Kolejowy Odjazd - Kolejowy Park Rozrywki

  • miasto : Sopot
  • ulica : Jana z Kolna 18
A A

Kolejowy Odjazd 🚂 to pierwszy w Trójmieście - w Sopocie - kolejowy park rozrywki. Oryginalna atrakcja dla dzieci i dorosłych w wieku od 3 do 103 lat i wadze do 130 kilogramów.
Każdy chętny może dosłownie usiąść na miniaturowym pociągu będącym repliką amerykańskiego składu - lokomotywy z doczepionymi dwoma wagonami. Nawet 1-roczne maluchy - oczywiście pod opieką.


Do przejazdów służą przede wszystkim lokomotywy BNSF i Rio Grande.
Na torach można też zobaczyć jeszcze dwie inne maszyny: Norfolk Southern oraz Illinois Terminal.


Przejażdżka taką mini kolejką trwa ok. 15 minut, w czasie których pokonywane są 4 pętle po blisko 380 metrów. Po uruchomieniu drugiej linii przejazdy najczęściej odbywają sie w systemie: 2 okrążenia pierwszą trasą i dwa drugą. Każdym pociągiem mogą jechać 2 osoby dorosłe lub trójka dzieci i dorosły (opiekun). Lokomotywą steruje "maszynista" z parku rozrywki.


Na terenie sopockiego Kolejowego Odjazdu znajduje się także leżakowa strefa rekreacyjna, w której można wygodnie zaczekać na swoją "kolej". Funkcjonuje także specjalna strefa "urodzinowa". Solenizant i jego goście mogą na czas imprezy wyjąć osobny pociąg do wyłącznej dyspozycji. Istnieje także możliwość wynajęcia całego Parku (w godz. 18-19) w cenie 500 zł.


Kolejowy Odjazd - mini kolejka - Sopot


Ciekawostki:Kolejowy Odjazd SOPOT
 ● Rozstaw torów wynosi 5 cali czyli 12,7 cm
 ● Lokomotywy zostały wykonane w skali 1:10
 ● Miniatury dysponują dźwiękami typowej syreny (klaksonu)
 ● Waga lokomotywy wynosi...(trzeba zapytać na miejscu :))
 ● Sopockie mini lokomotywy mają własne oświetlenie. Kolejowy Odjazd dysponuje także świecącymi semaforami sterującymi ruchem oraz podświetlanymi mostami.)

Cennik:


bilet normalny - 30 zł
bilet ulgowy - 20 zł
Ceny biletów ze zniżką 20%: Sopocka karta mieszkańca i turysty, Gdańska karta mieszkańca i turysty, Karta dużej rodziny. Rabaty i zniżki nie łączą się.


Prośba do grup zorganizowanych, szkół, przedszkoli - o rezerwację z wyprzedzeniem co najmniej 1-dniowym pod numerem telefonu: 504 023 175. Dostępne są oferty specjalne i upusty dla grup.


Godziny otwarcia - w sezonie 10.00 - 19.00.
wrzesień - codziennie godz. 10.00 - 18.00
październik - goście indywidualni - sob. + niedz. w godz. 10.00 - 17.00
                 - grupy zorganizowane - z rezerwacją możliwe wejścia także w ciągu tygodnia.
grudzień - w sprzyjających warunkach być może kolejka będzie czynna w dniach 27 - 30 grudnia 2022


Parking - parkowanie jest możkiwe na terenie Parku (ograniczona liczba miejsc) oraz w wybranych miejscach ulicy Jana z Kolna.
Dojazd - obiekt przylega do stadionu rugby. Wejście /wjazd odbywa się przez czarną bramą od strony trybun.


Adres - Sopot. ul. Jana z Kolna 18 (w sąsiedztwie stadionu MKS Ogniwo, kilka minut spaceru od stacji kolejowej Sopot Wyścigi - ok. 150 metrów)
Kontakt: tel. 504 023 175
Aktualności
na Facebook - są tutaj


Dodatkowe informacje praktyczne:


- Bilety sprzedawane są na bieżąco na miejscu, w kasie.
- Parking jest bezpłatny (także na przylegającej ulicy).
- Na teren Parku można wprowadzić zwierzęta (pod pełną kontrolą, np. na smyczy)


Ciekawostki:
Prawdziwa kolej w Sopocie pojawiła się ponad 150 lat temu, w roku 1870. Mogłoby się wydawać, że w tamtych czasach pociągi jeździły jeszcze dosyć wolno. Tymczasem już w 1870 roku powstała angielska lokomotywa parowa GNR 1, która mogła ciągnąć nieduże składy z prędkością przekraczającą nawet 130 km/godz.!!!


W Kolejowym Odjeździe jeżdżą miniatury amerykańskich lokomotyw 🚂 .Właśnie w Stanach Zjednoczonych powstała najsilniejsza lokomotywa spalinowa na świecie. Eksperymentalna konstrukcja ważyła blisko 250 ton (prawie 4 czołgi Abrams M1) i dysponowała mocą 6600 KM.


Czy wiesz, że do dzisiaj na świecie jest używanych kilkadziesiąt różnych rozstawów szyn? Ich szerokość wynosi od 305 mm  (rekreacyjna mini kolejka wąskotorowa Ruislip Lido w Anglii) do 9 metrów (1,5 kilometrowy wyciąg dla statków w Krasnojarsku).


Najdłuższy pociąg pasażerski na świecie skompletowano okazyjnie w Szwajcarii. Skład o długości ponad 1900 metrów miał 100 wagonów oraz 25 lokomotyw elektrycznych umiejscowionych regularnie co 4 wagony. Rekordowy pociąg (trafił do Księgi Guinessa) pokonał 25 kilometrów, w tym przejechał przez aż 22 tunele i 48 wiaduktów.


Kolejowy Odjazd 🚆 w Sopocie zaprasza na przejazd pociągiem!