Muzea - pomorskie (bez Trójmiasta)  - Kaszuby, Kociewie, Żuławy, nad morzem

Muzea - pomorskie (bez Trójmiasta) - Kaszuby, Kociewie, Żuławy, nad morzem

Muzea pomorskie zapraszają na Europejską Noc Muzeów! Europejska Noc Muzeów - pomorskie - Kwidzyn

Muzea pomorskie

  • Będomin k/Kościerzyny Muzeum Hymnu Narodowego, tel. 58 687 71 83

Będomin - fot. Muzeum NarodoweMiejsce urodzin Józefa Wybickiego, twórcy polskiego hymnu narodowego. W Muzeum prezentowane są dwie wystawy stałe: Józef Wybicki i jego epoka oraz Rola Mazurka Dąbrowskiego w kształtowaniu świadomości narodowej Polaków w XIX i XX w. W sezonie wielką popularnością cieszą się imprezy plenerowe takie jak: "Batalia Napoleońska" oraz "Bieg Mazurka Dąbrowskiego"

Godziny otwarcia i cennik biletów - patrz tutaj

  • Bytów - Muzeum Zachodnio-Kaszubskie, ul. Zamkowa 2, tel. 59 822 26 23

Muzeum znajduje się w murach średniowiecznego zaZamek Krzyżacki Bytówmku krzyżackiego zbudowanego przez architekta nadzorującego budowę zamku w Malborku. Zbiory muzealne obejmują m.in.  wyposażenie dawnych zagród i warsztatów rzemieślniczych. Pomysłowość wielu konstrukcji każe schylić czoło wobec zręczności dawnych kowali czy stolarzy. Można przy okazji wejść na malownicze mury okazałego zamku krzyżackiego.

Godziny otwarcia i cennik biletów - są tutaj

  • Chmielno - Muzeum Ceramiki Neclów, ul. Gryfa Pomorskiego 65, tel. 58 684 22 89

Słynna rodzina Neclów od 10 pokoleń prowadzi tutaj waPrzy wejściu do warsztatursztat garncarski, w którym można również samemu spróbować tego fachu. Historia rodu, bardzo bogata i ciekawa, zawiera również epizod wizyty w 1923 roku - Prezydenta II RP Stanisława Wojciechowskiego, który z zainteresowaniem zapoznał się z mistrzowskim warsztatem rodziny Neclów. Ale szacownych gości było tu więcej. I bywają do dziś. Poza sezonem zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszym kontakcie telefonicznym. 

Godziny otwarcia, ceny biletów - są tutaj

  • Hel - Muzeum Obrony Wybrzeża - tel. 58 675 74 88

Dedykowane polskim bohaterom września 1939 r. - stworzone dzięki pasjonatom z Sekcji Militarnej Stowarzyszenia "Przyjaciele Helu" oraz wsparciu burmistrza miasta Hel. Bogate, stale powiększane ekspozycje mieszczą się w bunkrach działobitni jednego ze stanowisk Baterii Schleswig-Holstein. Na zewnątrz są również ciekawe zabytki techniki wojskowej oraz mini strzelnica na której można dać ognia...

Hel - podstawa działa - fot. R. KretkiewiczWspomniana bateria była zbudowana dla trzech 160 tonowych dział o kalibrze 406 mm - największym na świecie, stosowanym w bateriach stałych. Standardowe pociski do nich ważyły ponad tonę i mogły dolecieć na odległość ponad 50 km. Załoga wieży liczyła 20 osób, a obsługa dodatkowa - ok. 60 dalszych. Lufę po ok. 200 strzałach trzeba było wymieniać. Helskie działa, po zamontowaniu i sprawdzeniu gotowości bojowej, wkrótce zdemontowano i przewieziono na francuskie wybrzeże kanału La Manche. Zdobyte przez aliantów - zostały zniszczone. Obecnie jedyne zachowane egzemplarze znajdują sie w Norwegii i są udostępnione do zwiedzania.

Drugim ciekawym obiektem baterii jest 8-piętrowa wieża kierowania ogniem.Całość stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Helu. Zapraszamy!

Godziny otwarcia i cennik biletów - są tutaj

Muzeum Rybołówstwa, ul. Bulwar Nadmorski 2, tel. 58Muzeum Rybołówstwa - fot. CMM 675 05 52
Zbiory są prezentowane w dawnym kościele poewangelickim. Obejmują m.in. sprzęt rybacki, ekspozycje fauny oraz kolekcję 11 łodzi rybacki (na zewnątrz)

Godziny otwarcia i cennik biletów - są tutaj

  • Kartuzy - Muzeum Kaszubskie im. F. Tredera, ul. Kościerska 1, tel. 58 681 03 78

Zgromadzone są tutaj oryginalne zbiory kultKartuzy - Muzeum Kaszubskieury i sztuki kaszubskiej - sprzęty gospodarstwa domowego, rzeźby, tkaniny, unikalne plecionki z korzeni sosny oraz hafty (patrz tradycje) obrazy na szkle i inne.

Godziny otwarcia i ceny biletów wstępu - są tutaj

Muzeum Pancerne w Kłaninie

  • Kluki - Muzeum - Skansen Wsi Słowińskiej, tel. 59 846 30 20.

Muzeum Wsi Słowińskiej - skansen Kluki - fot. zbiory MuzeumKluki (kiedyś Kluki Smołdzińskie) to odcięta od świata przez mokradła wieś, w której do XX wieku przetrwało wiele z kaszubskich obyczajów. Były tu też Kluki Żelazne i Ciemińskie, ale wskutek powojennego, często niesprawiedliwego traktowania przez osadników, mieszkańcy Kluk musieli opuścić te ziemie emigrując w okolice Hamburga. Przybysze zaś, ze względu na trudny klimat i słabe
ziemie wkrótce także wyjechali. Zostały puste chaty i nieużywane już sprzęty.

Obecnie na 10 hektarach zgromadzono w skansenie kilkanaście chałup i obór, stodoły, piece chlebowe i inne eksponaty. Można tu obejrzeć np. słynne, oryginalne "klumpy" czyli buty dla konia - ułatwiające chodzenie po otaczających wieś mokradłach. Latem, podobnie jak w innych skansenach organizowane są tutaj liczne imprezy rozrywkowo-folklorystyczne. Więcej - www.muzeumkluki.pl

Godziny otwarcia - są tutaj
Cennik biletów - jest tutaj

  • Kościerzyna - Muzeum Parowozów + Muzeum Old American Cars 

Old American Cars - efektownie urządzona wystawa oryginalnych samochodów amerykańskich przedstawia kilkanaście pięknie zachowanych limuzyn, głównie z Muzeum samochodów amerykańskich - Kościerzyna - pomorskielat 60-tych i 70-tych. Zabytkowe pojazdy są sprawne technicznie i biorą udział w różnego rodzaju wydarzeniach okolicznościowych. Fani motoryzacji amerykańskiej mogą tutaj zobaczyć modele kultowych marek: Buick, Cadillac Chevrolet, Ford, Lincoln czy Plymouth,  W Muzeum warto zwrócić uwagę na ciekawa scenografię, która wprowadza "amerykański" klimat i nastrój towarzyszący obecnym tam samochodom.

Kolejną atrakcją Muzeum jest wyjątkowa, jedyna w Polsce i Europie wystawa poświęcona marce Coca-Cola. W Kościerzynie zgromadzono ponad 700 pamiątkowych eksponatów, często niezmiernie rzadko spotykanych.

Muzeum mieści się w kompleksie handlowym Galeria Wybickiego, które dysponuje dużym, bezpłatnym parkingiem.
Old American Cars Museum
Kościerzyna, ul. Mazurka Dąbrowskiego 4
Tel. 663945020
www.americanoldcars.pl

 

Muzeum Skansen Parowozów - zgromadzono tutaj ponad 50 parowozów i wagonów- często prawiSkansen Parowozów w Kościerzynie - fot. Skansen Kościerzynae stuletnich. Najstarszym zabytkiem jest wagon kolejowy z 1898 roku, ale każdy z eksponatów ma swoją unikalną historię.

Muzeum Skansen Starych Parowozów
KOścierzyna, ul. Towarowa 7
tel. 58 721 86 31
Godziny otwarcia i cennik biletów - są tutaj

  • Krokowa - Muzeum Regionalne, ul. Zamkowa 1, tel 58 774 21 11 wew. 105

Jedyne w Polsce muzeum polsko-niemieckie dokumentujące skomplikowane relacje ludzkie - m.in na przykładzie wyjątkowych losów rodu von Krokow.

Siedzibą muzeum jest okazały budKrokowa - muzeumynek stojący za krokowskim kościołem. Przytulony do muru otaczającego park, powstał w XVIII wieku jako gospoda wiejska "Pod księciem Mestwinem". Właściciele oberży, rodzina Krokowskich / von Krockow, dzierżawili ją kolejnym pokoleniom karczmarzy.

Dzisiaj, w dawnej sali tanecznej, znajdą Państwo możliwość skupienia się nad sztuką i historią północnych Kaszub oraz skomplikowanych losów Kaszubów, Polaków i Niemców. Można tutaj obejrzeć zbiory etnograficzne, wystawę pamiątek rodzinnych von Krokow - dawnych właścicieli zamku Krokowa. Organizowane są także czasowe wystawy historyczne i artystyczne.

Zamek Krokowa - hotel i restauracjaInicjatorami powstania tej niezwykłej międzynarodowej inicjatywy było Muzeum Ziemi Puckiej ze strony polskiej oraz Muzeum Prus Zachodnich w Münster ze strony niemieckiej. Fundatorami muzeum są odpowiednio: Fundacja Europejskie Spotkania Kaszubskie Centrum Kultury Krokowa oraz Fundacja Kultury Prus Zachodnich. W radzie Fundacji zasiada od 2005 r. także Muzeum Narodowe w Gdańsku. 

  • Kwidzyn - Muzeum zamkowe, ul. Katedralna 1, tel. 55 646 37 80.

Muzeum Zamek Kwidzyn - fot. Muzeum ZamkoweTen bardzo ciekawy, wielki zespół obronny jest złożony z zamku i potężnej katedry, uzupełnionej w przeszłości ufortyfikowanym przedzamczem. Całość zaplanowano interesująco i przezornie. Jedna z wież zamku była dzwonnicą katedry, a budynki otaczające dziedziniec miały podwójne ganki ze strzelnicami: od
wewnątrz murów i na zewnątrz. Zamek jednak najbardziej wyróżnia najdłuższe i największe gdanisko (latryna) w Polsce. Ta średniowieczna ubikacja jest połączona z zamkiem przy pomocy 50 metrowego, masywnego, obronnego ganku.

Obecnie możemy tu oglądać zbiory muzealne (przyrodnicze, historyczne) i
podziwiać wnętrze katedry. W 2007 odkryto tu jedyne w Europie, sensacyjne groby 3 wielkich mistrzów Zakonu Krzyżackiego, którzy popadli z różnych względów w niełaskę i nie zasłużyli na pochówek w Malborku. Staranne, niezależne od siebie badania potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia. Artykuł o znalezisku opublikowała nawet międzynarodowa edycja opiniotwórczego The New York Times - Herald Tribune.

Godziny otwarcia i cennik biletów - są tutaj

  • Lębork - Muzeum, ul. Młynarska 14, tel. 59 862 24 14

Muzeum w Lęborku mieści się w bogatych wnętrzach stuletniej kamienicy oraz w dwóch średniowiecznych basztach. Początki gromadzenia zbiorów sięgają XIX wieku.
W Muzeum prezentowana jest niezwykle bogata kolekcja zabytków archeologicznych Pomorza, Muzeum Lębork atrakcjew tym wiele unikatowych. Na uwagę zasługuje m.in. niepowtarzalna kolekcja popielnic twarzowych z początków epoki żelaza oraz zabytków z czasów rzymskich: ozdoby ciała i stroju wykonane z brązu, srebra i złota, naczynia metalowe, przedmioty codziennego użytku, narzędzia oraz roń.
W baszcie nr 24 (ul. Derdowskiego) prezentowana jest ekspozycja związana z bronią i uzbrojeniem z XIV i XV wieku.
Natomiast rekonstrukcje całego systemu obronnego i miasta sprzed ponad 600 lat ukazuje film z animacją 3D.

Muzeum skrywa także wysokiej klasy zabytki sztuki dawnej - meble gdańskie i hamburskie z XVII i XVIII wieku niezwykle cenione w północnej Europie. Są tu także naczynia cynowe, metalowe okucia trumienne, porcelana i piękne witraże.

Odwiedzając Muzeum można poznać sylwetkę prekursora idei telewizji. To tutaj, w Lęborku, urodził się wizjoner Paul Julius Gottlieb Nipkow – twórca tzw. teleskopu elektrycznego. Odkrycie tzw. „tarczy Nipkowa” doprowadziło do badań nad przesyłaniem obrazu, a w konsekwencji do powstania pierwszego telewizora na świecie. W zaaranżowanym w Muzeum gabinecie Paula Nipkowa goście zapoznają się z historią telewizji oraz pierwszymi odbiornikami telewizyjnymi i innymi niesamowitymi zabytkami techniki.
W baszcie nr 27 (ul. Basztowa) można zgłębić wiedzę na temat ziołolecznictwa i zapoznać się z bogactwem wzorów kaszubskich.

Więcej informacji o Muzeum w Lęborku - jest tutaj

  • Łeba - Muzeum Bursztynu,  Muzeum Motyli

Muzeum Bursztynu to całoroczne miejsce wiedzy, zabawy i niezapomnianych wrażeń dla dzieci oraz dorosłych. W ciekawy sposób przybliża ludziom świat bursztynu bałtyckiego. Potrafi zaciekawić niebanalną historią, zachwycić dziełami sztuki, zaintrygować okazami fauny sprzed 40 milionów lat.
Porzyjemnie zaskakuje tych, którym muzea kojarzą się wyłącznie z gablotami. Dużym atutem tego miejsca są przewodnicy dzielący się swoją bursztynową pasją.
Podróż przez Muzeum wiedzie przez cztery sale o łącznej powierzchni 400 m2. Przenoszą one zwiedzających kolejno w czasie ekspozycjami pt:

■ Las bursztynowy - tu można zobaczyć las sprzed milionów lat
■ Epoka lodowcowa - z naturalnej wielkości zwierzętami z tych czasów, kiedy przemieszczały złoża bursztynu
■ Sala inkluzji - z uwięzionymi w bursztynie owadami sprzed 4Muzeum Bursztynu w Łebie0 mln. lat
■ Bursztynowa komnata - z ekskluzywnymi eksponatami z bursztynu.  

Muzeum Bursztynu
Łeba, ul. Nadmorska 3B   czynne cały rok!
tel. 502 622 877
e-mail: muzeumbursztynuleba@gmail.com
Strona www - jest tutaj
www.facebook.com/muzeumbursztynuleba

 

Muzeum Motyli, Łeba, ul.Morska 1, tel.502 329-066

Muzeum Motyli w Łebie - fot. zbiory MuzeumPrywatne Muzeum zostało otwarte w Łebie w 1998 roku przez Tomasza Falkiewicza. Jego siedziba znajduje się w centrum miasta obok Kina Rybak. W swojej kolekcji posiada zbiór ponad 3000 motyli z całego świata, gromadzonych przez dwa pokolenia w jednej rodzinie. Najstarsze prezentowane gabloty i okazy pochodzą z
1906 roku i w nienaruszonym stanie do dnia dzisiejszego przetrwały dwie wojny światowe. Na wystawie można zapoznać się z najciekawszymi zjawiskami występującymi w tym niesamowitym pełnym kolorów i różnorodności kształtów świata motyli. Więcej - www.muzeummotyli.pl

Godziny otwarcia - są tutaj
Cennik biletów - jest tutaj

  • Malbork - Muzeum Zamkowe, ul. Starościńska 1, tel. 55 647 08 00

Malborska warownia wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO jest uznawana za największy w Europie zamek z cegły - pod względem kubatury. W ciągu 40 lat budowy zużyto na niego ok. 12 tys. ton kamieni fundamentowych oraz 3,5 mln ręcznie formowanych i wypalanych cegieł. Ale ogrom tej budowli - to zaledwie część wrażenia pod jakim są przybysze z całego świata.

Piękno architektonicznych detali, pobudzająca wyobrfot. Malbork Welcome Centeraźnię historia tych murów oraz widowiskowe rekonstrukcje dopełniają niesamowitego klimatu tego miejsca.
Jakiekolwiek zdjęcia nie oddadzą tego, co można przeżyć w ciżbie rycerzy śpieszących z odsieczą lub podczas nocnej iluminacji gotyckich umocnień.
A przecież są jeszcze ciekawe zbiory militariów, zabytków archeologicznych i architektonicznych oraz jedne z najcenniejszych na świecie - wspaniałe kolekcje wyrobów z bursztynu. Atrakcji zresztą przybywa niemal co roku. Jedną z ostatnich są otwarte do zwiedzania Ogrody Wielkich Mistrzów. Więcej - www.zamek.malbork.pl

Godziny otwarcia i cennik biletów - są tutaj

  • Nadole nad jeziorem Żarnowieckim - Zagroda Gburska i Rybacka, Nadole 16          tel. 58 676 76 44

Skansen w Nadolu - fot. Muzeum PuckJego podstawą jest oryginalna zagroda gburska z XIX wieku wraz zabudowaniami gospodarczymi: stodołą, oborą, wozownią, gołębnikiem, pasieką, kieratem, wędzarnią i piecem chlebowym. Muzeum rozwija się i wzbogaca o coraz to nowe obiekty. Znajduje się w malowniczym i ciekawym zakątku Kaszub. Przy okazji pobytu nad jeziorem można popłynąć w rejs stateczkiem (w sezonie) lub obejrzeć okolicę z wieży widokowej w pobliskim Gniewinie. Więcej o Zagrodzie - jest tutaj

Godziny otwarcia i cennik biletów - są tutaj

  • Nowy Dwór Gdański - Żuławski Park Historyczny - ul. Kopernika 17, tel. 55 247 57 33

Żuławski Park Historyczny to dawna mleczarnia z początku XX wieku zamieniona w Muzeum Żuławskie, salę konferencyjną oraz pomieszczenia warsztatowe z pracownią drewna i kamienia - otwarte dla gości przez cały rok. 
Żuławski Park Historyczny Nowy Dwór GdańskiW odrestaurowanych budynkach Żuławskiego Parku Historycznego organizowane są wystawy, prezentacje wydawnictw, wydarzenia kulturalne, zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, koncerty, spotkana organizacji pozarządowych, konferencje popularnonaukowe. 
W Muzeum Żuławskim można oglądać eksponaty związane z historią Nowego Dworu Gdańskiego i Żuław. To miejsce gdzie znajduje się makieta przedwojennego Nowego Dworu Gdańskiego oraz ostatni wiatrak odwadniający w Polsce. Jest też ekspozycja poświęcona niderlandzkim osadnikom – menonitom. Poddasze to ekspozycja Strych pełen osobliwości, przypominająca tajemnicze miejsca starych domów.

Godziny otwarcia i cennik biletów - są tutaj

  • Pelplin - Muzeum Diecezjalne, ul. Bp. Dominika 11, tel. 58 536 12 21.

Jest tu przechowywany Biblia Gutenberga - fot. UM Pelplinjedyny w Polsce egzemplarz "najdroższej książki świata" - Biblii Gutenberga, wydrukowany na papierze w oryginalnej XV wiecznej oprawie. Ten egzemplarz w Pelplinie, należy do najcenniejszych( zostało ich 48 szt. na całymświecie) z uwagi na sposób wykonania ręcznych uzupełnień. Dodatkowym "smaczkiem" jest plamka po odbitej przypadkiem czcionce - rzecz bardzo cenna dla historyków drukarstwa. W muzeum zobaczyć można jeszcze inne, cenne dzieła sztuki, głównie odnoszące się do okresu średniowiecza. Ostatnie wejście do muzeum 40 min. przed zamknięciem.

Godna polecenia i zwiedzenia jest również katedra - druga co do wielkości ceglana budowla sakralna w Polsce. Ostatnie wejście do muzeum 40 min. przed
zamknięciem.

Godziny otwarcia i cennik biletów - są tutaj

  • Pępowo k. Gdańska - Muzeum Volkswagena - tel. 604 704 050.

Galeria Pępowo - kultowy Volkswagen KubelwagenOd lat rodzinę właścicieli muzeum cechuje wspólna pasja: fascynacja zabytkowymi samochodami Volkswagena. Z biegiem lat stworzyli kolekcję ponad 30 ikonek motoryzacji: kultowych garbusów, hipisowskich ogórków i innych oryginałów. W pewnym momencie, uznając, że czas najwyższy, aby pokazać je reszcie Świata...
otworzyli Galerię Pępowo - jedyne na Pomorzu i największe w Polsce muzeum Volkswagena!

Na miejscu można także przenocować w efektownie urządzonych pokojach oraz wypożyczyć (pod pewnymi warunkami) oryginalny samochód.

Zapraszamy do niego miłośników motoryzacji oraz wszystkich ceniących humor i nietuzinkowość! Warto także odwiedzić sklepik z napojami, łakociami i wyjątkowymi gadżetami. Czynne: sobota i niedziela od 10.00 do 16.00.

Informacja o noclegach - jest tutaj

Więcej informacji, godziny otwarcia, cennik biletów - jest tutaj

  • Przodkowo k/Kartuz - Muzeum Pożarnictwa, ul. Kartuska 23, tel. 668 002 515.

Muzeum założone i prowadzone dzięki pasji kolekcjonerskiej miejscowego komendanta straży pożarnej - Leona Deyka. Eksponaty pochodzą z różnycMuzeum Pożarnictwa - fot. Baza Wypadowa Hejtush zakątków Polski i nieraz były obiektem zainteresowania innych muzeów. Do najciekawszych należą konne i ręczne sikawki drewniane, dawne motopompy, wozy strażackie, kaski, przedwojenne reklamy i sztandary. Muzeum, choć nie jest duże (wiele eksponatów czeka na nowe pomieszczenia) przyciąga coraz więcej turystów także z zagranicy. Czynne w ciągu dnia. Jeśli zamknięte, można zapukać naprzeciwko do domu p. Deyka, który chętnie oprowadzi po wystawie.

  • Puck - Muzeum Ziemi Puckiej (tel. 58 673 29 96)

Muzeum Ziemi Puckiej - PuckMieści się w dwóch obiektach tego zadbanego miasta. W pierwszym - odrestaurowanej Kamienicy Mieszczańskiej (Pl. Wolności 28) znajdziemy ciekawe eksponaty pochodzące nawet z epoki kamienia (9 tys. lat temu!) Bardzo cennym elementem zbiorów jest np. dębowa, 1300 -letnia łódź wydłubana z jednego pnia.

Bliższe naszym czasom są zrekonstruowane wnętrza Kamienicy - XIX-wieczne pokoje na piętrze. Znajdziemy tu m.in pamiątki związane z historycznym Aktem Zaślubin Polski z Morzem w 1920 roku.

Więcej informacji - jest tutaj.  Godziny otwarcia, cennik biletów - są tutaj

Szpitalik Muzeum Ziemi Puckiej PuckDrugim obiektem, z pobudzającymi wyobraźnię eksponatami, jest 400-letni Szpitalik przy ul. Wałowej 11. Przez stulecia jego wnętrza służyły biednym i chorym, dzisiaj gości rekonstrukcje rzemieślniczych warsztatów. Szczególne wrażenie, niezależnie od wieku i wykształcenia robi zestaw XIX-wiecznych narzędzi medycznych. Uff!! Za to wnętrza typowego domu wiejskiego tchną jakimś spokojem dawnych, znaczniej wolniej upływających lat.

Więcej informacji - jest tutaj. Godziny otwarcia, cennik biletów - są tutaj

  • Sarbsk k/Łeby - Muzeum Marynistyczne - tel. 782 198 484, tel. 502 083 170

Muzeum marynistyczne Sea Park SarbskMuzeum znajduje się na terenie kompleksu Sea Park w Sarbsku kolo Łeby. Bogate zbiory i ekspozycje obejmują m.in modele łodzi i kutrów, precjoza wykonane przez uzdolnionych marynarzy i rybaków, historyczne pamiątki związane z Polskimi Linami Ocanicznymi, warsztat cieśli okrętowego oraz kolekcje pamiątek z zamorskich podróży. Zwiedzający mogą tutaj też zobaczyć jak wyglądała portowa tawerna czy salon kapitański na dawnym żaglowcu.

Poza muzeum w Sea Parku znajdują się także: fokarium, oceanarium i kino 5D. Więcej...

  • Sikorzyno - Muzeum - Dwór Wybickich  - Sikorzyno, ul. Wybickich 62, Tel. 506 23 35 53

To wyjątkowe miejsce dla prawdziwych smakoszy naMuzeum Dwór Wybickich w Sikorzynostroju, historii i dobrej herbaty. Ponad 250-letnia historia Dworu jest szczególnie związana z rodem Wybickich i słynną postacią generała Józefa Wybickiego - autora słów polskiego hymnu. Sikorzyno było dla rodziny generała prawdziwym gniazdem rodowym - tutaj urodziło się 7 jego sióstr. Więcej szczegółów historycznych - jest tutaj.

Dzisiaj, dzięki pieczołowitej odbudowie dokonanej przez obecnych właścicieli - można nie tylko  zwiedzać część muzealną, lecz także przenocować (po wcześniejszej rezerwacji miejsca). Zabytkowe wnętrza przyciągają wspaniałym klimatem zachowanych, oryginalnych pieców kaflowych, często mebli i sprzętów z końca XIX i z pocz. XX wieku. Dwór także natchnieniem dla artystów - jedno ze zdjęć przedstawia grafikę profesora gdańskiej ASP, cezarego Paszkowskiego

Jeśli dodamy do tego urok słynnej już w okolicy herbaciarni to pobyt w spokojnym Sikorzynie z pewnością dostarczy wielu, bardzo miłych wspomnień. Romantyczny weekend we dwoje, urlop z dala od zgiełku z pewnością będzie udany.

Kameralne pokoje są wyposażone w łazienSikorzyno -     Dwór Wybickichki. Goście mają do dyspozycji urządzoną kuchnię oraz świetlicę z TV. Dla dzieci jest przygotowana piaskownica oraz huśtawka. Pobyt zwierząt domowych jest akceptowany - po uprzednim, telefonicznym uzgodnieniu.

Do Dworu przylega niewielki park z częściowo zachowanym zabytkowym drzewostanem m.in. aleją lipową zakończoną altaną. Przed głównym wejściem rośnie trzystuletni dąb uznany za pomnik przyrody. Na czterech arach terenu przylegającego do parku, obecny właściciel założył roślinny labirynt. Przy Dworze jest także wirydarz czyli prostokątny ogród z kwiatami i ziołami - nawiązujący do dawnych tradycji parkowych. Więcej zdjęć oraz godziny otwarcia - są tutaj  

  • Słupsk - Muzeum Pomorza Środkowego ul. Dominikańska 5/9, tel. 59 842 40 81

To tutaj znajduje się największa w Polsce kolekcja dzieł sFot. własność Muzeum Słupskławnego artysty - Stanisława Ignacego Witkiewicza. Zbiory liczą ponad 250 prac z całego okresu twórczości "Witkacego" . Są także fotografie, listy oraz pierwodruki książek. Szczególnie bogata jest kolekcja obrazów reprezentujących sztandarową "Firmę Portretową" - najbardziej niesamowity, pełen eksperymentów okres życia artysty.

Więcej o firmie portretowej - jest tutaj

Przy wejściu do Muzeum znajduje się ocalały, jedyny na Pomorzu średniowieczny kamień pokutny zabójcy. Około roku 1300 upowszechniono zwyczaj polegający na polubownym rozwiązywaniu sporów między rodziną zamordowanej osoby a jej mordercą. Zabójca, który chciał uniknąć tortur i śmierci musiał się zgodzić na spełnienie licznych zobowiązań, sformułowanych w tzw. "Compositio". Chodziło przede wszystkim o opłacenie wszelkich kosztów związanych z pogrzebem i utrzymaniem osieroconych dzieci.Należało również opłacić tzw. "główszczyznę", czyli odpowiednią sumę za głowę zabitego. Mógł do tego dochodzić obowiązek stawienia się przy grobie ofiary w koszuli pokutnej, z mieczem zawieszonym na szyi lub nakaz leżenia krzyżem w kościele przez kilka niedziel. Prawie zawsze pojawiał się wymóg własnoręcznego postawienia kapliczki lub krzyża - jako trwałego świadectwa pokuty. Zawierały one nazwiska ofiary i sprawcy, datę zabójstwa (na słupskim zabytku widnieje rok 1387) i często także narzędzie zbrodni.

Takie kamienie przez całe wieki tkwiły w tym samym miejscu i były szanowane przez mieszkańców. Z czasem obrastały w legendy. Więcej - www.muzeum.slupsk.pl

Godziny otwarcia - są tutaj
Cennik biletów - jest tutaj 

Leśny Kot - Muzeum Miasta Słupska ul. Bauera 14, tel. 606 171 163, tel. 669 911 252

Muzeum Miasta Słupska - Leśny KotPowstałe dzięki zaangażowaniu i współpracy kolekcjonerów oraz pasjonatów historii Słupska - gromadzi regionalne pamiątki z okresu przed- i powojennego. W trzech salach można poznać historię m.in Słupskiego Chłopczyka (słynny ser), piątego regimentu huzarów oraz twórcy poczty - Heinricha von Stephana. Setki pocztówek oraz innych ciekawostek pozwalają zanurzyć się w świecie sprzed 100 i więcej lat, ale także przybliżyć sobie historię współczesną Słupska.

Czynne w sezonie letnim codziennie, w pozostałym okresie Muzeum otwarte tylko dla grup zorganizowanych

  • Strysza Buda (okolice Chmielna, Kartuz) - Kaszubski Gracik

Kaszubski Gracik to nietypowe muzeum na Kaszubach, w którym znajdziemy ponad 70 różnego rodzaju pojazdów. Większość z nich jest "na chodzie" i może w razie potrzeby przemieszczać się o własnych siłach. Różnorodność zgromadzonych konstrukcji może wprawić w zaskoczenie i wspaniale pobudzić wyobraźnię - tak u dzieci jak i dorosłych. Kolekcja pod dachem i na świeżym powietrzu (sezonowo) zawiera m.in:

• samochody zabytkowe, zagraniczne i polskieRosengart LR2 1928 - replika - muzeum Strysza Buda
• kultowe auta z bajek i filmów dla dzieci
• nietypowe, unikalne pojazdy filmowe
• traktory rolnicze i ciągniki
• inne pojazdy oraz konstrukcje

Kaszubski Gracik wyróżnia się na tle podobnych muzeów i  kolekcji możliwością dotknięcia eksponatu, a w niektórych wypadkach nawet zajęcia miejsca za kierownicą wybranych maszyn.
Pojazdy można obejrzeć w ramach 1 biletu, który obowiązuje także na terenie sąsiednich, 2 parków: Kaszubskiego Parku Miniatur oraz Kaszubskiego Parku Gigantów. Informacje o parkach - są tutaj

Kaszubski Gracik, Kaszubski Park Miniatur, Kaszubski Park Gigantów
Mirachowo - Strysza Buda, ul. Kartuska 30
tel. 505 136 658, 502 499 106
www.kaszubskigracik.pl
www.kaszubskiparkminiatur.com.pl
www.parkgigantow.pl

  • Tczew - Muzeum Wisły, ul. 30 Stycznia 4, tel. 58 530 22 52.

M.in. ciekawa wystawa poświęcona historii kajakarsMuzeum Wisły - fot. CMMtwa wraz z eksponatami z różnych stron świata. Organizowane są także wystawy czasowe.

Godziny otwarcia i cennik biletów - są tutaj

  • Ustka - Muzeum Chleba, ul. Marynarki Polskiej 49, tel. 59 814 48 40

Urządzone na poddaszu starej piekarni pana Eugeniusza Brzóski. Wyroby z jego zakładu są bardzo smaczne i przyciągają Muzeum Chleba Ustkaturystów równie skutecznie jak ekspozycja bajkowych niemal staroci. Automat do sprzedaży cukierków sprzed około 80 lat, stuletnie gofrownice, ponad stuletni prototyp lodówki (bez prądu) i wreszcie prawie 400-letnie mieszadło do przerabiania ciasta piernikowego - szczęśliwie przetrwały historyczne zawieruchy.
Wszystkich eksponatów jest prawie 2 tysiące i zajmują ok. 150 m2 ekspozycji. Zapach świeżego pieczywa jest po prostu zniewalający! Muzeum, jedno z nielicznych tego typu w Polsce, jest czynne cały rok.

Wstęp po kontakcie telefonicznym. Godziny otwarcia, ceny biletów - na telefon

  • Wiele - Muzeum Ziemi Zaborskiej, ul. Dąbrowska 32, tel. 58 687 34 70

Przepiękne kolekcje rogów do tabaki, form do masła oraz oryginalnych haftów. Słowo "tradycja" nabiera tutaj żywego, urzekającego sztuką znaczenia. Godziny otwarcia i cennik biletów - na telefon.

  • Wdzydze - Muzeum, ul. T. i I. Gulgowskich 68, tel. 58 686 11 30, 58 686  12 88

Jarmark we Wdzydzach Kiszewskich - fot. Dariusz ZarębaMuzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach (dawniej Wdzydzach Kiszewskich)
ma już ponad 100 lat i chlubi się kolekcją ponad 30 zabytkowych budowli drewnianych. To pierwsze w Polsce muzeum - skansen na wolnym powietrzu. Są tutaj wyposażone chaty, zagrody, także kościół (250 lat) szkoła (150 lat), wiatraki (120 lat) , kuźnia, tartak i wiele innych. Można się poczuć jakby przeniesionym w
inne czasy, w inny świat. Miejsce tętni życiem dzięki koncertom, wystawom, piknikom ściągającym turystów z kraju i zagranicy. Latem można także popłynąć w rejs statkiem białej floty. Więcej - www.muzeum-wdzydze.gda.pl

Godziny otwarcia i cennik biletów - są tutaj

  • Władysławowo - Muzeum gen. Józefa Hallera "Hallerówka" - tel. 58 674 06 85

Postać tego słynnego Polaka szczególnie mocno utrwaliła się w historii pierwszej wojny światowej. Wcześniej służył w wojsku austro-węgierskim, gdzie za osiągnięcia w szkoleniu żołnierzy uhonorowany został najwyższym, austraickim odznaczeniem wojskowym. I to pomimo szykan za dbanie o zachowanie języka polskiego. Po wystąpieniu z armii pracował przy tworzeniu podstaw polskiego harcerstwa – jeszcze pod zaborami. Był współautorem krzyża harcerskiego i wielu terminów harcerskich obowiązujących do dzisiaj.
Najbardziej jednak znany jest jakoHallerówka - fot. R. Sokołowski „Błękitny Generał” . To za sprawą koloru mundurów, w jakich polscy legioniści walczyli u boku Francuzów pod koniec I wojny światowej. Błękitna Armia doszła do liczebności ponad 100 tys. ludzi i stała się podstawą Wojska Polskiego. Dowodził nią właśnie – już w stopniu generała – Józef Haller.  Wkrótce dokonał słynnych i uroczystych zaślubin Polski z  Bałtykiem w Pucku - 10 lutego (ulica w Gdyni)  1920 roku.  W tym samym roku bronił Warszawy przed Rosjanami. Zmarł na emigracji w 1960 roku.
W muzeum znajdują się cenne pamiątki - rzeczy osobiste generała oraz listy, mapy, dokumenty  i fotografie jego żołnierzy.  Ciekawe są także historyczne fotografie miejsc – których często już nie ma... Więcej informacji - jest tutaj

Godziny otwarcia, ceny biletów - są tutaj

 

Muzeum Motyli, ul. Gen.Hallera 19, III p., tel. 0502 329-066
Muzeum Motyli Władysławowo - fot. własność MuzeumPrywatne Muzeum zostało otwarte we Władysławowie w 2000 roku przez Tomasza Falkiewicza. Jego siedziba znajduje się w Domu Rybaka w wieży widokowej. W swojej kolekcji muzeum posiada zbiór ponad 1400 motyli i 1000 owadów z całego świata, gromadzonych przez dwa pokolenia w jednej rodzinie. Najstarsze prezentowane gabloty i okazy pochodzą z 1906 roku i w nienaruszonym stanie do dnia dzisiejszego przetrwały dwie wojny światowe. Na wystawie można zapoznać się z najciekawszymi zjawiskami występującymi w tym niesamowitym pełnym kolorów i różnorodności kształtów świata motyli.

Godziny otwarcia - są tutaj
Cennik biletów - jest tutaj


 Muzea na Kaszubach, Kociewiu, na Żuławach i nad morzem zapraszają!

Galeria
Udostępnij
Nasi partnerzy
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner
OP Partner