Lęborskie Dni Jakubowe 2023

logo
A A

Z każdym rokiem Lębork coraz bardziej kojarzy się turystom z tą właśnie, najważniejszą imprezą kulturalno-rekreacyjno-handlową w Lęborku, powiązaną z odpustem św. Jakuba Ap.


Jarmark nawiązuje do tradycji spotkań kupców i rzemieślników, które organizowano w Lęborku od XIV wieku, łącząc wymiar religijno-duchowy z czysto handlowym. Reaktywowano go jako odpust w parafii św. Jakuba. Od tego czasu Jarmark co roku przyciąga tysiące turystów.


PROGRAM Lęborskich Dni Jakubowych 2023:


22 lipca 2023, godz. 21.30 - Gwiazdz wieczoru: Smolasty - koncert
23 lipca 2023, godz. 20.30 - Gwiazda wieczoru: Dawid Kwiatkowski - koncert


Dalsze punkty programu - wkrótce ...


Stałe punkty programu to:


Lęborskie Dni Jakubowe - LĘBORK


Międzynarodowy Zlot Jakubów - zachęcający do przybycia na imprezę wszystkich mężczyzn i chłopców o tym imieniu. Zawsze czekają na nich różne niespodzianki.


Uliczny Bieg św. Jakuba - 10-kilometrową trasą wiodącą ulicami miasta. Rekord trasy: 29 minut i 38 sekund ustanowiony został w 2006 roku przez Kenijczyka Abla Kirui.


Obóz rycerski nad rzeką przy zamku krzyżackim dla wszystkich, którzy chcą przenieść się w czasy średniowiecza.
Do tego: kramy, konkursy, kuglarze, koncerty...


Międzynarodowy Zlot Jakubów


Masz na imię Jakub? Koniecznie musisz wziąć udział w Zlocie Jakubów! Już od 13 lat zapraszamy wszystkich chłopców i mężczyzn noszących szlachetne imię Jakub do Lęborka. Każdy uczestnik zlotu otrzyma imieninowy prezent, a wieczorem, podczas finału na scenie głównej, ma szanse na wylosowanie cennych nagród.


Jakub - jak każdy człowiek - ma swoje wady i zalety. Jeśli chcesz poznać osobowość Jakuba - zajrzyj do księgi imion, która szerzej opisuje naturę Jakubów - tutaj


Bieg Uliczny św. Jakuba


Najważniejsza impreza sportowa Lęborka, każdego roku przyciąga setki biegaczy i kibiców nie tylko z Polski ale i z zagranicy. Dla biegaczy przygotowano atestowaną trasę liczącą 10 km, przebiegającą przez zabytkową ulicę Staromiejską.


Muzyka Regionów

Mamy zaszczyt zabrać Was w niesamowity świat folkloru z różnDomek nad jeziorem Poganiceych zakątków Europy. Barwne, niepowtarzalne stroje, tradycyjne instrumenty oraz oryginalne brzmienia, a przede wszystkim ludzie, których pasją jest śpiew, muzyka i taniec. Nasz festiwal to niepowtarzalna okazja na prezentację wyjątkowych tradycji kulturowych. Entuzjazm, temperament, dynamika, to emocje które towarzyszą wszystkim występom. Lęborska scena miała już zaszczyt gościć zespoły m. in. z Węgier, Macedonii, Białorusi a także wiele regionalnych zespołów z Polski. W tym roku na pewno nie zabraknie wspaniałej zabawy!


Atrakcje dla małego i dużego


Przez kilka dni główny deptak miasta - ulicę Staromiejską ożywiają wystawy, uliczny teatr, występy kuglarzy, grajkowie, wróżki...
Duże zainteresowanie wzbudzają zawsze rycerze, prezentujący swoje rzemiosło wojenne oraz dawne obyczaje. W wieży Sanktuarium św. Jakuba Ap. co roku odbywa się ciekawa wystawa przygotowana przez lęborskie Muzeum.


Duchowy wymiar Jarmarku


Biskup Pelpliński J.B. Szlaga dekretem z 25 lipca 1998 r. ustanowił św. Jakuba Apostoła Patronem Lęborka. Tradycyjny niedzielny korowód z relikwiami św. Jakuba Ap. i uroczysta suma odpustowa w kościele św. Jakuba dopełniają lęborskiego święta. 




Największy w Polsce Jarmark - Św. Dominika w Gdańsku -  jest tutaj


Pałac Grąbkowo - okolice Lęborka


  


Noclegi jazda konna wędkowanie Kaszuby - Stajnia Grażyny