Punkty widokowe na Kaszubach

Punkty widokowe na Kaszubach

Najpiękniejsze widoki i panoramy na Kaszubach można oglądać z wież widokowych, obserwacyjnych oraz wybranych wzniesień, często specjalnie przygotowanych do podziwiania krajobrazów. Część obiektów jest niedostępna zimą ze względów bezpieczeństwa (oblodzenie). Przedstawiamy wybrane, najciekawsze miejsca gwarantujące wspaniałe krajobrazy m.in Szwajcarii Kaszubskiej.

PUNKTY I WIEŻE WIDOKOWE NA KASZUBACH

  • GNIEWINO - Kaszubskie Oko

Wieża Kaszubskie Oko Gniewino - fot. Justyna KuźmaWieża widokowa Kaszubskie Oko - (kontakt tel. 58 670 66 44) - to obiekt wchodzący w skład całego zespołu rekreacyjnego (m.in basen, restauracja, kregielnia, itd.) Unikalna architektonicznie konstrukcja, wysoka na 44 metry, umożliwia przy dobrej pogodzie obejrzenie statków na morzu. Widoczne są również pozostałości po elektrowni atomowej w Żarnowcu, farma wiatrowa z 18 wiatrakami i pobliski zbiornik elektrowni szczytowo -pompowej. Na szczyt wieży prowadzą 212 schodki, w środku kursuje winda dzięki którym wieża jest dostępna także dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Dalsze szczegóły (dojazd, ceny, godziny otwarcia) - są tutaj

  • OSTRZYCE - Jastrzębia Góra

Wzgórze Jastrzębia Góra jest malowniczym miejscem z dość szeroką panoramą na znajdujące się poniżej Jezioro Ostrzyckie. Wzniesienie osiąga wysokość ok. 227 metrów npm, ale sam punkt widokowy jest położony nieco niżej, na krawędzi załamującego się zbocza. Na miejscu, leżącym na prywatnym gruncie, na skraju uprawianego pola, znajduje się także historyczna ciekawostka - Kamień Królewski. To duży głaz narzutowy o obwodzie ponad 570 cm i wysokości ponad 130 cm. Nazwa tego pomnika przyrody upamiętnia wizytę w tym miejscu (w połowie XIX wieku) Fryderyka Wilhelma IV, króla Prus.

Dojście do punktu prowadzi drogą gruntową do góry - ulicą Jastrzębią - od małego parkingu przy głównej ulicy Droga Kaszubska. Jest tu też drogowskaz informacyjny kierujący w lewo (stojąc plecami do jeziora). Wejście nie jest trudne, ale wymaga pewnego wysiłku, bowiem różnica poziomów między lustrem jeziora a szczytem wzgórza wynosi prawie 57 metrów (ok. 16 pięter). Warto jednak postarać się - widoki są bardzo ładne o różnych porach roku.

  • MIRACHOWO - Szczelina Lechicka - złoty widok na Kaszubach

Ten punkt widokowy położony na terenie kompleksu Lasów Mirachowskich i rezerwatu Lubygość należy do najpiękniejszych widoków jakie możemy spotkać na Kaszubach. Lechicka Szczelina Rezerwat Lubygość MIRACHOWOAtrakcyjność osi widokowej skierowanej na obniżenie między wzgórzami wypełnione dwoma jeziorami rynnowymi jest podkreślona sporą różnicą poziomów. Wierzchołek wzgórza Szczelina Lechicka o wysokości ponad 209 metrów n.p.m wznosi się ponad 57 metrów ponad poziom tafli widocznych w dole jezior: Kocenko i Potęgowskiego.

Nasłonecznione zbocze tego punktu widokowego, ze swoją panoramą i drewnianymi ławkami jest świetnym miejscem piknikowym oraz przystankiem dla pieszych i rowerzystów.

Więcej informacji i zdjęć - jest tutaj

  • PIASZNO okolice Bytowa - Wieża Lemana

Nowa wieża widokowa na górze Lemana ma 22 metry wysokości. Jej stalowo-drewniana konstrukcja z tarasem widokowym wraz z górą osiąga wysokość 242 metrów nad poziomem morza. Została zbudowana w ramach partnerstwa prywatno-publicznego na terenie Wieża Lemana Piaszno Kaszuby pomorskiewydzierżawionym przez pomysłodawcę pierwszej wieży - Klemensa Lemana. , Stworzył on na miejscu jeszcze jedna atrakcję - wioskę Gotów. Całość co roku przyciąga turystów  zainteresowanych pięknymi krajobrazami oraz możliwością wypoczynku na miejscu.
Chętni mogą nawet zamieszkać w chacie, samemu zemleć ziarno na mąkę na kamiennych żarnach i upiec na miejscu własny chleb.
Inną atrakcją Piaszna są kamienne kręgi z czasów neolitycznych. Okolica ma zatem ślad dalekiej historii, która może pobudzi do refleksji, a na pewno przydaje temu miejscu swoistego kolorytu.

Więcej zdjęć, lokalizacja, jak dojechać do góry Lemana i Wioski Gotów - zobacz tutaj

  • PŁOTOWO okolice Bytowa- wieża widokowa

Wieża widokowa Góra SiemierzyckaWieża widokowa Góra Siemierzycka jest jednym z najwyższych punktów widokowych na Kaszubach.  Wzgórze Góra Siemierzycka ma wysokość 256 metrów npm. Dojazd od strony Bytowa - np. po kilku kilometrach w stronę Chojnic (nie dojeżdżając do Rekowa), skręcamy w prawo kierowani drogowskazem. Po 3, 4 km , na krzyżówce w lewo - do Płotowa. Mijamy po prawej Muzeum Szkoły Polskiej , mały sklep w Płotowie i po 300 m dojeżdżamy do parkingu. Tu musimy zostawić samochód i dalej pieszo drogą przylegającą jeziora. Prowadzeni przez szlak, po ok. 40-50 minutach leśnego spaceru docieramy do wieży.
Obecna wieża została otwarta w 2020 roku, ma ponad 21 metrów wysokości, a taras widokowy na poziomie 17 metrów nad ziemią.

Więcej informacji - jest tutaj

  • PRZYTARNIA gmina Karsin

Czynna od roku 2020 wieża ze swoją wysokością Wieża widokowa Przytarnia - fot. Urząd Gminy Karsin40 metrów jest czwartą - po Wieżycy, Płotowie i Piasznie - najwyższą wieżą widokową na Kaszubach (uwzględniając poziom terenu).
Punkt widokowy w Przytarni powstał w ramach projektu, którego celem jest popularyzacja Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego oraz jego ochrona. Stąd na konstrukcji zostały zamontowane kameru monitoringu (m.in ochrona przeciwpożarowa lasów) oraz dwa tarasy widokowe dla zwiedzających - na 27 oraz 37 metrze wysokości.

Przy wieży znajduje się parking dla samochodów i autobusów, domek z wystawą ekologoczną i WC (docelowo), punkt sprzedaży pamiątek oraz wiaty rekreacyjne ze stołami i siedziskami

Obiekt jest dostępny zasadniczo przez cały rok. Więcej informacji - jest tutaj

  • RĘBOSZEWO - Góra Sobótka i wiatrak

Ten spektakularny punkt widokowy znajduje się na szczycie wzgórza mającego ponad 220 metrów wysokości npm. Sam szczyt jest zwieńczony okazałą repliką drewnianego wiatraka - koźlaka. Wewnątrz, na parterze budowli, znajduje się kawiarnia Wiatrakcje, zaś na piętrze elegancki apartament. Ostatnie piętro zajmuje maszynownia pełniąca rolę punktu Punkt widokowy Góra Sobótka kawiarnia Wiatrakcjewidokowego oraz miejsca na kameralne wydarzenia.
Panorama jak roztacza się z Sobótki należy do ścisłej czołówki widoków na Kaszubach. Można zobaczyć stąd m.in jezioro Brodno Małe i na dalszym planie jezioro Kłodno. Trawiasty stok zachęca do leżakowania, a stylowa kawiarnia do degustacji m.in swojskich ciast. Więcej o Watrakcjach - jest tutaj

Najlepsze dojście na szczyt prowadzi od strony drogi Ręboszewo - Zawory, kilkaset metrów od mostu w Ręboszewie. Na górę wiedzie także stroma, prywatna droga, uzupełniona parkingiem dla odwiedzajacych kawiarnię - nieco powyżej podstawy wzgórza.

  • WDZYDZE - wieża widokowa w Stanicy PTTK

Wdzydze  Kiszewskie - wieża widokowaJedną z najnowszych atrakcji Wdzydz jest wspaniała wieża widokowa - czynna w sezonie przez 24 godziny. Wstęp jest biletowany ponieważ znajdująca się na terenie Stanicy Wodnej PTTK konstrukcja wymaga sporych nakładów na utrzymanie i konserwację. Imponująca budowla o wysokości ponad 36 metrów przyciąga jak magnes. To świetny punkt widokowy na całą okolicę. Żadne zdjęcia nie oddadzą przestrzeni i wrażeń - to miejsce trzeba odwiedzić samemu. A na dole czeka na nas przyjemne zaplecze gastronomiczne oraz kącik ekologiczno-krajoznawczy.

Wieża we Wdzydzach Kiszewskich, w sezonie, jest ładnie podświetlona wieczorem i w nocy. Wstęp na wieżę w okresie 1 kwietnia - 30 września jest płatny. Ceny biletów - są tutaj

Dojazd, kontakt i więcej zdjęć z wieży - jest tutaj

  • WIEŻYCA - złoty widok na Kaszubach

Najsłynniejsza kaszubska Wieża Widokowa - na Górze Wieżyca - im. Jana Pawła II jest piątą budowlą w historii tej góry. Sam szczyt Wieżycy sięgający ponad 328 m npm jest najwyższym wzniesieniem na przestrzeni od Uralu po Pireneje i w przeszłości był miejscem kultu dawnych Słowian.
Wieża widokowa Wieżyca - piękny punkt widokowy na KaszubachW drodze na wieżę można zatrzymać się na parkingu, który w sezonie jest płatny, przy drodze do/od Szymbarka. Po ok.15 -20 minutach leśnego spaceru - uwaga na kamyki - dochodzimy do celu. Wejście od strony Uniwersytetu Ludowego jest dłuższe (30-40 min) i bardziej wymagające - tu trzeba pokonać ok.100 m różnicy poziomów. Klimat czasem jak w górach, czasem jak na Krupówkach - to zależy od pory roku i pogody. Panorama z najwyższej platformy 35 metrowej wieży (182 stopnie!) zachęca do dłuższej degustacji widoków - i zdecydowanie warta jest paru złotych za bilet wstępu.
Zimą wieża jest zamknięta z powodu oblodzenia, ale wówczas największą atrakcją są pobliskie 300 metrowe, dobrze utrzymane stoki zjazdowe wraz z wyciągami. Całości dopełnia dobre zaplecze i baza gastronomiczna. Patrz - narty - tutaj

Dojazd i więcej zdjęć - jest tutaj

  •  ZAWORY - Góra Tamowa - 3 jeziora

Niedawno otwarty punkt widokowy oferujący naprawdę interesującą panoramę na 3 jeziora: Punkt widokowy Góra TAMOWA ZaworyKłodno, Białe i Rekowo. Na miejscu niewielka, ale wygodna infrastruktura: drewniany podest wystający ze ściany lasu, ławy i stół, tablica informacyjna, a nawet lunety (mogą być nieczynne). Idealna "miejscówka" na przystanek podczas wycieczki, mały piknik czy nawet ... oświadczyny :).
Dojście np. od strony Zawor ulicą Widokową, aż do kapliczki, za którą skręcamy w lewo do góry. Można dojechać samochodem, ale trudno o miejsce do parkowania w pobliżu - lepiej rowerem.
Po ok. 50 metrach skręcamy w prawo, w las. Jeszcze ok. 150 metrów i możemy podziwiać widoki na okolicę.

👉 Punkty widokowe w Trójmieście - są tutaj
👉 Punkty widokowe nad morzem - sa tutaj

Wieże widokowe na Kaszubach - zapraszamy na górę!

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner