Na Świętego Marcina najlepsza pomorska gęsina

  • termin : 11 Listopada 2023 - 12 Listopada 2023
  • miasto : Swołowo
  • miejsce : Gospoda w Swołowie
  • telefon : (59) 832 48 97
  • www : http://www.muzeum.swolowo.pl
logo
A A

Festiwal gęsiny w Muzeum w Swołowie odbędzie się w dniach 11 - 12 listopada 2023 roku.


Zainteresowani będą mogli spróbować różnych potraw, takich jak:Festiwal Gęsiny Swołowo 2023


wędzone półgęski,
smalec, pasztety i kiełbasy z gęsi.
pieczone udka 🍗 i piersi z gęsi
pierogi, gorący rosół i grzane piwo    


Gęsina na Św. Marcina - Swołowo 2023
 


Dolina na dłuższy weekend...
Degustacja potraw i przetworów z gęsiny, targ produktów wiejskich, a do tego występy zespołów muzycznych, pokazy gotowania,  konkursy kulinarne, darcie pierza i zabawy dla dzieci - to najważniejsze punkty imprezy, która już po raz kolejny odbędzie się w swołowskim muzeum.


Impreza w Swołowie to unikalna okazja, by skosztować pomorskiej gęsiny, gdyż to właśnie w okolicy dnia św. Marcina (11 listopada) dawniej bito i spożywano gęsi na Pomorzu. Gęś pieczona, półgęski wędzone na zimno, pierogi i kartacze z gęsiną, żołądki gęsie, pasztety, okrasy, galarety, gęsi smalec oraz kartoflanka i brukwianka na gęsinie, żurek to tylko niektóre smakołyki, jakich będzie można spróbować lub kupić a wynos na jednym spośród wielu stoisk z potrawami przygotowanymi przez restauratorów, koła gospodyń wiejskich i gospodarstwa agroturystyczne. Potrawy z gęsi serwować będzie 80 wystawców: kół gospodyń wiejskich, agroturystyk i restauratorów. Uczestnicy programu przygotowali liczne konkursy z nagrodami. Biesiada i targ produktów wiejskich odbędą się w wielkim namiocie w ogrodzie na terenie Zagrody Albrechta.


Gęsina w Swołowie to jednak dużo więcej niż tylko jarmark. W tym samym czasie w Muzeum odbędzie się kiermasz rękodzieła pomorskiego, a także pokazy „darcia pierza”, którym wtórować będą pieśni ludowe śpiewane białym głosem. OrganizaNa Św. Marcina najlepsza gęsinatorzy zaplanowali także zabawy dla dzieci, występy zespołów muzycznych, pokazy pracy kowali w muzealnej kuźni, pokazy gotowania na kuchni kaflowej oraz pieczenia pierników w domu chlebowym.

Imprezę „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina” organizują wspólnie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie i Gmina Wiejska Słupsk. Partnerem imprezy jest ogólnopolskie Stowarzyszenie Slow Food, którego misją jest „obrona prawa do smaku”, Agencja Rynku Rolnego oraz Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna.


👉 Gęsina (najczęściej tradycyjnie pieczona z jabłkami) zgodnie z obyczajem była podawana od Św. Marcina (11 listopada), aż do końca karnawału.


Gęsina Dzień Św MarcinaHistorycznie gęsina rzadko gościła na stołach, a to ze względu na dużą wartość gęsi dostarczających tradycyjnie cennego pierza. Dlatego potrawy z gęsiny gościły na stołach najczęściej z okazji ważnych wydarzeń np. wesel. Mięso gęsi, dość wymagające w przygotowaniu, szczególnie zwraca uwagę swoim smakiem zbliżonym do dziczyzny.


 Gęsina jest postrzegana jako bardzo kaloryczne mięso -ma blisko 340 kcal/100 g. Jednak nie każdy wie, że w zestawieniu z innymi drobiowymi mięsami (np. indyk - ok. 130 kcal/100 g) ma ona zdecydowanie lepszy skład tłuszczów - więcej zdrowych kwasów omega-3 i omega-6. Dlatego gęsina jest zalecana osobom z problemami serca i krążenia. Obecność wartościowych witamin (m.in A,E, B) oraz np. cynku, fosforu, potasu i żelaza dodatkowo podnosi wartość gęsiny - szczególnie pod kątem wydolności organizmu.


Zapraszamy na Gęsinę Swołowo 2023!


 Informacje o Krainie w Kratę w Swołowie, zdjęcia  - są tutaj


Atrakcje w Słupsku i okolicach - są tutaj


Atrakcje w Ustce i okolicach - są tutaj


  Zaledwie 13 km od Swołowa, w pobliskiej Dolinie Charlotty, 22 lipca 2023 odbędzie się  koncert zespołu The Hollywood Vampires!  Hollywood Vampires - Dolina Charlotty 2023


Grand Lubicz - Uzdrowisko Ustka