Zimowe atrakcje: narty, łyżwy, sanki, snowboarding, snowtubing, lodowiska, snowparki, stoki i wyciągi narciarskie - w Trójmieście, na Kaszubach

Zimowe atrakcje: narty, łyżwy, sanki, snowboarding, snowtubing, lodowiska, snowparki, stoki i wyciągi narciarskie - w Trójmieście, na Kaszubach

Kiedy chwyci mróz, także w pomorskim można oddać się przyjemnościom "białego szaleństwa" na wyciągach narciarskich 🏂 położonych na Kaszubach.  No, przynajmniej dobrej rozgrzewki przed wyjazdem na narty w prawdziwe góry. Amalka, Kosowo, Przywidz, Szymbark, Trzepowo, Wieżyca - to miejsca znane nie tylko trójmiejskim fanom zimowych sportów. Przy sprzyjających warunkach uruchamiany jest także wyciąg nad morzem - w Sopocie. Więcej informacji o pomorskich ośrodkach narciarskich - poniżej.

Przy temperaturze poniżej kilku stopni Celsjusza, działają już wydajne armatki śniegowe (pracowicie "strzelają" zwykle w nocy), więc białego puchu nie brakuje. Klimat sprzyja Kaszubom - często gdy w Trójmieście jest odwilż, kilkanaście, kilkadziesiąt kilometrów dalej, na kaszubskich wzgórzach wita gości lekki mróz. Wyciągi narciarskie na Kaszubach korzystają także z zapasów śniegu technicznego, który pozwala szusować również w okresach dodatnich temperatur.

W kolejnym sezonie, 2023/2024, być może najważniejszą po pogodzie kwestią jest cena prądu potrzebnego do wytworzenia śniegu. Przeciętnie można przyjąć, że na wyprodukowanie 1 metra sześciennego białego puchu potrzeba ok. 3 kilowatogodzin. W obecnych realiach to dużo...

Jak wyglądały sezony narciarskie w ubiegłych latach - można zobaczyć na dole artykułu. Informacje są aktualizowane na bieżąco także w tym sezonie. Zapraszamy w pomorskie - na Kaszuby!

Zima/wiosna 🏂 2024/2025

Sezon narciarski w pomorskim w zeszłym sezonie trwał z w przerwami od 1 grudnia do 13 marca. Więcej historycznych danych jest tutaj

Więcej informacji o ośrodkach narciarskich - jest tutaj

Gościniec U Gosi - z widokiem na stok narciarski Wieżyca

Noclegi Wieżyca blisko stoku narciarskiego


Ferie zimowe - są tutaj

Lodowiska - czynne także "powyżej zera" -  są tutaj

Kuligi - organizatorzy (stajnie i ośrodki jeździeckie - są tutaj


Ośrodki narciarskie ⛷ Kaszuby - pomorskie

  • AMALKA 🏂  - ośrodek narciarski 5 km od Sulęczyna, 12 km od Sierakowic

Narty Amalka wyciąg narciarski KaszubyDługość stoku 260 m, szerokość ok. 60 m, 33 m różnicy wzniesień. To kilkuletni obiekt narciarski z dwoma równoległymi wyciągami. Dzieci mogą skorzystać także z trzeciego, mniejszego wyciągu dla początkujących. Całość jest dobrze oświetlona, wyposażona w parking, grill bar. Na miejscu działa powiększona wypożyczalnia sprzętu narciarskiego (wymieniony sprzęt) oraz profesjonalny serwis narciarski (m.in ostrzenie, smarowanie, naprawy, itp.). O odpowiednią jakość pokrywy śnieżnej dbają armatki oraz ratrak. W Amalce działa także szkółka narciarska (tel. 602 474 009, 602 497 969). Na odwiedzających wyciąg w Amalce często czekają specjalne, miłe niespodzianki. Wyciąg narciarski Amalka SulęczynoPrzy sprzyjających warunkach śniegowych w stałej ofercie są również kuligi. Szczegóły organizacyjne i ceny są dostępne telefonicznie.

Cennik i godziny otwarcia - na telefon. Serdecznie zapraszamy!
Amalka, tel. 58 684 48 85
Aktualności na Facebook - sa tutaj

  • KOSOWO 🏂   koło Przodkowa - wyciąg i stacja narciarska Paczoskowo

Wyciąg narciarski Paczoskowo KosowoDługośc stoku i wyciągu wynosi około 270 metrów. To najmłodszy i najbliżej położony Trójmiasta kaszubski stok narciarski. Znajduje się około 25 km od centrum Gdańska i 28 km od centrum Gdyni - w kierunku na Kartuzy.

UWAGA - zapraszamy również na SNOWTUBING!

Jak na obiekt o dobrym standardzie przystało Paczoskowo jest ratrakowane i dobrze oświetlone, a w razie potrzeby sztucznie naśnieżane. Na miejscu czynnna jest wypożyczalnia nart oraz chata grilowa, gdzie można się ogrzać i zjeść cieWyciągi narciarskie na Kaszubach - Paczoskowopły posiłek.
Ceny, dojazd i godziny otwarcia - na www.paczoskowo.pl

Kontakt tel. 664 432 604
e-mail: paczoskowo@wp.pl
Aktualności Facebook - sa tutaj

  • PRZYWIDZ 🏂 (ok. 30 km od Gdańska w kierunku Kościerzyny)

Zbudowany jest tutaj najdłuższy wyciąg narciarski na Pomorzu. Stok narciarski o długości ponad 700 metrów jest oświetlony, sztucznie dośnieżany i ratrakowany.
W Przywidzu znajdują także 2 wyciągi orczykowe oraz:
Wyciąg narciarski Przywidz - Zielona Brama
- snowtubing (zjazdy na dętkach)
- wypożyczalnię i serwis narciarski
- licencjonowana szkoła narciarska
- karczma i parking

Kontakt: tel. 58 682 51 55, tel. 509 98 98 22 (szkółka narciarska)
Aktualaności na FB - są tutaj               Noclegi - są tutaj

  • SOPOT - Łysa Góra 🏂 - dojazd ulicą Żeromskiego i Herberta - tutaj

Długość stoku - ok. 350m.
Wyciąg narciarski Łysa Góra SopotSama góra wznosi się na 110 m ponad poziom morza. To miejsce najtłumniej jest odwiedzane w zimie, kiedy można skorzystać z dwóch tras narciarskich, toru saneczkowego oraz snow-parku. Stanowi naturalne, narciarskie zaplecze mieszkańców Trójmiasta.  Dla udogodnienia uruchamiany jest wyciąg orczykowy i dobre oświetlenie po zmroku oraz zaplecze gastronomiczne. W pobliżu znajduje się także mała skocznia narciarska. Niestety ze względu na położenie obiekt jest mocno wrażliwy na kaprysy pogody.

Tel. 58 555 78 25

Więcej informacji o wyciągu narciarskim na www.lysa-gora.pl
Plan dojazdu i więcej zdjęć - jest tutaj
Aktualności Facebook - są tutaj

  • SZYMBARK Kotlinka 🏂 - patrz ośrodek Wieżyca Kotlinka - poniżej

Kotlinka Szymbark wyciąg narciarski

  • TRZEPOWO 🏂  35 km od Gdańska na trasie do Kościerzyny, przez Kolbudy i Przywidz.

Długość stoku - ok. 300 m. Obiekt dysponuje szeroWyciąg narciarski Trzepowo - pomorskiekim, bezpiecznym stokiem, sztucznie naśnieżanym, ratrakowanym i dobrze oświetlonym. Znajdują się na nim:

• 2 wyciągi narciarskie, orczykowe (300 metrów długości)
• 2 wyciągi i kręcone tory do snowtubingu (najdłuższy na Pomorzu tor zjazdowy - 2 x 200 metrów)
• specjalny wyciąg do nauki jazdy na nartach i snowboardzie - tor szkoleniowy długości 100 m)
wyciąg 50 m (przedszkole narciarskie)
Wyciąg narciarski Trzepowo - barbogaty w atrakcje snowpark ((m.in boksy 3 i 6 m, rail)
• duży, bezpłatny, oświetlony parking,
• przestronny, przytulny bar z kominkiem oraz drugi mini bar
• wiata grillowa,
• powiększona wypożyczalnia sprzętu narciarskiego (tel. 502 810 746)

Wyciąg narciarski Trzepowo zaprasza na narty - na Kaszuby!Na miejscu działa także serwis sprzętu narciarskiego, w którym wykujemy takie usługiSnowtubing na Kaszubach - wyciąg narciarski Trzepowo jak:
  - smarowanie na gorąco,
  - szlifowanie i ostrzenie krawędzi
  - uzupełnianie ubytków

Trzepowo, tel. 606 657-660 , www.nartykaszuby.pl,   ZAPRASZAMY!
Aktualności Facebook - sa tutaj  • WIEŻYCA Koszałkowo 🏂  (ok. 40 km z Gdańska w kierunku Kościerzyny )

Wieżyca Koszałkowo - wyciąg narciarski - fot. KoszałkowoWyciąg narciarski Wieżyca Koszałkowo to obiekt, z najdłużWieżyca - Snowtubing na Kaszubach - fot. Koszałkowoszymi na Kaszubach tradycjami narciarskimi. Posiada stok o długości 300 m z trzema trasami zjazdowymi oraz górką z dwoma torami do snowtubingu. Jest także miejsce do treningu dla początkujących oraz świetna, dynamiczna atrakcja - profesjonalny snowpark. Na miejscu działa profesjonalna szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzętu, serwis oraz zaplecze gastronomiczne. Stok jest Narty na Kaszubach! Stok w Wieżycy - fot. Koszałkowooświetlony, naśnieżany i ratrakowany, jazdę zaś uprzyjemnia muzyka z głośnikówRestauracja Bialy Miś Wieżyca Koszałkowo

O wygodę i bezpieczeństwo gości na stoku dbają wykwalifikowani instruktorzy narciarstwa i snowboardu. Na miejscu czuwają także ratownicy medyczni GOPR.

Ośrodek narciarski Wieżyca Koszałkowo oferuje także wygodne noclegi przy stoku - pokoje,  apartamenty oraz małe domki. Całodzienne wyżywienie oraz salę na imprezy okolicznościowe zapewnia ładnie urządzona Restauracja Biały Miś.

Pizzeria Gawra Wieżyca Kaszuby Klub Misianora Wieżyca Kaszuby O wymagające podniebienia Gości odwiedzających ośrodek w Wieżycy dba również pizzeria Gawra. Jej gospodarze postawili sobie za cel serwowanie najlepszej pizzy w tej części Kaszub. Pizzę można zamówić tu także telefonicznie (tel. 604 257 057).

Centrum Aktywnego Wypoczynku KOSZAŁKOWO Wieżyca 
Wieżyca 32 (koło Szymbarka), tel. 883 368 184.
Bieżące warunki śniegowe i więcej informacji - patrz - www.wiezyca.pl

 

  • WIEŻYCA - Szymbark Kotlinka 🏂 - ośrodek narciarski 40 km od Gdańska

Wyciąg narciarski Wieżyca KotlinkaDługość stoku ok. 320m.Wiosenna panorama na jezioro Ostrzyckie - z Wieżycy Kotlinki Jeden z dwóch wyciągów, jest  obecnie najdłuższym w Wieżycy urządzeniem, o wydajności 900 osób na godzinę. Przy sprzyjających warunkach pogodowych wyciąg jest czynny od 9 do 22 przez cały tydzień. Wypoczynek ułatwia oświetlenie, a uprzyjemnia nowe nagłośnienie. Działa zmodernizowana wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz elektroniczny dostęp do wyciągu.  Dla dzieci przygotowano mały wyciąg orczykowy. Zapraszamy wszystkich także na snowtubing!

Wieżyca Kotlinka - górny parking wyciągu narciarskiegoNa samej górze wyciągu znajduje się zadaszony grill, gdzie między zjazdami możnaWieżyca Kotlinka - fragment zaplecza gastronomicznego odpocząć w ciepłym pomieszczeniu oraz upiec smaczną kiełbaskę na ogniem.
Na górze i na dole stoku znajdują się parkingi. Parking na szczycie mieści 300 samochodów. Dzięki temu bez trudu można zaparkować swój samochód.
Na terenie ośrodka działa szkółka narciarska Skitersi - tel. 518 970 907

Wieżyca - Szymbark, ul. Górska 3, tel. 58 684 39 07. www.wiezycakotlinka.pl    Facebook - jest tutaj

 

Noclegi w Wieżycy oraz sąsiędnim Szymbarku - są tutaj


Zapraszamy zimą na narty na Kaszuby - pomorskie wyciągi narciarskie ⛷ czekają!
Poniżej wybrane zdjęcia ośrodków narciarskich na Pomorzu. 

👉 Ciekawostki o śniegu ❄️

Sztuczny śnieg - a dokładniej śnieg techniczny - pochodzący z armatek śnieżnych jest nieco odporniejszy na topnienie ze względu na inną strukturę krystaliczną oraz większą gęstość. O ile śnieg naturalny może przyjmować formę różnych płatków, o tyle w przypadku tecznicznego mamy do czynienia z formami kulistymi. Mniejsze drobiny (naturalne mogą mieć nawet do kilku cm średnicy) są efektem małej odległości między dyszą armatki a ziemią. Topniejący śnieg techniczny przypomina wówczas grubą kaszę.

Śnieg techniczny składa się w ok. 70 procentach z powietrza i reszty lodu. Śnieg naturalny zawiera aż 90% powietrza, a tylko 10% lodu, stąd szybciej topnieje. W zamian oferuje bardziej miękkie "lądowanie" przy ewentualnych upadkach.

Na wytworzenie 1 metra sześciennego sztucznego śniegu potrzeba ok. pół metra sześciennego wody.

Rodzaje śniegu naturalnego oraz ich właściwości są opisane - tutaj


Ceny w sezonie 2019/2020 (orientacyjne, bez karnetów, dla narciarzy)

Amalka
1,81 zł / 1 wjazd (pn - pt) - przyjmując 10 wjazdów + 1 gratis
2,27 zł / 1 wjazd (sob - nd) - przyjmując 10 wzjazdów + 1 gratis

Paczoskowo
2,20 zł / 1 wjazd (normalny, pn - nd)
1,70 zł / 1 wjazd (ulgowy, pn - nd)

Sopot Łysa Góra
1,81 zł / 1 wjazd - przyjmując 10 wjazdów + 1 gratis

Szymbark Kotlinka
2 zł / 1 wjazd (normalny, pon. - pt.)
1,60 zł / 1 wjazd (ulgowy, pon. - pt.)
2,50 zł / 1 wjazd (normalny, sob., nd. i święta)
2 zł / 1 wjazd (ulgowy, sob., nd. i święta)

Trzepowo
1,65 zł / 1 wjazd (normalny, pon. - pt.)
1,50 zł / 1 wjazd (ulgowy, pon. - pt.)
2,20 zł / 1 wjazd (normalny, sob., nd. i święta)
2 zł / 1 wjazd (ulgowy, sob., nd. i święta)

Wieżyca Koszałkowo  
2,20 zł / 1 wjazd (normalny, pon. - pt.)
1,76 zł / 1 wjazd (ulgowy, pon. - pt.)
2,20 żł / 1 wjazd (normalny, sob., nd. i święta)
2,16 zł / 1 wjazd (ulgowy, sob., nd. i święta)

Pomorskie stoki i wyciągi narciarskie czynne w ujęciu historycznym

■ ośrodek narciarski Paczoskowo był czynny w okresie  6.01-16.02.2024 oraz 2-17 i 23-25 grudnia 2023
■ Stacja Narciarska Sopot - była czynna w okresie 6-19 stycznia 2024
■ ośrodek narciarski Szymbark Kotlinka był  czynny w okresie 5.01-16.02.2024 oraz 1-17, 23-25 grudnia 2023
■ ośrodek narciarski Trzepowo  był czynny w okresie 6-17 grudnia 2023 i 5.01-2.02.2024
■ ośrodek narciarski Wieżyca Koszałkowo - był czynny w okresie 1-17.12.2023 oi 23.12.2023-13.03.2024. 

■ ośrodek narciarski Amalka - był czynny w okresie 17-26 grudnia 2022
■ ośrodek narciarski Paczoskowo - był czynny w okresie 17-31.12.2022; 6-8.01.2023; 25.01-19.02.2023; 28.02.2023
■ ośrodek narciarski Szymbark Kotlinka  - był czynny w okresie 16-31.12.2023; 25.01.-19.02.2023; 28.02.2023
■ ośrodek narciarski Trzepowo  - był czynny w okresie: 16-22.12.2022; 26.01-15.02.2023
■ ośrodek narciarski Wieżyca Koszałkowo - był czynny w okresie 16.12.2022-10.04.2023

ośrodek narciarski Amalka - był czynny w okresie 29-30.12.2021
ośrodek narciarski Paczoskowo - był czynny w okresie 11-16.12.2021; 18.12.2021 - 1.01.2022; 6.01-13.02.2022.
ośrodek narciarski Przywidz - był czynny w okresie 28-30.12.2021
ośrodek narciarski Sopot Łysa Góra  - był czynny w okresie 29-30.12.2021 10 - 19.12.2021; 23.12.2021 - 3.01.2022   
ośrodek narciarski Szymbark Kotlinka  - był czynny w okresie 10-19.12.2021; 23.12.2021 - 3.01.2022 
■ ośrodek narciarski Trzepowo  - był czynny w okresie: 10-15.12.2021; 25.12.2021- 2.01.2022; 7-25.01.2022
ośrodek narciarski Wieżyca Koszałkowo - był czynny w okresie 10.12.2021 - 8.04.2022

■ wyciąg narciarski Amalka - był czynny  w okresie 12 -26.02.2021
■ wyciąg narciarski Łysa Góra SOPOT - był czynny w okresie 12 - 21.02.2021
■ wyciąg narciarski Przywidz - był czynny w okresie 12 - 24.02.2021
■ wyciąg narciarski Trzepowo - był czynny w okresie 7-28.02.2021
■ wyciąg narciarski Paczoskowo - był czynny w okresie 29.01 - 13.03.202021
■ wyciąg narciarski Szymbark Kotlinka (Wieżyca) - był czynny w okresie 1.02 - 13.03. 2021 (śnieg do kwietnia)
■ wyciąg narciarski Wieżyca Koszałkowo - był czynny w okresie 12.02 - 13.03.2021 (śnieg do kwietnia)

■ wyciąg narciarski Wieżyca Koszałkowo - był czynny 19 - 31.12.2018 i 2.01. - 31.03.2019
■ wyciąg narciarski Trzepowo - był czynny 20 - 27.12.2018, 4-15.01, 19.01.-15.02.2019
■ wyciąg narciarski Paczoskowo - był czynny 20 stycznia - 6 marca 2019
■ wyciąg narciarski Szymbark Kotlinka - był czynny 21 - 26.2018, 7.01.-3.03.2019
■ wyciąg narciarski Sopot - był czynny 26 stycznia - 7 lutego 2019
■ wyciąg narciarski Amalka - był czynny 25 stycznia - 12 lutego 2019
■ wyciąg narciarski PRZYWIDZ - był czynny 26 stycznia - 13 lutego 2019

■ wyciąg narciarski Wieżyca Koszałkowo - był czynny 10.01 - 8.04.2018 
■ wyciąg narciarski Szymbark Kotlinka - był czynny 13.01 - 8.04.2018
■ wyciąg narciarski Paczoskowo - był czynny w okresie 13.01 - 1.04.2018
■ wyciąg narciarski Trzepowo - był czynny 12.01. - 27.03.2018  
■ wyciąg narciarski Amalka - Sulęczyno - był czynny 17-28.01 oraz 8.02 - 19.03.2018
■ wyciąg narciarski Góra Chrobrego (Elbląg) - był czynny 17-25.01 oraz 7.02-11.03.2018
■ wyciąg narciarski Łysa Góra (Sopot) - był czynny w dniach 17-24.01 ioraz  6.02 - 8.03.2018
■ wyciąg narciarski Przywidz - był czynny 17-27.01 i od 7.02. - 12.03.2018

Pomorskie ośrodki narciarskie zapraszają na narty, sanki i snowtubing - na Kaszubach!

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner