Tulipanowe pole na Żuławach

  • miejscowość : Cedry Wielkie, Mokry Dwór
A A

Żuławy są zwykle kojarzone z geograficzną depresją oraz holenderskimi osadnikami wyznania menonickiego, którzy włożyli bardzo dużo pracy w zagospodarowanie tej żyznej ziemi. Dzisiaj podziwiamy ich rozwiązania hydrotechniczne lub nieliczne już pamiątki architektoniczne.


Ale z Holandią kojarzą się także słynne tulipany. Nie każdy wie, że i na Żuławach możemy znaleźć prawdziwe tulipanowe pola - obrazek niemal jak spod Amsterdamu.


 Tulipanowe pole na Żuławach - Cedry Wielkie - Błotnik


Zazwyczaj zapraszamy na Żuławy, do Cedrów Wielkich, gdzie przy Żuławskim Ośrodku Kultury i Sportu znajduje się ogromna plantacja i tulipanowe pole Państwa Marioli i Tomasza Luzarów. Wspólnie z Anną van der Burg-Czekałą stworzyli oni wielki ogród, który już kolejny rok  udostępniają chętnym do zakupu tych kultowych kwiatów. Pani Anna wraz z mężem, Bastianem van der Burg - Holendrem - również prowadzi gospodarstwo specjalizujące się w uprawie tulipanów.


Dzięki wspólnym staraniom odwiedzający mają możliwość podziwiania spektakularnych tulipanowych dywanów.


UWAGA 🌷


W sezonie 2023 Organizatorzy zapraszają do Błotnika, gdzie w okolicach pięknej przystani żeglarskiej wyrośnie tulipanowe pole.


W zeszłym roku tulipanowy ogród zajmował blisko 2 hektary.


Termin otwarcia i udostępnienia tej atrakcji to prawdopodobnie przełom kwietnia i maja Warto wiedzieć, że tulipany otwierają swoje płatki przy temperaturze ok. 15 stopni Celsjusza, a zamykają przy ok. 13 stopniach.


Bilet wstępu kosztował w zeszłym roku 10 zł. W tej cenie zawartych było 5 sztuk tulipanów. Każdy kupujący otrzymuje pomocny w zbieraniu roślin koszyk. Kolejne kwiaty kosztowały 1 zł za sztukę. Na miejscu dostępne były odmiany, które rzadko występują w kwiaciarniach, m.in:


🌷 Pretty Princes
🌷 Princess Irene
🌷 Red Princes
🌷 Orange Princes
🌷 Debutante
🌷 Purple Prince
🌷 White Prince
🌷 Pretty Women
🌷 Strong Gold


Dojazd i adres tulipanowego pola, plantacji i ogrodu:
Cedry Wielkie
ul. Osadników Wojskowych 41  Dojazd - mapa - poniżej


Adres przystani w Błotniku - Tulipany 2023:
Błotnik, ul. Nadwiślańska 2
83-020 Cedry Wielkie


Profil Facebook - jest tutaj - O rany Tulipany w Cedrach Wielkich.


Majówka z Tulipanami 🌷🌷🌷 2023


Wkrótce więcej szczegółów...


Lubisz kwiaty i ogrody? W dniach 5 - 7 maja 2023 można będzie zobaczyć XV edycję "OGRÓD & WIELKA MAJÓWKA" w Gdyni Kolibkach - jest tutaj


👉 Atrakcje pomorskie -są tutaj
👉 Długi weekend majowy - jest tutaj
👉 Długi weekend czerwcowy - jest tutaj


Prezentowane w galerii poniżej zdjęcia- archiwalne - pochodzą z Mokrego Dworu koło Pruszcza Gdańskiego.  Tradycyjnie w maju, obchodzone było tutaj święto tulipana pod nazwą Żuławski Tulipan🌷. Więcej informacji o tej malowniczej imprezie, która była organizowana co roku pod innym hasłem przewodnim - jest tutaj


Zapraszamy na tulipany 🌷🌷🌷 na Żuławy!