Sulęczyno - atrakcje ⭐ ciekawe miejsca 🧭 - mini przewodnik

Sulęczyno - atrakcje ⭐ ciekawe miejsca 🧭 - mini przewodnik

Miejscowość Sulęczyno

Herb SulęczynaTereny wokół Sulęczyna to piękna kraina wyrzeźbiona przez lodowiec. Ponad 40 zbiorników wodnych Skarby Sulęczyna(stanowią 10% obszaru gminy), pomnikowe głazy i kamienie - są malowniczymi pozostałościami wędrujących lodów. To one usypały też wzgórza (do 244 m npm) i wyżłobiły doliny rzek położonych o ponad 100 m niżej. Dzisiaj ta kraina urozmaicona bogatymi w grzyby i jagody lasami przyciąga ludzi z najdalszych zakątków Polski. Poniżej przedstawiamy atrakcje turystyczne.

Noclegi - Sulęczyno i okolice - są tutaj

Atrakcje Sulęczyna i okolic

Kalendarz imprez w regionie - jest tutaj

Rzeka Słupia w Sulęczynie - wyzwanie dla kajakarzyBystrzyny Słupii - bodaj najbardziej dynamiczną rzeką na Pomorzu jest Słupia, która w wielu miejscach objawia swój górski charakter. Wykorzystywano to przy budowie elektrowni wodnych, tworzących dzisiaj ciekawy Szlak Turystyczny. Jednym z takich malowniczych miejsc są bystrzyny położone ok. 500 m od urzędu gminy Sulęczyno, po prawej stronie drogi na Bytów. Tutaj średni spadek rośnie do 1m na 100 metrach dystansu. Dla porównania pieniński Dunajec osiąga 2,5m na 100 metrach. Kto płynie tędy kajakiem ( a płynął tesz nasz kardynał Wojtyła) - musi rozważyć przenoskę...


Jazz w Lesie - w SulęczynieJazz w lesie - to coroczna impreza o niesamowitymNigel Kennedy klimacie pochodzącym z malowniczej scenografii i... zaangażowania organizatorów. Tuż nad jeziorem, ze sceną pod dorodnymi olchami, a wszystko otoczone zadbanym, wiekowym parkiem. Miejsce z bardzo dobrą akustyką, z coraz dłuższą (10 lecie obchodzono w 2005 r.) i bogatszą historią.

Wykonacami byli już tutaj m.in. Nigel Kennedy, Jarosław Śmietana, Bennie Maupin, Ewa Wojciech KarolakBem, Wojciech Karolak i wielu innych wspaniałych artystów. Dwudniowa impreza odbywa się zwykle pod koniec lipca. Autorem fotografii jest Jacek Leszewski. W tym roku także zapraszamy do Sulęczyna!

Aktualny termin i program Jazzu w Lesie - jest tutaj
Ewa Bem
Jarosław Śmietana, Joe Henderson, Bennie Maupin

Piękne miejsce nad jeziorem: restauracja, SPA, basen, kręgle, bilard, apartamenty...

Leśny Dwór w Sulęczynie

 

Węsiory - okoliceŻaglówka na jeziorze MauszJeziora - największe i najsłynniejsze to prawie 400 hektarowe, mocno rozciągnięte (ok. 7 km długości) jeziora Gowidlińskie i Mausz. Oba świetnie nadają się do uprawiania sportów wodnych, oba mają liczne półwyspy i zatoki. Oprócz żeglarzy, kajakarzy i nurków (Mausz ma do 45m głębokości) wyśmienity relaks znajdą tutaj również wędkarze. Mają oni do dyspozycji różne zbiorniki, w których znajdą m.in: jazgarza, leszcza, lina, okonia, płoć, sieję, sielawę, szczupaka, ukleję czy węgorza.

 

Kajaki na Kaszubach - Maraska zaprasza!Kajaki - bardzo popularne w okolicy m.in dzięki papieżowi Janowi Pawłowi II, który jeszcze jako kardynał Wojtyła przepłynął Słupię w Sulęczynie. Dzisiaj spływy kajakowe ułatwiają liczne wypożyczalnie sprzętu oraz odpowiednio przygotowane pola biwakowe i namiotowe. Jedno z nich jest wygodnie położone w centrum Sulęczyna, tuż nad rzeką Słupią. Lokalizacja i wyposażenie czynią z niego doskonałe miejsce na nocleg.
Do dyspozycji mieszkańców pola są sanitariaty z prysznicem, zadaszona altana oraz miejsce na ognisko (na miejscu możliwość zakupu drewna). Istnieje także możliwość skorzystania z prądu.


Kamienne kręgi - Węsiory. Krąg w Węsiorach2 kilometry od Energetyczny Krąg Strażnikawsi znajduje się magiczne miejsce czczone prawdopodobnie przez Gotów, którzy żyli tutaj przez ok. 100-150 lat (od 70 roku n.e.) Przybyli ze Skandynawii, skuszeni obfitością lasów w zwierzynę i runo leśne. Niestety jałowa ziemia sprawiała, że cierpieli m.in. na awitaminozę i wkrótce zdecydowali się opuścić te ziemie, kierując się przez Ukrainę nad Morze Czarne. Tam rozdzielili się zasiedlając obecne tereny Włoch oraz Hiszpanii. Pozostawili po sobie tajemnicze kręgi z ogromnych głazów oraz tzw. krąg Strażnika, mający silne, pozytywne oddziaływanie energetyczne. Całe miejsce jest bardzo dobrze opisane i oznakowane, dysponuje parkingiem ( stamtąd idziemy ok. 300m). Węsiory były bohaterem pierwszej powieści Zbigniewa Nienackiego "Pan Samochodzik i skarb Anatoryka".
fot. Tomasz JakubowskiDzisiaj, dzięki pracy i pasji mieszkańców, wieś jest coraz tłumniej odwiedzana podczas corocznej Biesiady Gockiej. Organizatorzy tej lipcowej imprezy (w formie happeningu) dbają by wszyscy chętni mogli poczuć na miejscu ducha zabawy z pradawnych czasów. Stopniowo też, przy wsparciu władz lokalnych wznoszą kolejne elementy osady: majdan, palisadę, wiaty itd. A, że okolice pełne są pięknych krajobrazów - warto rozważyć dłuższy pobyt.

Wszystkich strudzonych Odkrywców i zmęczonych Spacerowiczów zaprasza  z iście dawną gościnnością - Gocka Chata.

Bar Gocka Chata - Kamienne Kręgi WęsioryW swych skromnych i niepozornych progach skrywa kulinarne skarby dostępne onegdaj jedynie w babcinej spiżarni. Ten mały bar prowadzą gospodarze kultywujący rodzinne tradycje kulinarne. Swojski chleb z Restauracja Willa Tradycja Węsioryceglanego pieca, tradycyjne wędliny i wędzone, smaczne ryby.

Całorocznie natomiast można polecić restaurację w Willi Tradycja, która stawia na jakość według filozofii SLOW FOOD. Na miejscu są także oferowane noclegi, bowiem niejeden turysta decyduje się na dłuższy wypoczynek w tych pieknych okolicach.
Więcej informacji - jest tutaj

 

 

Hotel Kiston - nowe, piękne miejsce na Kaszubach, które dostarcza przyjemności i wygody przezkręgielnia na Kaszubach - na bowling zaprasza HOTEL KISTON cały rok. Luksusowy hotel, restauracja, sala bankietowa, basen i kręgielnia zostały stworzone z myślą o komfortowym wypoczynku na każdą pogodę. Każdy szczegół obiektu został starannie zaprojektowany i wykonany pod kątem pełnej wygody. Zapraszamy na świetną zabawę w Hotelu Kiston! Są tu dostępne m.in:

■ kręgielnia, będąca najnowocześniejszą w regionie. Posiada 4 nowoczesne multimedialne tory, na których w komfortowych warunkach można rozgrywać zacięte rozgrywki. Pobyt w klubie uprzyjemnia bogato zaopatrzony bar i klimatyczny wystrój lokalu z energiczną muzyką w tle. W pełni elektroniczna obsługa, eleganckie loża i oświetlenie typu "cosmic", zapewniają pełen komfort i niepowtarzalny klimat

Basen Kiston na Kaszubach - okolice Sulęczyna■ basen pełniący funkcje sportowo-rekreacyjne. Posiada 2 tory o długości 25 metrów i głębokości do 1,5 m. Są tutaj także: rwąca dzika rzeka, bicze wodne, wodospad, zjeżdżalnia dla najmłodszych, leżanki wodno-powietrzne, jacuzzi (68 dysz masujących) sauna sucha i parowa z seansami zapachowymi.

■ SPA w którym znajdą Państwo z pewnością coś dla siebie

Hotel Kiston, Kistowo 26
tel. 607 300 500

Na narty - może nie wszyscy wiedzą, że zaledwie Wyciąg narciarski Amalka - okolice Sulęczyna5 km od Sulęczyna znajduje się nowo wybudowany obiekt narciarski z dwoma równoległymi wyciągami. Amalka, bo tak nazywa się malutka miejscowość - dysponuje stokiem długości 260 m, szerokości ok. 60 m i 33 metrami różnicy wzniesień. Całość jest dobrze oświetlona, wyposażona w parking, grillbar oraz wypożyczalnię sprzętu narciarskiego. O odpowiednią jakość pokrywy śnieżnej dbają armatki oraz ratrak. Obiekt w sezonie zimowym czynny jest od 9.00 do 22.00.
Serdecznie zapraszamy!
Amalka, tel. kontaktowy 58 684 48 85


fot. Stowarzyszenie Kaszubyfot. Stowarzyszenie KaszubyNordic walking - dla fanów tego rekreacyjnego sportu, gospodarze gminy przygotowali 3 specjalne szlaki w okolicach Sulęczyna - o różnych stopniach trudności: łatwą, średnią i wymagającą. Każdy amator energetycznego spaceru, niezależnie od wieku i sprawności znajdzie więc dla siebie coś odpowiedniego. Więcej o nordic walkingu znajdziesz tutaj...

 

Park Edukacyjny ZOO Egzotyczne Kaszuby - Tuchlino koło Sierakowic - ZOO Kaszuby Tuchlino pomorskie
zaprasza na spotkanie z niesamowitymi zwierzętami, które rzadko można zobaczyć na żywo. W Tuchlinie, pod opieką przewodnika, jest możliwość aby nawet je dotknąć i zrobić wyjątkowe selfie. Np. zdjęcie z kilkumetrowym pytonem na ramionach lub tańczącą papugą. Wybrane zwierzęta można także nakarmić (króliki, świnki, papużki).
Klimatyzowany obiekt w Tuchlinie czynny jest przez cały rok. Są tutaj liczne atrakcje dla dużych i małych gości:
wystawa rzadkich zwierząt egzotycznych (gady, ptaki, ryby, ssaki i pająki)
papugarnia
kącik dla maluchów (m.in króliki, świnki morskie)
akwarium (20 tysięcy litrów!)
kino 2/3D
wystawa akwarystyczna poświęcona Kaszubom
restauracja Egzotyczne ZOO Kaszuby Tuchlino
sala dydaktyczna, miejsce na ognisko dla grup
plac zabaw wewnątrz obiektu oraz na zewnątrz

Park Edukacyjny odwiedzają zarówno turyści indywidualni jak i grupy zorganizowane. Jest możliwość skorzystania z usługi przewodnika, który opowie o ciekawostkach z życia niezwykłych mieszkańców Tuchlina. Można tutaj przeprowadzić ciekawą lekcję, wykład, zorganizować spotkanie, a nawet oryginalną sesję fotograficzną. Więcej zdjęć - jest tutaj

Park Edukacyjny ZOO Egzotyczne Kaszuby
Tuchlino 50B, Sierakowice
Tel. +48 600 342 128
Aktualności na profilu Facebook - są tutajGłaz - na pamiątkę spływu kajakowego Kardynała Wojtyły - późniejszego papieża Jana Pawła IISulęczyno - rekreacyjnie położone nad rzeką Słupią w otoczeniu jezior, liczy ok. 1,5 tys mieszkańców. W różnych jego częściach napotkamy na wiekowe ślady historii. Na ulicach gdzie spotkamy stare, wpisane do rejestru zabytków domy, na opuszczonym cmentarzu ewangelickim sprzed ponad 100 lat i w parku nad jeziorem Węgorzyno. Rosną tam dorodne, wspaniałe drzewa m.in. klony, lipy, karagany syberyjskie, choiny kanadyjskie i kasztanowce. Park przylega do dawnej siedziby rodziny Heidensteinów, a później Łaszewskich - właścicieli okolicznych ziem. Dzisiaj rezydencja nosi nazwę Leśny Dwór.

Trasy turystyczne - pieszo, konno, kajakiem lub rowerem, na różne sposoby można przekonać się jak piękne są miejscowe krajobrazy. Najczęściej polecane, np. lądowe wycieczki, to: Sulęczyno - Ostrów Mausz (wzdłuż jeziora Mausz, ok. 7 km); Sulęczyno - Zdunowice (prawie cały czas lasem, ok. 6 km) lub w okolice jeziora Moczydło (ok. 2,5 km od Sulęczyna)
Specjalnie można polecić starannie przygotowaną i wyposażoną ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną "Brzegiem jeziora Węgorzyno". Spacer najlepiej zacząć Wejście na ścieżkę Wejście do Parku w pobliżu urzędu gminyspod pomnikowego, murszejącego już wielkiego klonu w parku przy hotelu "Leśny Dwór" w Sulęczynie. Trasę urozmaicają liczne tablice poglądowe z ciekawymi informacjami. Rośliny i ptaki zachwycają szczególnie latem i wiosną, ale jesienią też jest tutaj malowniczo - za sprawą kolorowych liści. Ścieżka wiedzie czasem stromym brzegiem jeziora, czasem wstąpi na pomost lub zaproponuje odpoczynek na ławeczkach. Po drodze spotkamy piękne okazy dorodnych drzew. Warto wziąć ze sobą prowiant na postój lub mini piknik.

Zapraszamy na kulig do Sulęczyna! - fot. Przy JałowcachZima to przy sprzyjających warunkach śniegowych okazja do prawdziwych, konnych kuligów. Prezentowane zdjęcie pochodzi ze zbiorów agroturystyki "Przy Jałowcach" tel. 58 684 40 85. Zapraszamy na kulig do Sulęczyna!

Kto przyjedzie tu na dłużej - sam się przekona, że pięknych, urokliwych miejsc jest tutaj dużo, dużo więcej, a gościnni gospodarze kwater chętnie je wskażą.

★ Atrakcje w sąsiednich Sierakowicach - są tutaj
★ Atrakcje turystyczne w pomorskim -
są tutaj

Wiosną, latem, jesienią i zimą - zapraszamy na Kaszuby do Sulęczyna!

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner