Orszak Trzech Króli - Gdańsk i pomorskie 2023

logo
A A

6 stycznia 2023 w Gdańsku odbędzie się kolejny Gdański Orszak Trzech Króli.


Hasło edycji 2023 roku brzmi: Niechaj prowadzi nas gwiazda!


Orszak jest wydarzeniem ze swej natury religijnym. Jest jednak kierowany nie tylko do katolików, Orszak Trzech Króli Gdańskale do wszystkich chrześcijan, ludzi innych wyznań a także osób niewierzących ze względu na swoje humanistyczne przesłanie o wartościach, tradycji i rodzinie.


Orszak cieszy się dużą popularnością wśród gdańszczan i turystów. Publiczność towarzysząca temu pogodnemu wydarzeniu liczy co roku blisko kilkanaście tysięcy osób.
Trzej Mędrcy ze Wschodu konno, w "orszakowej" oprawie, prowadzeni przez gwiazdę, zmierzają do stajenki. Towarzyszą im dzieci z gdańskich przedszkoli i szkół oraz mieszkańcy miasta. Przy żłóbku królowie i ich orszaki oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus oraz złożą dary. Tam też odbędzie się koncert kolęd.


Orszak Trzech Króli Gdańsk 2023Gdański Orszak Trzech Króli rozpoczyna się tradycyjną zbiórką na ulicy Piwnej w okolicy wejścia do Bazyliki Mariackiej - o godz. 11:30. Zgromadzeni mogą liczyć na śpiewniki oraz korony przygotowane przez Organizatorów. Wymarsz wg programu będzie miał miejsce o godz. 12.00.


Orszak po drodze spotka Króla Heroda (rolę Pałacu Heroda po raz kolejny odegra jeden z najwspanialszych zabytków Gdańska - Wielka Zbrojownia). To tu, Herod kusząc i grożąc będziepróbował zawrócić Orszak z właściwej drogi. Tak samo będą chciały uczynić diabły w czasie widowiskowej walki dobra ze złem w drodze do stajenki.

Kulminacja nastąpi przed Dworem Artusa, przed którym stanie wspomniana stajenka. Nastąpi tu pokłon Kacpra, Melchiora i Baltazara przed Świętą Rodziną oraz składanie darów.


Radosne wydarzenie zwieńczy wspólne - z chórem Towarzystwa Śpiewaczego „Gryf” z Trąbek Wielkich -  śpiewanie polskich kolęd. Ostatnią atrakcją wspólnego świętowania będzie oryginalny koncert kolęd odegrany na carillonie Ratusza Głównego Miasta.


Ciekawostka


Najpopularniejszy przekaz zwyczajowo wspomina o 3 królach noszących imiona Kacper, Melchior i Baltazar, ale np. w polskich tłumaczeniach Pisma Świętego - Biblii Poznańskiej oraz Tysiąclecia - występują nie królowie lecz odpowiednio "astrologowie" oraz "mędrcy".

Jaka pogoda przypadnie w nadchodzący piątek 6 stycznia 2023? Ostatecznie zapowiadane ochłodzenie nadeszło wcześniej niż zapowiadały pierwotne prognozy. Do godzin popołudniowych wystąpi temperatura na lekkim minusie z towarzyszącym, słabym wiatrem. Wieczorem nastąpi zmiana na lekki plus. Jest szansa, że nie będzie padać podczas przemarszu, ale warto zadbać o ciepłe ubranie.


👉 Orszak 3 Króli 2023 w Gdyni - jest tutaj
👉 Propozycje na Weekend 3 Króli w pomorskim - są tutaj
👉 Orszak Trzech Króli 2023 pojawi się także w Sopocie.
Sopocki Orszak wyruszy 6.01.2023 o godz. 12.30 spod muszli koncertowej na molo i przejdzie ulicami Bohaterów Monte Cassino oraz Kościuszki. Przejście zakończy się około 13.30 przedstawieniem jasełek w kościele pw. Gwiazdy Morza - przy ul. Kościuszki.


Orszaki w pomorskim przejdą także m.in w miejscowościach:


Bobowo, Bytów, Czersk, Dziemiany, Gniew, Kielno, Kartuzy, Konarzyny, Linia,  Lipusz, Lubichowo, Łeba, Nożyno, Objazda, Pelplin, Rumia, Starogard Gdański, Tczew, Wejherowo.


Orszak Trzech 👑👑👑 Króli Gdańsk 2023 - zapraszamy serdecznie!