Malbork - atrakcje turystyczne - przewodnik, noclegi
- Miasto : Malbork
- Ulica : Bia³a Góra, Cyganek, Nowy Dwór Gdañski, Kamionka, Knybawa, Piek³o, Raczki Elbl±skie, Stogi, Sztum, Tczew - atrakcje turystyczne, imprezy, noclegi - na ¯u³awach

Atrakcje turystyczne Malborka
Malbork - d¼wiêk tego s³owa wielu kojarzy siê z fantastyczn±, ¶redniowieczn± warowni± krzy¿ack±. Ilekroæ np. do portu w Gdyni zawinie ogromny liniowiec - du¿a czê¶æ jego pasa¿erów z Japonii, USA czy Australii chce obejrzeæ w³a¶nie ten zamek. To g³ówne "danie" jest jednak okraszone licznymi przystawkami. Ich poznanie, prze¿ycie, wymaga czasu (i nieco pieniêdzy), ale daje za to murowan± satysfakcjê przyjemnie spêdzonego czasu. To dlatego Malbork przyci±ga "smakoszy" rozrywki ma³ych i du¿ych, niezale¿nie od wieku, p³ci czy hobby. A zatem przedstawiamy obfite, malborskie menu atrakcji turystycznych...
Noclegi - Malbork i okolice - s± tutaj, Sztum i okolice - tutaj
Zamek Krzy¿acki w Malborku. Malborska warownia wpisana na listê ¶wiatowego dziedzictwa kulturowego UNESCO jest uznawana za najwiêkszy w Europie zamek z ceg³y - pod wzglêdem kubatury. W ci±gu 40 lat budowy zu¿yto na niego od 35 do 50 milionów sztuk cegie³. Na potrzeby samego tylko Zamku Wysokiego wykorzystano ok. 12 tys. ton kamieni fundamentowych oraz 3,5 mln rêcznie formowanych i wypalanych cegie³. Ale ogrom tej budowli to zaledwie czê¶æ wra¿enia pod jakim s± przybysze z ca³ego ¶wiata. Piêkno architektonicznych detali, pobudzaj±ca wyobra¼niê historia tych murów oraz widowiskowe rekonstrukcje dope³niaj± niesamowitego klimatu tego miejsca.
Wyj±tkowa atmosfera towarzyszy s³ynnej imprezie Oblê¿enie Malborka. Jakiekolwiek zdjêcia nie oddadz± tego, co mo¿na prze¿yæ w t³umie widzów i rycerzy lub podczas nocnej iluminacji gotyckich umocnieñ.
A przecie¿ s± jeszcze ciekawe zbiory militariów, zabytków archeologicznych i architektonicznych oraz jedne z najcenniejszych na ¶wiecie - wspania³e kolekcje wyrobów z bursztynu.
Atrakcji zreszt± przybywa niemal co roku. Kilka lat temu otwarto do zwiedzania Ogrody Wielkich Mistrzów. W 2014 roku zakoñczono odbudowê historycznego zespo³u Bramy Nowej, która sta³a siê nowym wej¶ciem na teren Zamku. Tutaj te¿ powsta³y nowe kasy, sklep i recepcja. W sezonie 2014 powstanie tak¿e nowa trasa dla zwiedzaj±cych - trasa rodzinna. Bêdzie krótsza i urozmaicona atrakcjami dla dzieci.
Pisz±c o Zamku w Malborku warto podkre¶liæ niesamowit± wiedzê miejscowych przewodników. A jest o czym opowiadaæ, bowiem ¶redniowieczna organizacja Pañstwa Zakonnego i jego wynalazki techniczne tak¿e dzisiaj potrafi± zadziwiæ.
Jednym z nich jest system ogrzewania pod³ogowego, wzmiankowany na wielu wspó³czesnych portalach firm grzewczych. Krzy¿acy rozgrzewali ogniskami wielkie kamienie znajduj±ce siê w specjalnych piwnicach. Po wygaszeniu p³omieni usuwali przeci±giem powsta³e spaliny, a na koniec otwierali w posadzkach pomieszczeñ specjalne kana³y. T± drog± dochodzi³o ciep³o uwalniaj±ce siê z rozgrzanych kamieni - jak ze wspó³czesnego pieca kumulacyjnego.
Inn± ciekawostk± jest sprawna i dok³adna ksiêgowo¶æ zakonna. Podczas go¶cinnej wizyty króla polskiego, malborska mieszczka wyla³a na niego wiadro nieczysto¶ci. Krzy¿acy skazali j± na ¶ciêcie, ale król wspania³omy¶lnie u³askawi³. Tymczasem w zachowanych dokumentach znaleziono ¶lad tej ukartowanej, jak siê okaza³o, intrygi. Skrupulatny ksiêgowy odnotowa³ wyp³atê grzywny srebra - ogromnej na ówczesne czasy sumy - na rêce wspomnianej kobiety. Zatem spiskowcy przewidywali rozwój wypadków, a ryzykowny czyn nie by³ spontaniczny.
Aby z przyjemno¶ci± i bez po¶piechu poznaæ atrakcje zamkowych wnêtrz - najlepiej zarezerwowaæ dla siebie minimum kilka godzin. £atwiej us³yszeæ wtedy jêki dobywaj±ce siê z lochów, szczêk krzy¿owanych mieczy, poczuæ zapach ¶redniowiecznych murów i dostrzec urok architektonicznych pomys³ów. Je¶li dodamy do tego inne atrakcje Malborka - to zdecydowanie warto pomy¶leæ o noclegu.
Ceny biletów obejmuj± op³atê przewodnick±. Rozbudowany system zni¿ek rodzinnych, grupowych i innych. Zdob±d¼my Malbork! Wiêcej informacji - jest tutaj
Alfa-Club - to prawdziwe centrum rozrywki i rekreacji o ka¿dej porze roku. Oferuje nowoczesn±, 3 torowa krêgielniê, 4 sto³y do bilarda i 1 do snookera, salon gier, ¶wietnie wyposa¿on± si³owniê (pod fachow± opiek±) oraz du¿± salê taneczn± (dyskoteki, dancingi, karaoke). S±siedztwo dobrego Hotelu Majewski zapewnia komfortowy nocleg na miejscu oraz mo¿liwo¶æ skorzystania z Instytutu Yasumi SPA & Wellness. Godziny otwarcia klubu - s± tutaj. Zapraszamy na ¶wietn± zabawê!
Malbork, ul. Daleka 125 (informacje, zdjêcia, mapa - kliknij)
Hotel Majewski, tel. 55 272 26 55 /53
Alfa - club, www.alfa-club.pl, tel. 55 272 55 30 /33
Ceramika Malbork - zaprasza turystów indywidualnych oraz grupy zorganizowane (do 30 osób) do odwiedzin w oryginalnej pracowni ceramiki. Jej siedziba znajduje siê w budynku malborskiego Centrum Informacji Turystycznej.
Zajêcia lub warsztaty s± dopasowane do wieku uczestników, tak tematyk± jak i stopniem trudno¶ci. Na miejscu, pod opiek± opiekuna - pasjonata ceramiki:
• mo¿na zobaczyæ jak wygl±da praca ceramika i poznaæ ró¿ne ciekawostki
• spróbowaæ w³asnych si³ w toczeniu na kole garncarskim
• zakupiæ oryginalne, ceramiczne pami±tki regionalne
Ciekawym i bardzo przyjemnym prze¿yciem jest udzia³ w tematycznych warsztatach ceramicznych, które s± prowadzone (do uzgodnienia) w ró¿nych miejscach Marlborka, tak w odpowiedniej sali jak i w plenerze (m.in na ¯u³awach). Jest tak¿e mo¿liwo¶æ przeprowadzenia warsztatów dojazdowych - na miejscu, u organizatora wypoczynku zbiorowego, np. Zielonej Szko³y.
Pracownia Ceramiczna STARE MIASTO
Malbork, ul. Ko¶ciuszki 54
tel. 510 916 775
e-mail: ceramikastaremiasto@gmail.com
Facebook - jest tutaj
Dino Park Malbork - Park Ruchomych Dinozaurów i Smoków oraz ró¿norodnej rozrywki - to najwiêksza po Zamku atrakcja Malborka.
Zwiedzaj±cych Dino Park wita ponad czterdzie¶ci ruszaj±cych stworów z ró¿nych epok geologicznych - sprzed milionów lat. Do poruszania siê po parku jest wyznaczona wygodna trasa (¶cie¿ka edukacyjna) dziêki, której maj± Pañstwo mo¿liwo¶æ obejrzenia ka¿dego dinozaura z bliska. Najwy¿szy prehistoryczny potwór ma wysoko¶æ 8 metrów, za¶ najd³u¿szy 22 metry! Dinozaury w Malborku wydaj± d¼wiêki, imituj±c oddychanie, itp. Animatroniczne pokazy dinozaurów na ¿ywo zawsze wzbudzaj± du¿e emocje... Jesli dodamy do tego przera¿aj±ce smoki, to otrzymujemy niesmowity zestaw - szczególnie dla dzieci.
W Dino Parku znajduje siê równie¿ jeden z najwiêkszych placów zabaw dla dzieci w tej czê¶ci Polski. G³ówna konstrukcja, starannie zaprojektowana i wykonana z zachowaniem najwy¿szych standardów bezpieczeñstwa posiada wymiary 25 m x 25 x 6 metrów. Wszystkie atrakcje tworz± razem du¿y lunapark. W
kompleksie weso³ego miasteczka znajduj± siê m.in:
- jeziorko z p³ywaj±cymi ³ódkami
• kolejka elektryczna, karuzele, dmuchañce, m³yn z wagonikami
• piaskownice archeologiczne, bombery, gadaj±ce drzewo,w
• Chata Baby Jagi na kurzej ³apce, Kolejka Safari, domek z piernika
• animatroniczne mamuty
Kolejna atrakcja zwi±zana z Dino Parkiem (po³o¿ona tu¿ obok) to Park Linowy Malborkstones - wyró¿niaj±cy siê m.in najnowszym systemem asekuracji Bornak. Park posiada 4 trasy do wyboru o ró¿nych poziomach trudno¶ci dla dzieci, m³odzie¿y i doros³ych.
Bardzo mocnym akcentem rozrywkowym jest kino 5D dysponuj±ce sal± na 25 osób. Wspania³e efekty pobudzaj±ce niemal wszystkie ludzkie zmys³y - s± gwarantowane!
Go¶cie malborskiego parku rozrywki znajd± tutaj jeszcze:
• muzeum skamienia³o¶ci
• mini zoo
• drop tower (wie¿ê swobodnego spadania - mega adrenalina!)
• laserowy tor przeszkód dla dzieci i doros³ychw
• symulator VR
Zg³odnia³ych i spragnionych zapraszamy do kompleksu gastronomicznego w którym znajdziemy przek±ski, dania obiadowe oraz lody, napoje i s³odycze. Tu¿ obok znajduj± tak¿e sklepiki z pami±tkami.
Zapraszamy na ruchome dinozaury i smoki w Dino Parku w Malborku:
www.dinopark.malbork.pl
tel. 55 30 70 700, 55 30 70 800
Imprezy w Malborku - ich najbardziej znanym organizatorem jest Muzeum Zamkowe w Malborku. Poni¿ej wspomnimy o jego dwóch najbardziej znanych i kultowych ju¿ imprezach.
Oblê¿enie Malborka - W trzecim tygodniu lipca ka¿dego roku zamek malborski cofa siê w czasie o kilkaset lat. Impreza nawi±zuje do wydarzeñ, które rozegra³y siê w Malborku w 1410 roku. Wtedy w³a¶nie Król Polski W³adys³aw Jagie³³o wraz ze swoimi wojskami, tu¿ po wygranej bitwie pod Grunwaldem, podj±³ próbê zdobycia krzy¿ackiej twierdzy. Jednak¿e potê¿ne mury ¶redniowiecznej malborskiej fortecy opar³y siê naporowi wojsk Jagie³³y. Król do dzisiaj nie ustaje w próbach zdobycia malborskiego zamku...
Oblê¿enie Malborka, znane ze swej widowiskowo¶ci i niepowtarzalnej atmosfery sprawia, i¿ do miasta ¶ci±gaj± rzesze turystów, którzy w¶ród ¶redniowiecznych rycerzy, rzemie¶lników i dworzan oraz przy d¼wiêkach ¶redniowiecznej muzyki odbywaj± fascynuj±c± podró¿ w
czasie. Kulminacyjnym momentem jest barwna inscenizacja przedstawiaj±ca nocn± bitwê, jaka rozegra³a siê pod murami krzy¿ackiej fortecy. Podczas tej imprezy, która trwa od 4 do 6 dni, ka¿dy uczestnik mo¿e znale¼æ co¶ dla siebie. Organizowane s± m.in.: turnieje rycerskie, turnieje strzeleckie, zabawy plebejskie, spektakle ogniowe, pokazy filmów oraz wy¶cigi smoczych ³odzi. Program Oblê¿enia Malborka zosta³ przygotowany w taki sposób, aby sprostaæ oczekiwaniom zarówno turystów krajowych jak i zagranicznych, w ró¿nym przedziale wiekowym.
Wiêcej o programie Oblê¿enia Malbork (termin, dojazd, itp.) - jest tutaj
¦wiat³o i d¼wiêk - od 15 kwietnia do 15 wrze¶nia tury¶ci mog± wzi±æ udzia³ w nocnym, plenerowym spektaklu, który jest pe³nym wra¿eñ spotkaniem z histori±. ¦wietlnym inscenizacjom ró¿nych wydarzeñ w Malborku towarzysz± d¼wiêki rozmów wielkich mistrzów oraz odg³osy ¿ycia na zamku. Odtwarzanym postaciom swego g³osu u¿yczyli znamienici polscy aktorzy, m.in.: Piotr Fronczewski, Gustaw Holoubek, Daniel Olbrychski, W³adys³aw Hañcza, Magda Zawadzka, Roman Wilhelmi i wielu innych. 55 minutowy pokaz, przy minimalnej frekwencji 25 osób, odbywa siê ok. godz. 20.00, 20.30, 21.30, 22.00 - w zale¿no¶ci od pory roku.
Szczegó³owe informacje - tel. 55 647 09 77, www.zamek.malbork.pl
Magic Malbork - kolejna malborska propozycja na urozmaicon± rozrywkê - powsta³a z inicjatywy burmistrza miasta. Pierwsza edycja w 2009 roku przyci±gnê³a t³umy zwiedzaj±cych - muzyk± i tañcem na g³ównej ulicy turystycznej Malborka. Pokazy akrobatów, laserów, sztucznych i prawdziwych ogni przyku³y za¶ uwagê tysiêcy widzów zgromadzonych tradycyjnie na Wa³ach Plauena u podnó¿a malborskiej warowni. By³o co ogl±daæ! Trzymamy kciuki za nastêpne edycje! Wiêcej informacji o tej imprezie - jest tutaj
Informacja turystyczna - malborskie Centrum Turystyki nale¿y do zaszczytnego grona 3 najlepszych w Polsce punktów informacji turystycznej (w kategorii miast licz±cych od 20 tys. do 75 tys. mieszkañców). Do kolejnej ju¿ edycji konkursu MCT przyst±pi³o w 2008 roku - po raz pierwszy - i od razu wst±pi³o na podium. Tury¶ci maj± zatem gwarantowan± jako¶æ obs³ugi na najwy¿szym poziomie.
Malbork, ul. Ko¶ciuszki 54, tel. 55 647 47 47
fax 55 647 14 31
e-mail: cit@mwc.malbork.pl,
strona: www.visitmalbork.pl
Czynne: pn-pt, godz. 8-16
JUMPY PARK MALBORK - najwiêkszy park linowy w Polsce! Zapraszamy do niesamowitego swiata nad ziemi±, zbudowanego na solidnych drzewach z powieszonymi podestami po³±czonymi w trasy stalowymi linami. Jumpy Park - najwiêkszy w Polsce - oferuje ponad dwa i pó³ kilometra niezapomnianych prze¿yæ i przyjemnej adrenaliny. Bezpieczny wysi³ek i ¶wietna rozrywka s± tutaj dostêpne praktycznie przez ca³y rok. Do wyboru jest 10 tras o ró¿nym stopniu trudno¶ci - przygotowanych tak, aby niezale¿nie od wieku i sprawno¶ci, ka¿dy móg³ znale¼æ przygodê na miarê swoich mo¿liwo¶ci. Jumpy Park oferuje unikalne w Polsce rozwi±zanie - Himalaje na Zu³awach - system 14 punktów do zdobycia, opatrzonych nazwami 14 o¶miotysiêczników - tzw. Korony Himalajów i Karakorum. "Szczyty", umiejscowione na najwy¿szych drzewach, mo¿na zdobywaæ ró¿nymi drogami linowymi, co pozwala na bardzo kreatywn± rozrywkê. W Jumpy Parku funkcjonuj± 2 wersje Himalajów - dla dzieci i dla doros³ych. Ca³a rodzina mo¿e zatem sprawdziæ siê w zaplanowaniu i realizacji swoich tras do zdobycia Korony ...
Dodatkowo na miejscu znajdziemy:
- strzelnicê, gdzie mo¿emy wypróbowaæ ³uki, karabinki i paintballa
- plac zabaw dla dzieci (min. zamek dla dziec)
- plac fitness (silownia na wolnym powietrzu)
Obiekt posiada certyfikaty bezpieczeñstwa PZA - Polskiego Zwi±zku Alpinizmu i FIAA - Miêdzynarodowej Federacji Towarzystw Alpinistycznych. Nasi Go¶cie korzystaj± z naszej polisy O.C. ( T.U. Alianz Polska)
Czynne codziennie: 11.00 - 20.00. Cennik - jest tutaj
Malbork, ul. Parkowa, tel. 603 81 80 80, tel. 603 691 272
www.jumpypark.pl
K±pielisko miejskie i przystañ jachtowa - po³o¿one nad rzek± Nogat w pobli¿u Zamku. Administrowane przez O¶rodek Sportu i Rekreacji dysponuje pla¿±, boiskami do pi³ki pla¿owej i soccer'a oraz pomostami. Na miejscu znajduje siê równie¿ wypo¿yczalnia sprzêtu wodnego (kajaki, rowery wodne). Latem organizowane s± tutaj m.in. turnieje pi³ki pla¿owej.
Malbork, ul. Wileñska 1 (bulwar nad Nogatem),
tel. 55 272 24 96
Wiêcej informacji - jest tutaj
Czynne: 1 maj - 30 wrze¶nia.
Korty tenisowe - 3 komfortowe boiska, ceglane, odkryte - na terenie malborskiego OSiR-u Malbork, ul. Parkowa 3, tel. 55 272 30 12. Czynne kwiecieñ - pa¼dziernik.
Wiêcej informacji - godziny otwarcia, cennik - jest tutaj
Czynne: 1 maj - 30 wrze¶nia.
Lodowisko - zim± te¿ mo¿na poszaleæ! W granicach tafli lodowej i rozs±dku oczywi¶cie. Kryty obiekt O¶rodka Sportu i Rekreacji przy ul. Mickiewicza 59 umo¿liwia zabawê tak¿e przy dodatniej temperaturze otoczenia. Latem z kolei, od kwietnia do pa¼dziernika dzia³a ¶cianka wspinaczkowa o powierzchni 120 m2.
Malbork, ul. Mickiewicza 59, tel. 55 247 65 00.
Godziny otwarcia, wstêp na lodowisko, bilety - s± tutaj.
Wiêcej informacji o obiektach OSiR-u - www.osir.malbork.pl
Miniatura Zamku w Malborku (w skali 1:30) - to propozycja obejrzenia warowni jakby z lotu ptaka. Jakby, bo jej wie¿a jednak siêga 2 metrów wysoko¶ci. Ca³o¶æ jest zbudowana z niemal miliona miniaturowych, specjalnie wypalanych cegie³ek i zajmuje powierzchniê ponad 50 m2. Zobaczyæ j± mo¿na niedaleko prawdziwych murów, na placu pomiêdzy ul. Pi³sudskiego, a ul. Soln±.
¦cianka wspinaczkowa - pod dachem.
Obiekt OSiR, ul. Mickiewicza 59, tel. 55 247 65 00.
Kilka tras o ró¿nym stopniu trudno¶ci, dla du¿ych i ma³ych wspinaczy - na ³±cznej powierzchni 120 m2 w hali namiotowej. Obiekt udostêpniany w okresie od kwietnia do pa¼dziernika - po zamkniêciu sztucznego lodowiska.
Wiêcej informacji - godziny otwarcia, wstêp, bilety - jest tutaj
Atrakcje w okolicach Malborka
Wielu odwiedzaj±cych Malbork traktuje go jako bazê do turystycznych wypadów krajoznawczych. Poni¿ej - kilka najciekawszych miejsc i zabytków.
Bia³a Góra - ¶luza (27 km od Malborka) - ulubione
miejsce wycieczek i spacerów, a to za spraw± malowniczych krajobrazów. Ma równie¿ swoj± ciekaw± historiê sporów o wodê. Ponad 500 lat temu Wis³a p³ynê³a tutaj dwoma korytami, co utrudnia³o ¿eglugê. W pobli¿u wêdrowa³a za¶ rzeka Nogat, zmierzaj±ca dalej do Malborka i Elbl±ga. Gdañszczanie postanowili skierowaæ do Wis³y górn± czê¶æ Nogatu - obecn± rzekê Liwê. Wówczas z kolei elbl±¿anie zrobili przekop przy Wi¶le kieruj±c jej wody do Nogatu. I tak przez kilkaset lat próbowano zagospodarowaæ wodê - w atmosferze k³ótni i towarzystwie powodzi, które zwykle mia³y swoje, nieprzewidywalne plany. Wreszcie 100 lat temu zakoñczono spory budow± ¶luzy. Obecnie Nogatem p³ynie do Malborka ok. 3% wody, za¶ pozosta³e 97% (o nazwie Leniwka) zmierza w kierunku Tczewa i Gdañska. Wyremontowana, stylowa konstrukcja przyci±ga wzrok fanów budownictwa wodnego, ale tak¿e innych zwiedzaj±cych.
Wiêcej informacji i zdjêæ ¶luzy - jest tutaj
Z Bia³ej Góry mo¿emy te¿ dostaæ siê do le¿±cego w pobli¿u Piek³a (+ 1,5 km). Prawdziwego, a jak¿e. Na dowód mo¿na zrobiæ sobie pami±tkowe zdjêcie na tle tablicy z nazw± miejscowo¶ci. Prawdopodobnie jest wspomnieniem strasznych wirów na rzece, które dawa³y siê ongi¶ we znaki wi¶lanym flisakom.
Kawa³eczek dalej jest z kolei raj. Le¶ny co prawda, ale piêkny. Tak¿e wiekowo, bo rosn±ce tam drzewa siêgaj± 150 i wiêcej lat. To reliktowa pozosta³o¶æ dawnych lasów na ¯u³awach - objêta ochron± rezerwatow± jako "Las M±tawski".
Knybawa (15 km od Malborka) + Tczew (23 km od Malborka) - wielbicielom zabytków sztuki in¿ynieryjnej polecamy dwa niezwyk³e mosty spinaj±ce brzegi Wis³y.
Pierwszy, drogowy most knybawski, jest elementem s³ynnej "berlinki", nieukoñczonej autostrady Berlin - Królewiec. Wyj±tkowo¶æ tej prawie kilometrowej budowli polega na szczególnym umocnieniu obiektu. Posiada on w przyczó³kach betonowe schrony bojowe posiadaj±ce 3,5 metrowej grubo¶ci stropy.
Takie zabezpieczenie pozwala³o przetrzymaæ nawet silne bombardowanie, a ¶luzy powietrzne i filtry - atak chemiczny. Uzbrojenie bazowa³o prawdopodobnie na karabinach maszynowych ukrytych za widocznymi do dzisiaj p³ytami pancernymi grubo¶ci 18 cm i wadze ok. 20 ton. Obszerne pomieszczenia sk³adaj±ce siê na zaplecze (m.in. w³asna elektrownia i kuchnia) umo¿liwia³y jednak przechowywanie tak¿e artylerii. W przyczó³ku wschodnim mog³o przebywaæ do 300 ¿ó³nierzy. W pobli¿u zachodniej czê¶ci znajduj± siê tak¿e w terenie dodatkowe schrony dla piechoty. Pod jezdni± kursowa³ specjalny wózek do komunikacji pomiêdzy przyczó³kami.
Most knybawski zosta³ zbudowany przez Niemców w latach 1939-40. Pod koniec wojny wysadzili przês³a, ale przyczó³ki przetrwa³y. Konstrukcja zostala odbudowana z u¿yciem przêse³ oryginalnych i dorobionych na podstawie niemieckich planów. Dzisiaj, gdyby nie dzia³alno¶æ z³omiarzy, którzy ukradli prawie wszystkie drzwi i czê¶ci ruchome - obiekt mo¿na by uznaæ za niemal kompletny. Wiêcej informacji oraz zdjêæ (takze z wnêtrza schronów) - jest tutaj
Drugi most, drogowy w Tczewie, choæ prawie 90 lat starszy (ma ponad 150 lat), równie¿ mia³ charakter komunikacyjno - militarny. St±d od pocz±tku strzeg³o go m.in 7 par wie¿yczek ze strzelnicami dla karabinów. Do dzisiaj, z systemu obrony przetrwa³y 4 wie¿yczki. Ale to co robi najwiêksze wra¿enie - to jego piêkno oraz fakt, i¿ jest to pierwsza na ¶wiecie konstrukcja kratownicowa. Amerykañskie Stowarzyszenie In¿ynierów Budownictwa uzna³o tczewski most za miêdzynarodowy zabytek - pierwszy w Europie Wschodniej, 19 - w Europie i jeden z 240 (2004 r.) na ¶wiecie.
Kwidzyn (38 km od Malborka) - zaprasza na Zamek Kapitu³y Pomezañskiej. Ten bardzo ciekawy, wielki zespó³ obronny jest z³o¿ony z zamku i potê¿nej katedry, uzupe³nionej w przesz³o¶ci ufortyfikowanym przedzamczem.
Zamek najbardziej wyró¿nia najd³u¿sze i najwiêksze gdanisko (latryna) w Polsce. Ta ¶redniowieczna ubikacja jest po³±czona z zamkiem przy pomocy 50 metrowego, masywnego, obronnego ganku.
Kwidzyn, ul. Katedralna 1, tel. 55 646 37 8. Czynne: maj-wrzesieñ 9.00-17.00 (kasa do 16.30); pa¼dziernik-kwiecieñ 9.00-15.00 (kasa do 14.30). Wiêcej www.zamek.kwidzyn.pl
Wiêcej o atrakcjach Kwidzyna i okolic - jest tutaj
Nowy Dwór Gdañski (22 km od Malborka) - w ¶lad za premierem Holandii warto odwiedziæ tutaj Muzeum ¯u³awskie. Dyplomata, podczas nieoficjalnej wizyty w 2008 roku, doceni³ tutejsze zbiory muzealne oraz zaanga¿owanie miejscowych pasjonatów w ratowanie pami±tek z przesz³o¶ci.
Przez kilka wieków gospodarzami ¯u³aw byli bowiem mennonici, uciekaj±cy z Holandii przed religijnymi prze¶ladowaniami. Znaj±c siê na osuszaniu terenów, ciê¿k± prac± zamienili rozleg³e, czêsto zalewane ziemie w piêkne pola uprawne. Niestety wyznawany przez mennonitów skrajny pacyfizm sta³ siê przyczyn± kolejnej wymuszonej przeprowadzki (do Rosji, a dalej do USA) wiêkszo¶ci z nich. Jako ciekawostkê, mo¿na podaæ fakt, ¿e mennonitk± by³a znana polska piosenkarka Anna German. Dzisiaj (2008r.), ostatnia ¿yj±ca w Polsce by³a menonitka (obecnie katoliczka), Pani Krystyna Weilandt z domu Wiehler - skoñczy³a ju¿ 85 lat.
Po mennonitach pozosta³y efektowne zabytki, m.in. domy podcieniowe i budowle hydrotechniczne. Ale chyba najbardziej rzuca siê w oczy oryginalny, uporz±dkowany krajobraz wi¶lanych ¯u³aw z mistern± sieci± kana³ów odwadniaj±cych.
Tu¿ obok Nowego Dworu Gdañskiego, w Cyganku, znajduje siê unikalny skansen - lapidarium czyli cmentarz cmentarzy 11 wsi mennonickich. Wiêcej o tym miejscu oraz mennonitach - patrz - www.klubnowodworski.pl
Nowy Dwór Gdañski, ul. Kopernika 17, tel. 055 247 53 33 Muzeum czynne: maj - wrzesieñ
Raczki Elbl±skie (30 km od Malborka) - Ludzie
zazwyczaj uwielbiaj± siê wspinaæ na ró¿nego rodzaju góry i szczyty. Tutaj dla odmiany proponujemy co¶ odwrotnego - zwiedzanie najni¿ej po³o¿onego miejsca w Polsce. W Raczkach znajduje siê rekordowa depresja, czyli teren po³o¿ony poni¿ej poziomu morza - ca³e 180 cm! Na miejsce oznaczone oryginalnym pomniczkiem ³atwo trafiæ dziêki starannemu oznakowaniu elbl±skiego oddzia³u PTTK.
Uwaga! Jad±c z Malborka trzeba skrêciæ w lewo (przed wiaduktem) - przy tablicy "Najni¿szy Punkt w Polsce". Po przejechaniu pod wiaduktem i pokonaniu ok. 2,6 km skrêcamy w lewo, w pobli¿u upraw szklarniowych. 30 metrów i jeste¶my na ma³ym parkingu z pomnikiem.
Stogi (7 km od Malborka) - tutaj mie¶ci siê najwiêkszy na ¯u³awach cmentarz mennonicki, nostalgiczna pami±tka po holenderskich budowniczych. Zachowa³o siê ok. 100 kamiennych steli (stoj±cych p³yt nagrobnych) pokrytych symbolicznymi zdobieniami. Znajdziemy m.in. zgaszone pochodnie, go³êbice, gwiazdy, ga³±zki palmy i inne. Ich odczytywanie oraz interpretacja potrafi wci±gn±æ i zaciekawiæ. Tym bardziej, ¿e wiêkszo¶æ znaków ma chrze¶cijañskie pochodzenie. Niektóre z tych zabytków s± prawdziwymi arcydzie³ami sztuki nagrobnej, zwi±zanej z wiar± w inne ¿ycie po ¶mierci.
Uwaga! Aby trafiæ do cmentarza, tu¿ przed wsi± Stogi trzeba skrêciæ na miejscowo¶æ Ko¶cieleczki - w kierunku widocznego z drogi, ¿ó³tego budynku ko¶cio³a.
Sztum (15 km od Malborka) - niedu¿a miejscowo¶æ z niedu¿ymi pozosta³o¶ciami zamku, ale malowniczo po³o¿ona miêdzy jeziorami. Przyci±ga turystów turniejami rycerskimi na zamkowym dziedziñcu oraz odbywaj±cymi siê tutaj plenerami malarskimi. Wiêcej zdjêæ ze Sztumu i jego okolic - jest tutaj
Noclegi w Sztumie i jego okolicach - s± tutaj
Polecamy tak¿e stronê Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej, które jest jednych z najstarszych w Polsce - www.rycerzesztum.pl
Ziemia malborska z jej histori± i zabytkami inspiruje tak¿e samych jej mieszkañców. Polecamy stronê za³o¿onego przez nich stowarzyszenia puszkarzy czyli ¶redniowiecznych artylerzystów - www.puszkarze.malbork.edu.pl
Zapraszamy do Malborka na atrakcje i przyjemno¶ci!
★ Atrakcje s±siedniego Kwidzyna i okolic - s± tutaj
★ Atrakcje s±siedniego Elbl±ga - s± tutaj
★ Atrakcje turystyczne w pomorskim - s± tutaj