Punkty widokowe na Kaszubach

  • miejscowość : Kaszuby, pomorskie
  • ulica : Gniewino, Wdzydze Kiszewskie, Wieżyca
A A

Najpiękniejsze widoki i panoramy na Kaszubach można oglądać z wież widokowych, obserwacyjnych oraz wybranych wzniesień, często specjalnie przygotowanych do podziwiania krajobrazów. Część obiektów jest niedostępna zimą ze względów bezpieczeństwa (oblodzenie). Przedstawiamy wybrane, najciekawsze miejsca gwarantujące wspaniałe krajobrazy m.in Szwajcarii Kaszubskiej.


PUNKTY I WIEŻE WIDOKOWE NA KASZUBACH  • GNIEWINO


Wieża Kaszubskie Oko Gniewino - fot. Justyna KuźmaWieża widokowa Kaszubskie Oko - (tel. 58 670 66 44) - to obiekt wchodzący w skład całego zespołu rekreacyjnego (m.in basen, restauracja, kregielnia, itd.) Unikalna architektonicznie konstrukcja, wysoka na 44 metry, umożliwia przy dobrej pogodzie obejrzenie statków na morzu. Widoczne są również pozostałości po elektrowni atomowej w Żarnowcu, farma wiatrowa z 18 wiatrakami i pobliski zbiornik elektrowni szczytowo -pompowej. Na szczyt wieży prowadzą 212 schodki, w środku kursuje winda dzięki którym wieża jest dostępna także dla osób starszych i niepełnosprawnych.


Dalsze szczegóły (dojazd, ceny, godziny otwarcia) - są tutaj  • PIASZNO koło Bytowa - UWAGA - obiekt nie istnieje


Wieża widokowa na górze Lemana miała 20 metrów wysokości. Drewniana konstrukcja z tarasem Wieża widokowa Góra Lemana Piasznowidokowym wraz z górą osiągała wysokość 240 metrów nad poziomem morza. Została zbudowana przez miejscowego gospodarza, Klemensa Lemana, który stworzył na miejscu jeszcze jedna atrakcję - wioskę Gotów. Całość co roku przyciągała turystów zainteresowanych pięknymi krajobrazami oraz możliwością wypoczynku na miejscu.
UWAGA - jest już gotowy projekt nowej wieży, która zostanie zbudowana w tym samym miejscu przez gminę Tuchomie. Obecnie trwa zbiórka funduszy.


Nadal natomiast można zamieszkać w chacie, samemu zemleć ziarno na mąkę na kamiennych żarnach i upiec na miejscu własny chleb.
Inną atrakcją Piaszna są kamienne kręgi z czasów neolitycznych. Okolica ma zatem ślad dalekiej historii, która może pobudzi do refleksji, a na pewno przydaje temu miejscu swoistego kolorytu.

Więcej zdjęć, lokalizacja, jak dojechać do góry Lemana i Wioski Gotów - zobacz tutaj  • PŁOTOWO koło Bytowa


Wieża widokowa Góra SiemierzyckaWieża widokowa Góra Siemierzycka jest jednym z najwyższych punktów widokowych na Kaszubach.  Wzgórze Góra Siemierzycka ma wysokość 256 metrów npm. Dojazd od strony Bytowa - np. po kilku kilometrach w stronę Chojnic (nie dojeżdżając do Rekowa), skręcamy w prawo kierowani drogowskazem. Po 3, 4 km , na krzyżówce w lewo - do Płotowa. Mijamy po prawej Muzeum Szkoły Polskiej , mały sklep w Płotowie i po 300m dojeżdżamy do parkingu. Tu musimy zostawić samochód i dalej pieszo drogą przylegającą jeziora. Prowadzeni przez szlak, po ok. 40-50 minutach leśnego spaceru docieramy do wieży.w
UWAGA - widok z wieży może być częściowo przesłonięty przez drzewa. Planowana jest budowa nowego, wyższego obiektu.


Więcej informacji - jest tutaj  • WDZYDZE KISZEWSKIE


Wdzydze  Kiszewskie - wieża widokowaJedną z najnowszych atrakcji Wdzydz jest wspaniała wieża widokowa - czynna w sezonie przez 24 godziny. Wstęp na razie jest bezpłatny, ale od sezonu 2011 będą wprowadzone bilety. Imponująca konstrukcja o wysokości ponad 36 metrów przyciąga jak magnes. To świetny punkt widokowy na całą okolicę. Żadne zdjęcia nie oddadzą przestrzeni i wrażeń - to miejsce trzeba odwiedzić samemu. A na dole czeka na nas przyjemne zaplecze gastronomiczne oraz kącik ekologiczno-krajoznawczy.


Wieża we Wdzydzach KIszewskich, w sezonie, jest ładnie podświetlona wieczorem i w nocy.


Dojazd i więcej zdjęć z wieży - jest tutaj  • WIEŻYCA


Najsłynniejsza kaszubska Wieża Widokowa - na Górze Wieżyca - im. Jana Pawła II jest piątą budowlą w historii tej góry. Sam szczyt Wieżycy sięgający ponad 328 m npm jest najwyższym wzniesieniem na przestrzeni od Uralu po Pireneje i w przeszłości był miejscem kultu dawnych Słowian.
Wieża widokowa Wieżyca - piękny punkt widokowy na KaszubachW drodze na wieżę można zatrzymać się na parkingu, który w sezonie jest płatny, przy drodze do/od Szymbarka. Po ok.15 -20 minutach leśnego spaceru - uwaga na kamyki - dochodzimy do celu. Wejście od strony Uniwersytetu Ludowego jest dłuższe (30-40min) i bardziej wymagające - tu trzeba pokonać ok.100 m różnicy poziomów. Klimat czasem jak w górach, czasem jak na Krupówkach - to zależy od pory roku i pogody. Panorama z najwyższej platformy 35 metrowej wieży (182 stopnie!) zachęca do dłuższej degustacji widoków - i zdecydowanie warta jest paru złotych za bilet wstępu.
Zimą wieża jest zamknięta z powodu oblodzenia, ale wówczas największą atrakcją są pobliskie 300 metrowe, dobrze utrzymane stoki zjazdowe wraz z wyciągami. Całości dopełnia dobre zaplecze i baza gastronomiczna. Patrz - narty - tutaj


Dojazd i więcej zdjęć - jest tutaj


Punkty widokowe w Trójmieście - są tutaj


Punkty widokowe nad morzem - sa tutaj


Wieże widokowe na Kaszubach - zapraszamy na górę!