Wieża widokowa Pachołek Gdańsk Oliwa

Wieża widokowa Pachołek Gdańsk Oliwa

Gdańsk, ul. Spacerowa, Gdańsk Oliwa - Lasy Oliwskie, pomorskie
Miejscowość Gdańsk

Zapraszamy na Wzgórze Pachołek i Górę Kościuszki!

Najpopularniejsze miejsce widokowe w Gdańsku Oliwie było w ostatnim czasie obiektem gruntownych prac rewitalizacyjnych i modernizujących. W ramach prac remontowych m.in:
 zakonserwowano metalową konstrukcję wieży,
 podniesiono o kilkanaście centymetrów balustradę na tarasie - do 130 cm
 położono specjalną warstwę antypoślizgową na stopniach i podestach wieży
 wyłożono płytami najbliższe otoczenie wieży
 przycięto wierzchołki okolicznych drzew - dla lepszej widoczności z tarasu

Wstęp na wieżę stał się tym samym i bezpieczneiejszy (szczególnie w okresie zimowym i atrakcyjniejszy. Wieża przed i po remoncie widnieje na zdjęciach w galerii poniżej.

Wzgórze Pachołek i wieża widokowa

W Gdańsku Oliwie, na wzgorzu o nazwie Pachołek, który ma ok. 100 m wysokości, stoi współczesna 15-metrowa wieża widokowa. Miejsce ponoć jest magiczne - a to ze względu na pozytywne promieniowanie. Poza tym, po osiedleniu się w pobliżu Zakonu Cystersów, miejsce to nazwano Czarcim Wzgórzem. Celem było odstraszenie ciekawskich od odwiedzania tego prawdopodobnie pogańskiego miejsca kultu.
Na zboczu góry znajduje się ogromny głaz, zwany Diabelskim Kamieniem. Kto chce, niech wierzy lub nie - upuścił go tutaj diabeł , który miał nim zniszczyć pobliski klasztor. Ale mu nie wyszło - i bardzo dobrze. Ze znanych i słynnych wchodził na to wzgórze król pruski, Fryderyk Wilhelm III.


Na prawo od wieży, nieco poniżej wierzchołka wzgóza znajduje się Widok TOMASZ - Gdańsk Oliwa - Wzgórze Pachołekdrugi punkt widokowy -  Widok VIII - Tomasz. To jedno z kilkunastu takich miejsc utworzonych w ramach programu Spojrzenie na Gdańsk. Choć jest położone znacznie niżej niż platforma Pachołka ma ujmujące otoczenie i romantyczny nastrój. Przypomina trochę otwarty w zieleni balkon z widokiem na Oliwę.

Pomnik Zygmunta III Wazy Gdańsk OliwaW pobliżu Pachołka - wzdłuż krawędzi wzgórza, idąc w kierunku Sopotu, dojdziemy po dwustu metrach na niższą Górę Kościuszki. Stoi tu, przerobiony z innego obelisku, pomnik upamiętniający zwycięstwo w 1627 roku młodej, polskiej floty wojennej nad doświadczoną flotą szwedzką. Warto się tutaj zatrzymać choćby dla chwili odpoczynku na ławeczkach i podziwiania odległej panoramy miasta.

Wieża widokowa w Oliwie jest uzupełniona m.in siłownią zewnętrzną usytuowaną przy drodze dojścia od parkingu.

Wszystkim, którzy zawitają do Oliwy warto polecić najwyżej położony w Gdańsku - TARAS WIDOKOWY OLIVIA STAR - znajdujący się na 32 piętrze najwyższego budynku w Polsce północnej. Więcej informacji o tym miejscu serwującym jedną z najpiękniejszych panoram w Trómieście - jest tutaj

Więcej punktów widokowych w Trójmieście - jest tutaj

Zobacz przekop Mierzei Wiślanej - kanał Nowy Świat!

Przekop Mierzei Wiślanej kanał Nowy Świat - punkt widokowy

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner