Ścinanie Kani - Kaszubskie Widowisko Obrzędowe
28 maja 2023 roku zapraszamy na widowisko obrzędowe ŚCINANIE KANI w ZIELONE ŚWIĄTKI, czyli pojmanie, oskarżenie i stracenie Kani oraz zabawę przy muzyce.
W programie:
- widowisko obrzędowe ŚCINANIE KANI czyli pojmanie, oskarżenie i stracenie Kani
- wykład "Ścinanie kani - kaszubski zwyczaj ludowy na tle innych tradycji słowiańskich"
- obrzędowy wystrój chałup i zagród.
Ścinanie Kani Wdzydze 2023
Ścinanie Kani - to widowisko oparte na rytuale egzekucji „kozła ofiarnego”, w tym przypadku kani. Jest to akt symbolicznego ukarania dokonywanego w terminie związanym z aktualnie przeżywanymi nieszczęściami, głównie klęskami żywiołowymi i nieurodzajem.
Od połowy XIX w. w relacjach badaczy ścinanie kani wiąże się między innymi z obchodami świętojańskimi (reminiscencje dekapitacji Jana Chrzciciela, dawnych pogańskich obrzędów, niskiej amplitudy opadów atmosferycznych w miesiącu czerwcu na Pomorzu itp.), a także Zielonymi Świątkami i Bożym Ciałem. Widowisko to odbywa się co roku w trzecią niedzielę maja. W mieszkańców wsi dotkniętej nieszczęściem za sprawą kani wcielają się pracownicy muzeum.
Interesujący opis kani - rzadkiego dzisiaj ptaka drapieżnego - oraz dawnych wierzeń kaszubskich z nim związanych znajduje się na stronie Pomorksiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt OSTOJA - tutaj
Zielone Świątki to ludowa nazwa chrześcijańskiego święta Zesłania Ducha Świętego. Praktykowane tego dnia obrzędy rolnicze i pasterskie połączone z zaklinaniem płodności i urodzaju wywodzą się z czasów przedchrześcijańskich. Najważniejszym atrybutem Zielonych Świątek są zielone gałęzie, które symbolizują wiosnę i plenność oraz chronią od czarów, zarazy i wszelkiego zła. Używano gałązek klonu, buku, grabu, brzozy i tataraku, którymi „majono" zagrody, domostwa, zwierzęta, przydrożne krzyże i kapliczki.
Zapraszamy na kaszubskie widowisko obrzędowe - ŚCINANIE KANI 2023 :-)
Muzeum we Wdzydzach - opis, zdjęcia - szukaj tutaj
Piękna wieża widokowa nad Jeziorem Wdzydze - jest tutaj