Punkty widokowe w Trójmieście - Gdańsk, Gdynia, Sopot

  • miejscowość : Gdańsk, Gdynia, Sopot
A A

Trójmiasto z racji swojego położenia między zalesionymi wzgórzami a Zatoką Gdańską, Punkty widokowe w Trójmieścieposiada wiele ciekawych punktów widokowych. Część z nich to wieże widokowe, w tym telefonii komórkowej. Przedstawiamy najciekawsze propozycje, w wielu wypadkach bezpłatne, a serwujące piękne krajobrazy sięgające czasem nawet Półwyspu Helskiego. Lista atrakcyjnych miejsc stale się powiększa za sprawą działań, m.in UM Gdańsk, który oczyszczając wybrane miejsca, odtwarza sukcesywnie tzw. osie widokowe. Jednak najbardziej spektakularny, dostępny dla publiczności widok, oferuje specjalny taras panoramiczny na 32 piętrze biurowca Olivia Star - tutaj. To najwyższy punkt widokowy w Gdańsku.


Specjalną atrakcją turystyczną w Gdańsku jest tzw. Korona Starego Gdańska. Obejmuje ona  osiem najważniejszych punktów widokowych w Gdańsku, którymi są:

    Wieża Ratusza Głównego Miasta
   Korona Starego Gdańska - Bazylika Mariacka i Ratusz GłównyWieża Więzienna Muzeum Bursztynu
   Wieża Kościoła św. Katarzyny
   Wieża Bazyliki Mariackiej
   Wieża Twierdzy Wisłoujście
   Wieża Przyrodników Muzeum Archeologicznego
   Góra Gradowa - Centrum Hewelianum
   Latarnia Morska w Nowym Porcie

Odwiedziny wszystkich tych miejsc - potwierdzone zebranymi pięczątkami w specjalnej książeczce - pozwalają na uzyskanie odznaki "Zdobywca Korony Starego Gdańska"
Książeczki są do nabycia w kasach obsługujących wspomniane punkty widokowe.


Na mapie miejsc widokowych wyróżnia się Gdański Szlak Wodociągowy oparty o trzy zbiorniki wody. Dwa historyczne zbiorniki wody są już nieczynne, lecz posiadają unikalne walory zabytkowe wzmocnione ciekawą renowacją. Trzecia konstrukcja, wieża ciśnień, jest zupełnie nową budowlą, od początku projektowaną z myślą o funkcji widokowej. Więcej szczegółów poniżej.


Osobną grupą punktów widokowych są specjalne miejsca przystosowane do podziwiania panoram, m.in poprzez wycinkę przerośniętych drzew i krzewów. W ten sposób przywracane są walory krajobrazowe wzgórz, które cieszyły się popularnością czasem jeszcze przed II wojną światową. Powstałe osie widokowe stopniowo będą wyposażane w ławeczki, kosze i tablice informacyjne.
Działania te dotyczą ok. 30 punktów, sukcesywnie odtwarzanych w ramach projektu Spojrzenie na Gdańsk. Pomysłodawcą tego projektu jest pasjonat Gdańska, architekt krajobrazu i scenograf przestrzeni - Witold Burkiewicz. Osiom widokowym będzie docelowo towarzyszyć tzw. mała architektura: barierki, ławki, czasem specjalne platformy widokowe. W ramach projektu  punkty widokowe otrzymują także swoje imiona - celem upamiętnienia zasłużonych dla danego miejsca osób.


Punkty widokowe w Trójmieście  • Gdańsk


Bastiony Gdańsk fortyfikacje Bastiony gdańskie - to fortyfikacje z XVII wieku, budowane z nasypu ziemnego obwarowanego murem ceglanym na planie pięciokąta. W Gdańsku zachowało się kilka bastionów, z wewnętrznymi fosami (można je  zwiedzać kajakiem płynąc aż w pobliże portu) Druga linia wody została osuszona. Przy budowie nasypów i szańców użyto pewnego rodzaju kolejki linowej, którą transportowano ze wzgórz ziemię co było dużym osiągnięciem inżynieryjnym. Część materiału stanowiły też miejskie odpady. Wewnątrz bastionów były kazamaty z prochem, amunicją i wozami artyleryjskimi. W razie potrzeby, po ślimakowatych tarasach wciągano działa na wysokie szańce. Na początku XX Prusacy posadzili dodatkowo głóg, który pełnił rolę naturalnych zasieków.


Gdańskie bastiony - świetny punkt widokowy i miejsce na piknikBardzo ciekawym rozwiązaniem technicznym, na skalę europejską, jest śluza wodna między Bastionami Żubr i Wilk. Umożliwiała wpływanie do miasta sporych statków , zapewniała wodę dla młyna, a w razie potrzeby obrony pozwalała na zalanie całej okolicy.
Walory historyczne i widokowe (rozległe panoramy) sprawiły, iż władze miasta urządziły tu ścieżki spacerowe, rowerowe, a w wielu miejscach znaleźć możemy ławki do odpoczynku. Zdjęcie górne przedstawia Bastion Św. Gertrudy, a na drugim planie bastion Żubr.


Lokalizacja na mapie - jest tutaj


 


Bazylika Mariacka - to największy kościół ceglany na świecie. Długi na 105 metrów, szeroki na 60 m, wysoki na 27-30 m, może pomieścić 25 tys. osób. Jej wieża wznosi się na wysokość 82 metrów i co ciekawe jest w rzeczywistości niedokończona. Jej średniowieczni projektanci planowali konstrukcję blisko 2 razy wyższą.

Bazylika Mariacka Gdańsk - wieżaWidok z wieży robi duże wrażenie. Warto zaopatrzyć w lornetkę - szczególnie przy dobrej pogodzie.
A przy okazji coś o zdrowiu. Wejście na platformę widokową Bazyli Mariackiej wymaga sporego wysiłku. Niektóre publikacje zwracają uwagę, że w miarę pokonywania kolejnych stopni w drodze na wieżę - rośnie u palaczy prawdopodobieństwo rzucenia palenia...
Można sprawdzić :-)


Lokalizacja na mapie - jest tutaj


 


Taras widokowy ECS GdańskEuropejskie Centrum Solidarności - usytuowane przy historycznej bramie nr 2 na terenie dawnej Stoczni Gdańskiej - zaprasza na taras widokowy znajdujący się 25 metrów nad ziemią. Oglądanie okolicy (stoczni i Głównego Miasta) jest możliwe w godzinach 10.00-20.00. Wjazd na górę (6 piętro)  windą. Przykładowy widok z tarasu - w galerii zdjęć na końcu zestawienia.

Więcej informacji - tutaj


 


Gdańsk kolo widokoweKoło widokowe AMBER SKY- znajdujące się poprzednio na Wyspie Spichrzów zostało docelowo przeniesione na Wyspę Ołowianka,  niedaleko Filharmonii Bałtyckiej i zwodzonej kładki. Ogromne, mobilne koło widokowe o wysokości ponad 50 metrów jest dodatkowym, oryginalnym punktem widokowym pozwalającym dostrzec przy sprzyjającej pogodzie nawet Hel. Posiada ponad 30 klimatyzowanych kabin, w tym 2 dostępne dla osob niepełnosprawnych. Jedna z kabin posiada status VIP oraz szereg dodatkowych udogodnień jak szklana podłoga, skórzane fotele i mini lodówkę. Na specjalne życzenie można zamówić szampana) gondola wyposażona jest w szklaną podłogę. 15 minutowa podróż cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.
Koło widokowe dostępne praktycznie przez cały rok, z przerwą na prace konserwacyjne.


Gdańskie koło 🎡 Amber Sky znalazło się na 5 miejscu zestawienia europejskich atrakcji tego typu (European Best Destinations), wyprzedzając m.in podobne konstrukcje w Barcelonie i Paryżu. Więcej na ten temat - jest tutaj


Więcej o Jarmarku Dominikańskim - jest tutaj.
Uwaga - podobne koło jest dostępne sezonowo w Gdyni (informacje - poniżej)


 


Kozacza Góra - nazywana także Górą Kozaków, stała się szerzej znana mieszkańcom Wieża widokowa Kozacza Góra GdańskGdańska od chwili zbudowania wieży widokowej oraz dużego placu zabaw. Stalowa wieża wznosi się na wysokość 17 metrów, ok. 3 metry powyżej okolicznych drzew. Widok z górnej platformy (jednorazowo może na niej przebywać do 25 osób) w większości ukazuje rozbudowujące się dookoła gdańskie osiedla mieszkaniowe. Uzbrojenie oka w lornetkę pozwala na znaczne urozmaicenie oglądanej panoramy.

Wieża widokowa na Kozaczej Górze jest dostępna praktycznie w dzień i w nocy, także w zimie, dzięki ażurowej konstrukcji. Dojście np. przez lasek porastający wzgórze od strony pętli tramwajowo-autobusowej przy skrzyżowaniu ulic Świętokrzyskiej oraz Alei Havla.


 


★★★ Taras widokowy   Olivia Star - usytuowany na 32 piętrze, 130 metrów nad poziomem terenu, znajduje się w najwyższym biurowcu kompleksu Olivia Business Center w Taras widokowy OLIVIA STARGdańsku Oliwie. Najwyższy w Polsce północnej budynek mający całkowitą wysokość 156 metrów zapewnia fantastyczne widoki na cztery strony świata. Widać stąd rozległy Gdańsk, kameralny Sopot, zieloną Gdynię Orłowo, a przy dobrej pogodzie Zatokę Gdańską i Mierzeję Helską (fotografia w galerii poniżej). Biurowiec będzie także mieścił ekskluzywną restaurację (33 piętro) oraz centrum konferencyjne (34 piętro).

Więcej informacji, zdjęcia widoków - są tutaj

Bilety wstępu na piętro widokowe - są tutaj


 


Oś widokowa - punkt widokowy Gdańsk Aniołki - pozwala spojrzeć z góry na tereny Oś widokowa Gdańsk Aniołkipostoczniowe w Gdańsku. Punkt widokowy powstał dzięki staraniom UM Gdańsk w ramach projektu "Spojrzenie na Gdańsk".
Zalesiona część dzielnicy Aniołki osiąga kulminację w miejscu zwanym Wronia Górka wznosząc się na wysokość 55 m npm. Dojście do punktu widkowego prowadzi np. od strony ulicy Wroniej, która kończy się wejściem na szerokie, dość efektowne schody prowadzące do góry.


 


 XV Punkt Widokowy im. Joanny Schopenhauer - niewieka polanka z XV punkt widokowy Gdańsk im Joanny Schopenhauerławkami i panoramą w kierunku Zaspy, Przymorza, Oliwy i Żabianki znajdująca się w pobliżu ul. Arciszewskiego i Słowackiego 55. Na tle widocznych w dużej ilości dachów budynków wyróżnia się sylwetka Olivia Star. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć także skrawek morza, jednak ogólnie walory widokowe tego miejsca są raczej umiarkowane.
Dojście do polanki wiedzie schodami od strony ul. Słowackiego (między budynkami nr 59 i 61). Następnie trzeba skręcić w prawo, przejść ok. 100 metrów i skierować "na godzinę 10".


Do punktu można dojść także od strony ul. Arciszewskigo i skręcić w lewo na wysokości posesji nr 20. Dla zmotoryzowanych - samochód najwygodniej (więcej miejsca) zostawić przy ul. Słowackiego, po drugiej stronie, mniej więcej na wysokości wspomnianych wcześniej schodów.Oś widokowa - punkt widokowy Podleśna - znajduje się na jednym z zalesionych wzgórz w ciągu żółtego szlaku pieszego. Aby dostać się w to miejsce można np. podjechać ok. 750 metrów ul. Podleśną, do jej końca, aż pod korty tenisowe "Podleśna". Po drodze, po lewej stronie, mijamy  Podleśną Polanę z boiskiem, placem zabaw i miejscami piknikowymi. Dalej poruszamy się na lewo od kortów tenisowych i już na wysokości pierwszego z nich wchodzimy w las, lekko do góry. Idziemy cały czas prosto stopniowo wznoszącą się ścieżką, aż do wejścia na żółty szlak.
Tutaj skręcamy w prawo i szlakiem dochodzimy do punktu widokowego urozmaiconego czerwonymi linkami rozpiętymi między drzewami. To  instalacja artystyczna autorstwa studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Dojście od kortów zajmuje ok. 10-15 minut.


 


Oś widokowa - punkt widokowy Wzgórze Przyjaciół - dawna Góra Szwabego - znajduje się na terenie Lasów Oliwskich (Gdańsk Oliwa) w Dolinie Radości. Panorama ujmuje m.in Katedrę Oliwską, a horyzoncie wody Zatoki Gdańskiej. Miejsce otrzymało imię ANDRZEJ na cześć Andrzeja Stelmasiewicza (Fundacja Wspólnota Gdańska).

Dojście wiedzie początkowo ul. Bytowską. Po minięciu z prawej strony Hotelu Dwór Oliwski podążamy brukowaną drogą w stronę Doliny Czystej Wody. Zostawiamy dalej po prawej ogródki działkowe i skręcamy w lewo w leśną drogę. Jeszcze kawałek do rozwidlenia przy którym wybieramy ścieżkę wiodącą w lewo, w górę. Za chwilę jesteśmy na miejscu.


 


Wieża widokowa Pachołek w Gdańsku OliwiePachołek - to nazwa wzgórza (107 m npm.) w Gdańsku Oliwie, na którym stoi współczesna 15-metrowa wieża widokowa. Miejsce ponoć jest magiczne - a to ze względu na pozytywne promieniowanie. Poza tym, po osiedleniu się w pobliżu Zakonu Cystersów, miejsce to nazwano Czarcim Wzgórzem. Celem było odstraszenie ciekawskich od odwiedzania tego prawdopodobnie pogańskiego miejsca kultu.
Na zboczu góry znajduje się ogromny głaz, zwany Diabelskim Kamieniem. Kto chce, niech wierzy lub nie - upuścił go tutaj diabeł , który miał nim zniszczyć pobliski klasztor. Ale mu nie wyszło - i bardzo dobrze. Ze znanych i słynnych wchodził na to wzgórze król pruski, Fryderyk Wilhelm III.
Tuż po wierzchołkiem wzgórza znajduje się punkt widokowy, który otrzymał imię TOMASZ - na cześć Tomasza Struga (Rada Oliwy).


Plan dojścia i więcej zdjęć - jest tutaj


 


Punkt widokowy Ślimak (inne nazwy to Góra/Wzgórze Jana, Sobótka, Królewskie Wzgórze, Jaśkowe Wzgórze)  w Gdańsku Wrzeszczu.  Wzniesienie o wysokości 99 m npm z niedużą, spiralną konstrukcją z kamienia. Miejsce znane i popularne wśród spacerowiczów już w XIX wieku. Dzisiaj nieco poniżej wierzchołka Ślimaka można przysiąść na ławeczce przy stoliku. Rozpościera się stąd widok na Wrzeszcz, Nowy Port i fragment Zatoki Gdańskiej - prezentowany na zdjęciu w galerii poniżej. Oś widokowa otrzymała nazwę KATARZYNA na cześć Katarzyny Burakowskiej (Winda - Gdański Archipelag Kultury)


Wejście wiedzie np. od strony ul. Jaśkowa Dolina, z terenu wykorzystywanego na parking (między adresami Jaśkowa Dolina 74, a 84), z pomocą idącego w górę, żółtego szlaku.


 


Punkt widokowy - Wzgórze Luizy (zwane także Wzgórzem Zielińskiego) - porośnięte okazałymi Wzgórze Luizy Gdańsk Ujeściskodrzewami wzniesienie w dzielnicy Ujeścisko u zbiegu ul. Niepołomickiej i ul. Kampinoskiej. Nazwa miejsca pochodzi od imienia pruskiej królowej Luizy słynącej z dobroczynności. Na szczycie Wzgórza postawiono ponad 200 lat temu żeliwny krzyż upamiętniający poległych w walce z Francuzami Prusaków. Dzisiaj pozostał po nim jedynie granitowy postument. Więcej o historii tego miejsca z robiącymi wrażenie starymi dębami - jest tutaj. Obecny punkt widokowy otrzymał imię MIECZYSŁAW - na cześć proboszcza parafii Gdańsk Łostowice, Mieczysława Pikora.

Ostatnie prace porządkowe odsłoniły dwie osie widokowe: jedną w kierunku Kowali, drugą w stronę dzielnicy Orunia Południe. Proste dojście na Wzgórze Luizy prowadzi od strony przystanku autobusowego ul. Niepołomicka 19 lub skrzyżowania z ul. Kampinoską. Znajduje się tutaj trochę miejsca na kilka samochodów. Dotarcie do szczytu zajmuje zaledwie parę minut.


 


Punkt widokowy Wzgórze Mickiewicza - Park Na Zboczu - Gdańsk Siedlce - znajduje się na zboczu zabudowanego willami wzniesienia, opadającego w stronę ulicy Kartuskiej. Dojście do tego miejsca zapewnia m.in nowa alejka spacerowa wspinająca się serpentyną od ulicy Łostowiskiej.  Nowo powstała infrastruktura Parku obejmuje sztuczne boisko do streetballa, plac zabaw i zewnętrzną siłownię. Do stojącego na tym terenie pomnika Mickiewicza można dojść także z innej strony - od strony schodów (na wysokości ul. Maryli 19 i 20). Po przejściu nimi ok. 50 m w dół (w kierunku ul. Kartuskiej) należy skręcić w lewo, na ścieżkę. Przykładowy widok z Parku Na Zboczu - na Siedlce i Morenę - znajduje się w galerii zdjęć poniżej.


 


Wieża obserwacyjna Westerplatte - pochodzi z Wieża obserwacyjna Gdańsk Westerplattelat pięćdziesiątych XX wieku. Razem z położonym w pobliżu schronem wchodziła w skład 25 BAS - Baterii Artylerii Stałej. Obecnie jest elementem edukacyjnej ścieżki historycznej, traktującej o militarnej przeszłości półwyspu Westerplatte. Część jego terenu jest do dzisiaj zajęta przez wojsko.
Z ogólnodostępnej wieży można obejrzeć statki na redzie portu w Gdańsku. W pobliżu znajduje się nadmorski bulwar spacerowy z kawałkiem piaszczsytej plaży.


 


Wyspa Sobieszewska - platforma widokowa w Rezerwacie Mewia Łacha umożliwia obserwację unikatowego w skali Polski i Europy miejsca lęgu ptaków wodnych i odpoczynku ptaków migrujących. Nieduży obszar powstał dzięki wykonaniu przekopu Wisły    lat temu. Wpadająca do morza rzeka tworzy w zderzeniu z prądami i falami morskimi niewielkie wysepki i łachy.

Wyjątkowe miejsce na polskim wybrzeżu upodobały sobie ptaki, a później także foki. Rezerwat znajduje się obecnie pod opieką pasjonatów z Grupy Badawczej Ptaków Wodnych KULING. Płochliwe ptaki (często rzadkie gatunki) i foki potrzebują bowiem spokoju i odpowiedzialnego zachowania ze strony oglądających je ludzi.

Metalowa platforma widokowa ma wysokość ok. 4 metrów.


 


Żuraw - dźwig stoczniowy typu M3 - to nowy, ciekawy, płatny punkt widokowy w Gdańsku zlokalizowany na terenach postoczniowych. Zarządzany przŻuraw dźwig stoczniowy punkt widokowy Gdańsk - fot. Fundacjaez Fundację Społecznie Bezpieczni posiada platformę widokową na wysokości ok. 40 metrów. Wpływy z biletów są przekazywane na rzecz wsparcia osób bezdomnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Dojście do żurawia stojącego przy moście pontonowym (na wyspę Ostrów) zajmuje ok. 5 minut - np. idąc prosto Drogą Wolności obok Europejskiego Centrum Solidarności.


Więcej informacji (rezerwacje, godziny wstępu itp. ) - jest tutaj


 


☐ - ☐ - ☐  GDAŃSKI SZLAK WODOCIĄGOWY   ☐ - ☐ - ☐


Uwaga - zwiedzanie zbiorników tylko z przewodnikiem - możliwość zapisów - jest tutaj


 Zbiornik Wody Kazimierz -Wyspa Sobieszewska - wieża ciśnień w Sobieszewie - to nowy punkt widokowy w Gdańsku, który Zbiornik Kazimierz wieża widokowa Sobieszewo - fot. mat. prasowełączy funkcje użytkowe z rekreacyjnymi. Budowla zabezpiecza mieszkańców dzielnicy Gdańsk Sobieszewo pod względem dostaw wody pitnej. Zbiornik ma 30 metrów wysokości, 15 metrów średnicy i mieści 600 m3 wody.

Atrakcję turystyczną stanowi przede wszystkim taras widokowy (na wysokości 45 m n.p.m.), z którego rozpościera się rozległa panorama Zatoki Gdańskiej oraz widok na Wyspę Sobieszewską. Na górę można dostać się zarówno klatką schodową (156 stopni)  jak i windą, co czyni ją dostępną także dla osób niepełnosprawnych. Wspomniany taras znajduje się na wysokości ok. 45 m npm.


Oprócz platformy widokowej, drugą atrakcję Zbiornika Kazimierz stanowi interaktywna wystawa, która przystępnie odpowiada na ciekawe pytania, np.: co to jest paradoks hydrostatyczny lub co jest silniejsze - wysokość słupa wody czy jej ilość?


W przyszłości planuje się zbudowanie u podnóża Zbiornika Wody Kazimierz małego amfiteatru służącego celom rekreacyjnym.


UWAGA! 
Zwiedzanie Zbiornika i Zbiornik Kazimierz - widok na Port Gdańskwejście na taras widokowy Wieży jest możliwe w grupach po 10 osób po wcześniejszej rezerwacji - tutaj. Wejście na teren obiektu i jego zwiedzanie odbywa się wyłącznie pod opieką przewodnika. Konieczne jest także schowanie do specjalnych szafek (żeton lub 2 zł) wszelkich toreb czy plecaków, w tym także futerałów np. fotograficznych. Warto podkreślić, że wstęp jest bezpłatny, a na górze można skorzystać ze specjalnych, ręcznych lornetek. Zwiedzanie jest możliwe po długim weekendzie majowym do końca września.


 


Zbiornik Wody Stara Orunia - punkt widokowy i jeden z obiektów składających się na Gdański Szlak Wodociągowy. Po wyremontowaniu, zabytkowe wnętrza powstałe prawie 150 lat temu Zbiornik Wody Stara Orunia(uruchomione w 1869 r.) można oglądać od ok. połowy maja do końca sierpnia. Jest to podyktowane ochroną  zimujących tu nietoperzy. Zwiedzanie jest możliwe wyłącznie po wcześniejszym umówieniu z przewodnikiem.
Zbiornik jest zbudowany z cegły na planie kwadratu mającym 40 metrów długości.  Swój niesamowity wygląd wnętrza zawdzięcza nawom i arkadom  o wysokości ponad 5 metrów.

Przed wejściem znajduje się uporządkowany skwer, z ławeczką, wodopojem oraz tarasem widokowym, z którego widać Główne Miasto oraz rozległą panoramę Żuław. Ten punkt widokowy otrzymał imię JERZY na cześć Jerzego Sampa - historyka i pisarza popularyzującego Pomorze, w szczególności Gdańsk i Kaszuby.

Do Zbiornika Wody Stara Orunia można dojść ścieżkami od ul. Nowiny i od strony Parku Oruńskiego (spod amfiteatru ok. 200 m) oraz dojechać ulicą Kampinoską.


 


Zbiornik Wody Stary Sobieski - punkt widokowy znajdujący się na wzniesieniu (ok. 55 m npm) zwanym Góra Szubieniczna w dzielnicy Gdańsk Wrzeszcz. Nazwa góry pochodzi od istniejącej Zbiornik wody Stary Sobieski Gdańsk - wnętrzetutaj przez wieki miejskiej szubienicy. Sam zbiornik wody powstał w 1911 roku i był używany przez prawie 70 lat. Konstrukcja była na owe czasy wyjątkowo nowoczesna. Jej pojemnośc wynosi ok. 5000 m3 wody (ponad 80 kolejowych cystern 60 m3). Wewnątrz budowli uruchomiono specjalną wystawę poświęconą historii gdańskich wodociągów. Twórcy ekspozycji wykorzystali unikalne wnętrza przypominające podziemny labirynt na planie koła oraz zaskakujące zjawiska akustyczne. Można tutaj zaobserwować np. efekt tzw. "groty szeptów", który powstaje na dystansie do 200 metrów. Obejrzymy też ciekawe eksponaty, m.in ponad 300-letnie drewniane studnie i rurociągi oraz zabytkowy list w butelce.


Na Górze Szubienicznej turyści mogą podziwiać panoramę WrPunkt Widokowy Zbiornik Stary Sobieski Gdańsk Wrzeszczzeszcza i Przymorza z platformy widokowej oraz ze zbocza góry. W pobliżu platformy znajduje się wejście do Parku Nostalgicznego urządzonego na terenie dawnego cmentarza.

Jedno dojście do punktu prowadzi od ul. Sobieskiego prowadzącej od Wrzeszcza w stronę dzielnicy Suchanino. Należy skręcić w lewo za domem (ul. Sobieskiego 2) i wejść na stromą drogę gruntową między działkami - z tablicą kierującą do zbiornika.
Jak dojść drugim sposobem? Trzeba skorzystać z oznakowanej ścieżki wiodącej zza cerkwi przy ul. Traugutta wzdłuż ogrodzenia stadionu miejskiego. Trzecie dojście jest ul. Smoluchowskiego.
Samochody można zaparkować na ul. Traugutta lub pobliskich parkingach gruntowych przy ul. Sobieskiego.
CIEKAWOSTKA - w Budżecie Obywatelskim Gdańska na rok 2019 przewidziano rewitalizację unikalnego obiektu na terenie Politechniki Gdańskiej. Jest nim zabytkowa wieża ciśnień, która po pracach konserwacyjno-adaptacyjnych będzie mogła służyć jako ciekawy punkt widokowy o wysokości ok 31 metrów (+1,5 m podestu) - łącznie ok. 45 m n.p.m.  • Gdynia


Infobox Gdynia - widok z wieżyInfobox - wieża widokowa centrum informacji o ciekawych inwestycjach w Gdyni, które wpływają na rozwój miasta - zarówno gospodarczy jak i kulturalny. Tutaj także znajduje się makieta Gdyni - jedna z największych konstrukcji tego typu w Polsce.
Oryginalna atrakcja o wymiarach około 8 x 4 m zawiera m.in 1700 modeli budynków oraz najbardziej charakterystyczne elemente miasta, jak np. fregatę Dar Pomorza, niszczyciel Błyskawica czy prom Stena Line. Część wybranych modeli może być podświetlana.
Oprócz części wystawowej jest tu także restauracja. Na wieżę widokową wjeżdżamy windą - na trzecie piętro. Z galerii wieży możemy zobaczyć szczegóły Skweru Kościuszki oraz jego przedłużenia - Alei Jana Pawła II. Panoramę wieńczy na horyzoncie Zatoka Gdańska.
Infobox Gdynia leży u zbiegu ul. Świętojańskiej i 10 Lutego.

tel./fax: 58 523 97 69     www.gdyniainfobox.pl


 


Kamienna Góra - punkt widokowy GDYNIAKamienna Góra - punkt widokowy w najmniejszej, luksusowej dzielnicy Gdyni noszącej tę samą nazwę. Z poziomu ponad 50 metrów ponad poziomem morza można podziwiać z Kamiennej Góry panoramę zatoki i część portu oraz marinę i wejście do basenu jachtowego. Na szczycie góry wzniesiono wysoki krzyż, w nocy podświetlony i widoczny z daleka jak wielki drogowskaz. Przy dobrej pogodzie łatwo można dostrzec na horyzoncie zarysy Mierzei Helskiej.

Kolejka Kamienna Góra GDYNIAW 2015 uruchomiono tutaj nową atrakcję - linię kolejki górskiej. Blisko 100 metrową trasę wiodącą z okolic Teatru Muzycznego (dokładnie spod budynku Centrum Filmowego) wagonik kolejki pokonuje w czasie około 2 minut. Gdyńska kolejka może zabrać do 12 osób (8 miejsc siedzących) w tym także osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku.
Przejazd jest bezpłatny w ciągu całego roku i znajduje się pod stałym monitoringiem.


 


Koło widokowe - Oscara Brucha - Gdynia zyskała kilka lat temu kolejny punkt Koło widokowe Gdyniawidokowy - sezonowy. Dostępny zwykle od czerwca do końca sierpnia. Największa w Polsce konstrukcja, znana wcześniej z Gdańska, ma 55 metrów wysokości, posiada 41 klimatyzowanych kabin 8 osobowych (dostępnych także dla osób niepełnosprawnych) i jedną typu VIP dla 4 osób. Ta ostatnia jest wyposazona m.in w skórzane fotele. Gondole, z przyciemnianymi dla ochrony przed słońcem szybami, można również wynająć na specjalne okazje - np. romantyczną kolację lub wyjątkowy obiad.


Aktualnie - z początkiem roku 2020 - trwają rozmowy odnośnie dalszego funkcjonowania tej atrakcji. Po ich zakończeniu nastąpi uruchomienie kontaktów i rezerwacyjnej strony www. W poprzednich latach informacji można było zasięgnąć pod adresem www.kolowidokowe.pl (obecnie nieczynne).


 


Wieża widokowa Gdynia Kolibki - położona jest po lewej stronie ulicy SpWieża widokowa Gdynia Kolibki - maszt telefonii komórkowejółdzielczej - jadąc od strony Alei Zwycięstwa - na wysokim wzgórzu. Taras widokowy znajduje się na wysokości 28 metrów nad ziemią; wyżej jest maszt telekomunikacyjny. Prowadzi do niego ok. 150 schodków ułożonych w spiralę. W przypadku złej pogody, np. deszczu, silnego wiatru czy mrozu, wejście ze względów bezpieczeństwa jest zamykane przez ochronę. Uwaga - widoki potrafią "zawrócić w głowie"!


Z kosmosu słabo jest widoczna, ale jeśli podejdziemy na kilkaset metrów to trafimy do niej bez problemu - dobrze się wyróżnia na tle pobliskich drzew i krzewów.
Mapa okolicy - jak dojść - jest tutaj


 


Wieża widokowa - Góra Donas - tak naprawdę jest masztem telefonii komórkowej sieci Orange, z tarasem widokowym na wysokości Wieża Góra Donas Gdynia punkt widowkowy026 m nad ziemią co daje ostatecznie poziom 231 m nad poziomem morza. To najwyższy punkt widokowy w Gdyni i w Trójmieście. Przy dobrej pogodzie umożliwia oglądanie lądujących samolotów w Gdańsku i płynących statków za Helem.

Wieża jest bezpłatnie udostępniona do zwiedzania w okresie kwiecień - październik. W przypadku złej pogody, np. deszczu, silnego wiatru czy mrozu, wejście ze względów bezpieczeństwa jest zamykane przez ochronę.
Warto przy okazji wspomnieć, że Góra Donas jako najwyższy punkt Gdyni była miejscem zaciętych walk w 1945 roku.
Położenie na mapie - jest tutaj  • Sopot


Punkty widokowe w Sopocie - w większości położone w lesie, na terenie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, można odwiedzić idąc ok. 9 i pół kilometrową trasą o nazwie Szlak Lisów. Jego początek znajduje się w sopockiej dzielnicy Kamienny Potok przy kolejowym przystanku SKM, a koniec przy Alei Niepodległości. Jest oznakowany kolorem brązowym na żółtym tle.


 


Latarnia Morska - to w istocie pomocniczy obiekt sygnalizacyjny. Nietypowa budowla pWieża widokowa Sopot - latarnia morska w Sopocieowstała z obudowania brzydkiego komina zakładu leczniczego, stąd nie zawsze występuje w spisach polskich latarń. Wpasowała się jednak dobrze w zabudowę Sopotu i jest chętnie odwiedzana. Nic dziwnego - w ładny dzień można wyraźnie zobaczyć zarysy drzew i budynków nawet na Mierzei Helskiej.


Wstęp płatny. W okresie jesienno-zimowym czynne w weekendy oraz dni powszednie - pod warunkiem dobrej pogody. Odwiedzający otrzymują specjalny certyfikat :-).


Plan dojścia - jest tutaj


 


Łysa Góra - Widok z Łysej Góry w Sopocieto obok latarni najbardziej znany punkt widokowy w Sopocie. Wzgórze wznosi się na wysokość 110 metrów ponad poziom morza i łagodnie opada trawiastym stokiem w kierunku miasta i morza. Dzięki temu niemal od rana do poppłudnia pozwala na przyjemne plażowanie w słońcu. Przy sprzyjającej pogodzie,  zimą jest tutaj otwierany wyciąg narciarski - jedyny w Polsce z widokiem na morze. Rosnący dookoła las, także na szczycie wzgórza, daje schronienie przed wiatrem i upałem, stąd Łysa Góra jest ulubionym miejscem spacerów i pikników.


 


Wzgórze Strzeleckie - Wzgórze Strzeleckie SOPOT widokipunkt widokowy położony w lesie na wysokości ok. 80 metrów npm.,  pomiędzy ulicami Zacisze i Moniuszki. Zmotoryzowani mogą zostawić samochód na parkingu przy ul. Moniuszki, kilkaset metrów przed Operą Leśną, zostawiwszy po lewej stronie staw Morskie Oko.
Do punktu prowadzi 200 metrowe dojście po schodkach i ścieżką wprost z chodnika kierującego się do Opery. W pobliżu znajdują się hopki rowerowe dla lubiących bardziej ekstremalną jazdę terenową.


 


Punkt widokowy Glinna Góra lub - Sępie Wzgórze - zapewnia widok na sopocki Stadion lekkoatletyczny (ok. 900 metrów w linii prostej poniżej) oraz pozwala dostrzec zarys mariny przelegającej do molo.
Glinna Góra - Sępie Wzgórze - widok na SopotStadion, zbudowany z okazji 100 lecia założenia kąpieliska w Sopocie, sam już został prawie stulatkiem. Na jego płycie i bieżniach wychowało się wielu olimpijczyków. Obecnie na trubunach stadionu może zasiąść ok. 5 tysięcy widzów.
Podziwiający widoki znajdą na miejscu ławeczkę oraz pomnikowy głaz upamiętniający Komitet Obrony Robotników Podziemie. Około 100 metrów od krawędzi Wzgórza, w głębi lasu, przy szlaku, stoi wiata piknikowa - dobre miejsce na odpoczynek.


 


Punkt widokowy w sopockim Domu Zdrojowym - jest połozony na trzecim piętrze nowego Punkt widokowy Sopot Dom Zdrojowybudynku, gdzie znajduje się kawiarenka i pijalnia wód solankowych. Wejście do windy od strony deptaku prowadzącego na molo. Roztaczająca się z balkoniku panorama pozwala degustować jednocześnie np. ciastko z kawą oraz widoki na skwer, molo, plażę i statki na redzie. Na II pietrze znajduje się punkt informacji turystycznej.

Sopot, Plac Zdrojowy 2
tel. 58 550 37 83 (informacja turystyczna)


Wkrótce dołączymy zdjęcia i opisy kolejnych miejsc, takich jak: Dwór I w Gdańsku Oliwie, Wzniesienie Ślimak, Podleśna Polana oraz Kaczy Dołek (okolice) w Gdańsku Wrzeszczu. Następne  punkty widokowe w Trójmieście w drodze....


Punkty i wieże widokowe na Kaszubach - są tutaj
Pomorskie punkty widokowe nad morzem -
są tutaj
★ Atrakcje turystyczne w pomorskim - są tutaj


Najchętniej odwiedzane, najpopularniejsze punkty i wieże widokowe w miejscowościach Gdańsk, Gdynia i Sopot na zdjęciach poniżej.