Muzeum II Wojny Światowej

  • miasto : Gdańsk
  • ulica : pl. Władysława Bartoszewskiego 1
A A

To wyjątkowe miejsce w Gdańsku, w Polsce i w Europie. Celem Muzeum II Wojny Światowej jest pokazanie kataklizmu wojennego na przykładzie tragicznych losów pojedyńczych ludzi, społeczności i narodów. Od początku rodzącego się faszyzmu we Włoszech i Niemczech, poprzez ślepy nacjonalizm, aż po wojenną hekatombę i jej polityczne następstwa.

Wystawy i ekspozycje zostały tak pomyślane, aby całościowo pokazać przyczyny i skutki II wojny światowej. Z naciskiem na losy tych ludzi, których wojna dotknęła najbardziej i najbrutalniej - ofiary cywilne.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - T-34To, co zwraca uwagę od samego początku, to ogromny ładunek emocjonalny zawarty w zgromadzonych eksponatach. Mały kawałek oryginalnego drutu kolczastego z obozu koncentracyjnego porusza tak mocno (a może nawet mocniej?) jak widok prawdziwego amerykańskiego czołgu Sherman.

Muzeum II Wojny Światowej zawdzięcza swą wyjątkowość koncepcji stworzonej przez doborowe grono historyków polskich i zagranicznych. Pracowali oni przez kilka lat, by stworzyć miejsce przemawiające do mieszkańców Europy Wschodniej i Zachodniej, a także innych części świata. Z wykorzMuzeum II Wojny Światowej Gdańsk - ci ludzie zginęli...ystaniem współczesnej techniki, znajomości trendów w komunikacji oraz doświadczeń innych muzeów.
Takie podejście pozwala przyciągnąć w naturalny sposób (jak świetny film) wielu turystów z zagranicy: osoby, które czasem lekceważą historię i tym bardziej nie interesują się dziejami innych krajów.  Wystawa uświadamia każdemu, że Polska ma znaczenie dla Europy, a Europa dla Polski. Muzeum pomaga spotkać się wszystkim w jednym miejscu, zrozumieć się wzajemnie i przestrzec przed powtórką z historii.

Muzeum w liczbach:

■ 26 tysięcy m2 - powierzchnia budynku
■ blisko 5 tysięcy m2 - powierzchnia wystawy głównej
■ 2,5 tysiąca eksponatów
■ 1 tysiąc stron tekstu
■ 400 gablot
■ 350 stanowisk multimedialnych
■ 4 godziny materiałów filmowych
Informacje praktyczne


Kasy Muzeum II Wojny Światowej są czynne w dniach funkcjonowania Muzeum w godzinach 9:30-17:00
Rezerwacja internetowa (płatności są obsługiwane przez PayU) - jest tutaj


Ceny biletów


55 zł - bilet rodzinny (2 dorosłych i do 3 dzieci)
23 zł - bilet normalny
16 zł - bilet ulgowy
 5 zł - wypożyczenie audioprzewodnika


Godziny otwarcia

Muzeum będzie czynne dla zwiedzających w dniach: wtorek – niedziela w godz. 10:00 – 19:00. Wystawa dla dzieci "Podróż w czasie" – czynna 14.00-19.00 w dni powszednie oraz 10.00-19.00 w soboty i niedziele. Ostatnie wejście na wystawę główną i wystawę dla dzieci: 17:00. W poniedziałki muzeum jest nieczynne. Wtorek jest dniem bezpłatnego zwiedzania wystawy głównej i wystawy dla dzieci.

Jak dojechać autobusem?

W pierwszych dniach działania placówki zalecany jest dojazd środkami komunikacji miejskiej. Pod same Muzeum II Wojny Światowej dojeżdżają autobusy linii 130, kursujące od Dworca Głównego. Aktualny rozkład znajduje się na stronie ZTM - tutaj


Możliwy jest także dojazd autobusami linii 100. W tym wypadku należy wysiąść na przystanku „Targ Rybny” lub „Aksamitna” i podejść ok. 500 m do Muzeum.

Jak dojechać samochodem?

Muzeum posiada nowy adres: Plac Bartoszewskiego 1. Uwaga! Ponieważ nie wszystkie programy nawigacyjne mogą mieć już odpowiednią aktualizację map, w razie problemów zaleca się stosowanie adresu zastępczego: Wałowa 52, Gdańsk.

Gdzie (nie)parkować?

Muzeum II Wojny Światowej udostępnia dla swoich gości około 130 miejsc postojowych w parkingu podziemnym. Parking jest bezpłatny do 3 godzin postoju dla osób, które kupią bilet na wystawę główną.

W pierwszych dniach otwarcia muzeum (od 23 marca 2017) dopuszczone zostanie również równoległe parkowanie na ul. Stępkarskiej oraz zostaną udostępnione miejsca parkingowe na terenach przyległych do Saur Neptun Gdańsk wzdłuż ul. Wałowej.

Natomiast na ulicy Stara Stocznia będzie obowiązywał zakaz postoju, z uwagi na konieczność zapewnienia ruchu obustronnego na tej ulicy oraz możliwości dojazdu dla autobusów wycieczkowych do dedykowanej im zatoki autobusowej – do chwilowego i wyłącznego postoju dla trzech autokarów.

Tereny zielone w okolicy muzeum, na których są w tej chwili prowadzone prace odtworzeniowe, zostaną zabezpieczone wygrodzeniem tymczasowym. Bardzo prosimy kierowców o nieparkowanie na zieleńcach.


Orientacyjny plan dojazdu lub dojścia - jest tutaj - lub na mapie sateltarnej poniżej.


Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
zaprasza!
www.muzeum1939.pl
tel. +48 58 323-75-20