Na świętego Marcina najlepsza pomorska gęsina

  • termin : 10 Listopada 2023 - 12 Listopada 2023
  • miasto : Swołowo
  • miejsce : Gospoda w Swołowie
  • telefon : (59) 832 48 97
  • www : http://www.muzeum.swolowo.pl
logo
A A

Festiwal gęsiny w Muzeum w Swołowie odbędzie się w dniach 10 - 12 listopada 2023 roku.


Zainteresowani będą mogli spróbować różnych potraw, takich jak:Festiwal Gęsiny Swołowo 2023


wędzone półgęski,
smalec, pasztety i kiełbasy z gęsi.
pieczone udka 🍗 i piersi z gęsi
pierogi, gorący rosół i grzane piwo    


Gęsina na św. Marcina - Swołowo 2023
Degustacja potraw i przetworów z gęsiny, targ produktów wiejskich, a do tego występy zespołów muzycznych, pokazy gotowania,  konkursy kulinarne, darcie pierza i zabawy dla dzieci - to najważniejsze punkty imprezy, która już po raz kolejny odbędzie się w swołowskim muzeum.


Impreza w Swołowie to unikalna okazja, by skosztować pomorskiej gęsiny, gdyż to właśnie w okolicy dnia św. Marcina (11 listopada) dawniej bito i spożywano gęsi na Pomorzu. Gęś pieczona, półgęski wędzone na zimno, pierogi i kartacze z gęsiną, żołądki gęsie, pasztety, okrasy, galarety, gęsi smalec, tarty, gęsie burgery, szarpana gęsina z dodatkami oraz kartoflanka i brukwianka na gęsinie, żurek to tylko niektóre smakołyki, jakich będzie można spróbować lub kupić na wynos na jednym spośród wielu stoisk. Potrawy z gęsi serwować będzie ponad 60 wystawców: Koła Gospodyń Wiejskich, pasjonaci kulinarni, przetwórcy, rolnicy oraz gospodarstwa agroturystyczne, lokalni hodowcy i restauratorzy.


PROGRAM:


Gęsina w Swołowie to jednak dużo więcej niż tylko jarmark. Przez trzy dni imprezy, trwać będzie biesiada z muzyką na żywo, wystąpią zespoły folklorystyczne z regionu, a na koniec, każdego dnia zatańczyć będzie można na wiejskiej potańcówce.


Atrakcją dla odwiedzających są zawsze pokazy kulinarne, połączone z degustacją.


W programie imprezy będą również pokazy i warsztaty w muzealnych obiektach:
- w zagrodzie nr 8 – warsztaty zielarskie m.in. maści żywokostowe na bazie tłuszczu gęsiego z zielarką Teresą Pokorską,
- w zagrodzie nr 8 – wspólne gotowanie gęsiny na kuchni kaflowej,
- w zagrodzie nr 14 – Zagroda Zabawy dla Najmłodszych – przedstawienia teatralne Teatr Gwitajcie, Teatr Władca Lalek, Witold Roy Zalewski (zabawy sprzed 100 lat) oraz Sztuka Tworzenia – kuglarze, zabawy cyrkowe dodatkowo warsztaty patriotyczne z IPN, pokazy kowalskie,
- zagroda 15 – Stodoła tkacka – pokaz darcia pierza i tradycyjnych pieśni z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu 60 zwrotek/godzinę oraz warsztaty muzealne pisania gęsim piórem, filcowania wełny i inne.


Na Św. Marcina najlepsza gęsina


Obejrzeć będzie można również hodowlę gęsi pomorskiej w tradycyjnych warunkach w Zagrodzie Albrechta oraz inne zwierzęta gospodarskie hodowane w muzeum. Czynne będą również wszystkie wystawy stałe!
Wszystkich, którzy lubią świętować, są przywiązani i ciekawi tradycji, ceniący dawne obyczaje, zapraszamy na pomorską Gęsinę do Swołowa. Kultywowanie i podtrzymywanie pięknych tradycji Pomorza, to najlepsza forma nauki o historii regionu, a poprzez to również patriotyzmu. A w takim wydaniu, to również gwarancja dobrze spędzonego czasu.Wydarzenia towarzyszące w Zagrodzie Inicjatyw Twórczych


10 listopada 2023
18:00 – “Gęsina na talerzu” – Kolacja z menu degustacyjnym, przygotowana przez Jana Kilańskiego. Gęsina w wyjątkowym, nowoczesnym wydaniu! W trakcie ok. 3 godzinnego posiłku pojawi się 5 setowe menu. Szczegóły i zapisy tutaj.

11 listopada 2023
10:00 – 13:00 – Warsztaty dla dzieci z szycia maskotki gąski. Zajęcia poprowadzi Olga Hanowska. Zajęcia odbędą się w dwóch grupach: I tura 10:00 – 11:30 oraz II tura 11:30 – 13:00. Na warsztaty obowiązują zapisy. Koszt udziału w warsztatach: 20 zł.

13:00 – 18:00 – Pyszne i lokalne jedzenie współcześnie skomponowane w oparciu o gęsinę - do zakupienia na miejscu.

17:00 – koncert zespołu Svahy na dziedzińcu

12 listopada 2023
10:00 – 13:00 – Warsztaty malarskie “Gąski, gąski do domu”. Zajęcia poprowadzi Katarzyna Tomasiak. Zajęcia odbędą się w dwóch grupach: I tura 10:00 – 11:30 oraz II tura 11:30 – 13:00. Na warsztaty obowiązują zapisy (uczestnicy powyżej 12 roku życia). Koszt udziału w warsztatach: 20 zł.

13:00 – 18:00 – Pyszne i lokalne jedzenie współcześnie skomponowane w oparciu o gęsinę - do zakupienia na miejscu.

Zapisy
Telefoniczne: +48 573 148 724
Mailowe: swolowo@gok.slupsk.pl

Kawiarnia
10, 11 i 12 listopada 2023r. będzie czynna kawiarnia Zagrody inicjatyw Twórczych! Od godziny 10:00 do 18:00 będą serwowane ciepłe napoje, pyszne ciasta z cukierni Mariaż oraz aromatyczne napary.


👉 Gęsina (najczęściej tradycyjnie pieczona z jabłkami) zgodnie z obyczajem była podawana od Św. Marcina (11 listopada), aż do końca karnawału.


Gęsina Dzień Św MarcinaHistorycznie gęsina rzadko gościła na stołach, a to ze względu na dużą wartość gęsi dostarczających tradycyjnie cennego pierza. Dlatego potrawy z gęsiny gościły na stołach najczęściej z okazji ważnych wydarzeń np. wesel. Mięso gęsi, dość wymagające w przygotowaniu, szczególnie zwraca uwagę swoim smakiem zbliżonym do dziczyzny.


 Gęsina jest postrzegana jako bardzo kaloryczne mięso -ma blisko 340 kcal/100 g. Jednak nie każdy wie, że w zestawieniu z innymi drobiowymi mięsami (np. indyk - ok. 130 kcal/100 g) ma ona zdecydowanie lepszy skład tłuszczów - więcej zdrowych kwasów omega-3 i omega-6. Dlatego gęsina jest zalecana osobom z problemami serca i krążenia. Obecność wartościowych witamin (m.in A,E, B) oraz np. cynku, fosforu, potasu i żelaza dodatkowo podnosi wartość gęsiny - szczególnie pod kątem wydolności organizmu.


Zapraszamy na Gęsinę Swołowo 2023!


 Informacje o Krainie w Kratę w Swołowie, zdjęcia  - są tutaj


Atrakcje w Słupsku i okolicach - są tutaj


Atrakcje w Ustce i okolicach - są tutaj


Grand Lubicz - Uzdrowisko Ustka