Gniew -  atrakcje ⭐ ciekawe miejsca 🧭 - mini przewodnik

Gniew - atrakcje ⭐ ciekawe miejsca 🧭 - mini przewodnik

Miejscowość Gniew

Opanuj Gniew!Gniew - fot Zamek Gniew
Gmina Gniew - bogata w poruszającą historię, atrakcyjną przyrodę, ciche zakątki Jest niezwykle atrakcyjnym miejscem dla kochających obcowanie ze znakami przeszłości oraz wypoczynek w bliskości z dziewiczą i niczym niezakłóconą przyrodą.

Noclegi - Gniew, Lipia Góra, Opalenie, Pólko

Gniew - atrakcje turystyczne

Miasto jak z baśni wyjęte
Najciekawszą miejscowością gminy jest miasto fot. Balloon CharterGniew, zajmujące obszar 7 km2. To jedno z najpiękniejszych nadwiślańskich miasteczek w Polsce, położone na wysokim wzgórzu i otoczone dolinami rzecznymi okalającymi gród. Przechodząc się po Gniewie - mieście, pełnym wąskich i krętych uliczek, tajemniczych zakamarków, okien i drzwi, nie wiadomo dokąd prowadzących, nie sposób nie zachwycić się, nie zadumać nad wielowiekową historią tego miejsca, nie poczuć średniowiecznej atmosfery grodu o nieco złowrogo brzmiącej nazwie.
Listę zabytków Gniewu otwiera panorama miasta widziana od strony południowej, która stanowi unikat na skalę europejską.

Pasja ludzi Zamek i Wzgórze ożywia

Najokazalszą budowlą Gniewu jest Zamek zbudowany na przeHotel Restauracja Zamek Gniewłomie XIII i XIV wieku. Jest to największa twierdza krzyżacka na lewym brzegu Wisły. Jest też miejscem regularnie odbywających się tu spektakli, inscenizacji i turniejów historycznych. Posiadane zaplecze techniczne pozwala też na całoroczną obsługę konferencji, zjazdów, Zamek Gniew - atrakcje przez cały rok!sympozjów naukowych i bankietów, zaś dla grup młodzieżowych organizację jedno i kilkudniowych pobytów z "żywymi lekcjami historii".

Obecny Hotel Zamek Gniew **** wraz z sąsiadującym Pałacem Marysieńki tworzy wyjątkowy kompleks hotelowo - konferencyjny. Zabytkowa architektura, stylowe wyposażenie, nowoczesne rozwiązania i wyposażenie owocują  komfortem i wygodą zarówno wypoczywjących jak i organizatorów przeróżnych eventów. Szklany dach nad dziedzińcem zamkowym pozwala urządzać koncerty oraz inne imprezy przez cały rok w unikalnej atmosferze. Wielofunkcyjny jest także teren wewnątrz murów otaczających wzgórze. Jest to miejsce m.in koncertów, pikników, ślubów i wesel plenerowych.

Informacje o Hotelu Zamek Gniew **** (noclegi, restauracja, kręgielnia) fot. W. Pasławski- są tutaj

Warto też wspomnieć, że Zamek został wpisany na listę najlepszych krajowych produktów turystycznych rekomendowanych przez Polską Organizacją Turystyczną. Największymi imprezami, odbywającymi się na Zamku są:

• Turniej Rycerski króla Jana III na Zamku w Gniewie - tutaj
• Vivat Vasa! "Bitwa dwóch Wazów" Gniew 1626 r." - tutaj

 


fot. W. PasławskiW bezpośrednim sąsiedztwie Zamku znajduje się Pałac Marysieńki - tutaj, Starosta Gniewski - fot. Zamek Gniewktóry wzniósł dla swej ukochanej żony Marii Kazimiery Jan III Sobieski, ówczesny starosta gniewski, a przyszły król Polski.

Jakiś przedziwny urok wypływa ze Wzgórza Zamkowego. Do dziś krążą legendy o zamku, jego lochach i ukrytych w nich skarbach, o korytarzach biegnących pod Wisłą, a także o okrutnym komturze gniewskim Zygfrydzie, którego duch nadal pokutuje w studni na dziedzińcu. Wiele wyróżnia gniewski zamek, ale najważniejszą jego siłą są ludzie, dla których praca w tym miejscu jest prawdziwą pasją.

Serce miasta Gniew
Rynek - fot. UM GniewŚwiat gniewskich zabytków to również Rynek otoczony niezwykle romantycznymi kamieniczkami, charakteryzującymi się podcieniami i mansardowym dachem. Historia niektórych z nich sięga nawet XIV wieku. Szczególnie interesujące są tzw. gniewskie leby - świetnie zachowane, datowane na XV wiek domy podcieniowe znajdujące się po zachodnifot. UM Gniewej stronie rynku. Przebudowane ok. 300 lat temu, zachowały w niektórych miejscach ówczesne stropy belkowe, stolarkę okienną a nawet klatki schodowe z dekoracyjnymi balustradami z tamtych lat. Razem tworzą najcenniejszy i największy w województwie pomorskim zespół zabytkowych kamienic.

W centralnej części placu usytuowany jest ratusz miejski wybudowany na przełomie XIV i XV wieku, wykorzystywany jako Urząd Miasta. Tuż przy rynku zaś usytuowany jest kościół św. Mikołaja, którego najstarsza cześć prezbiterium pochodzi z XIV wieku.
Zabytkowych obiektów i urokliwych uliczek nie brakuje również w innych zakątkach miasta.

 

🏇  Jazda konna - na wczasy w siodle, wakacje z końmi zaprasza Agroturystyka Maciejówka
Opalenie koło Gniewu, ul. Józefa Czyżewskiego 31, tel. 502 760 852
www.maciejowka.net

Agroturystyka Maciejówkaze specjalnością - jazda konna - zaprasza na wczasy w siodle i wakacje z końmi na Kociewiu - na terenie pięknej Doliny Dolnej Wisły.  Atrakcyjne położenie gospodarstwa blisko lasu i Wisły pozwala na ciekawy, urozmaicony pobyt dla miłośników natury, architektury, jazdy konnej czy wycieczek rowerowych. Maciejówka dysponuje także salą bankietową na imprezy i wydarzenia okolicznościowe. Maciejówka Opalenie jazda konna Kociewie

Na miejscu znajdują się wygodne noclegi dla ok. 36 osób - w pokojach z łazienkami. Dodatkowymi atrakcjami Agroturystyki Maciejówka są m.in:

 • jazda konna z instruktorem - nauka dla początkujących i zaawansowanych,  rajdy i wycieczki konne, przejazdy bryczkami, wozami, 
 • kontakt ze zwierzętami (króliki, kury itp.)
 • duży plac zabaw (huśtawki, piaskownica, zjeżdżalnia)
 • boisko do siatkówki
 • miejsce na ognisko, grila. 

Po wiecej szczegółów oferty zapraszamy na stronnę www Maciejówki.

 

Wędkowanie - koło Gniewu znajduje znane z wielu imprez wędkarskich - ŁOWISKO JELEŃ. To bardzo ciekawe, komercyjne łowisko wędkarskie obejmujące prywatne jezioro Jeleń o powierchni ponad 33 hektarów. Jest całoroczną atrakcją kompleksu wypoczynkowego Jeleń Resort & SPA. Wokół zbiornika wybudowano liczne dwuosobowe pomosty oraz dużą ilość stanowisk brzegowych, do których dojedziemy promenadą prowadzącą wzdłuż brzegu. Kolejnym walorem są wydzielone miejsca z możliwością grillowania i biesiadowania.

Jezioro o średniej głębokości 10 m (max 20 m) posiada pofałdowane dno oraz zadrzewioną wyspę. Z plażą i bezpiecznym kąpieliskiem jest idealnym miejscem na weekend lub wakacje z wędką. Można tu złowić (zgodnie z zasadą NO KILL) np.:
● wielkie leszcze (3-4 kg)
● karpie, amury, liny, tołpygi, karasie
● szczupaki, sandacze, okonie (max ponad 50 cm)
● jesiotry

Więcej o wędkowaniu (regulamin, ceny) w jeziorze Jeleń - jest tutaj


Miejsce cudów - sanktuarium Piaseczno
W gminie Gniew niezmiernie ważną paseczno1_400miejscowością jest piaseczno2_400Piaseczno - wieś, która swą sławę zawdzięcza pierwszym na Pomorzu objawieniom Matki Bożej. Corocznie, mieszczące się tu Sanktuarium Maryjne tzw. Studzienkę odwiedzają tysiące pielgrzymów, którzy wypraszają u Matki Boskiej Piaseckiej Królowej Pomorza i Matki Jedności niezliczone łaski. Wskrzeszenie Anny Konopackiej, cudowne uzdrowienie księżnej Anny Krystyny Radziwiłłowej oraz trzy inne wyproszone tutaj łaski Kościół uznał i ogłosił jako autentyczne.
W Piasecznie mieści się kościół zbudowany w 1348 roku przez Krzyżaków. Jest to też siedziba Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego.

 

Pelplin - tutaj znajduje się słynna Biblia Gutenberga - jedyny egzemplarz "najdroższej książki Biblia Gutenberga Pelplin atrakcjeświata" w Polsce. Przechowywana w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie (46 km od Gdańska) została wydrukowana na papierze w oryginalnej XV wiecznej oprawie. Biblia z Pelplina należy do najcenniejszych zachowanych egzemplarzy (zostało ich 48 sztuk na całym świecie) z uwagi na sposób wykonania ręcznych uzupełnień. Dodatkowym "smaczkiem" jest plamka po odbitej przypadkiem czcionce - rzecz bardzo cenna dla historyków drukarstwa.
Katedra - Pelplin - atrakcjeW muzeum zobaczyć można jeszcze inne, cenne dzieła sztuki, głównie odnoszące się do okresu średniowiecza. Godna polecenia i zwiedzenia jest również imponująca katedra w której znajdują się 23 ołtarze. Jeden z nich, mierzący ponad 25 metrów wysokości, jest najwyższym w Polsce i w Europie drewnianym ołtarzem.

Pelplin, ul. Bpa Dominika 11. tel. 58 536 12 21 (muzeum), tel. 58 536 19 49 (informacja turystyczna) Godziny otwarcia, ceny biletów - są tutaj          

Zapraszamy we wrześniu na Jarmark Cysterski w Pelplinie!Jarmark Cysterski w Pelplinie

 

Dzień Świętego Bernarda - przypadający 15 sierpnia - to święto miodów, ziół i runa leśnego ziemi pelplińskiej, a także odpust mający miejsce kolejny rok w Pelplinie. Św. Bernard, opat zakonu cysterskiego, przyczynił się do rozwoju tego miasta i stał się jego patronem.
Barwny przebieg święta, pełen radości i smaków - jest tutaj

 

Leśne uroczyska - okolice Gniewu
Gmina Gniew to również wymarzone wprost fot. UM Gniewmiejsce dla ceniących sobie wypoczynek w harmonii z nietkniętą przez cywilizację naturą. W Brodach Pomorskich, miejscowości położonej wśród lasów, w pobliżu leśniczówki znajduje się kompleks rekreacyjny, idealnie nadający się do biesiadowania przy ognisku, czy grillu oraz muzeum leśne i mini-zoo, w którym obejrzeć można zwierzęta leśne i ptaki.
Wspaniale rozwijającą się miejscowością jest Opalenie - duża, dawniej szlachecka wieś. W XVIII wieku majątek ten należał do rodziny Czapskich, którzy ufundowali barokowy kościół. Z tego okresu pochodzi też dobrze zachowany dwór otoczony parkiem. fot. UM GniewW Opaleniu znajdują się także boisko sportowe oraz kort tenisowy. Jednak największym atutem Opalenia jest jego wspaniałe położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły i rozległych starych kompleksów leśnych, w tym dwóch rezerwatów przyrody Opalenia Dolnego i Górnego. Lasy te kryją wielkie bogactwo zarówno chronionych, jak i rzadko spotykanych gatunków flory i fauny. Właśnie tu mieści się kilka gospodarstw agroturystycznych przepięknie położonych i oferujących swoim klientom liczne atrakcje.
Wśród lasów położona jest również wieś Rakowiec, w której znajduje się jezioro ze świetnie zagospodarowanym i jedynym w powiecie tczewskim strzeżonym kąpieliskiem.

fot. UM GniewTropem mennonitów
Na północ od Gniewu, na terenach położonych nad Wisłą leży Nizina Walichnowska. Znajdują się tam pozostałości po działalności Mennonitów, holenderskich osadników sprowadzających się na tereny Dolnej Wisły od XVII do XX wieku. Natomiast w Wielkich Walichnowach znajduje się cmentarz mennonicki. Nie brakuje tam również innych śladów bytności Mennonitów.


Gniew na turytycznym szlaku
Przez teren gminy Gniew przebiega pięć szlaków turystycznych:
- szlak Dolnej Wisły łączący Wielkie Walichnowy z Nowem
- szlak Lasów Dębińskich prowadzący od Zajazdu "Gniewko" w Rakowcu do Wiosła Małego
- szlak Rzeki Wierzycy łączący Gniew z fot. UM GniewPelplinem
- szlak Opaleński biegnący na trasie Zajazd "Gniewko" w Rakowcu - Opalenie
- szlak Ziemi Tczewskiej mający swój początek przy Zajeździe "Gniewko" w Rakowcu, poprzez Smętowo Graniczne do Tczewa Wszystkie te szlaki przebiegają przez najbardziej malownicze i obfitujące w atrakcje przyrodnicze i kulturowe tereny gminy Gniew. Są one świetnie oznakowane i idealnie nadają się na weekendowe wyprawy rodzinne.
Poznaj gminę Gniew!

Przygotowano na podstawie materiałów  UM Gniew. Więcej www.gniew.pl

★ Atrakcje sąsiedniego Kwidzyna - po drugiej stronie Wisły - są tutaj
★ Atrakcje turystyczne w pomorskim - są tutaj

Zapraszamy na atrakcje do Gniewu!

Zamek Gniew - Hotel Rycerski - Pałac Marysieńki

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner