Osiek - atrakcje ⭐ ciekawe miejsca 🧭 Bory Tucholskie - mini przewodnik

Osiek - atrakcje ⭐ ciekawe miejsca 🧭 Bory Tucholskie - mini przewodnik

Bory Tucholskie - jeden z największych w Polsce kompleksów leśnych, położony w województwie kujawsko-pomorskim i pomorskim. Już sama nazwa wzbudza szacunek - jak najbardziej uzasadniony. W rozległych lasach znajduje się Park Narodowy Bory Tucholskie, Leśny Kompleks Promocyjny, 4 parki krajobrazowe oraz blisko 20 rezerwatów.

Wspaniałe warunki do wypoczynku zapewniają:

- lasy (grzyby, jagody, wycieczki, bogactwo flory i fauny)
- jeziora (do kąpieli, żeglowania, windsurfingu, wędkowania)
- rzeki (Brda, Wda - wspaniałe spływy kajakowe i Wędkowanie

Można tu spotkać jelenie, sarny, dziki, lisy, (rzadko wilki), orła bielika, żurawia, głuszca, kruka i wiele innych ciekawych gatunków. Więcej szczegółów na temat geografii, fauny i flory tego regionu - jest tutaj

Kościół Św. Rocha OsiekCiekawym miejscem na mapie Borów Tucholskich jest mała miejscowość Osiek nad jeziorem Kałębie zwanym Morzem Kociewskim. Wygodny dojazd (patrz mapa satelitarna poniżej) czyni z niej atrakcyjne miejsce wypoczynku. Latem - fani kąpieli, kajaków, windsurfingu i żeglowania znajdą tutaj wymarzone warunki do rekreacji. Oprócz wspomnianego jeziora Kałębie w gminie Osiek jest jeszcze bowiem 19 innych zbiorników wodnych (w tym 2 ponad stuhektarowe). Jesienią - zapraszamy na wielkie grzybobranie, zimą na kuligi, a wiosną na wycieczki pełne przestrzeni, świeżego powietrza i słońca.

Noclegi - Osiek i okolice (Wycinki, Okarpiec)

Zapraszamy na wczasy i wakacje w Osieku i jego malowniczych okolicach.

Osiek i okolice - atrakcje

Oryginalnym wydarzeniem jest coroczny Plener Twórców Ludowych - Kociewskie Wycinki - związany z miejscowością Wycinki.Podczas pleneru, można na żywo zobaczyć hafciarki,rzeżbiarzy i malarzy  tworzących swoje dzieła.Na zakończenie pleneru,podczas wernisażu można zakupić wyroby sztuki ludowej.

W połowie lipca ma miejsce regionalny festyn "Na Jagody" podczs którego odbywają się konkursy i próby bicia rekordów związanych z jagodami. Świetna zabawa i osiągane wyniki przesądziły o przyznaniu Osiekowi certyfikatu Centrum Rekordów Jagodowych, który wystawiło Towrzystwo Kontroli Rekordów niecodziennych z Rabki Zdroju.

 

Regaty na jeziorze Kałębie - fot. Stanica Firyn, tel. 513 418 709Jeziora otaczające Osiek, szczególnie te mniejsze (Brzezinek, Głęboczek, Tobołek), są prawdziwym rajem dla fotografów i amatorów podglądania dzikiej przyrody. Największe w regionie - Jezioro Kałębie - jest dużym i płytkim zbiornikiem o powierzchni ponad 460 hektarów. W najgłębszym miejscu do dna jest zaledwie 5 metrów. To sprawia, że woda szybciej nagrzewa się, co bardzo lubią wszyscy kąpiący się. Plan głębokośći Jeziora Kałębie - jest tutaj
Większość kwater położonych nad jeziorem Kałębie dysponuje niezbędnym sprzętem wodnym. Na miejscu działa także wypożyczalnia. Telefon kontaktowy do wwypożyczalni -
W wielu jeziorach i rzeczkach występują bobry, które potrafią powalić drzewa nawet blisko gospodarstw. Tak się dobrze czują w tych okolicach...

W Osieku działa Stanica Żeglarska FIRYN prowadząca kursy i szkolenia dla żeglarzy.

Z jeziorem Kałębie są związane największe imprezy i wydarzenia w regionie. Należą do nich oprócz wspomnianego festynu jagodowego:
Regaty Wiosenne (kwiecień)
Powitanie Lata (czerwiec)
Pożegnanie lata (wrzesień)


 

Spływy kajakowe - rzeką Wdą - stanowią niezapomniane Rezerwat Krzywe Koło - WDA - Błędnoprzeżycie. Największą jej atrakcją są meandry i zakola, które tworzą urokliwe zakątki. Jednym z takich pięknych miejsc jest rezerwat "Krzywe Koło" utworzony na malowniczym półwyspie, w pobliżu miejscowości Błędno. Jego wysokie zbocza (nawet do 15 metrów wysokości) opadające stromo do rzeki zrobiły wrażenie na przybyszach z zewnątrz już w ubiegłym wieku. Niemcy nazywali ten zakątek Rajem (Paradise), a mieszkańcy potocznie określają go dzisiaj "Paradyżem". Stojąc w pewnym miejscu półwyspu można jednym okiem dostrzecSpływy kajakowe WDA Bory Tucholskie rzeką płynącą w dole w prawo, a drugim okiem - płynącą w lewo...

Zmienny charakter Wdy, od wartkiego potoku wijącego się między kamieniami narzutowymi - do sunącej leniwie szerokiej rzeki, czyni z niej bardzo ciekawy i dosyć łagodny szlak kajakowy. Jego urok podkreślony zielenią lasów i łąk szczególnie miło zapada w pamięć wiosną i późną jesienią, gdy łatwiej spotkać łosia niż drugiego kajakarza. Co roku Wdą płyną np. uczestnicy Ogólnopolskiego Zimowego Spływu Kajakowego. 
Kontakt do wypożyczalni kajaków - tel. 500 625 718

 

Wczasy zdrowotne, odchudzające, rehabilitacja, odnowa biologiczna - to wszystko znajdziemy w specjalistycznym ośrodku - Centrum Rehabilitacyjno-Rekreacyjnym Dobry Brat położonym nad jeziorem Kałębie. Niepowtarzalny klimat Borów Tucholskich (70% drzewostanu stanowi sosna) pozwala na leczenie schorzeń związanych ze schorzeniami układu oddechowego oraz na prowadzenie m.in. silvoterapii opartej na kontakcie z przyrodą.

Specjalnością Centrum Dobry Brat w Osieku jest rehabilitacja. Więcej informacji po kliknięciu w nazwę oferowanego zabiegu:

masażeTurnusy rehabilitacyjne Bory Tucholskie
hydroterapia
fizykoterapia
inhalacje
krioterapia
kinezyterapia
terapia funkcjonalna

Drugim wyróżniającym się obszarem zabiegów związanych ze zdrowiem jest odnowa biologiczna. W Dobrym Bracie dostępne są (kliknij):Grota solna Dobry Brat Osiek

- sauna
- grota solna
- kąpiele perełkowe i zabiegi SPA
- masaże (lomi lomi, stemplami, itd)

Dobry Brat oferuje również specjalistyczne turnusy odchudzające dla każdego - w miłej, rodzinnej atmosferze. Dużym udogodnieniem dla organizatorów różńego rodzaju spotkań są 3 kompletnie wyposażone sale konferencyjne.

Wypoczywający mogą również skorzystać z wielu dodatkowych atrakcji opisanych - tutaj

Os. Dobry Brat 12, tel. 58 582 12 21, www.dobrybrat.pl

 

Izba Regionalna Wycinki Muzeum KociewskieWycinki - Izba Regionalna od 2008 r. Muzeum Kociewskie, W budynku starej szkoły, z inicjatywy jej opiekuna, fotografa i miłośnika Kociewia - Zenona Usarkiewicza - powstało małe muzeum tradycji. Zebrane eksponaty, m.in. różne narzędzia i elemety wyposażenia dawnych gospodarstw, potrafią zakręcić łezkę w oku starszym turystom, a młodszych zaintrygować "że coś takiego było i działało". Zbiory uzupełnia wystawa pięknych fotografi krajobrazowych oraz współczesnego, zgodnego z tradycjami, rękodzieła. W pobliżu znajduje się ładna agroturystyka Nad Stawem

Kontakt do Muzeum: tel. 58 582- 93 -23,  tel. 691-85-66-34

 

Zabytkowa chata w Osieku - atrakcje na KociewiuZabytkowe chaty - w Borach Tucholskich, zamieszkałych często jeszcze przez rdzenną ludność - Borowiaków Tucholskich, Kaszubów oraz Kociewiaków (jak w Osieku), znajdziemy niekiedy bardzo stare, nawet dwustuletnie drewniane domy. Szczególnie dużo zabytkowych chat (w tym z podcieniami) spotkamy w miejscowości Kasparus, gdzie tworzą niemal żywy "skansen".

Warto także skierować swoje kroki do:

- zabytkowego kościoła neogotyckiego w Osieku
- zabytkowego kościoła w Kasparusie (kociewskie malowidła)
- roamntycznych ruin młyna w Szladze
- jeziora Głuchego (raj dla płetwonurków)

Fragment planowanej przed wojną szosy Warlubie - Lubichowoi zwrócić uwagę na wyjątkowo prosty, długi odcinek szosy przechodzącej obok Osieka. Wartą wzmianki ciekawostką, jest tutaj fakt, iż droga ta powstała w latach 1937-1939, jako fragment obwodnicy ... Gdańska. Ze względów polityczno - gospodarczych bowiem, Polska postanowiła zbudować w latach trzydziestych bezpośrednie połącznie drogowe Toruń - Władysławowo, z odnogą do Gdyni. W ten sposób uniezależniłaby transport dogowy od przychylnego Niemcom Gdańska. Zaprojektowana ostatecznie betonowa szosa o 6 metrowej szerokości (+ 2 metrowe pobocza) była kosztowna jak współczesna autostrada. Wybuch II wojny światowej uniemożliwił niestety ukończenie pierwszego odcinka Warlubie - Lubichowo.

Szanowni Wypoczywający!

Przyjeżdżajcie w Bory Tucholskie do Osieka. Ta ziemia ma swój dobry, unikalny klimat i gościnnych ludzi!
Dlatego tu się naprawdę dobrze wypoczywa!

(Odkryj Pomorze serdecznie dziękuje za pomoc w przygotowaniu materiału panom Andrzejowi Firynowi i Zenonowi Usarkiewiczowi)

Osiek zaprasza!

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner