Wiele - lasy i jeziora w gminie Karsin

  • Miasto : Wiele
logo
A A

Okolice Wiela, Borska czy Karsina należą do tych regionów w Polsce, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu znane były prawie wyłącznie ich mieszkańcom. Z jednej strony jeziora i słabo urodzajne pola, z drugiej rozległe lasy i brak przemysłu - przez lata ograniczały zainteresowanie tymi terenami.
Atrakcje na Kaszubach - Wdzydze Tucholskie - fot. OW LargoDzisiaj, gdy w cenie jest czyste powietrze i woda, spokój, brak tłumów i nieskażona przyroda, jest zupełnie inaczej. To pogranicze Kaszub i Borów Tucholskich nad wielkim jeziorem Wdzydze z roku na rokzyskuje na turystycznej popularności. Każdy, kto lubi przestrzeń, grzyby, ryby, urok swojskich klimatów, brak pośpiechu i piękne zachody słońca, z pewnością doceni te okolice. Borsk, Karsin (siedziba gminy), Wdzydze Tucholskie czy Wiele - to najbardziej znane miejscowościw w regionie, mające już swoich stałych wielbicieli z całej Polski.


Noclegi (kliknij >) - Borsk, Wdzydze Tucholskie, Wiele


Atrakcje Wiela i okolic - zapraszamy!


Borsk - raj kajakarzy, paralotniarzy i żeglarzy. Ta niewielka miejscowość zyskała sławę dzięki Loty paralotnią - Borsk - pomorskiebyłemu lotnisku wojskowemu, które dzisiaj służy fanom paralotni. Do lotów widokowych zachęcają zarówno sprzyjające prądy powietrzne, jak i Wyjątkowo malownicze krajobrazy.
Polecieć w górę może praktycznie każdy - w locie tandemowym z instruktorem. Wzniesienie na pułap startowy na wysokości ok. 500-600 metrów npm. zapewnia wyciągarka. Potem pozostaje już tylko podziwiać zapierające dech w piersi widoki na Jezioro Wdzydzkie i okalające je lasy.

Lotnisko w Borsku działa także jako lądowisko dla małych samolotów i awionetek o wadze do 6000 kg. Poza pasem startowym o długości 2300 metrów (szerokość 40 m) są tutaj jeszcze inne nawierzchnie asfaltowe, służące od sezonu 2017 np. rowerzystom czy rolkarzom. W przyszłości na terenach przylegających do lotniska powstanie atrakcyjne osiedle domków, uzupełnione o place i boiska sportoLotnisko Borsk jezioro Wdzydzewe.
Kontakt dla chętnych do skorzystania z atrakcji lotniskowych:

Lądowisko Borsk (samoloty) - tel. 604 526 678,
Wstęp dla rowerzystów i rolkarzy - tel. 792 274 888
Loty tandemowe (paralotnią z pasażerem) - tel. 515 562 675


 
Borsk jest również mekką lubiących spływy kajakowe. Kajakarze mają tutaj do dyspozycji wiele wypożyczalni położonych nad Wdą. Wypływającą z jeziora Wdzydze rzeka należy do najbardziej malowniczych szlaków kajakowych na Pomorzu. Część turystów płynie także wzdłuż brzegów jezora Wdzydze, na którym jest kilka wysp.
Jedną z firm, które zapewniają wygodne noclegi, dobre kajaki i transport jest:
Przystań Nad Wdą,  tel. 694 509 513.

Żeglarzom możemy Karczma marina nad jeziorem Wdzydze - BORSKpolecić luksusowy kompleks wypoczynkowy Largo Lake Resort. Oprócz piętrowych, eleganckich domków oraz krytej strzechą karczmy z tarasem widokowym znajduje się tutaj także piaszczysta plaża, duża, nowoczesna marina oraz świetnie wyposażona wypożyczalnia sprzętu wodnego. Co roku, w lipcu, odbywają się tutaj Regaty o puchar OW Largo gromadzące ok. 60-80 jachtów. Widowiskowe zawody można podziwiać m.in z tarasu stylowej Karczmy położonej na wysokim brzegu jeziora.
Więcej o Largo - jest tutaj


 


Cisewie - wieś w pobliżu Karsina. Znajduje się tutaj stary park Atrakcje Karsina - park w Cisewiu - fot. LGD STOLEMokalający Dom Pomocy Społecznej  zbudowany na fundamentach dawnego dworu. Park w Cisewiu został urządzony pod koniec XIX wieku i jest obecnie wpisany do rejestru zabytków województwa pomorskiego. Uwagę zwracają przede wszystkim piękne aleje grabowe, szpalery grabowo-brzozowe, jodły kalifornijskie oraz blisko 300 letnie dęby szypułkowe. Dwa z nich - pomniki przyrody - noszą nazwy: Adam (obwód pnia 472 cm) i Ewa (obwód pnia 415 cm)


 


Przytarnia - wieś w pobliżu południowych brzegów jeziora Wdzydze. Około pół kilometra na południe (w linii prostej), w 2020 roku, otwarto 40 metrową wieżę widokową. Pod względem wysokości konstrukacja jest drugą najwyższą wieżą na Kaszubach - po gniewińskim Kaszubskim Oku. Piękne panoramy można tutaj podziwiać z dwWieża widokowa Przytarnia - fot. Urząd Gminy Karsinóch tarasów widokowych umiejscowionych na wysokości 27 i 37 metrów nad ziemią.
Punkt widokowy w Przytarni powstał w ramach projektu, którego celem jest popularyzacja Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, a takze jego ochrona. Stąd na konstrukcji zostały zamontowane kameru monitoringu (m.in ochrona przeciwpożarowa lasów).


Przy wieży znajduje się parking dla samochodów i autobusów, domek z wystawą ekologoczną i WC (docelowo), punkt sprzedaży pamiątek oraz wiaty rekreacyjne ze stołami i siedziskami


Obiekt jest dostępny generalnie przez cały rok, ale warto śledzić komunikaty o godzinach otwarcia. Więcej informacji - jest tutajWiele - słynie przede wszystkim z ładnego jeziora i zespołu kaplic symbolizujących stacje Wiele atrakcje turystyczne - kościół parafialnyMęki Pańskiej, tworzących kalwarię (od łacińskiej nazwy Golgoty - Calvaria). Kalwaria Wielewska powstała w wyjątkowych okolicznościach. Początek budowy przypadł bowiem na okres I wojny światowej. Nie dość, że miejscowa ludność była niezamożna, a zdobycie materiałów budowlanych graniczyło z cudem, to praktycznie wszystkich sprawnych mężczyzn zabrano do wojska.
Kalwaria Wielewska - WieleJednak wyjątkowo zaangażowanym w ten pomysł ludziom udało się. Jeszcze podczas wojny, starcy, kobiety, wyrośnięte dzieci oraz inwalidzi wznieśli niesamowitym wysiłkiem 8 ze wszystkich powstałych łącznie 23 budowli.

Kalwaria Wielewska, zbudowana zgodnie z obyczajem na wzgórzach (aby przypominać Jerozolimę), jest dzisiaj jedną z głównych atrakcji turystycznych południowych Kaszub.


 


Molo w Wielu - nowa konstrukcja na plaży gminnnej nad jeziorem Wielewskim powinna pojawić się jeszcze przed wakacjami 2023 roku. Solidna budowla o całorocznym charakterze zastąpi rozkładany co roku, wysłużony i nieestetyczny stary pomost. Nowe molo w kształcie krzyża będzie posiadać oświetlenie, nagłośnienie, monitoring, ławki oraz kącik dla ratowników wodnych.


Muzeum Ziemi Zaborskiej w Wielu - przypomina jak niesamowity skok w rozwoju przeżyliśmy w ciągu zaledwie 100 - 150 lat. Mając w ręku smartfon czasem trudno sobie wyobrazić jak wyglądała kiedyś praca z użyciem drewnianych narzędzi. Czy nasz przodek też takich używał?
Godziny otwarcia, dojazd i cennik biletów - są tutaj


Centrum Informacji Turystycznej w Wielu
Wiele, ul. Dąbrowska 32a
tel. 58 687 34 70  (godz.10 - 16)


 


Wędkowanie - to uniwersalna rozrywkAgroturystyka Pod Modrzewiami - wędkowaniea, której fanów można spotkać i nad jeziorem Wielewskim i nad Wdzydzami.  Tych, którzy preferują intensywniejsze spotkania z rybami - z możliwością ich sprawienia na miejscu - zapraszamy do Agroturystyki Pod Modrzewiami. Prywatny staw, wygodne noclegi i sympatyczni gospodarze - wystarczy zarezerwować trochę wolnego czasu na relaks z wędką... Więcej szczegółów - jest tutaj


Wkrótce kolejne informacje...


Atrakcje turystyczne Chojnic - są tutaj 
★ Atrakcje turystyczne Kościerzyny - są tutaj 
 Ciekawe miejsca w pomorskim - są tutaj
Najciekawsze imprezy w pomorskim - są tutaj