Kościerzyna - atrakcje turystyczne - przewodnik, noclegi

  • Miasto : Kościerzyna
  • Ulica : Będomin, Biała Góra, Borsk, Debrzyno, Dziemiany, Juszki, Garczyn, Grzybowo, Korne, Loryniec, Nowa Kiszewa Chrósty, Rotembark, Sarnowy, Sikorzyno, Skorzewo, Stara Kiszewa, Sycowa Huta, Wąglikowice, Wdzydze Tucholskie, Wygonin
logo
A A

Kościerzyna to wiekowa miejscowość - prawa miejskie otrzymała juz ponad 600 lat temu. Jest jedynym miastem w Europie, które może sKościerzyna - kościół Świętej Trójcyię poszczycić dwoma sanktuariami. Ale w branży turystycznej najczęściej mówi się o jej wspaniałych, rekreacyjnych okolicach - grzybowych lasach i malowniczych jeziorach - świetnych do kąpieli, wędkowania i żeglowania.  Rowery, kajaki, bryczki (zimą sanie) - amatorzy wszelkiego rodzaju aktywnej rozrywki  znajdą tu niemal wszystko. Trzeba tylko zarezerwować odpowiednią ilość czasu - by go starczyło na swobodny wypoczynek w luźnej i wesołej atmosferze.

Zapraszamy na przegląd atrakcji turystycznych i najciekawszych miejsc - alfabetycznie wg nazw geograficznych - w pobliżu Kościerzyny. Patrz poniżej noclegów.

 Noclegi - hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, kwatery prywatne - kliknij miejsce: Biała Góra (./.), Borsk (./.), Dziemiany (./.), Juszki (./.), Garczyn (./.), Kościerzyna (./.), Korne (./.), Loryniec (./.), Niedamowo (./.), Nowa Kiszewa Chrósty (./.), Rotembark (./.), Sarnowy (./.), Skorzewo (./.), Stara Kiszewa (./.), Sycowa Huta (./.),  Wąglikowice (./.),  Wdzydze Kiszewskie (./.),  Wdzydze Tucholskie (./.), Wiele (./.)


Kościerzyna i okolice - atrakcje i ciekawe miejsca


Będomin - Muzeum Hymnu Narodowego, tel. 58 687 71 83


Muzeum w Będominie - fot. Muzeum NarodoweMiejsce urodzin Józefa Wybickiego, twórcy polskiego hymnu narodowego. W Muzeum prezentowane są dwie wystawy stałe: Józef Wybicki i jego epoka oraz Rola Mazurka Dąbrowskiego w kształtowaniu świadomości narodowej Polaków w XIX i XX w. W sezonie wielką popularnością cieszą się imprezy plenerowe takie jak: "Batalia Napoleońska" oraz "Bieg Mazurka Dąbrowskiego"

Więcej o muzeum (godziny otwarcia, bilety, dojazd)- patrz tutaj


 


Borsk - loty tandemowe na paralotni - starty z dawnego lotniska wojskowego w Borsku.  Loty paralotnią z pasażerem odbywają się w wyjątkowo malowniczej scenerii Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Wzniesienie na pułap startowy na wysokości ok. 500-600 metrów npm Loty tandemowe z pasażerem BORSKnastępuje dzięki wyciągarce. A potem pozostaje podziwiać zapierające dech w piersi widoki na Jezioro Wdzydzkie i okalające je lasy - jak ptak - słysząc jedynie szelest powietrza...

Loty Paralotnią z Pasażerem
Zalatani
tel. 731 25 26 25 


 


Chrósty Nowa Kiszewa - prywatne muzeum maszyn rolniczych i dawnych narzędzi.
Tel. 668 274 563

Nowa Kiszewa Chrósty - muzeum maszyn rolniczychW dobie internetu, miniaturowego sprzętu elektronicznego i nano technologii trudno sobie czasem wyobrazić - jak wyglądała np. wiertarka - działająca bez prądu. W XIX wiecznej kuźni znajdziemy setki różnych eksponatów. Niektóre sprzęty mają grubo ponad sto lat, ale i dzisiaj mogłyby dobrze zadziałać. Sympatyczny właściciel rosnącej wciąż kolekcji, chętnie opowie o szczegółach technicznych tych unikalnych sprzętów. Dzięki swojej pasji wiele z nich uratował od bezpowrotnego zniszczenia. Przed wizytą w muzeum, połozonym częściowo na wolnym powietrzu, wskazany jest kontakt telefoniczny - szczególnie w przypadku grup zorganizowanych.

Na miejscu można takze przenocować w oryginalnych domkach. Więcej - jest tutaj


 


Jeziora - bodaj największy skarb okolic Kościerzyny. Najsłynniejszym jest jezioro Wdzydze, zwane też "Kaszubskim Morzem". Tak naprawdę składa się na nie 5 Na brzeg stanicy wodnej PTTK we Wdzydzach KiszewskichSpływ kajakowy na Kaszubach na rzece Wdzie - fot. M. Michna tel. 604 641 876połączonych ze sobą akwenów: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko. Łącznie mają prawie 1500 hektarów powierzchni (głębokość do 68 metrów). Przepływająca przezeń rzeka Wda jest ulubioną trasą kajakową. Dodatkowym walorem jest także 5 wysp (razem 150 hektarów). Cały kompleks wodny jest ujęty w ramy Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.


Dużą atrakcją dla wędkarzy odwiedzających Wdzydze jest  troć wędrowna. To jedyne miejsce w Wakacje nad jeziorem na KaszubachPolsce, gdzie występuje ta odmiana łososia. Wielką zagadką dla fachowców jest fakt, że ryby nie wędrują do Bałtyku - jak ich krewni z nadmorskich rzek - bo jezioro nie ma połączenia z morzem.


Trzeba jeszcze wspomnieć o innych, mniejszych jeziorach, często ukrytych w lasach - w sam raz dla amatorów kameralnego wypoczynku. Debrzyno, Juszki, Rzuno, Skoszewo, Wygonin - wymieniać można długo.


 


Juszki - zabytkowa chata kaszubskaJuszki - malutka, kameralna wieś urzekająca starymi chatami z XIX i początku XX wieku. Położona z dala od głównej drogi, zachowała charakterystyczny dla tego regionu Kaszub tzw. ruralistyczny (wiejski, otwarty) układ urbanistyczny. Wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa pomorskiego, podlega surowym zasadom konserwatorskim, które precyzują np. wysokość sztachet w płotach.
W Juszkach zaczyna się i kończy specjalna ekologiczna ścieżka edukacyjna o długości blisko 5 kilometrów, wyposażona w przygotowane miejsca do odpoczynku turystów.

Dojazd jest najwygodniejszy asfaltówką od strony Kościerzyny (kończy się przed wsią) - patrz mapa i zdjęcia - są tutaj                    Noclegi w Juszkach - są tutaj


 


Garczyn - farma strusi afrykańskich. tel. 58 687 93 16, 604 412 575


Garczyn - ferma strusi afrykańskichStrusie - farma Garczyn - pierwsza w Polsce hodowla strusi (założona w 1993 r.), posiada obecnie blisko 300 ptaków - strusi afrykańskich. Oprócz nich są także 2 znaczenie mniejsze - strusie australijskie emu. Farma położona w malowniczym regionie Kaszub, jest otoczona lasem, który zapewnia ciszę i spokój.

Garczyńska hodowla strusi stała się dużą atrakcją turystyczną, która co roku przyciąga wielu zwiedzających. Wycieczki i turyści odwiedzający farmę mogą skorzystać na miejscu z wielu udogodnień, m.in posiłku. Innymi atrakcjami farmy są:Strusie jajo robi wrażenie! fot. J.Wąsowski


- zwiedzanie z przewodnikiem opowiadającym o ciekawych, strusich zwyczajach (czy struś naprawdę chowa głowę w piasek?)
- mozliwość zorganizowania ogniska
- przeróżne pamiątki, m.in z pazurów, piór i skorup jaj


Więcej informacji o farmie (godziny otwarcia, bilety) - jest tutaj


Farma strusi Garczyn Kaszuby


 


Kościerzyna - Aqua Centrum - park wodny


Aqua Centrum  KościerzynaNajlepsze miejsce na zabawę pod dachem - niezależne od kaprysów pogody, z ciepłą wodą przez cały rok i mnóstwem przestrzeni. Czynne codziennie od 8.00 do 22.00. Baseny, sauny, jaccuzi, sale fitness, gabinety kosmetyczne, gastronomia - pozwalają na całodzienny wypoczynek - indywidualny i grupowy. Nauka pływania, nurkowania, zabiegi relaksujące - wszystko jest na miejscu!


Aqua Centrum Kościerzyna - basen rekreacyjnyBasen rekreacyjny rozciąga się na powierzchni 157,6 m2, a jego głębokość wynosi od 0,8 m do 1,35 m. Jest to idealne miejsce do rekreacji i zabaw dla całej rodziny. Jego wyposażenie obejmuje:

- zespół hydromasaży: bicze i parasole wodne, leżanki podwodne i jacuzzi.
- dwie zjeżdżalnie (duża - o długości 60 m i mała - dwutorowa)

Basen sportowy ma wymiary 25 m długości i 16 m szerokości. Podzielony jest na 6 torów o głębokości 1,5m - 1,8m. Jest to basen typu olimpijskiego. Przy każdym z torów znajduje się słupek do skoków.

Odpowiednie rozmiary oraz system pomiaru czasu pozwala na organizację zawodów sportowych o randze lokalnej, krajowej, europejskiej, a nawet światowej (trybuny na 300 osób)


Aqua Centrum - basen do nurkowaniaBasen do nurkowania to specjalistyczny zbiornik wodny o głębokości 4,85 metrów - doskonałe miejsce do nauki i doskonalenia umiejętności nurkowych. Dzięki dużej głębokości basenu możliwe jest ćwiczenie wszystkich podstawowych ćwiczeń nurkowych oraz bardziej zaawansowanych technik podwodnej eksploracji. Wszystko pod okiem certyfikowanych instruktorów z Polskiego Związku Płetwonurkowania.


Dolna część basenu posiada specjalne okno ze szkła pancernego, umożliwiające wygodną obserwację nurków.


Aktualne wiadomości, imprezy - są tutaj,     promocje - są tutaj
Wszystkie telefony - są tutaj
Cennik - jest tutaj
Więcej informacji o Aqua Centrum (siłownia, sauna, kosmetyka) - jest tutaj


 


Kościerzyna - Muzeum Skansen Parowozownia - ul. Towarowatel. 58 721 86 31


Zgromadzono tutaj ponaKościerzyna Muzeum Parowozów - fot. wł. Muzeumd 50 paroMuzeum Parowozów Kościerzyna atrakcjewozów i wagonów- często prawie stuletnich. Najstarszym zabytkiem jest wagon kolejowy z 1898 roku, ale każdy z eksponatów ma swoją unikalną historię.


Dojazd - jest tutaj, godziny otwarcia i cennik biletów - są tutaj


 


Kościerzyna - Muzeum Samochodów Amerykańskich - wystawa Coca-Cola


W Kościerzynie, przy ul. Mazurka Dąbrowskiego 4,  znajduje się oryginalna kolekcja amerykańskich samochodów kultowych marek. Można tutaj zobaczyć świetnie zachowane modele m.in Cadillaca, Buicka czy Chevroleta. Auta poMuzeum Samochodów Amerykańskich Kościerzynachodzą głównie z lat 60-tych i 70-tych i jako pojazdy zabytkowe są wynajmowane na uroczystości ślubne, na potrzeby filmu itp. W samym muzeum postarano się o stworzenie oryginalnej i ciekawej scenografii towarzyszącej samochodom.


wystawa_coca_cola_muzeum_koscierzyna_400Wyjątkową atrakcją na skalę nie tylko Polski, ale i całej Europy jest jedyna na tym kontynencie wystawa poświęcona Coca-Coli. Zgromadzono na niej blisko 700 różnego rodzaju eksponatów poświęconych najpopurniejszemu napojowi gazowanemu na świecie.


Muzeum mieści się w kompleksie handlowym Galeria Wybickiego, które dysponuje dużym, bezpłatnym parkingiem.
Old American Cars Museum - informacje, bilety - tel. 663945020
www.americanoldcars.pl 


 


Kościerzyna - Hotel Bazuny - Hotel & SPA, Restauracja Malena, kręgielnia
Kościerzyna, ul. Kosciuszki 17, tel. 58 680 21 00, 58 680 21 20


BAZUNY SPA CENTER to miejsce stworzone do regeneracji zarówno ciała, jak i ducha. Jest to miejsce, gdzie można naprawdę odpocząć, oderwać się od zgiełku miasta i oddać się relaksowi.


Hotel SPA BAZUNY - KościerzynaDo dyspozycji Gości oddajemy 6 nowoczesnych gabinetów odnowy biologicznej i masażu, saunę suchą i łaźnię parową, jacuzzi, wannę do kąpieli relaksacyjnych,  a także solarium. Jako jedyni w Polsce możemy Państwu zaoferować zabiegi w najnowocześniejszym gabinecie do pełnych zabiegów na twarz i ciało – Lluvia Evoluton Matrix. Gabinet ten otrzymał prestiżową nagrodę PERFECT LINE 2009 SPA BUSINESS w kategorii Produkty nowatorskie i unikatowe.  W naszej ofercie mogą Państwo skorzystać z pobytów jednodniowych lub też spędzić cały weekend w spa. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych zabiegów SPA!


Więcej informacji i zdjęć - jest tutaj


 


LUBIANA - fabryka porcelany i salon firmowy,
tel. 58 6803 530 (salon), tel. 58 6803 400 (centrala)

LUBIANA salon firmowy Fabryka PorcelanyKilka kilometrów od Kościerzyny (w kierunku Chojnic i Bytowa), w miejscowoci Lubiana można obejrzeć i zakupić oryginalne wyroby z porcelany projektowane we współpracy z włoskimi i niemieckim studiami wzorniczymi. Lubiana SA produkuje ok. 35 fasonów, 2000 kształtów i 4000 dla hoteli i domów - w tym specjalne kolekcje dla dzieci.
Wizyta w salonie fabrycznym może być atrakcyjnym spotkaniem z najnowocześniejszymi trendami wzorniczymi i dekoracyjnymi. Można przy tym trafić na ciekawe wyprzedaże i promocje.

Salon jest czynny od pn.-pt. w godz. 9-16, soboty do 14, a w niedziele od godz. 10 do 14.


 


Rowery są w tych okolicach najpopularniejszym śrPółwysep Lipa - wczasy i wakacje rodzinne na Kaszubachodkiem rekreacyjnym i transportowym na lądzie. Bogactwo tras wycieczkowych, leśnych duktów i malowniczych zatok nad jeziorami zauroczyło już wielu turystów. Także mieszkańcy Trójmiasta chętnie spędzają tutaj wolne weekendy.


Przy okazji polecamy dużą wypożyczalnię rowerów w Ośrodku Wypoczynkowym Półwysep Lipa nad jeziorem Wdzydze. Na miejscu znajdziemy sprzęt z kolami 28", 26", 24", 20", siodełka i kaski dla dzieci i mapki z trasami.
Ośrodek oferuje także restaurację czynną przez cały rok (plac zabaw dla dzieci), monitorowany parking dla samochodów, plażę i wypożyczalnię sprzętu wodnego oraz kijków do nordic walkingu.

Wdzydze Tucholskie - Lipa 2
tel. 58 687 32 45
e-mail: biuro@knitter.pl
www.knitter.pl


 


Sikorzyno - Dwór Wybickich, herbaciarniaSikorzyno - Dwór Wybickich - Muzeum - Herbaciarnia - Labirynt. To wyjątkowe miejsce dla prawdziwych smakoszy nastroju, historii i dobrej herbaty. Ponad 250-letnia historia Dworu jest szczególnie związana z rodem Wybickich i słynną postacią generała Józefa Wybickiego - autora słów polskiego hymnu. Sikorzyno było dla rodziny generała prawdziwym gniazdem rodowym - tutaj urodziło się 7 jego sióstr. 

Dzisiaj, dzięki pieczołowitej odbudowie dokonanej przez obecnych właścicieli - można nie tylko  zwiedzać część muzealną, lecz także przenocować (po wcześniejszej rezerwacji miejsca). Zabytkowe wnętrza przyciągają wspaniałym klimatem zachowanych, oryginalnych pieców kaflowych, często mebli i sprzętów z końca XIX i z początku XX wieku. Dwór jest także znany w okolicy z bardzo dobrej herbaciarni. Pobyt w spokojnym Sikorzynie z pewnością dostarczy wielu, bardzo miłych wspomnień. Romantyczny weekend we dwoje, urlop z dala od zgiełku z pewnością będzie udany.

Do Dworu przylega niewielki park z częściowo zachowanym zabytkowym drzewostanem m.in. aleją lipową zakończoną altaną. Przed głównym wejściem rośnie trzystuletni dąb uznany za pomnik przyrody. Na czterech arach terenu przylegającego do parku, obecny właściciel założył roślinny labirynt. Przy Dworze jest także wirydarz, czyli prostokątny ogród z kwiatami i ziołami - nawiązujący do dawnych tradycji parkowych.


Czynne: maj - wrzesień (wtorek - niedziela) godz. 10-17
             październik - kwiecień (środa - sobota) godz. 10-17


Dwór Wybickich, Sikorzyno, ul. Wybickich 62
tel. 506 23 35 53
Więcej  informacji, zdjęć  - jest tutaj


 


Zamek Kiszewski - Stara Kiszewa - fot. Hotel Wrota KaszubStara Kiszewa - tutejszy zamek krzyżacki, zbudowany na miejscu wcześniejszego grodu, pierwotnie posiadał 4 okazałe baszty połączone murem o wysokości ok. 10 metrów. Do dzisiaj dotrwały dwie wieże, w tym najciekawsza - z główną bramą wjazdową. Innym budynkiem, zwracającym dzisiaj uwagę, jest zabytkowy, ponad 100 letni dwór zbudowany na fundamentach zniszczonego zamku. Całość jest obecnie w rękach prywatnych miłośników sztuki. którzy starają się rekonstruować zamek w miarę skromnych możliwości finansowych. Ostatnio udało im się m.in przywrócić pierwotny wygląd fosy otaczającej obiekt.


Zamek Kiszewski można zwiedzać, ale najlepiej po telefonicznym uzgodnieniu z właścicielem, panem Tudajem - szczególnie w przypadku grup i wycieczek. Prosimy tutaj o wyrozumiałość - gospodarze mają swoje codzienne zajęcia. Niemniej, w miarę możliwości czasowych, chętnie pokażą np. najcenniejsze fragmenty Zamku - m.in gwiaździste sklepienie w baszcie bramnej. Dojazd i więcej zdjęć - jest tutaj


Zamek Kiszewski - telefon kontaktowy - 58 687 68 87


 


WDZYDZE KISZEWSKIE - atrakcje nad jeziorem


Jezioro Wdzydze widziane z wieży widokowej we Wdzydzach KiszewskichTa mała miejscowość przeżywa swój renesans i znowu staje się modna. Inwestycje w turystykę - noclegi i atrakcje dla lubiących kąpiel, rowery, żaglówki czy kajaki - przyciągają turystów z całej Polski. Kaszubskie Morze jak brzmi swojska nazwa jeziora Wdzydze jest rajem dla wodniaków. Jezioro można także zwiedzić statkiem białej floty. Bardzo popularne są także wycieczki rowerowe po licznych trasach i szlakach.


Szczególnie bogatą ofertę atrakcjiwe Wdzydzach Kiszewskich zapewnia Hotel SPA Niedżwiadek oferujący m.in:

Family Park - plac zabaw rodzinnych, na którym znajduje się mini-golf, siłownia plenerowa (14 stanowisk) oraz kilka instalacji ruchowych zabaw dla dzieci, aby mogły bawić się pod nadzorem rodziców, którzy też znajdą tam dla siebie zajęcie.

Hotel Niedżwiadek Wdzydze KiszewskieKino 6D - kino hotelowe, które pozwala zaznać niesamowitych emocji z wykorzystaniem wszystkich dostępnych nam zmysłów. W repertuarze kina (8 miejsc) znajduje się ok. 20 różnych filmów, trwających od pięciu do ośmiu minut. Filmy są dobrane tak, by zaspokoić oczekiwania zarówno dorosłych, jak i dzieci, w świecie przygody, bajki i horroru.
Muzeum Zabawek - przenoszące zwiedzających w świat dzieciństwa ojców i dziadków. Unikalne, stare zabawki są często unikalnymi, ręcznie wykonanymi egzemplarzami.

Wdzydze Kiszewskie atrakcje turystyczne - Hotel NiedżwiadekPark Linowy - nowoczesny obiekt, składający się z 3 tras i 28 stacji o łącznej długości ponad 450m służy zabawie starszym i młodszym fanom zdrowej i bezpiecznej zabawy.

W kompleksie wypoczynkowym Hotelu SPA Niedźwiadek znajdują sie również: basen kryty oraz basen odkryty, siłownia, studio Cardio, sala fitness, bilard, piłkarzyki, boisko do koszykówki i siatkowki plażowej. kort tenisowy, quady i tor quadowy, własne jezioro do wędkowania oraz tawerna.


Hotel Niedźwiadek
tel. 58 686 13 13, tel. 691 99 13 33


 


Jazda konna, przejażdżki bryczką - znajdują się w ofercie wdzydzkiego Zespołu Domów Wczasowych HELENA oraz stadniny „Kaszebsci Rodeo"


Jazda konna Wdzydze Kiszewskie DW HelenaPiękne położenie, czyste powietrze i malownicze krajobrazy gwarantują uczestnikom przejażdżek pełny relaks. Oprócz bryczek są także wozy oraz odpowiednie sanie wykorzystywany podczas kuligów. Zimowy przejazd z pochodniami i przerwą na ognisko z kiełbaskami zostaje na długo w pamięci jako wyjątkowo klimatyczny...


Oprócz koni dla dorosłych są także łagodniejsze wierzchowce dla dzieci.
Zainteresowanych prosimy o kontakt telefoniczny w dni powszednie poniedziałek-sobota w godz. 8:00-16:00, w pozostałe dni i po godz. 16:00 lub kontakt e-mailowy: helenadw@wp.pl
tel. 58 686 13 08, tel. 602 242 512
Stadnina Kaszebsci Rodeo i Zespół Domów Wczasowych Helena
www.helena.kaszuby.pl
Wdzydze Kiszewskie - wieża widokowaJedną z najwiekszych atrakcji Wdzydz Kiszewskich jest wspaniała wieża widokowa - czynna w sezonie przez 24 godziny. Wstęp jak dotychczas jest bezpłatny. Imponująca konstrukcja o wysokości ponad 36 metrów przyciąga jak magnes. To świetny punkt widokowy na całą okolicę. Żadne zdjęcia nie oddadzą przestrzeni i wrażeń - to miejsce trzeba odwiedzić samemu. A na dole czeka na nas przyjemne zaplecze gastronomiczne oraz kącik ekologiczno-krajoznawczy. Dojazd i więcej zdjęć z wieży - jest tutaj


Wdzydze Kiszewskie - kajaki i jachty w Stanicy wodnej PTTKWieża stoi na terenie kultowej już Stanicy Wodnej PTTK (domki letniskowe, apartamenty, camping, pole namiotowe, sauna), której "stuknęło" już ponad 50 lat istnienia. Gruntownie zmodernizowany obiekt, ze specjalistyczną infrastrukturą, świetnie służy żeglarzom, kajakarzom i innym turystom. Warto wspomnieć o nowoczesnym wyposażeniu, m.in klimatyzowanych busach do transportu kajakarzy oraz bardzo dobrym sprzęcie wodnym do wypożyczenia.

Działa tutaj recepcja oraz bogato zaopatrzony w akcesoria żeglarskie i materiały krajoznawcze sklepik. Jest także nowoczesny pawilon sanitarny, ze sterowanymi elektronicznie natryskami.

Tawerna PTTK serwuje też piękne widoki na WdzydzeGłodnych i spragnionych zapraszamy do Tawerny, czynnej w sezonie codziennie od 8.00 do 2.00. Różnorodne dania ciepłe (m.in. ryby, potrawy regionalne, specjały trampa), wspaniałe widoki na jezioro oraz weekendowe koncerty piosenki (od maja do września) - nie tylko turystycznej - to mocne atuty tego miejsca.

Więcej o ofercie Stanicy Wodnej PTTK - jest tutaj


Promenada Stanica PTTK Wdzydze


 


Statek Stolem na jeziorze Wdzydze - fot. J. WąsowskiWdzydze Kiszewskie - przystań U GrzegorzaPrzy okazji zapraszamy wszystkich na zwiedzanie jeziora Wdzydze statkiem białej floty Stolem. Cumuje on na przystani "U Grzegorza" we Wdzydzach Kiszewskich. Rejsy odbywają się w sezonie. Jest też możliwość umówienia dodatkowych wycieczek dla grup. Informacje o bieżącym rozkładzie rejsów - tel. 691 764 414


 


Wdzydze Kiszewskie - Skansen, Muzeum, tel. 58 686 11 30.


Skansen Wdzydze Kiszewskie - fot. J. WąsowskiMuzeum Wdzydze Kiszewskie - fot. J. WąsowskiMa już ponad 100 lat i chlubi się kolekcją ponad 30 zabytkowych budowli drewnianych. To pierwsze w Polsce muzeum na wolnym powietrzu. Są tutaj wyposażone chaty, zagrody, także kościół (250 lat) szkoła (150 lat), wiatraki (120 lat) , kuźnia, tartak i wiele innych. Można się poczuć jakby przeniesionym w inne czasy, w inny świat. Miejsce tętni życiem dzięki koncertom, wystawom, piknikom ściągającym turystów z kraju i zagranicy. Corocznie, w trzecią niedzielę lipca organizowany jest w Muzeum słynny Jarmark Wdzydzki - największa na Kaszubach impreza folklorystyczna. Szczegóły - są tutaj


Godziny otwarcia, dojazd i cennik biletów - są tutaj


Noclegi - LoryniecWąglikowiceWdzydze KiszewskieWdzydze Tucholskie


 


Wiele - Kalwaria Wielewska, wieża widokowa w Przytarni


Kalwaria Wielewska WieleKalwaria to zespół kaplic symbolizujących stacje Męki Pańskiej. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa Golgota (Calvaria) - nazwy góry na której ukrzyżowano Jezusa. W czasach, gdy trudno było piegrzymować do Grobu Pańskiego, odpust można było uzyskać odwiedzając właśnie kalwarie. Wkrótce też, w wersji miniaturowej, zaczęto je umieszczać wewnątrz kościołów - jako 14 stacji Drogi Krzyżowej.


Ta  w Wielu, zbudowana zgodnie z obyczajem na wzgórzach (aby przypominać Jerozolimę), jest jedną z głównych atrakcji turystycznych południowej części Kaszub. Pierwsze obiekty wzniesiono w 1915 roku, a ostatni w 1946. Pomysłodawcą i głównym patronem był miejscowy proboszcz ksiądz Józef Szydzik.


Wieża widokowa w Przytarni - zbudowana w 2020 roku, ze swojąWieża widokowa Przytarnia Wiele okolice wysokością 40 metrów jest drugą po Gniewinie najwyższą konstrukcją na Kaszubach. Położona ok. 3 km od Wiela oferuje rozległą panoramę z widokiem na okolice Wiela i fragmenty jeziora Wdzydze.


Przy wieży znajduje się parking dla samochodów i autobusów, domek z wystawą ekologoczną i WC (docelowo), punkt sprzedaży pamiątek oraz wiaty rekreacyjne ze stołami i siedziskami


Obiekt jest dostępny zasadniczo przez cały rok. Więcej informacji po kliknięciu w zdjęcie.


Przewodnik po atrakcjach Wiela, Borska i okolic - jest tutaj


Kościerzyna zaprasza na wypoczynek z atrakcjami!