Miasto S³owa - Nagroda Literacka Gdynia 2023

logo
A A

Zapraszamy na Festiwal Miasto S³owa, który po raz kolejny towarzyszyæ bêdzie Nagrodzie Literackiej Gdynia.


Nadchodzi kolejna edycja gdyñskiego festiwalu, w którego centrum stoi wspó³czesna polska literatura. Miêdzy 23 a 27 sierpnia Festiwal Miasto S³owa przyci±gnie wielu znakomitych go¶ci, a jego kulminacj± bêdzie og³oszenie – ju¿ po raz 18. – laureatów Nagrody Literackiej GDYNIA.


Miasto S³owa - Nagroda Literacka Gdynia 2023


„O sobie" to has³o przewodnie tegorocznego Festiwalu Miasto S³owa – jednego z najwa¿niejszych wydarzeñ literackich i czytelniczych w kraju. Tematyka Festiwalu skupia siê w tym roku na literaturze autobiograficznej, ale sporo miejsca zarezerwowano te¿ na zagadnienia literatury wojennej, filozofii czy opowie¶ci trójmiejskie. Oprócz licznych spotkañ z autorkami i autorami – transmitowanych w wiêkszo¶ci online – w programie znalaz³y siê równie¿ warsztaty, wystawy i koncerty.
Miêdzy 23 a 27 sierpnia do Gdyni przybêd± miêdzy innymi: Ma³gorzata Lebda, Renata Lis, Dorota Kotas, Weronika Anna Marczak czy prezydent Aleksander Kwa¶niewski. W ramach Festiwalu zagraj± i za¶piewaj± Matylda Damiêcka i Radek £ukasiewicz oraz Pablopavo i Ludziki. A w stulecie urodzin Wis³awy Szymborskiej obejrzymy towarzysz±ce wydarzeniu wystawy fotografii i plakatów po¶wiêcone noblistce. A to tylko wycinek zaplanowanych wydarzeñ.


W 2023 roku w Mie¶cie S³owa przygl±daæ siê bêdziemy bacznie wspó³czesnemu polskiemu pisarstwu autobiografizuj±cemu i zastanowimy siê, dok±d to wyra¼ne ostatnio nastawienie na „ja" w literaturze prowadzi. Zauwa¿alny jest zwrot ku uderzaj±cej otwarto¶ci i odwa¿nej problematyce – poczynaj±c od wykluczeñ to¿samo¶ciowych, na zaburzeniach psychicznych koñcz±c. Ju¿ teraz mo¿na wiêc za³o¿yæ, ¿e spotkania wokó³ omawianych ksi±¿ek bêd± wa¿nym czytelniczym do¶wiadczeniem.
Renata Lis opowie w Gdyni o swoim g³o¶nym ju¿, konfesyjnym manife¶cie i eseju krytyczno-literackim „Moja ukochana i ja". Zbieraj±c ¶wietne recenzje za subtelno¶ci jêzyka i moc przekazu, ksi±¿ka ta jednocze¶nie podaje ka¿demu z nas instrukcjê naprawy ¶wiata. Korzystajmy!
Poruszaj±ce ¶wiadectwa ¿ycia z chorobami psychicznymi oraz pasma nadu¿yæ i przemocy, których ofiar± padaj± takie osoby, daj± w swoich ksi±¿kach Aleksandra M³ynarczyk-Gemza i Katarzyna Szauliñska. W Gdyni opowiedz±, dlaczego i po co powsta³y „Zapiski wariatki" i „Czarna rêka, zsiad³e mleko".


O do¶wiadczaniu rzeczywisto¶ci przepuszczonych przez wa¿ny w osobistej historii filtr muzyki z Agnieszk± Szyd³owsk± porozmawiaj± Filip Kalinowski, Pawe³ So³tys i Jarek Szubrycht. Hip hop, reggae czy metal – wszystkie te gatunki okazuj± siê mieæ wiêcej wspólnego, ni¿ siê pocz±tkowo wydaje.
„O sobie" to dla wielu w ostatnim roku równie¿ opowie¶æ definiowana przez wojenny dramat. Walery Butewicz, Oleksandra Iwaniuk i Anna £azar w rozmowie z Agnieszk± Lichnerowicz pochyl± siê nad najwa¿niejszymi kwestiami poruszanymi w nowych ksi±¿kach zza wschodniej granicy. Poniewa¿ to w³a¶nie literatura okazuje siê mówiæ wiêcej i pe³niej ni¿ doniesienia prasowe.


W Mie¶cie S³owa bêdzie równie¿ o dwojgu s³awnych Polaków. W 100. rocznicê urodzin Wis³awy Szymborskiej ukaza³o siê bowiem trzecie, rozszerzone wydanie biografii noblistki. O „Pami±tkowych rupieciach" opowiedz± wiêc autorki – Anna Bikont i Joanna Szczêsna. Drugie wydarzenie to prawdziwe spotkanie na szczycie. Jego go¶ciem bêdzie by³y prezydent Aleksander Kwa¶niewski. Pretekstem do rozmowy jest wydany w tym roku wywiad-rzeka, przeprowadzony przez Aleksandra Kaczorowskiego. Obaj bêd± obecni w Gdyni.


TRÓJMIASTO I INNE ZAKAMARKI


Tegoroczny Festiwal bêdzie mia³ równie¿ wa¿ny rys lokalny. Podczas spotkania „Inne Trójmiasta" Grzegorz Pi±tek, Jan Daniluk i Tomasz S³omczyñski zastanawiaæ siê bêd± wspólnie z Monik± Ochêdowsk± nad tym, kto i jak tworzy narracje le¿±ce u podstaw legend miejskich i mitów miast. Przyczynkiem do rozmowy bêd± trzy pozycje: demitologizuj±cy esej Pi±tka „Gdynia obiecana", historyczne pocztówki z miêdzywojnia Daniluka czyli „Dwudziestolecie pomiêdzy. Miniatury o Wolnym Mie¶cie Gdañsku (1920-1939)" i opowie¶æ o Sopocie i tworz±cych kurort ludziach, czyli „Sopoty" S³omczyñskiego. Zatopimy siê te¿ w kaszubski nadrealizm i trójmiejskie opowie¶ci magiczne, a przewodniczkami w tej podró¿y bêd± Martyna Bunda i Barbara Piórkowska.
Przyjrzymy siê te¿ innym rejonom i innym rodakom. Nominowana do GDYNI w 2017 roku Anna Cieplak powraca ze swoj± najnowsz± powie¶ci± „Cia³o huty". Wspólnie z debiutem pisarskim piosenkarki Katarzyny Groniec pt. „Kundle" ksi±¿ki te bêd± t³em do rozmowy autorek o ¶l±skich rozdarciach, brakach i niespe³nieniach. Czy remedium na te problemy mo¿e byæ znalezienie alternatywy do brutalnych zasad kapitalizmu? Ten w±tek w swojej twórczo¶ci poruszaj±, a w Gdyni opowiedz± o nim, Inga Iwasiów i Mateusz Górniak. A do tego gratka – laureatka Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii Poezja z 2019 roku, Ma³gorzata Lebda, zaprezentuje premierowo swoj± wyczekiwan±, bo pierwsz± prozatorsk± ksi±¿kê, pt. „£akome".


WSZYSTKO JEST FILOZOFI¡


W Mie¶cie S³owa jest równie¿ miejsce na filozofiê. W cyklu „Wszystko jest filozofi±" odbêd± siê dwa spotkania. Pierwsze z nich po¶wiêcone bêdzie sile autobiografii. Pretekstem do rozmowy jest sporz±dzony przez Pracowniê Badañ nad Histori± i To¿samo¶ciami LGBT+ Polaków portret w³asny XXI wieku pod tytu³em „Ca³a si³a, jak± czerpiê na ¿ycie". Olga Górska w debiucie „Nie wszyscy pójdziemy do raju", Dorota Kotas (laureatka GDYNI z 2020 roku) w „Czerwonym m³oteczku" i Patryk Pufelski w „Pawilonie ma³ych ssaków" stworzyli w³asne, prozatorskie portrety. Podczas spotkania dowiemy siê, czym naprawdê s± te wszystkie opowie¶ci, jaka tkwi w nich moc i dlaczego nie powsta³y wcze¶niej?
Druga rozmowa w cyklu kr±¿yæ bêdzie wokó³ tematu przebaczenia, a wiêc wokó³ refleksji nad kondycj± cz³owieka w XXI wieku. Jej go¶æmi bêd± literaturoznawca i autor Jacek Leociak oraz ksi±dz Krzysztof Nieda³towski, teolog i religioznawca, duszpasterz ¶rodowisk twórczych archidiecezji gdañskiej.


MIASTO S£OWA DLA DZIECI I M£ODZIE¯Y


Program Festiwalu nie zapomina tak¿e o m³odszych czytelnikach. Prawdziwym hitem oka¿e siê zapewne spotkanie z autorkami serii „Rodzina Monet" oraz „Friends" i „Students" – Weronik± Ann± Marczak i Aleksandr± Negroñsk±. Bêdzie to pierwsza trójmiejska wizyta najpopularniejszych obecnie polskich pisarek i uk³on w stronê m³odszej frakcji festiwalowej publiczno¶ci. Sukcesy ich absolutnie bestsellerowych serii wydawniczych zadaj± k³am stwierdzeniu, ¿e nastolatki porzuci³y ksi±¿ki dla telefonów. I pokazuj±, ¿e tzw. pokolenie m³odych doros³ych to w czytelnictwie wielka si³a!
Najm³odsza czê¶æ publiczno¶ci podczas Festiwalu bêdzie mog³a zag³êbiæ siê w nieco tajemnicze ¶wiaty. Barbara Sadurska, debiutuj±ca w gatunku literatury dzieciêcej ksi±¿k± „Srebrny smok", przybli¿y zwyczaje tych zachwycaj±cych stworzeñ. Sekrety Ba³tyku wyjawi z kolei Jan Wilkanowski, autor ksi±¿ki „Ba³tyk. Przewodnik dla du¿ych i ma³ych", który zna prawie ka¿de ziarnko piasku na rodzimych pla¿ach.


FINA£ 18. NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA


Festiwal Miasto S³owa to równie¿ spotkania z tegorocznymi nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA w czterech kategoriach: Esej, Poezja, Proza oraz Przek³ad na jêzyk polski. Kulminacyjnym momentem Festiwalu jest zawsze gala wrêczenia nagród, która w tym roku odbêdzie siê 25 sierpnia, po raz pierwszy w gdyñskim Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej. Ka¿dy z laureatów otrzyma nagrodê w wysoko¶ci 50 tysiêcy z³otych, ufundowan± przez Prezydenta Miasta Gdyni, oraz pami±tkow± statuetkê – Literack± Kostkê. Dzieñ pó¼niej odbêdzie siê spotkanie z laureatkami i laureatami Nagrody.


WYDARZENIA DODATKOWE


W Mie¶cie S³owa, podczas dwóch koncertów, zabrzmi równie¿ muzyka. 25 sierpnia us³yszymy projekt Matylda/£ukasiewicz. Tworzone przez Matyldê Damiêck± i Radka £ukasiewicza duo to jedno z cenniejszych tegorocznych odkryæ na rodzimej scenie muzycznej. Kolejnego dnia wyst±pi zespó³ Pablopavo i Ludziki. Jego liderem jest Pawe³ So³tys, zdobywca Nagrody Literackiej GDYNIA z 2018 roku za zbiór opowiadañ „Mikrotyki". Wstêp na obydwa koncerty jest p³atny.
M³odzie¿ i doro¶li chc±cy zdobyæ lub udoskonaliæ swoje umiejêtno¶ci pisarskie bêd± mogli wzi±æ udzia³ w warsztatach reporterskich prowadzonych przez Daniela Lisa (obowi±zuj± zapisy, liczba miejsc ograniczona). W portowej czê¶ci Gdyni uczestniczki i uczestnicy spróbuj± z³owiæ genius loci dawnego Technikum Budowy Okrêtów, a dzi¶ Gdyñskiego Studia Animacji. Warsztat organizowany jest przy wspó³udziale Fundacja Trefl.
W ramach obchodów Roku Wis³awy Szymborskiej na go¶ci Festiwalu czekaæ bêd± równie¿ dwie wystawy po¶wiêcone poetce. „Ok³adka Szymborskiej" zaprezentuje 15 prac graficznych – finalistów konkursu promuj±cego czytelnictwo. Z kolei wystawa „Rado¶æ pisania/ Rado¶æ fotografowania" ukazuje noblistkê w obiektywie Joanny Helander, a fotografie pochodz± z lat 80-tych oraz z ceremonii wrêczenia Nagrody Nobla w Sztokholmie.
Tradycyjnie ju¿, na stanowisku gdyñskiej ksiêgarni Vademecum bêdzie mo¿na zakupiæ prezentowane i omawiane podczas Festiwalu ksi±¿ki.


PROGRAM - jest tutaj


Centrum festiwalowych wydarzeñ i miejscem odbywania siê wiêkszo¶ci spotkañ bêdzie Muzeum Miasta Gdyni. 
Wszystkich czytelników i czytelniczki zapraszamy na sierpniowe ¶wiêto literatury do Gdyni!


Festiwal Miasto S³owa


23–27 sierpnia 2023


Gala og³oszenia Laureatów 18. Nagrody Literackiej GDYNIA
25 sierpnia 2023


Organizator
Miasto Gdynia | Biblioteka Gdynia


Partnerzy
Muzeum Miasta Gdyni | Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej | Ksiêgarnia Vademecum | Tofu Studio | Fundacja Trefl | Podwórko.art/ Scena Ucho | Stowarzyszenie T³umaczy Literatury


Patroni i wspó³praca medialna
Ksi±¿ki. Magazyn do czytania | Radio Tok FM | Tygodnik Powszechny | Dwutygodnik | Kultura Liberalna | Magazyn Pismo | Lubimyczytac.pl | Instytut Reporta¿u | Kwartalnik Artystyczny Bliza


Miasto S³owa - Nagroda Literacka Gdynia 2023 - zapraszamy!