Osada Sławutowo - gród słowiański

  • miasto : Sławutowo
A A

Zapraszamy w okolice Pucka i Wejherowa, do maleńkiej miejscowości Sławutowo, gdzie znajduje się oryginalna rekonstrukcja grodu słowiańskiego sprzed tysiąca lat. Przekraczając jego bramę możemy przenieść się w odległe czasy naszych praojców...
Osada Słowniańska Sławutowo powstała (i jest rozbudowywana) z naturalnych drewnianych bali. Składa się z wieży bramnej, 8 chat oraz palisady o długości około 400 metrów. Na zielonym terenie przylegającym do grodu znajduje się jeszcze replika kurhanu, miejsce do biesiadowania oraz zabaw plenerowych. Całość jest tak pomyślana aby możliwie wiernie i przystępnie przybliżyć realia życia w dawnym grodzie z przełomu IX-X wieku, w tym dawne tradycje i wierzenia.


Osada Słowiańska Sławutowo


Odwiedzający Osadę Sławutowo mogą się przekonać jak rozwinięte było ówczesne rzemiosło i zawody: garncarza, kowala, piekarza, tkaczki czy zielarza. Pokazy i zajęcia edukacyjne prowadzone przez rekonstruktorów - pasjonatów wczesnego średniowiecza - są zarówno dla dzieci, jak i młodzieży czy dorosłych. Na żywych lekcjach  historii odbywają się warsztaty garncarskie, tkackie, piekarskie, bursztynnicze, rymarskie, filcowania i zdobnictwa w skórze. Bardzo popularne sa również pokazy średniowiecznej kuchni słowiańskiej.Osada Słowiańska Sławutowo
Można tutaj nie tylko spróbować świeżo upieczonych podpłomyków, ale także:
  postrzelać z łuku
  zatańczyć i zaspiewać
  chwycić w dłoń prawdziwy miecz
  rzucić żelaznym toporem do celu
  zabawić się przy ognisku
  przejechac się wozem drabiniastym
  wypróbować swoje umiętności rękodzielnicze
  poznać zwierzęta - czworonożnych mieszkańców Osady
Możliwości i atrakcji w Osadzie Sławutowo jest wiele...

Imprezy integracyjne, firmowe, okolicznościowe

Wyposażenie i kadra Osady Sławutowo pozwalają na organizację różnego rodzaju wydarzeń: spotkań z historią, pikników, biesiad, urodzin, eventów czy oryginalnych szkoleń i konferencji. Wyjątkowe otoczenie może być także tłem do sesji fotograficznej czy pleneru malarskiego. Dla grup 40-50 osobowych istnieje możliwość transportu.
👉 Skąd się wzięli Słowianie? Tajemnicza historia Słowian, opisana w ciekawy sposób na łamach National Geographic znajduje się tutaj. Dużo ciekawostek i szczegółów oraz analityczne, szersze spojrzenie na kulturę słowiańską.


👉 Bardziej encyklopedyczne ujęcie kultury dawnych Słowian - jest tutaj


👉 Festiwal Mitologii Słowiańskiej w Owidzu (pomorskie) - jest tutaj (18-20 sierpnia 2023)
Ciekawostki o Słowianach - czy wiesz, że:


 • Słowianie założyli wiele miast niemieckich, takich jak np. Berlin, Bremę, Drezno, Lipsk. itd.
 • Zanim udomowiono koty, ich rolę pełniły u Słowian łasice. Choć raczej nie mieszkały z gospodarzami, to cieszyły się ogromną sympatią - za tępienie gryzoni. Łasice odzajemniały serdeczność, łasiły się, dawały się głaskać. Jedna z nich pozowała Leonardo da Vinciemu :-).
• Słowianie jako pierwsi w Europie zaczęli budować piece wewnątrz chat.
• Ostatni wolni Słowianie (zachodniosłowiańscy Ranowie) kultywowali swoje wierzenia do roku 1168, kiedy to wojska duńskie zdobyły i zniszczyły ich sanktuarium - Arkonę - na wyspie Rugia.
Najpopularniejszymi bogami dawnych Słowian byli: słynny do dzisiaj Światowid oraz równie popularny (w przeszłości) Weles. Jego symboliczna postać prawdopodobnie przetrwała m.in jako turoń pojawiający się w orszakach kolędników.
Dość popularna w Polsce wiara w reinkarnację jest - o czym wie niewielu - spadkiem po Słowianach. Wierzyli w nią także Bałtowie, Grecy czy Galowie.
Zwyczaj palenia zniczy na grobach czy malowania jajek wielkanocnych ma swoje źródło właśnie w słowiańskiej mitologii


Więcej o Słowianach - w Osadzie Sławutowo :-)
Osada Słowiańska Sławutowo
Kontakt: tel. +48 604 148 233
Sławutowo w Wikipedii - jest tutaj


Osada Sławutowo - Gród Słowian na Kaszubach