Kuligi na Kaszubach - zimowe imprezy z ogniskiem, kiełbaskami, także nocne - z pochodniami!

Kuligi na Kaszubach - zimowe imprezy z ogniskiem, kiełbaskami, także nocne - z pochodniami!

Zapraszamy na kulig ❄️ w pomorskim! Jeśli zima zadba o dobre warunki to Kaszuby zapierają Kuligi pomorskiedech w piersi - tak piękne są tutejsze krajobrazy. Mroźne i śnieżne, przyozdobiona choć odrobiną słońca - potrafią być urzekające. Spotkajmy zimę w Trójmieście na spacerze lub na Kaszubach na kuligu! Podajemy kilku doświadczonych organizatorów kuligów mających także odpowiednie konie do sań. Przy okazji polecamy jazdę na nartach za koniem - skiskiring - tutaj.  Z barwną historią kuligów można zapoznać się na dole artykułu.

Orientacyjne ceny kuligów dla grupy minimum 10 osób:

- kuligi dzienne ................................................ok. 50-60 zł/ osobę
- kuligi wieczorne, nocne, z ogniskiem.....od 70 zł/ osobę

Pomorskie ośrodki narciarskie - są tutaj    
Psie zaprzęgi - sa tutaj
Ferie zimowe - są tutaj                

Pogoda na kuligi  - najbardziej sprzyjające warunki panują  w okolicach szczytu Wieżyca (Stajnia Kolano). Pod względem obecności śniegu, Kaszuby, szczególnie środkowe (Szwajcaria Kaszubska), są uprzywilejowane w stosunku do niżej położonego, cieplejszego Trójmiasta. Jednak sypki śnieg przy większym mrozie utrudnia ciągnięcie sań i sanek. Najlepsze warunki pojawiają się gdy mróz przychodzi po lekkiej odwilży która śnieg zawilgoci.

Kuligi Szymbark Wieżyca - fot. Stajnia Pod Klonem

  Lista miejscowości (alfabetycznie) wokół których są organizowane kuligi:

Chmielno (Kartuzy, Łapalice), Choczewo (Słajszewo), Czarna Dąbrówka (Lębork),  Gniewino, Goręczyno (Somonino), Kiełpino (Kartuzy), Kościerzyna, Łężyce (Gdynia), Orle (Wejherowo), Ostrzyce (Somonino),   Pierszczewo (Gołubie, Stężyca), Sierakowice, SulęczynoStężyca, Szymbark, Wejherowo, Wieżyca, Wieżyca Kolano - telefony i strony www - poniżej.

Kuligi pomorskie, na Kaszubach, nad morzem

■ CHMIELNO   tel. 604 595 158
Agroturystyka "U Chłopa", www.uchlopa.com

Zapraszamy na kuligi organizowane w oparciu o nasz sprawdzony, zaprzęg konny. Specjalnie Kulig na Kaszubach CHMIELNO U Chłopaułożone konie ciągną duże sanie (mieszczące 3 osoby) do ktorych są doczepione mniejsze sanki dla 3-5 osób. Łączna ilość osób na kuligu zależy od ich wagi oraz wybranej trasy - szczegóły ustalamy telefonicznie (prosimy powołać się na Odkryj Pomorze)
Na malowniczych trasach kuligu wokół Chmielna jest są specjalne miejsca, w których można zrobić przystanek z ogniskiem, kiełbaskami i grzańcem. Na życzenie możemy przygotować huczny kulig z muzyką (np. kapelą kaszubską) oraz kulig z pochodniami.


■ GOŁUBIE - PIERSZCZEWO (Stężyca)

Gospodarstwo Agroturystyczne "U Miodowskich" J. J. Miodowscy
Pierszczewo 42, 83-316 Gołubie
tel. 698 541 190,  tel. 668 975 651
www.umiodowskich.pl 

Gdy biały puch otuli naszą krainę to czas, aby udać się do Pierszczewa.Kulig Gołubie Pierszczewo Kaszuby

Dla osób szukających przygód polecamy Kuligi U Miodowskich Gołubie Pierszczewo - Kaszubykulig. Oferujemy kulig zarówno w dzień jak i w nocy w blasku pochodni. Trasa kuligu wiedzie przez malownicze pola i lasy w okolicy Pierszczewa i Gołubia. Po zakończonej przejżdżce można ogrzać się i upiec kiełbaskę przy ognisku a także przekonać się jak wyśmienicie smakuje domowej roboty drożdżówka z ciepłą herbatą.

Oprócz kuligu polecamy nocleg wraz z wyżywieniem. W 5 pokojach 2,3 i 4 osobowych możemy ulokować 15 osób. Udostępniamy również 20- osobową świetlicę. Agroturystyka U Miodowskich jest sprawdzonym, dobrze wyposażonym i przygotowanym miejscem dla imprez integracyjnych.


■ ŁAPALICE (Chmielno, Kartuzy) tel. 603 452 401 (AKulig Chmielno Łapalice Kaszubydam)
Agroturystyka "Stajnia Fiord"

Serdecznie zapraszamy na kameralne kuligi po Kaszubach.
Kuligi dzienne i nocne z pochodniami.
Kulig trwa od 1,5 h do 2 h zaprzęgiem konnym leśnymi drogami, wieczorem kulig przy pochodniach. W połowie kuligu przerwa z ogniskiem.
Cena od 40 zł do 50 zł za osobę, zależnie od dnia tygodnia i pory dnia. Kuligi weekednowe oraz nocne są droższe. Agroturystyka Stajnia Fiord Łapalice

Kuligi dla szkół i grup - cena do uzgodnienia.
Również MILE WIDZIANE MAŁE GRUPY!

Przez cały rok prowadzimy zajęcia nauki jazdy konnej - korzystając m.in z dużej (800 m2) namiotowej hali ujeżdżeniowej, która uniezależnia nas od pogody.

Przy okazji polecamy także nasze ładne, nowe domki letniskowe dla 2, 4, 6 i 8 osób. Więcej informacji o noclegach na telefon.  Zapraszamy na wypoczynek z końmi na Kaszubach!


Domek do wynajęcia (1 z dwóch) - Ostoja Nad Pawim Jeziorem

Nowy domek całoroczny do wynajęcia


■ SŁAJSZEWO k. Choczewa, tel. 58 572 44 04, tel. 601 056 199, 601 383 394
Stadnina i gospodarstwo agroturystyczne "Jędruś"

Ciche, malownicze okolice, z czystą rzeczką, rozległymi polami i łąkami oraz lasem w pobliżu. Kilka kilometrów stąd rożciąga się szeroka, bałtycka plaża ze złocistym piaskiem oraz przejrzystą wodą. Przestrzeń i ciągnące się wzdłuż brzegu wydmy porośnięte szarozielonymi trawami - zapraszają do spacerów i konnych wycieczek.

Kuligi na Kaszubach SłajszewoOferujemy przejażdżki konne wierzchem, bryczką lub wozami. Gości spragnionych całkowitego relaksu dowozimy codziennie bryczką o czystej, szerokiej plaży nadbałtyckiej. Na miejscu umożliwiamy naukę jazdy. Najmniejszym amatorom koni proponujemy przyjazne kucyki, które bardzo lubią dzieci. Zimą zapraszamy na wesołe kuligi w lasach nad morzem.

Na miejscu oferujemy także noclegi - także pokoje gościnne z łazienkami (30 miejsc)

Więcej o noclegach w "Jędrusiu" - jest tutaj


Zapraszamy na kulig do Sulęczyna! - fot. Przy Jałowcach ■ SULĘCZYNO -  Agroturystyka "Przy Jałowcach" tel. 58 684 40 85. Zapraszamy na kulig do Sulęczyna!

Teren gminy należy do najwyżej położonych na Kaszubach, a mała gęstość zaludnienia i urozmaicona rzeźba terenu - zachęcają do wycieczek.

Kto przyjedzie tu na dłużej - sam się przekona, że pięknych, urokliwych miejsc jest tutaj dużo, dużo więcej, a gościnni gospodarze kwater chętnie je wskażą.


■ WDZYDZE (daw. Wdzydze Kiszewskie) - Kuligi, kuligi, kuligi!
Wdzydze, ul. Róży Ostrowskiej 9-11
tel. 58 686 13 08,  tel. 602 242 512

Nasza stadnina koni „Kaszebsci Rodeo” specjalizuje się w różnegKulig z ogniskiem Kaszuby pomorskieo rodzaju aktywnościach związanych z końmi, którą są atrakcją także dla zielonych szkół i kolonii. Proponujemy:
 🐎 jazdy konne,
 🐎 przejażdżki bryczką i wozami
 🐎 kuligi konne w tym kuligi z pochodniami i z ogniskiem
Przejazdy mają miejsce po pięknych lasach wokół Wdzydz. Więcej informacji - jest tutaj


■ WEJHEROWO - Agroturystyka Orlinek - jazda konna, kuligi, przejażdżki bryczką
Orle k. Wejherowa, ul. Nadrzeczna 15
tel. 58 572 02 44 tel. 604 575 661
● zimowe kuligi
● naukę jazdy konnej, przejażdżki wierzchem i bryczką
● noclegi w 5 pokojach 2-3 osobowych + dostawki
● do wypożyczenia: łódka, wędki, rowery
● organizację spływów kajakowych w pięknej okolicy
● 2 sale na imprezy okolicznościowe
● możliwość zabrania zwierząt domowych
Dysponujemy piękną, sportową bryczką oraz 6 osobowymi saniami - zapewniającymi świetną zabawę podczas kuligów. Dla grup zorganizowanych powyżej 10 osób - specjalna oferta cenowa. Możliwość negocjacji zapraszamy! Więcej informacji - jest tutaj


Wieżyca - Stadnina Kolano - kuligi na KaszubachWIEŻYCA - Stadnina Kolano
Wiezyca Kolano 74
tel. 58 684 38 93, tel. 665 516 907
www.stadninakolano.pl
.
Gdy tylko spadnie śnieg serdecznie zapraszamy na kuligi, w tym nocne z pochodniami! Posiadamy 8 zaprzęgów, mogących przewieść jednorazowo do 150 osób. Każdy zaprzęg składa się z dużych sań (dla 8 osób) ciągniętych przez 2 specjalnie wyszkolone konie. Do nich doczepiane zostają mniejsze sanki 2-3 osobowe. Jest możliwość przygotowania kuligu z dużymi saniami dla 18 osób. Na życzenie zadbamy także o dodatkowe atrakcje: ognisko z kiełbaskami, kapelę kaszubską, zwiedzanie okolicy itp.
Wieżyca Kolano - kuligi na Kaszubach
A przez cały rok oferujemy naukę jazdy konnej w terenie oraz na ujeżdżalni. Każde zajęcia, prowadzone przez wykwalifikowanego instruktora jazdy konnej dostosowane są do indywidualnych umiejętności, wymagań i potrzeb jeźdźca.

Oferujemy także rekreacyjne i turystyczne przejazdy wozami drabiniastymi oraz bryczkami. Posiadamy cztery zadaszone wozy, każdy wóz jest ciągnięty przez 2 konie i może pomieścić ok. 20 osób! Jest to świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu z przyjaciółmi, znajomymi, oraz integracyjne wycieczki grupowe.

UWAGA - Wieżyca oraz Szymbark posiadają bardzo sprzyjający kuligom klimat. Ze względu na położenie i znaczne wyniesienie terenu ponad poziom morza, jeśli na Kaszubach dopisuje śnieg - to najczęściej w pierwszej kolejności jest on właśnie w okolicach Szymbarka i Wiezycy.

Więcej informacji o kuligach na Kaszubach oraz naszej stadninie - jest tutaj


■  WIEŻYCA
Stajnia Pod Klonem - tel. 608 460 557,  tel. 602 664-968

Na kuligi, rajdy i przejażdżki konne - w siodle, bryczką lub wozem drabiniasty - zaprasza Stajnia Pod Klonem!

Gospodarze przepięknie położonego (u stóp góry WieKulig Kaszubyżyca) ośrodka zapewniają rozrywkę i wypoczynek przez cały rok:

- jazdy dla początkujących oraz zaawansowanych
- rajdy, kuligi, imprezy integracyjn
e
- zabawy dla najmłodszych ( m.in. ku
 cyki) 

A wszystko w scenerii lasów, wzgórz i jezior Szwajcarii Kaszubskiej. Na kuligi jeździmy najczęściej w okolice Wieżycy oraz pobliskiego Szymbarka. Na życzenie możemy także zorganizować kulig w innych okolicach. W Wiezycy, na miejscu znajduje się także hotel dla koni z pełną infrastrukturą - można więc przyjechać z własnym wierzchowcem.

Więcej informacji - tel. 602 664-968


👉 Najstarsze sanie (a raczej ich pozostałości) pochodzą sprzed 5 tysięcy lat. Skąd się wzięły, jak ewoluowały sanie konne - o tym przeczytasz tutaj

👉 Zwyczaj kuligów pochodzi z dawnej Rusi i w Polsce pojawił się w XVII wieku. Zbiorowy przejazd wielu zaprzęgów od dworu do dworu był ulubioną rozrywką szlachecką. Szybko przeształcił się w wesołą, choć pustoszącą spiżarnie, formę zajazdów - napadów na sasiadów. Kuligi trwały nawet klika dni, a o ich rozmachu niech świadczą historyczne odwiedziny w Wilanowie u Króla Jana III Sobieskiego: 10 sań 4-konnych z muzykantami,  ponad 100 sań 6-konnych z gośćmi oraz wielu jeźdźców towarzyszących. Więcej na temat barwnej historii kuligów - jest tutaj

👉 Skąd się wzięła nazwa "kulig"? Jak wyglądały dawne kuligi (i jakie były tego konsekwencje) - przeczytasz tutaj

👉 Konie ciągnące sanie są specjalnie przygotowane do tej roli. Są oswajone z hałasem, muzyką, krzykami i oczywiście dobierane pod kątem spokojnego charakteru oraz siły. Niemniej zawsze trzeba pamiętać o podstawowej zasadzie bezpieczeństwa aby do koni nigdy nie podchodzić od tyłu. Mogą się bowiem zaniepokoić - tak jak ludzie gdy ktoś stanie za ich plecami.


Przepisy i zasady dotyczące organizacji kuligów

Niezależnie od tego czy kulig jest organizowany w celu komercyjnym czy też jako bezpłatna zabawa rekreacyjna, ze względów bezpieczeństwa nalezy stosowac się do pewnych reguł.

Formalne zasady reguluje rozporządzenie MEN w Dzienniku Usta nr 101 poz. 1095 z 2001 r.

- Kulig tworzy zaprzęg koński 🐎 z saniami i ewentualnie doczepionymi do sań sankami. Długośc całego zestawu może wynieść maksymalnie do 15 metrow długości.

- wymagane jest oznakowanie i światła wg obowiązujących przepisów kodeksu drogowego.
- kierujący zaprzęgiem musi posiadać uprawnienia wozaka.
- przejazd po drogach publicznych jest dopuszczony jedynie w przypadku pojedyńczych sań.
- przepisy dopuszczają kuligi na drogach polnych i leśnych. Jeżeli trasa kuligu wiedzie przez las, nieżbędne jest uzyskanie pozwolenia własciwego nadleśnictwa. Uwaga - niektóre drogi gruntowe przebiegające przez pola lub las także moga mieć status drogi pblicznej.
- na drodze publicznej dopuszcza się przejazd zaprzęgu z saniami, ale bez doczepionych kolejnych sanek
- czy można używać ciągników (traktorów) rolniczych lub quadów do kuligów? W tej kwestii brak przepisów, które zabraniałyby korzystania z tych pojazdów mechanicznych. Bezwzględnie nie można się nimi posługiwać jedynie na drogach publicznych - w omawianym charakterze.

- zaleca się nie przekraczać prędkości ok. 15 km/h (orientacyjnie), a precyzując - aby prędkość była dostosowana do warunków (zakręt, zjazd z górki. itp.) i bezpieczna dla uczestników kuligu

 - w przypadku kuligu z dziećmi, przynajmniej jedna osoba dorosła (ale nie wozak czy kierowca) powinna obserwować uczestników zabawy.


Inne zimowe atrakcje na Kaszubach i w pomorskim:

Lodowiska  - są tutaj

Zapraszamy na pomorskie kuligi na Kaszubach, nad morzem, w okolicach Trójmiasta!

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner