Miastko - atrakcje turystyczne - przewodnik, noclegi

  • Miasto : Miastko
  • Ulica : Dymin, Głodowo, Miastko Pasieka, Okunino, Płocko, Przęsin, Stara Brda, Świerzno, Trzcinno, Wałdowo, Wołcza Mała, Wołcza Wielka, Jezioro Bobięcińskie, Jezioro Gwiazda - atrakcje, imprezy, noclegi - na Kaszubach
logo
A A

Miastko czy miasteczko ?


Takie żartobliwe pytanie stawiają niektórzy turyści przed przyjazdem w te okolice, bo w Miastku nie ma ani rynku z prawdziwego zdarzenia, ani zamku... Magnesem przyciągającym turystów są za to zdrowe lasy zajmujące prawie połowę tej szóstej co do wielkości gminy w Polsce. Pełne grzybów i jagód - stanowią raj dla poszukiwaczy ciszy, spokoju i przestrzeni. Piękne, nieomal bieszczadzkie krajobrazy urozmaica aż 150 jezior. Znajdziemy tutaj nawet Alpy! Nieduże co prawda, ale prawdziwe (to nazwa miejscowości) i znacznie bliżej położone niż te austriackie na przykład. Poniżej przedstawiamy atrakcje turystyczne oraz imprezy w regionie.


Noclegi  - (kliknij miejscowość):Dymin (11 km), Głodowo (17 km), Łąkie (19 km), Miastko, Okunino (8 km), Płocko (22 km), Przęsin (4 km), Stara Brda (12 km), Świerzno (11 km), Trzcinno (11 km), Turowo (21 km), Wałdowo (14 km), Wołcza Mała (5 km)


Ekologiczny Wypoczynek
Ekologia od lat jest oczkiem w Agrovita w Wołczy Małejgłowie miasteckiego Agro - Szczupak w Przęsiniesamorządu. Dzięki niemu oraz mieszkańcom wciąż jest "woda czysta i trawa zielona". Wędkarze czują się tutaj jak w niebie mając do dyspozycji liczne specjalne łowiska. Nie tylko oni zresztą. Miejscowi gospodarze kwater agroturystycznych, dzięki pomysłowości i ogromnej pracy, stworzyli wiele nadzwyczaj urokliwych miejsc wypoczynku. Klimat i gościnność robią wrażenie na najbardziej wymagających. Przy okazji warto wspomnieć o miejscowych hodowlach unikatowych raków i jesiotrów.


Hodowla danieli w Turowie zyskaHodowla Danieli Kaszuby pomorskie - Gacówkała już wielu wielbicieli, szczególnie spośród młodszych gości. Stado tych pięknych zwierząt jest hodowane w warunkach naturalnych lecz na ogrodzonym terenie, dzięki czemu można je obserwować z odległości kilkunastu zalewie metrów! Obecnie stado liczy blisko 20 sztuk dorosłych i młodych zwierząt. Drugą atrakcją na miejscu są piękne bażanty. Właściele prowadzą jednocześnie urokliwą agroturystykę GACÓWKA. Dojazd i więcej szczegółów o tym zacisznym miejscu (w pobliżu są ALPY) - jest tutaj


 


Jeziora
To jeden ze skarbów tej ziemi. Jest tu na przykład Jezioro Bobięcińskiejedno z największych w Europie jezior lobeliowych - Bobięcińskie Wielkie - kilkanaście km na zachód od Miastka. Nazwa "lobeliowe" pochodzi od rzadkiej rośliny charakterystycznej dla tego typu zbiornika wodnego. Woda w takim jeziorze ma wysoką przezroczystość i wymaga szczególnej ochrony - np. zakazu wędkowania i zarybiania czy sadzenia drzew liściastych przy brzegu. Atrakcją Bobięcińskiego Wielkiego jest także wyspa z pozostałościami dawnego grodziska. Innym malowniczym akwenem jest jezioro Gwiazda - ok. 30 km na wschód od Miastka.


Jezioro Bobięcińskie fot. UM MiastkoJez. Kościelne w Wołczy Wielkiej - fot. UM Miastkookolice Głodowa


Magam Trophy  - Poland Trophy
Miastko - to dla off-roaderów z Polski i Magam Trophycałej EuropyMagam Trophy słowo magiczne. Rajd Magam Trophy był przez lata najtrudniejszym, najbardziej wymagającym i fascynującym corocznym rajdem przeprawowym, rozgrywanym w tej części Europy. Z racji ogromnego zainteresowania, jakie budziły te zawody, lista zgłoszeń obejmująca 60 załóg zamykana była już na pół roku przed startem, a z powodzeniem mogłaby by zostać podwojona. Niestety interpretacja obecnych przepisów dotyczących terenów leśnych postawiła tamę tej imprezie. Szkoda, bo takie wydarzenia, przy odpowiedniej organizacji, pomagają w rozsądnym godzeniu pasji motoryzacyjnej z naturalną potrzebą ochrony środowiska.


Dzisiaj tradycję rajdów w tym regionie przejąła  mniejsza impreza - Poland Trophy - odbywająca się w pobliżu miejscowści Bobolice.  Trudno bowiem pozostać obojętnym na tak wspaniałe dla off-roadu tereny: niesamowite trawersy (drogi w poprzek zbocza góry), mnóstwo błota, skał i wody. Aktualności Poland Trophy - są tutaj


Miastko
Znane jest ze swojej wielokulturowości.Kościół Zgodnie LIM 5 odrzutowiec Mirosława Hermaszewskiego MIASTKOżyją tu ze sobą mniejszości narodowe - ukraińska i niemiecka, a także Kaszubi i Kresowiacy. W sezonie owocuje to barwnymi imprezami , których kalendarium znajdziesz tutaj. W samym Miastku można obejrzeć malowniczy kościół, park w centrum lub zabytkowego LIM-a 5. Odrzutowiec jest darem słynnego Polaka, pilota kosmonatuty Mirosława Hermaszewskiego. Warto także poświęcić nieco czasu na smaczne danie w restauracji Monte Christo. Potrawy są tam przygotowywane zawsze na bieżące zamówienie, a ceny bardzo przyzwoite. Tel. 59 857 30 90.Na obrzeżach miasta, na terenach Jesień w Krainie Rummela - fot. UM MiastkoKraina Rummelazwanych Pasieką, staraniem miejscowego nadleśniczego stworzono malowniczą Krainę Rummela - zbójnika, który zabierał bogatym i rozdawał biednym. Tryska tutaj źródełko Hammera, stoją ładne wiaty, kapliczka i specjalny wigwam z murowanym grillem. Cały teren opasuje sieć ścieżek spacerowych. Jedna z nich wiedzie wokół całego jeziora Studzienicznego. Co pewien czas znajdziemy tam miejsca na postój i ognisko do pieczenia np. kiełbasek. Dojście z centrum Miastka do Krainy zajmuje ok. pół godziny.


Sztoba Paintball - Przęsin koło Miastka, Kaszuby Paintball Miastko - poligon Sztoba Paintbal w PrzęsiniePaintball - w okolicach Miastka mamy także świetne pole do tej rozrywki. W Przęsinie, kilka kilometrów od Miastka (w kierunku na Bytów) przygotowano odpowiednie miejsce. Na terenie niemal 2 hektarów pagórkowatego terenu, znajdują się okopy, przeszkody, sztuczne konstrukcje i prawdziwe samochody. Cały teren oraz posiadany sprzęt (markery, maski, butle, umundurowanie) pozwalają na rozegranie bitwy nawet dla 30 osób.
Przybliżony koszt gry dla 1 osoby (sprzęt i 100 kulek) to ok. 50 zł. Zapraszamy do nas - na Sztoba Painball!
Kontakt:
 Agroturystyka Agroszczupak, Przęsin, tel. 669 54 31 31, aktualności na FB - są tutaj


 


Park wodny - to miejsce, gdzie możnaPark Wodny Chojnice - o każdej porze roku! zaplanować i przeżyć wielką przyjemność - bez względu na pogodę i porę roku.   Zapraszamy do najbliższej krainy wodnego relaksu - Centrum Park Chojnice. Tutaj, wypoczynek można na dodatek połączyć z zadbaniem o swoje zdrowie i urodę. Proponowane bowiem atrakcje - jak np. bicze wodne, hydromasaże - są juz od lat uznawane za sposób na odmłodzenie organizmu i zwiększenie odporności. Odpowiednie zaplecze pozwala na przyjemne spędzenie czas całym rodzinom. Każdy znajdzie coś dla siebie. Z Miastka, przez Biały Bór do Chojnic jedziemy 75 km czyli godzina i kwadrans spokojnie wystarczy. Więcej informacji - jest tutaj. Miłego pluskania się!


 


Szlaki turystyczne
Jednym z kultowych jest czarnySzlak Zwiniętych Torów szlak rowerowy Szlak Zwiniętych Torów"Na kolejowym szlaku". Wiedzie nasypami nie istniejących już linii kolejowych, rozebranych i wywiezionych po 1945 roku do ówczesnego Związku Radzieckiego. Trasa z Miastka przez Bytów do Łeby liczy 160 km. Na terenie gminy Miastko 18 kilometrowy odcinek szlaku nosi nazwę "Zwiniętych Torów" (Miastko - Wegorzynko - Dolsko - Piaszczyna - Głodowo.


"Dolina Brdy" 51 km Miastko- Starzno- Nowa Brda -Przechlewo. Na terenie Gminy Miastko szlak nosi nazwę "Doliną Brdy do krainy Rummela"
16,5 km Miastko - Pasieka - Kraina Rummela - Dźwierzno - Starzno - Most na Brdzie - Świeszyno


18 km Miastko - Wołcza Mała - Wołcza Wielka - Miastko


19 km - Miastko -Pasieka - Kraina Rummela - Wigwam - Słosinko - Pasieka - Miastko


48 km Miastko - Wołcza Wielka - Kamnica - Bobięcino - Świerzno - Kawcze - Łodzierz - Miastko


12 km "Do krainy Rummela" Miastko - Pasieka - jez. Studzieniczno - Pasieka Miastko


Piesze szlaki turystyczne


"Kraina Lasów i Jezior" 112 km. Jasień - Parchowo - Bytów - Miastko - Kamnica - Bobięcino.


Na terenie Gminy Miastko szlak nosi Okolice Wołczy Małejnazwę. "Ze wschodu na zachód" 28,5 km. Dolsko - Miastko - Kamnica - Bobęcino Czarny "Doliną Wieprzy i Studnicy" 71 km. Słupsk - Korzybie - Kępice - Miastko. Na terenie Gminy Miastko szlak nosi nazwę "Miastecka pętla rowerowa" 29 km. Miastko - Jez. Lednik - Łodzierz - Kawcze-Kawczyn"Krajobrazów młodoglacjalnych" 82 km. Miastko - Kołczygłowy - Czarna Dąbrówka -Łeba. Na terenie Gminy Miastko szlak nosi nazwę "Z górki i pod górkę" 26,5 km. Miastko - Kwisno- Żabno - Wiatrołom - Lask - szosa Łubno - Miastko


Spływ kajakowy na rzece Brda - fot. Włodzimierz Przyjemski (agroturystyka Dworek Amaltea)"Doliną Brdy" 51 km. Miastko - Starzno - Nowa Brda - Przechlewo. Na terenie Gminy Miastko szlak nosi nazwę "Doliną Brdy do Krainy Rummela" 16,5 km. Miastko - Jez. Studzieniczno - Kraina Rummela - Dźwierzno - Starzno - most na Brdzie.


Ścieżka dydaktyczno - przyrodnicza "Zielony Ruczaj"
Obszar "Zielonego Ruczaju" znajduje się na terenie enklawy polno-leśnej o powierzchni 3,35 ha, którą przecina rzeczka Pląsa - dopływ Studnicy. Ścieżka znajduje się na terenie miasta w południowej części Miastka.


Zapraszamy na wędkowanie na Kaszubach!


Jaworowy Dwór wędkowanie Kaszuby


★ Atrakcje w  sąsiednim Bytowie - są tutaj
★ Atrakcje w  sąsiednich Chojnicach - są tutaj

★ Atrakcje turystyczne w pomorskim
- są tutaj


Miastko zaprasza!