W niedzielę u Klicków

  • termin : 02 Lipca 2023 - 30 Lipca 2023
  • godzina : 11.00 - 15.00
  • miasto : Kluki
  • miejsce : Muzeum Wsi Słowińskiej
  • telefon : (59) 846 30 20
  • www : http://www.muzeumkluki.pl
logo
A A

Zawitaj latem do Kluk!


Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach zaprasza w każdą niedzielę lipca od godziny 11:00 do 15:00 na imprezę „W niedzielę u Klicków”.
W niedzielę – dzień świąteczny – mieszkańcy wsi podejmowali wyłącznie niezbędne prace w zagrodzie. Przede wszystkim jednak odpoczywali oraz oddawali się rozrywkom. Mężczyźni grali w karty, dzieci bawiły się koło domostw, wykorzystując w tym celu przedmioty codziennego użytku, kobiety spotykały się przy herbacie i cieście, ktoś pogrywał na harmonii.


Tego dnia w Muzeum można zobaczyć odświętnie zastawione stoły, do jakich dawniej całymi rodzinami lub wspólnie z sąsiadami zasiadali Słowińcy. W jednej z izb zaaranżowano stół śniadaniowy z jajecznicą, deską wędlin oraz kromkami słowińskiego chleba posmarowanego świeżo ubitym w kierzance masłem. Turystów z pewnością przyciągnie roznoszący się po chałupie zapach zbożowej kawy, palonej w młynku stojącym na rozpalonym piecu. Na stoliku zwanym Lutertisch leży Pismo Święte – niedziela była wszakże dniem modlitwy. Sąsiednie mieszkanie wita zwiedzających ułożonymi na stole kartami do gry w skata, w którego chętnie grywali mężczyźni w Klukach. W tej samej izbie zapoznać się można z techniką tkania krajek, czyli kolorowych wstążeczek, którymi kobiety obszywały brzegi sukni, zabezpieczając je tym samym przed przedwczesnym zniszczeniem. W zagrodzie szyte są ponadto sieci rybackie, a także odbywają się gry i zabawy dla dzieci.


Skansen w Klukach - informacje, zdjęcia - są tutaj


Najmłodsi turyści będą mieli niepowtarzalną okazję przekonać się, że nawet najprostsze, zupełnie niepozorne przedmioty mogą dostarczyć mnóstwo świetnej zabawy.
W jednej z chałup po drugiej stronie ulicy skosztować można wafli drożdżowych, smażonych w żeliwnej formie, a także drożdżowych babek, wypiekanych w chlebowym piecu. W izbie zastawiono stół dla gości – filiżanki i imbryczek z herbatą oraz ciasto i konfitury. Obok chałupy wykonywane są miotły z gałęzi brzozowych – zajmowali się tym zwykle starsi mężczyźni. W jednej z zagród można natknąć się na akordeonistę, wygrywającego kaszubskie melodie i żywo rozprawiającego z sąsiadem.
Podczas muzealnej imprezy nie może oczywiście zabraknąć tradycyjnego słowińskiego chleba ze smalcem i żuru – turystów żądnych kulinarnych wrażeń z pewnością nie wypuścimy głodnych.


Inne imprezy w pomorskim - są tutaj
Atrakcje Smołdzina - są tutaj
Atrakcje Ustki - są tutaj
Pomorskie Atrakcje turystyczne - są tutaj