Praktyczne umiejętności, realne perspektywy - szkoła branżowa, która przygotuje Cię do zawodu marzeń
Absolwent szkoły podstawowej staje przed bardzo poważnym zadaniem, jakim jest wybór kolejnej placówki edukacyjnej. Ta decyzja ma niesamowicie istotne znaczenie dla całej dalszej kariery zawodowej, dlatego też trzeba podejmować ją w sposób bardzo rozważny i odpowiedzialny. Wśród dostępnych opcji wymienia się licea, technika oraz szkoły branżowe. Wszyscy ci, którzy chcieliby w jak najkrótszym czasie pozyskać szeroką wiedzę i kompetencje niezbędne do wykonywania konkretnego zawodu, powinni postawić na ostatnią z wymienionych opcji. Czym dokładnie cechują się szkoły branżowe? Szereg przydatnych informacji na ten temat przedstawiamy w poniższym poradniku.
Co wyróżnia szkołę branżową?
Szkoła branżowa Gdańsk czy w jakimkolwiek innym mieście ma te same cechy rozpoznawcze. Dawniej tego typu placówki nazywano szkołami zawodowymi. Jest to najlepsza opcja dla każdego, kto chciałby bardzo szybko zdobyć konkretne umiejętności zawodowe oraz z powodzeniem wejść na rynek pracy. Młodzież może dzięki nauce w takim miejscu bardzo szybko zdobyć odpowiednie kompetencje pożądane przez pracodawców w danym zawodzie.
Nieodłącznym elementem nauki w szkole branżowej jest szeroka praktyczna nauka zawodów. Jest też bardzo duża liczba przedmiotów zawodowych, które skupiają się na tym, aby przedstawić uczniom jak najwięcej wartościowych informacji na temat meandrów danej profesji. Dla wielu osób ogromnym atutem nauki w szkole branżowej będzie też fakt, iż nie trwa ona zbyt długo , bo zaledwie 3 lata. Absolwent szkoły branżowej I stopnia może od razu podjąć pracę. Inna z opcji to kontynuacja nauki w szkole branżowej II stopnia - wówczas kończąc ją jest możliwość zdawania matury.
Warto nadmienić, że nauka w szkole branżowej kończy się specjalnym egzaminem zawodowym. Jego zdanie jest konieczne do tego, aby zdobyć dokument potwierdzający, iż posiada się niezbędne kwalifikacje pozwalające do legalnego wykonywania danego zawodu.
Niezwykle szeroka oferta zawodów
Oferta szkół branżowych jest obecnie niesamowicie szeroka i dopracowana. Dzięki temu każdy, niezależnie od tego, jakie są jego predyspozycje, kompetencje i umiejętności, jest w stanie odnaleźć taką opcję, która będzie w pełni odpowiadała jego potrzebom. Oto przykładowe zawody, do których uprawnienia można zdobyć podczas nauki w szkole branżowej:
- murarz-tynkarz,
- cieśla,
- dekarz,
- monter sieci i instalacji sanitarnych,
- elektryk,
- blacharz samochodowy,
- lakiernik,
- kucharz,
- cukiernik,
- piekarz,
- krawiec,
- szwacz,
- ślusarz,
- kowal,
- tapicer.
Jakie korzyści płyną z nauki w szkole branżowej?
Decyzja o rozpoczęciu nauki w szkole branżowej może przynieść młodemu człowiekowi całą masę korzyści. Przede wszystkim, dzięki niej ma się możliwość szybkiego rozpoczęcia kariery zawodowej. Już po 3-letniej szkole branżowej można od razu rozpocząć pracę, ponieważ nauka obfituje w szereg zajęć praktycznie przygotowujących do wykonywania konkretnej profesji.
Dodatkowo, warto wiedzieć, że oferty szkół branżowych są konsultowane w pracodawcami, dzięki temu uczeń wybierając dany kierunek ma pewność, iż później bez trudu zdobędzie wymarzoną pracę. Ponadto należy nadmienić, że nauka w szkole branżowej to strzał w dziesiątkę dla tych, którzy chcieliby ograniczyć do minimum uczenie się podstawowych przedmiotów takich jak język polski czy matematyka.