Aleja statków Gdynia

  • miasto : Gdynia
  • ulica : Aleja Jana Pawła II
A A

Aleja Statków - miejsce na końcu Skweru Kościuszki, gdzie wmurowano płyty upamiętniające odwiedziny Gdyni przez największe wycieczkowce. Tablice wykonane są z zielonego, włoskiego granitu. Na każdej wykuty jest rysunek statku pasażerskiego, jego nazwa, znak armatora, herb Gdyni oraz rok odsłonięcia płyty.


Największym statkiem upamiętnionym w Alei jest MS Navigator of the Seas. Navigator został zbudowany w Finlandii w 2002 roku, a jego matką chrzestną została tenisistka Steffi Graf. Navigator of the Seas zacumował w Gdyni 8 czerwca 2007 roku i przebywał w porcie tylko 5 godzin od 7.00 do 12.00.


Warto śledzić ruch statków w porcie Gdynia (szczegóły są na stronie www.port.gdynia.pl/pl/wydarzenia/wycieczkowce ). Statki przybijają do Nabrzeża Francuskiego. Zdarza się, że jednego dnia potrafią zawinąć nawet trzy wielkie "cruisery". Wtedy np. z 10 tys. pasażerów, głównie ze Stanów Zjednoczonych oraz Europy Zachodniej, większość schodzi na ląd i jedzie autokarami na zwiedzanie Gdańska lub Malborka.


Choć z kosmosu samych płyt nie widać - polecamy mapę satelitarną w zbliżeniu - rozdzielczość jest całkiem dobra.