Letni Jarmark Etnograficzny

  • termin : 15 Maja 2021 - 19 Września 2021
  • godzina : 10.00 - 17.00
  • miasto : Gdańsk - Oliwa
  • ulica : Cystersów 19
  • miejsce : Ogród przy Oddziale Etnografii
  • www : http://www.mng.gda.pl/
logo
A A

Od wtorku do niedzieli zapraszamy na Letni Jarmark Etnograficzny w ogrodzie Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku.


Tradycyjnie już organizowany latem przez Oddział Etnografii MNG Letni Jarmark Etnograficzny jest formą upowszechnienia sztuki ludowej, rękodzieła i folkloru. Umożliwia regionalnym twórcom promocję ich wyrobów. Jarmark jest jednak przede wszystkim okazją do poznania sztuki ludowej Kaszub, Kociewia, Powiśla i Żuław – tradycyjnego rzemiosła, rękodzieła i działalności artystycznej. Przestrzeń Jarmarku jest otwarta dla projektantów etnodizajnu oraz przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich. Czeka na Was  wiele stoisk  z wyrobami z filcu, brzozy, lnu, drewna, rękodziełem, sztuką ludową oraz ciastami i innymi smakołykami. W czasie jarmarku będą się odbywać tematyczne spotkania, które szerzej i interaktywnie przedstawią zagadnienia związane ze sztuką i kulturą ludową regionu.


UWAGA! W ogrodzie przy Oddziale Etnografii sprzedawcy będą oddzieleni od siebie w odległości przynajmniej 2 metrów. Będą zobowiązani do osłonienia ust i nosa oraz używania rękawiczek jednorazowych odkażanych środkiem dezynfekcyjnym.


PROGRAM:
- kiermasz prac twórców ludowych z Kaszub, Kociewia, Powiśla i Żuław oraz rękodzieła artystycznego i użytkowego
- pokazy tradycyjnych rzemiosł, sztuki ludowej i rękodzieła
- sprzedaż wydawnictw promujących regiony
- potrawy kuchni regionalnej


Spotkania tematyczne Letniego Jarmarku Etnograficznego:

Dzień Kociewia
27 czerwca 2021 roku


Dzień Kaszub
11 lipca 2021 roku
Prezentacja sztuki regionalnej – oryginalnych haftów, rzeźby, wyrobów plecionkarskich, ceramiki glinianej z pomorskiej garncarni, a także rogowych tabakier i tradycyjnych instrumentów muzycznych. Możliwość zakupu wydawnictw regionalnych oraz skosztowania tradycyjnych potraw. W godzinach południowych występ zespołów folklorystycznego.


Dzień Rzemiosł Tradycyjnych
25 lipca 2021 roku
Pokaz umiejętności garncarskich z aktywnym udziałem uczestników jarmarku – toczenie, kształtowanie i dekorowanie naczyń glinianych. Pokaz umiejętności plecionkarskich i obróbki włókna. Prezentacja rękodzieła inspirowanego dawnym wzornictwem i wykorzystującego naturalne surowce.


Dzień Miodu i Ziół
15 sierpnia 2021 roku
W tradycji ludowej 15 sierpnia to dzień wyznaczający zakończenie najważniejszych w ciągu całego roku prac gospodarskich. W tym dniu święci się płody ziemi, przede wszystkim zioła, kwiaty, dojrzałe zboża, warzywa i owoce ujęte w bukiet. Zielnym bukietom przypisywano właściwości dobroczynne, przede wszystkim lecznicze i magiczne. Nie zabraknie na naszym jarmarku tych wielobarwnych, pachnących bukietów. W ofercie pyszne miody z gospodarstwa pasiecznego państwa Bargańskich proponujemy wiele ich rodzajów: rzepakowy, gryczany, lipowy, wielokwiatowy i rzadko spotykany o wyjątkowym smaku miód mniszkowy. Na naszym jarmarku znajdą się również miody smakowe z pasieki Michała Kaliny powstałe na bazie naturalnego miodu z liofilizowanymi owocami malin, truskawek, pomarańczy, z dodatkiem płatków róży, cynamonu, imbiru. Sprzedaż połączona będzie z degustacją.


Dzień Twórcy Ludowego
5 września 2021 roku
Wyjątkowa możliwość spotkań, rozmów oraz obserwacji sztuki tworzenia prac przez artystów ludowych z obszaru Pomorza – Kaszub, Kociewia, Żuław i Powiśla. Prezentacja bogactwa odmian haftów regionalnych zastosowanych w wyrobach tradycyjnych oraz współczesnych inspirowanych dawnym wzornictwem; pokazy wykonywania prac rzeźbiarskich – interesujących, barwnych i doskonałych rzeźby o charakterze ludowym; pokazy wyrobów garncarskich o charakterze użytkowym i dekoracyjnym oraz produktów wyplatanych z wikliny i korzeni sosny; wyrób tabakier, a także pokaz wykonywanie tabaki według tradycyjnych receptur.