Sierakowice - atrakcje ⭐ ciekawe miejsca 🧭 - mini przewodnik

Sierakowice - atrakcje ⭐ ciekawe miejsca 🧭 - mini przewodnik

Miejscowość Sierakowice

Gmina Sierakowice Sierakowicejest atrakcyjnym miejscem wypoczynku ze względu na dużą ilość czystych jezior, ciche i malownicze zakątki, ciekawą bazę noclegową oraz bogatą ofertę handlową. To jedna z najbardziej dynamicznych, szybko rozwijających się gmin województwa pomorskiego. Pracowitość i przedsiębiorczość mieszkańców tego regionu objawia się m.in licznymi firmami, zadbanymi domami oraz ulicami. Także poszanowaniem przyrody - z korzyścią dla mieszkańców i turystów - co warto podkreślić. Około 30% gminy stanowią obszary objęte ochroną. Poniżej przedstawiamy atrakcje turystyczne oraz imprezy w regionie.

Noclegi w okolicy - Gowidlino, Kamienicki Młyn, Załakowo

Sierakowice - atrakcje

Imprezy kulturalne, sportowe i inne Zapraszamy do Sierakowic na imprezy!- nie brak ich Zapraszamy do Sierakowic na imprezy!w gminie. Bardzo bogaty kalendarz wydarzeń świadczy dobrze nie tylko o talentach organizacyjnych gospodarzy, ale również o ich żywiołowości i potrzebach kulturalnych. Dzięki temu turyści z pewnością znajdą także coś dla siebie, poznając przy okazji miejscowe tradycje. Świetnym źródłem informacji jest tutaj Punkt Informacji Turystycznej w Sierakowicach, ul. Kartuska 27, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury tel. 58 681 62 14, 58 684 76 02. www.gok.sierakowice.pl
Na miejscu można również obejrzeć ciekawe zbiory dawnych narzędzi domowych i gospodarskich. Robią wrażenie - czy dzisiaj umielibyśmy się nimi posłużyć?

 

Jarmarki w Sierakowicach - w środy i soboty, od wczesnego rana, na placu przy ul. Piwnej spotykająMUzeum w GOK Sierakowice się rzesze kupujących i sprzedających. Tradycja tego miejsca oraz przystępne ceny sprawiają, że przyjeżdżają tutaj nawet mieszkańcy Kartuz. Kto lubi "buszowanie" po straganach (do wyboru są także liczne okoliczne sklepy) - tutaj będzie się czuł jak ryba w wodzie. Znajdzie tu niemal wszystko: od świeżych warzyw i owoców po najróżniejsze, przydatne artykuły przemysłowe.

 

Jazda konna - to atrakcja, na którą zaprasza Folwark Ńemino - kameralny kompleks pałacowy obejmujący m.in.:

• Hotel w Pałacu z restauracjąJazda konna Sierakowice - stadnina Ńemino Łyśniewo Sierakowickie 
• stadninę koni (jazda konna + przejażdżki bryczką)
pole golfowe (putting green + driving range + pole 4 dołkowe)

Folwark Ńemino jest położony w okolicy Sierakowic w malowniczym otoczeniu jezior, pagórków, lasów i łąk. Wymieniona część atrakcji jest dostępna dla gości z zewnątrz po wcześniejszej rezerwacji. 

Folwark Ńemino
Łyśniewo Sierakowickie
tel. +48 795 13 57 57;


Jeziora - mniejsze Gowidlinoi większe są atrakcją Jez. Kamienickie k/ Kamienicy Królewskiejprzyciągającą tak wczasowiczów jak i amatorów wędkowania. Można się kąpać, można żeglować, można zwiedzać łódką i kajakiem. Urokliwych zakątków gdzie można też zsiąść z roweru i wypocząć nad wodą - nie brakuje. Można też łowić okonie, płotki, szczupaki, a z rzadszych sieję lub sielawę. Przy okazji warto też wspomnieć o dobrze zarybionych stawach przy gospodarstwach agroturystycznych. Szczególnie młodsi wędkarze mogą tam połknąć bakcyla tej rozrywki na całe życie...

 

Kiston - Kistowo - SulęczynoHotel Kiston - piękne miejsce na Kaszubach, które dostarcza przyjemności i wygody przez cały rok. Luksusowe noclegi, restauracja, sala bankietowa, basen i kręgielnia zostały stworzone z myślą o komfortowym wypoczynku na każdą pogodę. Każdy szczegół obiektu - o standardzie hotelu 4 -gwiazdkowego - został starannie zaprojektowany i wykonany pod kątem pełnej wygody. Zapraszamy na świetną zabawę w Kistonie! Są tu dostępne m.in:

Bowling - kręgielnia na Kaszubach - Kiston zaprasza!■ kręgielnia, będąca najnowocześniejszą w regionie. Posiada 4 nowoczesne multimedialne tory, na których w komfortowych warunkach można rozgrywać zacięte rozgrywki. Pobyt w klubie uprzyjemnia bogato zaopatrzony bar i klimatyczny wystrój lokalu z energiczną muzyką w tle. W pełni elektroniczna obsługa, eleganckie loża i oświetlenie typu "cosmic", zapewniają pełen komfort i niepowtarzalny klimat. 

Kręgielnia jest czynna od poniedziałku do czwartku w godzinach: 14.00 – 22.00 oraz od piątku do niedzieli: 14.00 – do północy.

Kiston - basen - Kaszuby■ basen pełniący funkcje sportowo-rekreacyjne. Posiada 2 tory o długości 25 metrów i głębokości do 1,5 m. Są tutaj także: rwąca dzika rzeka, bicze wodne, wodospad, zjeżdżalnia dla najmłodszych, leżanki wodno-powietrzne, jacuzzi (68 dysz masujących) sauna sucha i parowa z seansami zapachowymi.

■ SPA w którym znajdą Państwo z pewnością coś dla siebie

Hotel Kiston, Kistowo 26
tel. 607 300 500 (recepcja)


Lasy Mirachowskie
- bardzo atrakcyjna Wiaty na parkingu Lubygośćprzyrodniczo i krajobrazowo, północna część Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Położone blisko Sierakowic są ulubionym celem wycieczek pieszych, rowerowych i samochodowych. Nazwa pochodzi od miejscowości Mirachowo, znanej z wiekowego, pięknego dworku i kapliczki. Ścieżka nad jeziorem LubygośćJeśli samochód pozostawimy na parkingu w pobliżu leśniczówki Mirachowo - to na spokojny, luźny spacer przeznaczmy od 2 do 6 godzin. Na miejscu postojowym znajdziemy także stylowe wiaty przystosowane do biesiadowania i biwakowania.
Poruszając się dalej brukowaną drogą w kierunku jeziora Lubygość - dojdziemy do rezerwatu leśno-krajobrazowego o tej samej nazwie.Schodząc stopniowo w dół, a potem okrążając jezioro odczujemy (jeśli na to pozwolimy) odprężający wpływ mikroklimatu tej okolicy. Jesienią prawie dwustuletnie buki i dęby wymieszane z młodszymi brzozami i sosną dają tu prawdziwe koncerty kolorów, a zimą łatwiej o śnieg niż gdzie indziej.
Idąc dalej czerwonym szlakiem w kierunku jeziora Kamiennego - osiągniemy po godzinie cel w postaci ogromnego głazu narzutowego. Legendarny Kamień Diabelski o wymiarach: 3 m wysokości, Grota4,5 m szerokości i 5 m długości jest wspaniałym trofeum fotograficznym, malowniczo położonym nad wodą. A jak tutaj smakują kanapki - trzeba się samemu przekonać. Po prostu pycha!
Jeśli zaś wybierzemy ścieżkę wzdłuż brzegu Lubygościa (woda po lewej stronie), to po ok. 40 min spaceru dotrzemy do wciętej w zbocze płytkiej groty. To geologiczny rarytas na Pomorzu. Idąc dalej ok. 500 m i odbijając nieco w prawo od jeziora trafimy na Bunkier Gryfa Pomorskiego - partyzancką pamiątkę z czasów wojny. Skoro tutaj doszliśmy, to spróbujmy jeszcze przeby ć ok. 1,5 km ( wzdłuż jeziora po lewej) by zobaczyć wspaniały punkt wid okowy - Słynną Szczelinę Lechicką. Urzekający widok na las i jeziora doceniali jużKaszuby - Szczelina Lechicka - fot. Krzysztof Matuszczak przedwojenni letnicy, wysyłający pocztówki z  tym  krajobrazem. Jeśli pogod a nam dopisze możemy s tąd zobaczyć nawet Lębork , odległy o ok. 18 km w  linii prostej.
Dla wygody zwiedzania warto zaopatrzyć się w mapę, np. Cartomedia - Szwajcaria Kaszubska, która pomoże nam zaplanować dojazd i czas wycieczki.

Więcej zdjęć z rezerwatu Lubygość oraz jego położenie - jest tutaj
 

 

Loty balonem na KaszubachLoty widokowe - proponujemy Państwu niezapomnianą atrakcję - lot balonem na ogrzane powietrze!  Dla wielu spełnienie marzeń, dla innych zaspokojenie ciekawości, dla niektórych też ogromna, a przy tym bardzo bezpieczna, podniebna przygoda.
Loty widokowe i turystyczne na Kaszubach - balonem
Zdecydowanym proponujemy ok. 3 godzinną zabawę na którą składa się rozwinięcie i podniesienie balonu, lot trwający ok 1 godziny oraz złożenie i spakowanie statku. Jednorazowo zabieramy do 5 osób. Ceny lotów balonem - są tutaj

Loty Balonem Tomasz Dzienisz
Wejherowo, ul. Żeromskiego 2

Tel. kom. 602 689 296
www.balonem.pl

 

Ludowe wyroby - ich wartość rośnie co roku, szczególnie w obliczu zalewu popularnych i masowych przedmiotów np. z Chin. Jeśli szukasz czegoś oryginalnego, niepowtarzalnego, wykonanego naprawdę na miejscu - to odwiedź
Gminny Ośrodek Kultury w Sierakowicach lub miejscowe sklepy z wyrobami rękodzielniczymi. 

ludowe_wyroby_400


Na narty - może nie wszyscy wiedzą, że zaledwie 12 km od Sierakowic znajduje się nowo wybudowany obiekt narciarski z dwoma równoległymi wyciągami. Amalka, bo tak nazywa się malutka miejscowość - dysponuje stokiem długości 260 m, szerokości ok. 60 m i 33 metrami różnicy wzniesień. Całość jest dobrze oświetlona, wyposażona w parking, grillbar oraz wypożyczalnię sprzętu narciarskiego. O odpowiednią jakość pokrywy śnieżnej dbają armatki oraz ratrak. Obiekt w sezonie zimowym czynny jest od 9.00 do 22.00.
Serdecznie zapraszamy!
Amalka, tel. kontaktowy 58 684 48 85


Ołtarz Papieski
- tym mianem określaOłtarz - fot. GOK Sierakowice się usytuowaną Ołtarz - fot. GOK Sierakowicew centrum Sierakowic, nie opodal kościoła św. Marcina, rzeźbę - pomnik ze stołem ołtarzowym, przy którym papież Jan Paweł II odprawił mszę świętą w Pelplinie podczas siódmej pielgrzymki do Ojczyzny. Jest to miejsce szczególne, stanowiące połączenie elementów przyrodniczych, architektonicznych i sakralnych - dające osobom odwiedzającym możliwość nie tylko, spaceru, zwiedzania, czy podziwiania architektury zieleni, ale także zachęca do zadumy, refleksji i kontemplacji. "Gdy Ołtarz wróci do Sierakowic, ludzie codziennie będą przechodzić obok niego i utrwalać treści przekazywane przez Papieża" - powiedział autor projektu Jarosław Wójcik.

 

Parki atrakcji w Stryszej Budzie koło Mirachowa.
Kaszuby to nie tylko piękne krajobrazy, ale także zabytki i ciekawostki stworzone ludzką ręką. W Stryszej Budzie jest ich całe mnóstwo.

Kaszubski Park Miniatur przedstawia ponad 70 starannie wykonanych miniatur Kaszubski Park Miniatur - STRYSZA BUDAnajsłynniejszych budowli ze świata, Polski i w szczególności - z regionu Kaszub. Jedna, wspólna skala 1:25, w jakiej są wykonane wszystkie makiety pozwala przy okazji na ciekawe porównanie wielkości oryginałów.
Na terenie Parku są także inne ciekawostki: Zamek Strachu, Gabinet Śmiechu oraz Bajkowa Kraina z postaciami (ponad 60 figur) bohaterów słynnych bajek.
Wśród udogodnień są m.in bezpłatny parking, sklepik, gastronomia z WC, plac zabaw dla dzieci itp.

Kaszubski Park Gigantów gromadzi przedmioty i figury w nadludzkim rozmiarze. Są tu modele ogromnych owadów, ryb i ptaków, a także zwariowanych krasnali w rozmiarze XXL. Jest klasyczny monster truck oraz oryginalny samolo

t Tu-134 (o długości blisko 40 metrów), który można zwiedzać łącznie z kabiną pilotów.
Bardzo chętnie fotografowane są także olbrzymie przedmioty codziennego użytku. Więcej...

Kaszubski Gracik - jest wystawą przeróżnych pojazdów - bajkowych i filmowych - w skali 1:1. W tym wyjątkowym miejscu zgromadzono już kilkadziesiąt różnych pojazdów i modeli. Część z pewnością zainteresuje dzieci, część zaś przyciągnie uwagę fanów motoryzacji. Zebrane auta są podzielone na kilka kategorii, w tym:

słynne pojazdy z bajek i baśni
kultowe samochody z czasów PRL
nietypowe pojazdy filmowe
krążowniki szos z hollywoodzkich produkcji. Więcej o Parku...

Kaszubski Park Miniatur, Park Gigantów, Kaszubski Gracik
Mirachowo - Strysza Buda, ul. Kartuska 30
tel. 505 136 658, 502 499 106
www.kaszubskiparkminiatur.com.pl
e-mail: KaszubskiParkMiniatur@wp.pl

 

Park Edukacyjny ZOO Egzotyczne Kaszuby - Tuchlino koło Sierakowic -
zaprasza na spotkanie z niesamowitymi zwierzętami, które rzadko można zobaczyć na żywo. W Tuchlinie, pod opieką przewodnika, jest możliwość abyZOO Kaszuby Tuchlino Sierakowice - pomorskie nawet je dotknąć i zrobić wyjątkowe selfie. Np. zdjęcie z kilkumetrowym pytonem na ramionach lub tańczącą papugą. Wybrane zwierzęta można także nakarmić (króliki, świnki, papużki).
Klimatyzowany obiekt w Tuchlinie czynny jest przez cały rok. Są tutaj liczne atrakcje dla dużych i małych gości:
wystawa rzadkich zwierząt egzotycznych (gady, ptaki, ryby, ssaki i pająki)
papugarnia
kącik dla maluchów (m.in króliki, świnki morskie)
akwarium (20 tysięcy litrów!)
kino 2/3D
wystawa akwarystyczna poświęcona Kaszubom
restauracja
sala dydaktyczna, miejsce na ognisko dla grup
plac zabaw wewnątrz obiektu oraz na zewnątrz

Park Edukacyjny odwiedzają zarówno turyści indywidualni jak Egzotyczne ZOO Tuchlino Kaszubyi grupy zorganizowane. Jest możliwość skorzystania z usługi przewodnika, który opowie o ciekawostkach z życia niezwykłych mieszkańców Tuchlina. Można tutaj przeprowadzić ciekawą lekcję, wykład, zorganizować spotkanie, a nawet oryginalną sesję fotograficzną. Więcej zdjęć - tutaj

Park Edukacyjny ZOO Egzotyczne Kaszuby
Tuchlino 50B, Sierakowice
Tel. +48 600 342 128
Aktualności na profilu Facebook - są tutaj

 

Pieczenie chleba - to rozrywka zyskująca na popularności z roku na rok. I nic dziwnego, bo przecież zapach i smak prawdziwego chleba na zakwasie robi wrażenie prawie na każdym.

Agroturystyka Nad Strumykiem poleca pokazy pieczenia chlebaPolecamy bardzo sympatyczne miejsce, przy lesie, nad strumykiem i blisko malowniczego jeziora Junno. Gospodarze zapraszają na pokazy i degustację pysznego, swojskiego chleba. Wypiek odbywa się oczywiście w prawdziwym piecu chlebowym. Całą "procedurę" przygotowania i wypieku chleba może na raz oglądać do 10 osób. Można również, po uzgodnieniu, samemu spróbować swoich sił. Tych, którzy chcą śledzić wszystko od A do Z - zapraszamy na nocleg na miejscu. Przygotowane wieczorem ciasto "dojrzewa" przez noc, a rano, po wyrobieniu, jest wstawiane do pieca.

Gospodarstwo Nad Strumykiem świetnie nadaje się na wakacje, wczasy i weekendy. Piękna, cicha, niemal górzysta okolica, czyste jezioro - warto tu przyjechać! Więcej o tym miejscu - jest tutaj


Punkty widokowe - walory wycieczki pieszej, rowerowej czy samochodowej znacznie podnosi przystanekZamkowa Góra - platforma widokowa. Fot. Agnieszka Rybakowska-Król w miejscu z piękną panoramą okolicy. Takich fotogenicznych miejsc jest w gminie kilka, w pobliżu wsi: Jelonko, Kukówka, Ciechomie, Mojusz, Tuchlino i Kamienicki Młyn (Zamkowa Góra)

To tutaj, na wysokości ponad 220 metrów npm, urządzono piękne miejsce widokowe, idealne na wycieczkę i piknik.  Dzięki funduszom Starostwa Kartuskiego oraz społecznej pracy okolicznych mieszkańców - u podnóża góry zbudowano parking, a na szczycie - taras widokowy. Trzy oznakowane trasy dojścia o różnym stopniu trudności, ze schodkami i barierkami, pozwalają na wygodne i bezpieczne wejście także osobom starszym. Po drodze, w kilku miejscach ustawiono stoły i ławki dla odpoczynku.

Panorama z Zamkowej Góry (Kamienicki Młyn) - fot. Agnieszka Rybakowska-KrólWspaniały widok na sześć jezior - Białe, Czarne, Junno, Kamienickie, Odnoga oraz Potęgowskie - sprawił, że Zamkowa Góra była ulubionym miejscem spacerów już przed II wojną światową. Przywrócona świetność jej wspaniałej panoramy przyciąga dzisiaj coraz więcej turystów. Na szczycie znajdą także legendę o Zamkowej Górze... Zapraszamy do Kamienickego Młyna!

Mapa i więcej zdjęć z tego miejsca - jest tutaj

 

Zima - wiele miejscowych obiektów noclegowych jest świetnie przystosowanych do zapewnienia rozrywki także o tej porze roku. Kuligi konne i za quadem, smakowanie swojskich potraw, nordic walking czy narciarstwo biegowe - to kilka przykładów oferowanych przyjemności. A jak dodamy do tego zabawy sylwestrowe w gronie przyjaciół - to relaks jest gwarantowany !

Stok wyciąg narciarski AmalkaNarty Amalka - niedaleko Sierakowic (kilkanaście kilometrów) znajduje się niedawno wybudowany obiekt narciarski z dwoma równoległymi wyciągami. Amalka, bo tak nazywa się malutka miejscowość - dysponuje stokiem długości 260 m, szerokości ok. 60 m i 33 metrami różnicy wzniesień. Całość jest dobrze oświetlona, wyposażona w parking, grillbar oraz wypożyczalnię sprzętu narciarskiego. O odpowiednią jakość pokrywy śnieżnej dbają armatki oraz ratrak. Wyciąg narciarki Amalka w sezonie zimowym czynny jest od 9.00 do 22.00.
Serdecznie zapraszamy!
Amalka, tel. 58 684 48 85

Kalendarz imprez w Sierakowicach - jest tutaj

★ Atrakcje w sąsiednim Sulęczynie - są tutaj
★ Atrakcje turystyczne w pomorskim -
są tutaj

Zapraszamy serdecznie - Sierakowice są OK!

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner