Westerplatte

  • miasto : Gdańsk
  • ulica : Westerplatte
A A

Westerplatte - półwysep, symbol polskiej, bohaterskiej obrony we wrześniu 1939 roku.
182 żołnierzy i oficerów przez 7 dni broniło się przed ponad trzema tysiącami hitlerowców. Po dwóch dniach wściekłych ataków, ostrzału artylerii i bombardowań z powietrza, obrońcom zostały 2 działka przeciwpancerne 37 mm, karabiny i granaty. Druga strona dysponowała artylerią pancernika Schleswig-Holstein ( m.in. 4 działa 280 mm,12 dział 150 mm, 4 działa 88 mm) armatami polowymi, moździerzami, działami przeciwlotniczymi i przeciwpancernymi. Lejów po bombach i pociskach było tak dużo, że kolejne granaty wpadały do tych samych dołów. Ostatecznie, 7 września, po wystrzeleniu prawie 95% amunicji, wobec braku lekarstw i nadziei na odsiecz, mjr Henryk Sucharski podjął decyzję o kapitulacji wciąż niezdobytej placówki.
Zginęło ... piętnastu polskich żołnierzy, a 50 było rannych. To niewiarygodne, bo Niemcy ze względu na straty (ok. 200 zabitych i ok. 200 rannych) strzelali artylerią okrętową nawet do drzew podejrzewając, że czają się tam snajperzy. Wszystkie zostały potrzaskane, koszary zbombardowane, bunkry rozbite lub uszkodzone. To, że tylu obrońców przeżyło, było efektem ich świetnego wyszkolenia, woli walki i odpowiedniego dowództwa: majora Sucharskiego oraz kapitana Dąbrowskiego.
Niemcy, świadomi swej przewagi ogniowej, byli pod wrażeniem siły obrony i uszanowali polskich oficerów pozwalając zachować im szable. Zabili jednak radiotelegrafistę, który nie zdradził szyfrów.


Wszystko działo się ponad 70 lat temu. Wydaje się, że dawno. Tymczasem naszą pamięć o wojnie w Europie przywołała tak niedawno rozpadająca się Jugosławia, a zupełnie świeżo wydarzenia na Ukrainie...


Obchody 70 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej sprawiły, że teren półwyspu Westerplatte oraz znajdujące sie na nim obiekty zostały gruntownie odnowione. Udostępniono przejście przez środek zbombardowanych koszar, odrestaurowano drugi bunkier - wartownię i wieżę obserwacyjną. Odbudowano także część historycznego muru otaczającego składnicę. Miejsce wyraźnie odżyło, planowane są także dalsze rekonstrukcje.


Wartownia nr 1 na Westerplatte, ul. Sucharskiego , tel. 58 343 69 72.


Godziny otwarcia, ceny biletów - są tutaj


Dojazd autobusem linii 106.


Latem na Westerplatte można także dopłynąć stylizowanym okrętem - galeonem LEW. Po drodze turyści mogą obejrzeć port oraz twierdzę Wisłoujście.  To wyjątkowa okazja, bo wiele ujęć fotograficznych jest niedostępnych z lądu.


Na pokładzie Lwa znajdują się przewodnicy opowiadający o historii i Zapraszamy na rejsy galeonamizabytkach Gdańska, Porcie, Stoczni i Westerplatte. Można również wypożyczyć zestaw typu audioguide. Po dopłynięciu do Westerplatte istnieje możliwość indywidualnego zwiedzenia tego historycznego miejsca i powrotu na jednym ze statków w cenie tego samego biletu.

By umilić Państwu podróż, w czasie rejsu gwarantujemy muzykę na żywo, pyszne przekąski i napoje w pokładowym barze oraz wykwalifikowaną i sympatyczną obsługę.

Kursujemy od kwietnia do końca października. Po zmierzchu galeon Lew zamienia się w stylową tawernę. 
Na Państwa życzenie organizujemy rejsy czarterowe z muzyką i cateringiem. Organizujemy także imprezy okolicznościowe, takie jak: urodziny, imprezy integracyjne, uroczyste bankiety itp.


tel. +48 601 629 191
tel. +48 501 571 383
Miejsce cumowania - punkt startowy dla wycieczek - Długie Pobrzeże w pobliżu Zielonej Bramy w Gdańsku