Na Świętego Marcina najlepsza pomorska gęsina

  • termin : 11 Listopada 2022 - 13 Listopada 2022
  • miasto : Swołowo
  • miejsce : Gospoda w Swołowie
  • telefon : (59) 832 48 97
  • www : http://www.muzeum.swolowo.pl
logo
A A

Festiwal gęsiny w Muzeum w Swołowie odbędzie się w dniach 11 - 13 listopada 2022.


Będą także inne okazje i miejsca do degustacji gęsiny. Zapraszamy m.in do Gospody Swołowo, która zwykle uczestniczy w Festiwalu. Zainteresowani będą mogli spróbować różnych potraw, takich jak:


wędzone półgęski,
smalec, pasztety i kiełbasy z gęsi.
pieczone udka 🍗 i piersi z gęsi
pierogi, gorący rosół i grzane piwo    


Wkrótce więcej informacji...
Gęsina - wybrane miejsca oferujące pyszne dania z gęsiny


KRYNICA MORSKA - PIASKI - chcesz pysznie wypocząć? Odwiedź najspokojniejszy zakątek nad polskim morzem, na Mierzei Wiślanej, niedaleko granicy Polski i Rosji. Komfortowy apart hotel Four Winds Resort & SPA znany jest z autorskiej, wyśmienitej kuchni. Więcej...


Gęsina Św. Marcina nad morzem - Krynica Morska - Piaski


REKOWO GÓRNE - XIX wieczny Pałac, Hotel i Dworek SPA Wieniawa**** - długi weekend listopadowy 2022 w malowniczej okolicy i unikatowych, stylowych wnętrzach.
Pozytywna energia, przyjemne doznania estetyczne i smakowe na Kaszubach, niedaleko Trójmiasta. Więcej...


Weekend z gęsiną pomorskie 2022


Przy okazji warto wspomnieć, że w dniach 11 - 27 listopada 2022 odbędzie się XIV edycja ogólnopolskiego wydarzenia kulinarnego - Gęsina na Św. Marcina 2022!. W imprezie wezmą udział także niektóre pomorskie restauracje. Wkrótce więcej informacji.


Zapraszamy na Gęsinę 2022 w pomorskie!
Tak było w poprzednich latach:


Degustacja potraw i przetworów z gęsiny, targ produktów wiejskich, a do tego występy zespołów muzycznych, pokazy gotowania,  konkursy kulinarne, darcie pierza i zabawy dla dzieci - to najważniejsze punkty imprezy, która już po raz kolejny odbędzie się w swołowskim muzeum.


Impreza w Swołowie to unikalna okazja, by skosztować pomorskiej gęsiny, gdyż to właśnie w okolicy dnia Festiwal Gęsiny Swołowo 2019św. Marcina (11 listopada) dawniej bito i spożywano gęsi na Pomorzu. Gęś pieczona, półgęski wędzone, pierogi z gęsiną, żołądki gęsie, pasztety, galarety, gęsi smalec oraz kartoflanka i brukwianka na gęsinie to tylko niektóre smakołyki, jakich będzie można spróbować lub kupić a wynos na jednym spośród wielu stoisk z potrawami przygotowanymi przez restauratorów, koła gospodyń wiejskich i gospodarstwa agroturystyczne. Potrawy z gęsi serwować będzie blisko 40 kół gospodyń wiejskich i restauratorów. Uczestnicy programu przygotowali liczne konkursy z nagrodami. Biesiada i targ produktów wiejskich odbędą się pod namiotami w orgodzie na terenie Zagrody Albrechta.


Gęsina w Swołowie to jednak dużo więcej niż tylko jarmark. W tym samym czasie w Muzeum odbędzie się kiermasz rękodzieła pomorskiego, a także pokazy „darcia pierza”, którym wtórować będą pieśni ludowe śpiewane białym głosem. Organizatorzy zaplanowali także zabawy dla dzieci, występy zespołów muzycznych, pokazy pracy kowali w muzealnej kuźni, pokazy gotowania na kuchni kaflowej oraz pieczenia pierników w domu chlebowym.
Na Św. Marcina najlepsza gęsina
Imprezę „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina” organizują wspólnie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie i Gmina Wiejska Słupsk. Partnerem imprezy jest ogólnopolskie Stowarzyszenie Slow Food, którego misją jest „obrona prawa do smaku”, Agencja Rynku Rolnego oraz Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna.

W widoczny sposób impreza się rozrasta, w zeszłym roku muzeum odwiedziło około 8 tysięcy osób. Biesiada odbędzie się w rozłożonym, potężnym namiocie plenerowym mieszczącym stoiska z gęsiną, ławy i stoły.


PROGRAM FESTIWALU GĘSINY:


Zapraszamy do wspólnego jesiennego biesiadowania, kosztowania potraw z gęsiny przy wtórze występów zespołów muzycznych. Jak zwykle stawiamy na swojskie jedzenie i wiejskie produkty ekologiczne.
Zachęcamy do zwiedzania muzealnych budynków w których odbywać się będą warsztaty dla dzieci, jak również usłyszymy tradycyjny śpiew, podpatrzymy przy pracy tkaczkę i kowala, uruchomimy przemysłowy magiel ze Słupska. W te dni pogoda nie jest nam straszna, gdyż impreza odbywa się w dużym namiocie.

WIDOWISKO „PRZĄDKI” i „DARCIE PIERZA"
pokaz przędzenia na kołowrotkach i wrzecionach
Podążając śladem dawnych wiejskich tradycji przeniesiemy się do lat 40 – 50. XX wieku, kiedy na Pomorzu istniał jeszcze zwyczaj jesiennych spotkań kobiet zasiadających wspólnie przy kołowrotkach. Przy jednoczącym miarowym stukocie jeszcze po 1945 roku zasiadały w jednej kuchni Niemki, Polki, Ukrainki. Mieszały się opowieści z różnorodnych regionów, przeplatały się pieśni pochodzące z odrębnych tradycji, łączyły wspólne plotki i losy dawnych i nowych mieszkańców Pomorza. Wsłuchując się w warkot furkoczących szpuli i kręcących się wrzecion przywoływać będziemy obraz pamiętany jeszcze przez wiele, nie tylko starszych, osób.
Wyskubki, wydzirki, pierzajki, szkubki, federball… ile regionów tyle nazw. Zwyczaj darcia pierza, czyli oddzielania chorągiewek z gęsich, kaczych, czy innych piór od twardych stosin, w celu zebrania miękkiego puchu przeznaczonego na poduchy i pierzyny znany był zarówno na ziemiach polskich, jak niemieckich. Obok prządek był to jeden z najbardziej wyczekiwanych przez kobiety jesiennych i zimowych zwyczajów. Przy miskach pełnych pierza zasiadało w jednej kuchni kilka do kilkunastu kobiet, by wspólnie po kolei u każdej z zebranych gospodyń przygotować puch na nową pierzynę. Do dziś wielu jeszcze pamięta, jak do pilnie pracujących kobiet zakradał się mężczyzna trzymający w garści wróbla, czy innego drobnego ptaka wypuszczając go prosto w przygotowane pieczołowicie pierze….

TARG PRODUKTÓW WIEJSKICH – na targu zaopatrzyć się będzie można w swojskie wędliny z gęsi z wolnego wybiegu – półgęski, okrasy, pasztety, smalce… jak również świeże wiejskie jajka, masło, i rożnego rodzaju sery. Koła gospodyń wiejskich prześcigać się będą w różnorodnych daniach z gęsiną - pierogi, pyzy, zupy, gęś pieczona, duszona, nadziewana…..
Oprócz mięsnych specjałów na straganach znajdą się ekologiczne przetwory prosto ze spiżarń okolicznych gospodyń. Różnego rodzaju uzdrawiające syropy, nalewki, miód, oleje tłoczone na zimno, czyli wszystko co wzmocni nas i przygotuje do walki z jesiennymi przeziębieniami. Podniebienie połechcą przepyszne domowe wypieki.

KIERMASZ RĘKODZIEŁA – miejsce, gdzie odnajdziesz niezwykłe przedmioty i odwiedzisz galerię niezwykłych osobowości – ludzi, którzy te przedmioty tworzą – rzemieślników, pasjonatów, miłośników sztuki, osoby, które tworzą od dziecka i takie, które w wieku dojrzałym odkryły w sobie pasję lub po prostu znalazły w swoim życiu czas na to, by tworzyć. Na naszych kiermaszach spotkasz osoby wyłącznie z regionu Pomorza, które swoimi zamiłowaniami do rękodzieła i różnorodnych technik zdobniczych i rzemieślniczych - od ceramiki poprzez rzeźbę, malarstwo, krawiectwo, dziewiarstwo, zabawkarstwo aż do wielu współczesnych technik, takich jak decoupage, scrapbooking, artystyczne jubilerstwo i wiele innych.

POKAZY i WARSZTATY
Tkanie płótna
Przędzenie
Drukowanie tkanin
Pokaz pracy kowala
Warsztaty pisania gęsim piórem
Warsztaty patriotyczne dla dzieci
Pokaz maglowania
Darcie pierza


Gęsina (najczęściej tradycyjnie pieczona z jabłkami) zgodnie z obyczajem była podawana od Św. Marcina (11 listopada), aż do końca karnawału.


Gęsina Dzień Św MarcinaHistorycznie gęsina rzadko gościła na stołach, a to ze względu na dużą wartość gęsi dostarczających tradycyjnie cennego pierza. Dlatego potrawy z gęsiny gościły na stołach najczęściej z okazji ważnych wydarzeń np. wesel. Mięso gęsi, dość wymagające w przygotowaniu, szczególnie zwraca uwagę swoim smakiem zbliżonym do dziczyzny.


 Gęsina jest postrzegana jako bardzo kaloryczne mięso, ale nie każdy wie, że w zestawieniu z innymi drobiowymi mięsami ma ona lepszy skład tłuszczów - więcej zdrowych kwasów omega-3 i omega-6. Dlatego gęsina jest zalecana osobom z problemami serca i krążenia. Obecność wartościowych witamin (m.in A,E, B) oraz np. cynku, fosforu, potasu i żelaza dodatkowo podnosi wartość gęsiny - szczególnie pod kątem wydolności organizmu.


Zapraszamy na Gęsinę Swołowo 2022!


 Informacje o Krainie w Kratę w Swołowie, zdjęcia  - są tutaj


Atrakcje w Słupsku i okolicach - są tutaj


Atrakcje w Ustce i okolicach - są tutaj


Grand Lubicz - Uzdrowisko Ustka