Za jedną z najczęściej występujących chorób w przewodzie pokarmowym uznaje się wrzody żołądka. Wiąże się z dolegliwościami, z którymi przeważnie pacjenci radzą sobie wyłącznie farmakologicznie, zaniedbując tym samym leczenie i eliminowanie przyczyn tej choroby. Zrozumienie, skąd tak naprawdę biorą się wrzody żołądka, ma istotne znaczenie dla zdrowia i dalszego komfortu osoby, która zmaga się z tą chorobą.
Czym są wrzody żołądka?
Wrzody żołądka to pojawiające się na błonie śluzowej lub błonie mięśniowej uszkodzenia, które przybierają postać ubytków. Niewielkie zmiany o tym charakterze goją się samoczynnie, jednak te większe, z którymi organizm sobie nie radzi, powodują dolegliwości bólowe i mogą prowadzić do wystąpienia wielu komplikacji zdrowotnych. Osoby, które podejrzewają u siebie wrzody żołądka, może pomóc gastrolog w Gdańsku.
Wspomniane wrzody we wczesnej fazie rozwoju najczęściej dotykają wyłącznie wierzchniej warstwy ściany żołądka. Jeżeli nie są leczone lub panujące w żołądku warunki przyczyniają się ich dalszego rozwoju, wrzody zaczynają rozprzestrzeniać się głębiej. Atakują również naczynia krwionośne, a same otoczone są przez tkanki z aktywnym stanem zapalnym.
Brak leczenia również i na tym etapie będzie powodował coraz dotkliwsze dolegliwości. W najbardziej zaawansowanych stadiach wrzód może powodować perforację, czyli przedziurawienie ściany żołądka i zaatakować inne organy wewnętrzne znajdujące się w jego sąsiedztwie.
Jaka jest geneza powstawania wrzodów żołądka?
Istnieje wiele hipotez na temat tego, co może przyczyniać się do powstawania wrzodów żołądka. Do jednych z najczęściej wymienianych powodów należy nieodpowiedni, niezdrowy tryb życia, a także chroniczny stres towarzyszący człowiekowi przez miesiące, a nawet lata.
Innym powodem jest farmakologia i skutki uboczne, jakie może powodować. Do środków najczęściej przyczyniających się do powstawania wrzodów żołądka zalicza się niesteroidowe leki zapalne.
Niewątpliwie należy także powiedzieć o używkach, szczególnie tych stosowanych w nadmiarze lub systematycznie. Mowa o papierosach i alkoholu, które mają negatywny, szkodliwy wpływ na ściany żołądka i cały układ pokarmowy człowieka. Używki mogą potęgować rozwój omawianej choroby, a także utrudniać gojenie się ran w trakcie prowadzonego leczenia.
Wśród przyczyn rozwoju omawianej choroby wymienia się też zakażenie Helicobacter pylori. Infekcja może nie powodować żadnych objawów i dolegliwości. Jest to jednak bakteria, która przy przewlekłym i długotrwałym występowaniu może uszkadzać błonę śluzową żołądka, a tym samym powodować rozwój owrzodzeń.
Nie można ponadto pomijać aspektu nieodpowiedniej diety oraz uwarunkowań genetycznych, które w pewnym stopniu determinują występowanie wrzodów żołądka.
Leczenie wrzodów żołądka — na czym polega?
Niewątpliwie jednym z elementów leczenia wrzodów żołądka jest wprowadzenie środków farmakologicznych. Mają one na celu zapobieganie rozwojowi owrzodzeń, łagodzenie ewentualnych dolegliwości, utrzymywanie pH żołądka na właściwym poziomie i eliminację już występujących stanów zapalnych. Wybór leków jest uzależniony również od tego, co stanowi główną zdiagnozowaną przez lekarza przyczynę choroby.
W zachowawczym postępowaniu przeciwdziałającym rozwojowi wrzodów istotne znaczenie ma także dieta — unikanie produktów, które podrażniają ścianki żołądka, wywołują ból i dyskomfort po jedzeniu. Dieta to nie tylko rodzaj produktów spożywczych, po jakie się sięga, ale także ich jakość i temperatura, w jakiej są serwowane.
W profilaktyce uwzględnia się postępowanie, które ma na celu zmniejszenie prawdopodobieństwa rozwoju Helicobacter pylori w żołądku, gdyż ich nadmiar będzie powodował rozprzestrzenianie się stanu zapalnego i powstawanie trudno gojących się wrzodów.
Działania prewencyjne i zdrowy styl życia mają duży wpływ na to, czy pacjent w przyszłości zachoruje na wrzody żołądka i jak szybko będzie postępowało wprowadzone leczenie.