Dzień św. Bernarda Pelplin 2022

logo
A A

Zapraszamy na Dzień Świętego Bernarda - święto miodów, ziół, runa leśnego i owoców ziemi pelplińskiej oraz odpust parafii katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP, który odbędzie się 15 sierpnia 2022 roku w Pelplinie.


Św. Bernard – to patron miasta Pelplina, opat zakonu cysterskiego, któremu miasto zawdzięcza swój rozwój. Święto Patrona miasta to doskonała okazja, by za przyczyną jego dziedzictwa zadbać o duszę i ciało. Okazja do refleksji nad sobą oraz otaczającym światem, z którego pochodzą dary runa leśnego.
W Pelplinie  powracamy do tych zdrowych, kojących tradycji. Miodowo-ziołowe popołudnie pobudzi krew do wieczornej zabawy w średniowieczno-regionalnych sceneriach i nastrojach.

Program Dnia Św. Bernarda w Pelplinie 2022:


10:00 – Uroczysta msza św. w bazylice katedralnej w Pelplinie
Po mszy przemarsz na Przystań Sobieskiego
11.00 Powitanie
11.15 Koncert muzyki Gospel
Występi Chór Wydziału Zarządzania UG "NON SERIO", który powstał w 1990 r. Pretekstem do zawiązania grupy był koncert dyplomowy założycielki i obecnej dyrygentki chóru Beaty Borowicz. Skład zespołu ograniczał się wówczas do kilkunastoosobowej grupy przyjaciół. Chór Wydziału Zarządzania UG można usłyszeć w bardzo różnorodnym repertuarze klasycznym, rozrywkowym, kabaretowym, cerkiewnym, gospel, w repertuarze a cappella, ale i w towarzystwie orkiestry symfonicznej czy muzyków jazzowych. Grupa ma na swoim koncie liczne nagrania płytowe i telewizyjne. Jest laureatem nagród na festiwalach m.in I miejsca na IV Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej w Rumi, nagrody za najlepszy debiut i atrakcyjną prezentację wartości ludycznych Ogólnopolskiego Turnieju Chórów Legnica Cantat 25, II miejsca na XXX Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach, Grand Prix I Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Gospel Camp Meeting w Osieku, I miejsca w kategorii Chórów Akademickich w Ogólnopolskim Turnieju Chórów LEGNICA CANTAT 28.


W godz. 11.00-17.00 Piknik owocowo-warzywny – degustacje na stoiskach, konkursy z nagrodami. Piknik przygotowany przez Pomorską Izbę Rolniczą


12.15 Występ zespołu Hot Line
13.15 Pokazy, konkursy
14.00 Występ zespołu Hot Line
15.00 Nieszpory w bazylice katedralnej
16.00 Koncert Bartka Wrony


Ponadto: zabawy, prezentacje, stoiska z rzemiosłem, miodami i inne, gastronomia.


Jednym z punktów Dnia św. Bernarda będą „Warsztaty pszczelarskie" realizowane w ramach projektu pn. Edukacja ekologiczna w Gminie Pelplin w 2022 roku - „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie Gminy Pelplin poprzez edukację mieszkańców Gminy, w szczególności dzieci i młodzieży" - dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku na zadania z zakresu edukacji ekologicznej w 2022 r.


Odbędzie się także rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Moja przyjaciółka pszczółka", którego organizatorem jest Gmina Pelplin.


Dzień Świętego Bernarda Pelplin 2022