Żuławska Kolej Dojazdowa - kolejka wąskotorowa - Nowy Dwór Gdański - Stegna

Żuławska Kolej Dojazdowa - kolejka wąskotorowa - Nowy Dwór Gdański - Stegna

Nowy Dwór Gdański, ul. Dworcowa 29, pomorskie
Kontakt
+48 722 239 569

Żuławska Kolej Dojazdowa - to prawdziwa kolejka wąskotorowa 🚆! Zapraszamy na wycieczkę jedną z najstarszych i najpiękniejszych kolei wąskotorowych w Polsce. Trasa wiedzie z Nowego Dworu Gdańskiego (37 km od Gdańska w kierunku na Elbląg) przez słynną z plaż Stegnę do Mikoszewa na prawym brzegu Wisły lub w stronę Krynicy Morskiej - do Sztutowa. Tutaj można zwiedzić muzeum pamięci obozu koncentracyjnego Stutthof (tel. 55 247 83 53, www.stutthof.pl). Po drodze możemy zobaczyć z bliska m.in miejscowości: Cyganek, Jantar, Junoszyno, Rybina czy Tujsk (na południe od Nowego Dworu Gdańskiego)

Żuławska Kolej Dojazdowa

Cały przejazd trwa do 40 minut w jedną stronę i ma w sobie niepowtarzalny urok podróży pociągiem - miniaturką.
To także duża przyjemność kontaktu ze świeżym powietrzem np. w upalne dni, jeśli wybierzemy wagon bez okien. Podziwianie okolicy i możliwość fotografowania bez refleksów na szybie to kolejny walor takiej wycieczki.
Spragnieni mogą odwiedzić specjalny letni wagon-bufet wyposażony w stoliki i ławki. W bufecie dostępne są ciepe i zimne napoje, lody oraz specjalne gadżety ZKD.

Warto wspomnieć o ciekawym miejscu związanym z żuławską wąskotorówką. To zabytkowy, kolejowy most obrotowy na rzece Szkarpawie położony między miejsocwościami Świerznica i Rybina.  Budowla z początków zeszłego wieku jest obecnie jedną z zaledwie 7 historycznych konstrukcji obrotowych tego typu w Polsce i jedyną kolejową. Pokazy zmiany położenia mostu obrotowego w Rybinie można odglądać codziennie w okresach kursowania Żuławskiej Kolei Dojazdowej, ok. godziny 9.05 i ok. godziny 18.50.

Żuławska kolejka wąskotorowa Nowy Dwór Gdański - fot. ZKDObsługę kolejki zapewnia Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych, które było jednym z inicjatorów powstania Żuławskiej Kolei Dojazdowej. W ofercie znajdują się regularne przejazdy wg rozkładu oraz możliwość wynajęcia pociągu, np. na przejazd z przystankiem na sesje zdjęciowe lub w celach edukacyjnych (oferta dla szkół). 

Kolejka 🚆 zazwyczaj rozpoczyna sezon zazwyczaj w długi weekend majowy. Po przerwie zwykle kursuje w każdy weekend czerwca, natomiast w lipcu i sierpniu - już codziennie.
Na koniec sezonu są możliwe jeszcze (zależnie od pogody) jesienne przewozy weekendowe.

🚉  Szczegółowy rozkład jazdy - jest tutaj
🚂  Ceny biletów - są tutaj (konduktorzy mają terminale płatnicze)

Żuławska Kolej Dojazdowa – stacja Nowy Dwór Gdański
Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych
Nowy Dwór Gdański, ul. Dworcowa 29
Tel. +48 (55) 247 36 72, mob. +48 722 239 569
www.kolejzulawska.pl

UWAGA - jeszcze mniejszą kolejką 🚂 - miniaturowym pociągiem można przejechać się w Sopocie - tutaj

Agroturystyka Żuławy Wiślane - dworek, wędkowanie

Zobacz przekop Mierzei Wiślanej!

Przekop Mierzei Wiślanej kanał Nowy Świat - punkt widokowy

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner