Osada Sławutowo - gród słowiański
- miasto : Sławutowo

Zapraszamy w okolice Pucka i Wejherowa, do maleńkiej miejscowości Sławutowo, gdzie znajduje się oryginalna rekonstrukcja grodu słowiańskiego sprzed tysiąca lat. Przekraczając jego bramę możemy przenieść się w odległe czasy naszych praojców...
Osada Słowniańska Sławutowo powstała (i jest rozbudowywana) z naturalnych drewnianych bali. Składa się z wieży bramnej, 8 chat oraz palisady o długości około 400 metrów. Na zielonym terenie przylegającym do grodu znajduje się jeszcze replika kurhanu, miejsce do biesiadowania oraz zabaw plenerowych. Całość jest tak pomyślana aby możliwie wiernie i przystępnie przybliżyć realia życia w dawnym grodzie z przełomu IX-X wieku, w tym dawne tradycje i wierzenia.
Osada Słowiańska Sławutowo
Odwiedzający Osadę Sławutowo mogą się przekonać jak rozwinięte było ówczesne rzemiosło i zawody: garncarza, kowala, piekarza, tkaczki czy zielarza. Pokazy i zajęcia edukacyjne prowadzone przez rekonstruktorów - pasjonatów wczesnego średniowiecza - są zarówno dla dzieci, jak i młodzieży czy dorosłych. Na żywych lekcjach historii odbywają się warsztaty garncarskie, tkackie, piekarskie, bursztynnicze, rymarskie, filcowania i zdobnictwa w skórze. Bardzo popularne sa również pokazy średniowiecznej kuchni słowiańskiej.
Można tutaj nie tylko spróbować świeżo upieczonych podpłomyków, ale także:
• postrzelać z łuku
• zatańczyć i zaspiewać
• chwycić w dłoń prawdziwy miecz
• rzucić żelaznym toporem do celu
• zabawić się przy ognisku
• przejechac się wozem drabiniastym
• wypróbować swoje umiętności rękodzielnicze
• poznać zwierzęta - czworonożnych mieszkańców Osady
Możliwości i atrakcji w Osadzie Sławutowo jest wiele...
■ Imprezy integracyjne, firmowe, okolicznościowe
Wyposażenie i kadra Osady Sławutowo pozwalają na organizację różnego rodzaju wydarzeń: spotkań z historią, pikników, biesiad, urodzin, eventów czy oryginalnych szkoleń i konferencji. Wyjątkowe otoczenie może być także tłem do sesji fotograficznej czy pleneru malarskiego. Dla grup 40-50 osobowych istnieje możliwość transportu.
👉 Skąd się wzięli Słowianie? Tajemnicza historia Słowian, opisana w ciekawy sposób na łamach National Geographic znajduje się tutaj. Dużo ciekawostek i szczegółów oraz analityczne, szersze spojrzenie na kulturę słowiańską.
👉 Bardziej encyklopedyczne ujęcie kultury dawnych Słowian - jest tutaj
👉 Festiwal Mitologii Słowiańskiej w Owidzu (pomorskie) - jest tutaj (18-20 sierpnia 2023)
■ Ciekawostki o Słowianach - czy wiesz, że:
• Słowianie założyli wiele miast niemieckich, takich jak np. Berlin, Bremę, Drezno, Lipsk. itd.
• Zanim udomowiono koty, ich rolę pełniły u Słowian łasice. Choć raczej nie mieszkały z gospodarzami, to cieszyły się ogromną sympatią - za tępienie gryzoni. Łasice odzajemniały serdeczność, łasiły się, dawały się głaskać. Jedna z nich pozowała Leonardo da Vinciemu :-).
• Słowianie jako pierwsi w Europie zaczęli budować piece wewnątrz chat.
• Ostatni wolni Słowianie (zachodniosłowiańscy Ranowie) kultywowali swoje wierzenia do roku 1168, kiedy to wojska duńskie zdobyły i zniszczyły ich sanktuarium - Arkonę - na wyspie Rugia.
• Najpopularniejszymi bogami dawnych Słowian byli: słynny do dzisiaj Światowid oraz równie popularny (w przeszłości) Weles. Jego symboliczna postać prawdopodobnie przetrwała m.in jako turoń pojawiający się w orszakach kolędników.
• Dość popularna w Polsce wiara w reinkarnację jest - o czym wie niewielu - spadkiem po Słowianach. Wierzyli w nią także Bałtowie, Grecy czy Galowie.
• Zwyczaj palenia zniczy na grobach czy malowania jajek wielkanocnych ma swoje źródło właśnie w słowiańskiej mitologii
Więcej o Słowianach - w Osadzie Sławutowo :-)
Osada Słowiańska Sławutowo
Kontakt: tel. +48 604 148 233
Sławutowo w Wikipedii - jest tutaj
Osada Sławutowo - Gród Słowian na Kaszubach