Narodowe Czytanie 2023

  • termin : 09 Września 2023
  • miasto : Gdańsk
  • ulica : Mariacka 42
  • miejsce : biblioteka Filia Gdańska
  • bilety : wstęp wolny
logo
A A

Lekturą dwunastej edycji Narodowego Czytania w 2023 roku będzie "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. „Nad Niemnem jest nie tylko pokazaniem polskiej duszy, niezwykłym opisem polskiej przyrody, polskiego życia, tamtych czasów po Powstaniu Styczniowym, ale także jest w jakimś sensie polemiką z romantycznym duchem – na ile ten duch kształtując nasze dzieje służy, a na ile przeszkadza" – tak opisał lekturę Andrzej Duda.


W Gdańsku tego dnia spotkamy się, jak zawsze, w Filii Gdańskiej WiMBP przy ul. Mariackiej 42 o godz. 12.00. Zachęcamy Was do zgłaszania swojego udziału (publicznego czytania fragmentów powieści) w bibliotece.


Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.
W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa.
W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą "Quo vadis" przeczytano w ponad 2200 miejscach.Klockownia Gdańsk atrakcje dla dzieci
W 2017 roku do wspólnego czytania wybrano najsłynniejszy utwór Stanisława Wyspiańskiego "Wesele". Dramat Wyspiańskiego został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków. W języku polskim ukazało się ponad 120 wydań "Wesela".


Lekturą Narodowego Czytania w 2018 roku było "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego.


Podczas ósmej edycji wydarzenia w 2019 roku, czytano osiem nowel wybranych przez Parę Prezydencką z ponad stu tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.


Lekturą dziewiątej edycji była "Balladyna" Juliusza Słowackiego - wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.


„Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej była lekturą dziesiatej edycji Narodowego Czytania.
Jedno z najważniejszych dzieł Gabrieli Zapolskiej powstało w ciągu kilkunastu dni na przełomie października i listopada 1906 roku. Autorka napisała je na zlecenie Teatru Miejskiego we Lwowie. Książkowe wydanie ukazało się w 1907 roku. Na przestrzeni lat utwór wystawiany był na wielu scenach teatralnych i doczekał się kilku ekranizacji.


W 2022 roku lekturą były "Ballady i Romanse" Adama Mickiewicza. Ballady inspirowane są ludową tradycją, a Mickiewicz wprowadza do nich elementy świata nadprzyrodzonego, między innymi: duchy, syreny czy nawet upiory. Jest to manifest polskiego romantyzmu. Utwory służyły polemice z oświeceniową wizją świata.


NARODOWE CZYTANIE 2023 TRÓJMIASTO