Wieża widokowa Pachołek Gdańsk Oliwa

  • miasto : Gdańsk
A A

Zapraszamy na Wzgórze Pachołek i Górę Kościuszki!


Uwaga - wieża jest znowu dostępna!


Po blisko 3 miesiącach - nieco wcześniej niż planowano - jest już możliwy wstęp na wyremontowaną wieżę w Gdańsku Oliwie. 
W ramach prac remontowych m.in:
 zakonserwowano metalową konstrukcję wieży,
 podniesiono o kilkanaście centymetrów balustradę na tarasie - do 130 cm
 
położono specjalną warstwę antypoślizgową na stopniach i podestach wieży
 wyłożono płytami najbliższe otoczenie wieży
 przycięto wierzchołki okolicznych drzew - dla lepszej widoczności z tarasu


Wieża po remoncie widnieje na zdjęciach w galerii ponizej (ostatnie fotografie)


Wzgórze Pachołek i wieża widokowa


W Gdańsku Oliwie, na wzgorzu o nazwie Pachołek (który ma 107 m n.p.m) stoi współczesna 15-metrowa wieża widokowa. Miejsce ponoć jest magiczne - a to ze względu na pozytywne promieniowanie. Poza tym, po osiedleniu się w pobliżu Zakonu Cystersów, miejsce to nazwano Czarcim Wzgórzem. Celem było odstraszenie ciekawskich od odwiedzania tego prawdopodobnie pogańskiego miejsca kultu.
Na zboczu góry znajduje się ogromny głaz, zwany Diabelskim Kamieniem. Kto chce, niech wierzy lub nie - upuścił go tutaj diabeł , który miał nim zniszczyć pobliski klasztor. Ale mu nie wyszło - i bardzo dobrze. Ze znanych i słynnych osób - wchodził na to wzgórze król pruski, Fryderyk Wilhelm III.
Na prawo od wieży, nieco poniżej wierzchołka wzgóza znajduje się Widok TOMASZ - Gdańsk Oliwa - Wzgórze Pachołekdrugi punkt widokowy -  Widok VIII - Tomasz. To jedno z kilkunastu takich miejsc utworzonych w ramach programu Spojrzenie na Gdańsk. Choć jest położone znacznie niżej niż platforma Pachołka ma ujmujące otoczenie i romantyczny nastrój. Przypomina trochę otwarty w zieleni balkon z widokiem na Oliwę.

Pomnik Zygmunta III Wazy Gdańsk OliwaW pobliżu Pachołka - wzdłuż krawędzi wzgórza, idąc w kierunku Sopotu, dojdziemy po dwustu metrach na niższą Górę Kościuszki. Stoi tu, przerobiony z innego obelisku, pomnik upamiętniający zwycięstwo w 1627 roku młodej, polskiej floty wojennej nad doświadczoną flotą szwedzką. Warto się tutaj zatrzymać choćby dla chwili odpoczynku na ławeczkach i podziwiania odległej panoramy miasta.


Wieża widokowa w Oliwie jest uzupełniona m.in siłownią zewnętrzną usytuowaną przy drodze dojścia od parkingu.


Wszystkim, którzy zawitają do Oliwy warto polecić najwyżej położony w Gdańsku - TARAS WIDOKOWY OLIVIA STAR - znajdujący się na 32 piętrze najwyższego budynku w Polsce północnej. Więcej informacji o tym miejscu serwującym jedną z najpiękniejszych panoram w Trómieście - jest tutaj


Więcej punktów widokowych w Trójmieście - jest tutaj


Zobacz przekop Mierzei Wiślanej - kanał Nowy Świat!


Przekop Mierzei Wiślanej kanał Nowy Świat - punkt widokowy