Przystanek Świętego Mikołaja w Drzewinie - dojazd, kontakt, godziny otwarcia.

  • miasto : Drzewina
  • ulica : Drzewina 6a
A A

W magiczny czas - święta pachnące choinką i piernikiem - przyjechał do nas legendarny gość z Przystanek Drzewina Święty Mikołaj Kaszubydalekiej Laponii. Jak co roku, na swoją siedzibę wybrał maleńką Drzewinę - malowniczo położoną wioskę w okolicy Trójmiasta. Święty Mikołaj – bo o nim mowa – chętnie spotyka się z różnymi grupami: przedszkolaków, uczniów, a nawet pracowników dużych firm. Przewodnikami po tym wyjątkowym miejscu są są najprawdziwsze świąteczne Elfy. Na gości Przystanku Świętego Mikołaja czekają liczne atrakcje: warsztaty, filmy, wystawy, żywa szopka, fiński namiot Kota i oczywiście niezapomniane spotkanie ze Świętym Mikołajem!


Mikołajową nowością w zeszłym roku w Drzewinie była ruchoma szopka bożonarodzeniowa zbudowana z klocków Lego. Poprzednio konstrukcja z piernika. W tym roku nowinką jest mikołajowe kino działające w sferycznym namiocie. Zapraszamy wszystkie dzieci z rodzicami i opiekunami do Drzewiny w weekend 3-4 grudnia 2022 roku.


Przystanek Świętego Mikołaja 🎅 2022


Smile  Biuro Świętego Mikołaja

Wszyscy marzący o osobistym spotkaniu ze Świętym Mikołajem, mają właśnie taką możliwość! Dostojny Mikołaj przyjmuje swoich gości w pokoju, w którym panuje niezwykle przytulna, swobodna atmosfera. Klimat tego miejsce idealnie sprzyja rozmowie z Mikołajem, który chętnie opowie o swoich przygodach i życiu w dalekiej Laponii. Przy okazji można poprosić Mikołaja o idealny prezent :-).

Smile Szkoła Elfów

Prawdziwy Elf, jak każdy pomocnik Św. Mikołaja, musi przejść specjalne szkolenie w Laponii, aby potem dzielić się swoją fachową wiedzą z innymi. Elfy z Przystanku w Drzewinie są specjalistami zwłaszcza w zdobieniu bombek choinkowych oraz tworzeniu bajecznych stroików świątecznych. Podczas warsztatów będziecie mogli przygotować własne ozdoby, które zabierzecie potem do domu.
Smile Wystawa świąteczna

Święty Mikołaj przywiózł z Laponii wiele ciekawych, świątecznych pamiątek, które będziecie mogli podziwiać na specjalnej wystawie. Zobaczycie między innymi stare kartki i znaczki pocztowe, prawidłowo przygotowany tradycyjny stół wigilijny i prawdziwą Szopkę Krakowską. Dowiecie się także, jak przystraja się choinkę i jakie znaczenie ma pierwsza gwiazdka w wigilię.

Smile Jarmark świąteczny

W tej części Przystanku zgromadziliśmy najpiękniejsze pamiątki i ozdoby świąteczne, które do przystrajania domów rekomenduje sam Święty Mikołaj. Znajdziecie tutaj świeczniki, bombki, figurki, światełka, stroiki, łańcuchy i mnóstwo innych ozdób polecanych także przez Elfy. Dajcie się porwać świątecznej feerii barw, zachwycających kształtów i urzekających dźwięków, aby Wasze domy były najpiękniejsze!


Smile Żywa szopka

Zapewne wiele razy zastanawialiście się, jak wyglądała stajenka w Betlejem. Na Przystanku Świętego Mikołaja poznacie kozę Malwinę, osiołka Gucia oraz owieczki Luśkę i Duśkę, które są dalekimi krewnymi betlejemskich zwierzątek. Kto wie, może w pewnym momencie - specjalnie dla Was - powiedzą coś ludzkim głosem?

Smile Poznaj piękną Laponię

Laponia to piękna i niesamowita kraina rozciągająca się na terytorium 4 krajów. Poznacie jej tradycje i obyczaje w tradycyjnym fińskim namiocie Kota. Wokół ogniska i z kubkiem magicznego soku w dłoniach posłuchacie opowieści o tym niezwykłym miejscu, który na całym świecie słynie przede wszystkim z tego, że mieszka tam Święty Mikołaj.

Smile Świąteczny seans filmowy

Zapraszamy na jeden z dwóch filmów o tworzeniu i zdobieniu bombek choinkowych lub o Świętym Mikołaju i tradycjach związanych ze Świętami Bożego Narodzenia.


PrzystaneK Świętego Mikołaja 🎅Przystanek Świętego Mikołaja Drzewina pomorskie
Drzewina 6a
Kontakt: tel. 58 325 41 60, tel. 58 303 18 78,  tel. 696 40 32 41


Czynne (orientacyjnie):


 - dla grup zorganizowanych:  (w godz. 8:30 – 12:00)


 - osoby indywidualne: w weekend mikołajkowy 3 - 4 grudnia 2022. Godzina wejścia ustalana telefonicznie.


Zarówno grupy jak i osoby indywidualne obowiązuje wcześniejsza rezerwacja telefoniczne lub mailowa: mikolaj@kompas.pl


Drzewina zaprasza


Plan dojazdu do miasteczka Św. Mikołaja w Drzewinie - na mapie satelitarnej poniżej.


👉 Mikołajki - są tutaj


👉 Boże Narodzenie - jest tutaj


👉 Pomorskie jarmarki bożonarodzeniowe - są tutaj


👉 Sylwester - jest tutaj


👉 Ferie - są tutaj


Wieża widokowa w Sobowidzu (16 km) - jest tutaj
Święty Mikołaj - jako postać baśniowa - swój pierwowzór zaczerpnął od Mikołaja, biskupa Miry z Azji Mniejszej (dzisiejsza Turcja).  Ten święty zasłynął ok. 1500 lat temu licznymi cudami oraz troską o ludzi biednych i w potrzebie. Informacje na temat wspomnianego Mikołaja nie są jednak jednoznacznie potwierdzone. Zaowocowało to w końcu usunięciem Mikołaja przez Watykan z oficjalnego spisu świętych w 1969 roku. Fakt ten zupełnie nie przeszkadza aby powszechnie obchodzić dzień pamięci o Świętym Mikołaju z Miry tradycyjnie 6 grudnia - w Mikołajki.
Dzisiejszy wizerunek Świętego Mikołaja, który rozwozi prezenty powstał w kręgach kultury angielskiej i amerykańskiej, gdzie jest bardziej kojarzony ze Świętami Bożego Narodzenia. Tradycyjnie za ojczyznę dzisiejszego Świętego Mikołaja uznaje się Laponię i miasto Rovaniemi w Finlandii.


Drzewina - mała wieś na Kaszubach (do 100 mieszkańców), położona ok. 35 km od Gdańska, w gminie Trąbki Wielkie.


Święty Mikołaj 🎅 czeka na dzieci na Przystanku w Drzewinie - na Kaszubach!