziemy tam miejsca na postój i ognisko do pieczenia np. kiełbasek. Dojście z centrum Miastka do Krainy zajmuje ok. pół godziny.

 

Sztoba Paintball - Przęsin koło Miastka, Kaszuby Paintball Miastko - poligon Sztoba Paintbal w PrzęsiniePaintball - w okolicach Miastka mamy także świetne pole do tej rozrywki. W Przęsinie, kilka kilometrów od Miastka (w kierunku na Bytów) przygotowano odpowiednie miejsce. Na terenie niemal 2 hektarów pagórkowatego terenu, znajdują się okopy, przeszkody, sztuczne konstrukcje i prawdziwe samochody. Cały teren oraz posiadany sprzęt (markery, maski, butle, umundurowanie) pozwalają na rozegranie bitwy nawet dla 30 osób.
Zapraszamy do nas - na Sztoba Painball!
Kontakt:
 Agroturystyka Agroszczupak, Przęsin, tel. 669 54 31 31, aktualności na FB - są tutaj

 

Szlaki turystyczne
Jednym z kultowych jest czarnySzlak Zwiniętych Torów szlak rowerowy Szlak Zwiniętych Torów"Na kolejowym szlaku". Wiedzie nasypami nie istniejących już linii kolejowych, rozebranych i wywiezionych po 1945 roku do ówczesnego Związku Radzieckiego. Trasa z Miastka przez Bytów do Łeby liczy 160 km. Na terenie gminy Miastko 18 kilometrowy odcinek szlaku nosi nazwę "Zwiniętych Torów" (Miastko - Wegorzynko - Dolsko - Piaszczyna - Głodowo.

"Dolina Brdy" 51 km Miastko- Starzno- Nowa Brda -Przechlewo. Na terenie Gminy Miastko szlak nosi nazwę "Doliną Brdy do krainy Rummela"
16,5 km Miastko - Pasieka - Kraina Rummela - Dźwierzno - Starzno - Most na Brdzie - Świeszyno

18 km Miastko - Wołcza Mała - Wołcza Wielka - Miastko

19 km - Miastko -Pasieka - Kraina Rummela - Wigwam - Słosinko - Pasieka - Miastko

48 km Miastko - Wołcza Wielka - Kamnica - Bobięcino - Świerzno - Kawcze - Łodzierz - Miastko

12 km "Do krainy Rummela" Miastko - Pasieka - jez. Studzieniczno - Pasieka Miastko

Piesze szlaki turystyczne

"Kraina Lasów i Jezior" 112 km. Jasień - Parchowo - Bytów - Miastko - Kamnica - Bobięcino.

Na terenie Gminy Miastko szlak nosi Okolice Wołczy Małejnazwę. "Ze wschodu na zachód" 28,5 km. Dolsko - Miastko - Kamnica - Bobęcino Czarny "Doliną Wieprzy i Studnicy" 71 km. Słupsk - Korzybie - Kępice - Miastko. Na terenie Gminy Miastko szlak nosi nazwę "Miastecka pętla rowerowa" 29 km. Miastko - Jez. Lednik - Łodzierz - Kawcze-Kawczyn


"Krajobrazów młodoglacjalnych" 82 km. Miastko - Kołczygłowy - Czarna Dąbrówka -Łeba. Na terenie Gminy Miastko szlak nosi nazwę "Z górki i pod górkę" 26,5 km. Miastko - Kwisno- Żabno - Wiatrołom - Lask - szosa Łubno - Miastko

Spływ kajakowy na rzece Brda - fot. Włodzimierz Przyjemski (agroturystyka Dworek Amaltea)"Doliną Brdy" 51 km. Miastko - Starzno - Nowa Brda - Przechlewo. Na terenie Gminy Miastko szlak nosi nazwę "Doliną Brdy do Krainy Rummela" 16,5 km. Miastko - Jez. Studzieniczno - Kraina Rummela - Dźwierzno - Starzno - most na Brdzie.

Ścieżka dydaktyczno - przyrodnicza "Zielony Ruczaj"
Obszar "Zielonego Ruczaju" znajduje się na terenie enklawy polno-leśnej o powierzchni 3,35 ha, którą przecina rzeczka Pląsa - dopływ Studnicy. Ścieżka znajduje się na terenie miasta w południowej części Miastka.

Zapraszamy na wędkowanie na Kaszubach!

Leśny Dworek wędkowanie Kaszuby

★ Atrakcje w  sąsiednim Bytowie - są tutaj
★ Atrakcje w  sąsiednich Chojnicach -
tutaj
★ Atrakcje turystyczne w pomorskim -
tutaj

Odkryj Miastko i jego atrakcje - zapraszamy!

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner